2025. január 19., vasárnap

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#38628
Cseheknél szép komplexum volt ma:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Kéne már egy ilyen hozzánk is... Felsõ oldalív szuper jó. Meg a halszemobija is Martin Popeknek! :-)

#38627
A naposzlopod a Gerecsébõl is ugyanolyan volt, Leonidákra jött kép róla. :-)
Rózsaszín: valszeg volt pára a levegõben, de nem egészen olyan, mint a r.köd, hisz láttad az eget nevet

Az omega a második-harmadik képeden érthetõbben látszik. A teljes omega (sorozatban) ilyen: Link (a neve az alakja miatt van)Ezt az ún. alsó állású délibáb csinálja, aminél alul van a meleg légréteg, felette a hideg. De akkor is bejátszhat, ha többszörös inverzió van, szerintem a te eseted ilyen volt, sajnos a szonda-adatok éjfél/dél felszállásai egyik esetben sem a hajnali T profilt tükrözik, ráadásnak az se mindegy, hogy te milyen magasan voltál az inverzióhoz képest, stb., no meg itt nem lenne olyan látványos a szondán látszó inverzió sem, mert nagyon felszínközeli... Az lenne a jó, ha lenne egy sor mérõállomás mondjuk 2 méterenként a Duna szintjétõl egészen az észlelõhelyed szintjéig. Ha lottóznék és nyertem volna, holnap már szerelnék is fel õket. :-) Ja igen, annyi kell még, hogy omega nap leginkább az usa keleti partjain van, a Golf-áramlatt feletti légrétegekben. A nagy zöld fényes hely meg a kontinens túloldala, ahol a hideg Kalifornia-áramlat jár partközelben. :-)
Egyre inkább úgy érzem, hamarosan nekifekszem egy délibábos-zöld fényes cikknek, mert hiánypótló lenne magyarul róla valami infó.
#38626
Érdekes és értem! : ) Köszönöm a magyarázatot!
Ez a rózsaszín fény majdnem olyan mint a lila köd? : )

Omega nap ami az alján van, vagy ennél több kell? Link Ez délibáb-féle?
#38625
Továbbra is tömkelegével hozzátok a jó képeket!
Gratula!

Péntek reggel akkor naposzlop volt tûzvörös színekkel mint egy ólajtó,hál istennek késésbe voltam munkahelyrõl ,na meg még a héten nem tudok képeket készíteni. szomoru
#38624
Akkor ki kellett volna másznom az ablakon, pizsiben...vidám
Szomszédasszony így is csak lesett, hogy lógok ki az ablakból a fényképezõvel. laza
#38623
Lerókázott sarki fény:
Link
Link
Annyira édes pofa!
#38622
A haló jóval nagyobb területen látható, mint a szivárvány, ami adott egy záporhoz köthetõ. Viszont országos csak akkor van, ha a teljes égbolt mindenhol cirruszos. De ekkor sem "ugyanazt" a halót látjuk, mivel relatíve minden észlelõhöz képest más kristályokat süt át a napfény, simán lehet, hogy míg Te Dél-Budán látsz melléknapot, addig Újpestrõl már nem látni, de mondjuk két háztömbbel odébb még igen. :-) Ha két lépéssel arrébb mész, már akkor sem ugyanazt látod, mivel már akkor is más kristályokat süt át a nap. De persze vedd bele azt is, hogy azok is sodródnak a levegõben.
Mivel a naposzlop egy egyszerû tükrözéses jelenség, nem kell hozzá spéci kristályforma meg rendezõdés, így jó eséllyel nagyobb területrõl látható. Az OMSZ webkamerán Bp-en látszott egyébként szépen. :-) Most pl. a Nagy-Hideg-hegyen Link van szép 22-es, ami nincs ugyan messze Bp-tõl, de a pesti kamerán Ac van éppen, ergo ha mögötte ott is a haló, nem látni... Ilyen apróságok vannak. :-)
A napkeltéd szép inverziós most is, szerintem tengerparton, tisztább horizonttal simán omega nap lett volna, kicsit így is hajaz rá, ezzel együtt is járhat a zöld sugár, de elsõsorban akkor, mikor kibukik a Nap elsõ fénye az inverzió fölé, késõbb csak olyan kisebb zöld cafatok szakadnak le a tetejérõl, ami most is látszik a képeiden. :-)

Balixus: CSODÁSAK! Gratula, egyre szebbeket fogsz!!!

A cseheknél reggel volt rózsaszín meg piros a javából, ott is csak kis rés volt a horizonton:
Link
Link
Link
#38621
Gratula a szebbnél szebb képekhez!

Tegnap éjjel és ma hajnalban volt szép erõs 22-es felsõ érintõvel meg balos mellékholddal.
#38620
Galéria link - jogos! : )

Az ablakból innen is úgy tûnt, hogy nem lesz semmi, ezért bevallom állványt se vittem.. aztán ott volt a rés.. : ) Ja és még talán zöld is volt.. Link (?)

Másik kérdésem az lenne, hogy az ilyen naposzlopot mindenki látja Magyarországon? Vagy kb. hány kilométerig látszik az, amit én is látok egy adott helyrõl? Vagy ez felhõzettõl függ? Ha az ember egy adott pontban áll és onnan megpillant egy haló-jelenséget, onnan hány kilométeres körzetben látszik még ugyanúgy?

Balixus: Nagyon szép képek!!! A Holdkoszorús meg a vörös ég mesés!! : ) A Holdkoszorú mellett egy csillag van, aminek még szintén lett koszorúja? Azt megmutatod kinagyítva?? Így kicsiben nagyon érdekes!
#38619
A mai napfelkelte :Link
tegnap nem teljes hold 22-est lehetett látni Link utána meg holdkoszorú Link
aztán késõbb továbbra is erõlködött valamit létrehozni én is reménykedtem, de csak ennyi látszott Link
#38618
BRUTÁLIS!!!!
Amúgy az elárasztás kapcsán az a jó, ha nem egyenként linkeled õket, hanem a galériát csak, amiben vannak. Akkor végig éehet õket nézni elárasztás nélkül és mégis mindet megláthatjuk. :-))


Én ma KIHAGYTAM. Innen bentrõl semmi nem látszott, mígnem 3/4 7-kor a szemközti hát negyedik emelete elpirult. Kamera persze nincs kelet felé, ablakom se, így csak találgatni tudtam, h épp felnyílt a horizont... Kb 2 percig piroslott, aztán eltûnt, madj 7-kor, napkeltekor ismét piros lett 3 percre. Sajnos épp akkor készítettem az uram reggeli pirítósát, amit nem hagyhattam ott. Meg mire felöltöztem s kiértem volna, eltûnt volna úgyis. Az alsó 3-4 fok volt élénk piros, a hasadékot nem láttam, csak amit bevilágított (a kisebbik kisszoba ablaka ÉK felé néz, és van egy falat kilátásom is a házak közt arra).
#38617
ÁÁÁÁÁ!Valami eszméletlen jó! zivatar kacsint
#38616
Ha kondenzárnyék, elég "hepehupás" nevet

beillesztett kép


beillesztett kép

















Felhõk, madarak, repülõk nevet
#38615
Kimi, 4 lépés elõre, egy balra és tökéletes kompozíciót kapsz! :-) Így simán csak szép! :-DDDD
#38614
Erre is nagyon szép volt!!
/A tegnapi képek tanulságaként nem árasztom el többé a fórumot ,: D mindig kiválasztok maximum 2 képet./
A mai: Link Link
#38613
Szép volt a napfelkelte:Link
#38612
CSuda jóság!!! Sok ilyennel meglephetnéd még a fórumot!
#38611
Nagyon jó video lett!! És tényleg érdekes benne a szivárvány, meg a kis piros, meg az elején, ahogyan a hegy körül mozognak a felhõk!! : ) Nagyon tetszik! : )
#38610
Remek videó!Megérte ennyit várni!
#38609
Egy mozgalmasabb video tavaly nyárról. Link
Lassan 3 éve csinálok ilyeneket, (és másfél éve probálok egy összevágott verziót véglegesíteni zavarban ) de csak mostanra jutottam el addig hogy talán érdemes lenne egy-egy nap felvételét önmagában is közzétenni.
Próbáltam a felhõatlasz segítségével beazonosítani a video alatt megjelenõ felhõket, de végül elbizonytalanodtam, és igy inkább nem irtam oda részletesen a megjegyzésbe. Ha valaki megírja nekem akkor szivesen pótlom. Persze csak ha van értelme.. nevet
Légköroptikai szempontból egy küllõs szívárványt vélek a video vége felé felfedezni. laza

ui.: ahogy elnézem a youtube megint rendesen rontott a feltöltött anyag minõségén hiába a 720p hd szomoru azt hiszem kipróbálom a vimeo-t
#38608
Sajnos egyben nem tudtam lefotózni a Nappal együtt az elsõ képeket, de bal oldali melléknapnak tippeltem.. (?)

Az ellipszis haló pedig fantasztikus!!!
#38607
:-))) Azt néztem, h vödörre tett-e valaki, de nem...
#38606
És ez még nem is az Õ képe nevet kicsit félek, hogy az milyen lesz... hideg
#38605
Ági írta délben, hogy Marko is látja épp , de azt nem írta, hogy gyp! Sose láttam gyp tojást! Brutál gyönyörû!
#38604
Ez királyság, ezért jó, hogy ennyien vagyunk együtt itt, sokkal több infó van így egyben, mintha csak egyének lennénk ismeretlenül. :-)))
#38603
Na én is azon buktam ki rögtön. Már örülök, h nem láttam az eredetit...
#38602
Az idõpont egybevág! Meggyõzõ! nevet
#38601
Mai ellipszis haló a mai OPOD Link
#38600
Jókor (majdnem) jó helyen : )) Link Link Link (ezek továbbra se sikerülnek sehogysem..) Link Link Link Link Link Link Link
Itt késõn olvastam a napkitakarást.. ,: D (legközelebb!) Link
..és nem csak én hittem úgy, hogy ma van valentin ,: D Link
#38599
Érdekes írás. Nem lehet esetleg lápégés leírása ez? Mondjuk Szatmár vidékén ott az Ecsedi-láp. Keresgéltem, ezt találtam: "Valamikor 1870 körül, Szatmáron a téli s tavaszi hónapokban nagy vörösség tünt fel éjjel az északnyugati égboltozaton, mely az egész eget beborította, mintha északi fény lett volna. Mindenki tudta, hogy az Ecsedi-láp ég. Nappal óriási füstfellegek gomolyogtak ugyanabban az irányban, s a nádpernye, mint fekete hópehely sûrûn hullott a városra." (Berey József: Nagyecsed története és néprajza)
Sõt Wikipédián is ugyanez az idézet Link lejjebb görgetve pedig:
"1863-ban, még a lecsapolás elõtt, az akkori aszályos idõjárás következtében kiszáradt a láp növénytakarója, és a száraz környezet valamilyen oknál fogva meggyulladt.
Ekkor óriási területen égtek le a nádasok, és tüzet fogott a tõzeg is. Mivel a láp még nem volt lecsapolva, az okozott kár nem volt tragikus, mert a következõ évben ismét életre kelt a láp növényzete"
#38598
Azt a hullócsillagos részt nem tudom honnan vehették. Kár, hogy nem mentettem el az eredetit, igen szép mondatok voltak benne.
#38597
Nem láttam... De most is van még benne :-))) Azonban ahhoz képest, hogy N.G. cikke, viszonylag OK. Jó, hogy kirakták a leveledet!
#38596
Nem tudom láttátok-e ezt eredeti formájában, de tele volt hülyeséggel. Csodálatos, megmagyarázhatatlan, V alakban kiszélesedõ pillérek és társai. Így azért egy fokkal jobb.
Link

A fénypillér szó amúgy nekem nagyon tetszett. nevet
#38595
Életed legnagyobb hibája legyen! :-)
#38594
Na, ezt benéztem. laza Igazad van. Pedig itt néztem én is, de nem olvastam tovább, hogy ez egy másik... laza Gyanús is volt, mert úgy tudtam, hogy CF 1538 óta nem tört ki, csak igen intenzív kénes kigõzölgések jellemzik.
#38593
Azzal nem sok dolgot tudsz csinálni, max. kitakarod a Napot akkor is, ha nem direkt fényképezel feléje. Vagy fotosoppal leszeded.
Az a legjobb, ha a fényképezõd objektívjén van árnyékoló, akkor az ilyen oldalról betörõ csillanások elkerülhetõk. De ilyet csak a profi cuccokhoz szoktak adni. :-( Marad a kezed, próbáld meg a Nap felõli oldalra az objektív mellé tenni élére állítva a tenyered, hogy a képbe ne lógjon bele, de árnyékoljon.
#38592
Csak ami idegesít engem az a becsillanás a képen.amúgy köszi a Tied is nagyon klassz. kacsint
#38591
Hallod, az az iriza!!!!! Brutális tiszta színei vannak, nagyon szép! Az árnyék is fain! :-)
#38590
Elsõre nekem se jött át a korai idõpont. :-)
CF esetén hiába magas az SO2, a kitörés ereje kevés hozzá, hogy feltolja elég magasba. 20 fok magasan álló napnál Rayleigh bácsi még nem tud elég hatékony lenni pirosítás szempontjából :-)
Te, és tuti, az a CF kitörés akkorról?? Smithsonian nem jegyzi: Link
Most nézem, h van egy hasonló nevû tenger alatti hegy is: Link Ez tört ki akkor. Szóval sztem simán nem volt hozzá köze. :-)
#38589
A mai termés:Link Link Link
aztán egy jó felhõ árnyék Link Link
#38588
De jó!!! Ez tud csúcs élénk melléknapokat, CZA-t csinálni, ha jókor van jó helyen. :-) Tök rég nem láttam már ilyet, pedig egy idõben sok volt belõle felénk, jó pár éve, akkor elég sok képem is lett róluk.
#38587
Campi Flegreinél igen valószínû a magas SO2 szint, mivel ott a Solfatara kráter, amirõl a szolfatára kapta a nevét. Használták is a kigõzölgéseket gyógyászati célokra. Ez persze a mai mûködésre igaz, de azt gondolnám, hogy ennél a kitörésnél is hasonló lehetett a helyzet. Azt viszont nem tudom, hogy az Etna akkor épp milyen típusú kitöréseket produkált, talán akkor még nem a hawaii/stromboli-típus volt jellemzõ, hanem valami robbanásosabb, ami magasabbra is felnyomhatta a cuccokat.
Az idõpont fel se tûnt. Akkor valami erdõtûz lehetett, vagy ilyesmi.
#38586
Madártollat láttam úszni a folyón vidám nevet
Link Link Link

Szép az irizád Noli! nevet
#38585
Ma délben volt iriza / koszorú, felette 22-es darabbal: Link
A 22-es végig megvolt, csak az Ac sokszor eltakarta, néha egész halványan látszott át, de amikor az Ac elvékonyodott, levonult, akkor tuti szép élénk színei voltak.
#38584
MIvel ezek közel vannak, ha volt jelentõsebb SO2 kibocsátásuk, addig fenn is maradhatott a légkörben, míg mihozzánk elért. Augusztus közepén a délies áramlás egész normális, így ez is emellett szólhat. De nem tudom, hogy mennyire jellemzõ a magas SO2 a két nevezett hegyre.Az Etna kitörése júli 25-ig tartott, ha nem jutott fel elég magasra, akkor ennyi idõ alatt sokszor kiülepedett. A Merapi tavalyi kitörésekor figyeltem rendesen a kiülepedést, másfél hét alatt elenyészett a cucc kb.
De ennek a SO2 dolognak utánakérdezek egy "Etnológus" ismerõsnél. (jól van, ócska vicc, de egyszerûbb, mint leírni, hogy Etnán dolgozó vulkanológus:-)))

Jut eszembe, augusztus közepén du. 5kor a Nap még elég magasan van, habár akkor még nem volt nyári idõszámítás. 20 fok magasan (ellenõriztem) álló nap, szerintem legalábbis, nem csinál vulkáni napnyugtát. Szóval inkább nem is zaklatom az ismerõst.
#38583
Annak idején linkeltem pedig a fórumba, csak talán akkor kevesebbszer fordultál meg erre. nevet
Érzésem szerint lesz ennek még folytatása! Izgalmas sztori, na!
#38582
Igen, én is valami hasonlót bogarásztam ki (a szerény angoltudásommal szegyenlos )... Nekem a videó is újdonság volt, nem láttam eddig... szegyenlos Köszi a kiegészítést! kacsint
#38581
1863 "Augusztus 14-én d.u. 5 óra körül a Nap vérszínben úszott, a lég megtelt füsttel és hamuval annyira, hogy a tornyokban félreverték a harangokat, a katonaság is tüzriadót dobot és trombitált, a város népe rémülten futkozott az utcákon, mindenki tûzvészt kiabált, de senki se tudta megmondani, hogy hol ég. S ugyanaz történt Szatmár vidékén, 10 mfldnyire hosszában s 6-8 mfldnyire széltében, minden helységben félre verték a harangokat, s miután meggyõzõdött a nép, hogy az õ helysége nem ég, a szomszéd faluba siettek segitségre, hol hasonló jelenetnek valának szemtanúi. A hõség ezen tünemény után jelentékenyen csökkent. A csodálatos tünemény okát s eredetét még senki sem fedezte fel."
Lehet ennek köze az augusztus 12-i Campi Flegrei kitörésnek (VEI 2)? Vagy esetleg még egy májustól júliusig tartó Etna kitörés jöhetne szóba (VEI 3). Ahogy nézem, a többi kitörés ebbõl az idõszakból idõben és térben is túl messze volt. Ha egyáltalán vulkániáról van szó a szövegben... (a "lég megtelt füsttel és hamuval" rész gyanús azért) Elvben lehetett akkor épp délies áramlás, ami pár nap alatt a rengeteg sivatagi homokot is felhozta már hozzánk néhány alkalommal.
#38580
A videó már aznap fenn volt a vödörön két éve, a felfedezés lényege az, hogy a rakéta mellett, ahogy átszáll a cirruszon, a lökéshullámfront megpörgeti a cirrusz kristályait s azok a pörgásükkor hozzák létre azt a fehérnek látszó elnyúlt sávot, ami egy új halóelem. A lényege, hogy szabályosan pörgõ kristály hozza létre. A halók közismert formáihoz pont "álló", rendezetten lebegõ kristályok kellenek, ez meg épp a pörgéstõl jön létre. Ami igazán hihetetlen, hogy szimulálni is lehetett, ehhez azért kell egy csepp matek. Álló kristállyal se egyszerû mindig, de ugyanezt úgy, hogy pörög...
#38579
Még néhány pillanat Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-19 10:10:52

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

-3.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134843

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.