2024. december 04., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10501
Szerintem pont jók a fények, igazi hajnali együttes. vidám
#10500
Ma hajnalban én is megpróbáltam elkapni a sort, de sajna késõn értem a megfelelõ helyre, melóból hazafelé jövet. szomoru

Link
#10499
Szép sorban állás!
nevet Kár, hogy én csak a nyugati-északi égboltot látom, nem a konyha ablakból, hanem az utcai teraszról. Fény szennyezés a köbön sajnos.(Majsa központ).
#10498
Jó beállítás. nevet A nagy "kukker" is a Sast "sasolja". Én meg a bolygókat sasoltam hajnalban, de csak a konyha ablakból. Nem mentem ki a rétre, mert itt is elég párás volt a levegõ, szomoru a Mars éppen hogy látszott, ott még talán köd is lehetett. Link Lõttem pár képet nagyobb látószögben is, hogy legyen valami háttér, néhány lámpa. (Hogy esne a fejére az a bazi nagy reflektor annak aki kitalálta, hogy a síneket ilyenekkel kell megvilágítani 1.5 km-en keresztül! zivatar ) Ne a kép minõségét nézzétek, csak dokumentálom az észlelésem! Link Mikor feltettem a képet a PC-re, akkor vettem észre, hogy ott van a Merkur is a reflektor mellett. Szabad szemmel nem látszott. Link
#10497
Sziasztok!

Köszönöm a véleményeket!
Azért van mit gyakorolni még - de ha esetleg derült égbolt lenne, annak is tudnék örülni. nevet

Tegnap míg az alap észlelõhelyen markáns köd volt 50m-es ltvel, addig a csillagdánál teljes volt a tûzerõ az inverzió felett.
nevet

beillesztett kép


Persze amíg meg nem jelentek a középszintûek. nevet
#10496
Rafi, én nem is tudom mit mondjak - az eddig látott képeid is mindig lenyûgöztek - örülök az új mûfajnak! (persze, hogy tetszik, akinek nem az hazudik.) nevet
#10495
Ez igen szuper lett. GRT!
Legközelebb kómakorrektort neki. nevet
#10494
Azt a paszta, cipõpaszta! Csillagjáró, emel kalapom és gratulálok! nevet
#10493
Sziasztok!

Elkészültem az elsõ asztrofotómmal amit már távcsõvel csináltam. Tesztfotó lett, mivel még nincs kómakorrektor a távcsõhöz.

A tükrös távcsöveket - newtonokat - kómakorrektorral kell felszerelni ahhoz, hogy fotózni lehessen velük. A távcsõvel készülõ mélyég asztrofotókat vezetni kell egy kis fedélzeti számítógép segítségével - illetve ahhoz kell mégegy kistávcsõ, hogy lásson is az a vezérlõegység ami utasítást ad a mechanikának a korrigálásra.

Ez a kép 40 darab 300 másodperces fotó feldolgozásával készült.
A fényképezõgép át lett alakítva full spektrumra, illetve ISO800-on exponáltam.
A tubus maga egy 750mm-es távcsõ.

beillesztett kép



A kép nagyítását úgy kell elképzelni, hogy a köd akkora mint maga a Telihold. nevet
#10492
Készültek is pazar fotók: Link (Lappföld, @maariala) Link (£ukasz Rutkowski, Moñki, Lengyelország) stb. @Sewere Weather Europe
Na meg videók: Link
#10491
Link

7-es KP index van!!!
#10490
Na itt van az eredeti lap, az ábra alatti > nyílra kattintva betölti az aktuális helyzetet.
Link
nevet
#10489
Igen, rossz a link. (csak alap gif, nem jpg.) majd módosítom.Pedig nálam mutatja.
zavarban
A napkitörések jelen és jövõ idejét mutatja-. Okt.4.én 13 h.körül érte el a Földet egy nagyobb plazma felhõ.
#10488
(404) szomoru
#10487
A mai naphoz kapcsolódó kép:
Link


#10486
Ha ez 19:00 környékén még 8-as, akkor talán van esélyed: Link
A spaceweather G1-es vihart jelez elõre. Az 5-ös KP indexet jelent kb.

Legutóbb G4-es vihar volt, és asszem 8,7-es KP indexnél láttam Dobogókõrõl sarki fényt.
#10485
Mennyi az esélye éjjel sarki fénynek hazánkban ? Szerintem nem sok nevet
#10484
Jó volt bizony. Este 8 után már ragyogott a Tejút. nevet Link
#10483
Hozzászólva a Mars láthatóságához - már most is látszik, bár még nem nagyon fényes. (Jupiter-Mars-Regulus-Vénusz) Link
A következõ egy hónapban lesz néhány együttállásos hajnalunk.
#10482
Bár az édesvízre vonatkozó gondolataimat a hírek szerint már félretehetném, azért egy kis kitérõ talán belefér. Este nézegettem a víz fázisdiagramját és meg kell állapítsam, hogy a majd 20 évvel ezelõtt planetológia órán tanultakra sajnos rosszul emlékszem. A víz ugyanis elég nagy nyomástartományban nem hajlandó elmozdulni a 0 °C-os olvadáspontjáról. Tehát a 10-14 °C-os tartományt egy tizessel fölélõttem, ez a 0-4 °C-os tartomány lesz nagyjából a Mars felszínén uralkodó átlagos nyomásviszonyokat tekintve. Viszont a Marson, ahogy olvastam a légnyomás közel sem annyira stabil, mint a Földön. Míg itt nagyjából 10%-on belül van a felszínen mért legalacsonyabb és legmagasabb érték, addig a Marson ez 50% körül is lehet. Mivel az átlagos marsi légnyomás 600-700 Pa, így az nagyon közel van a víz hármaspontjának nyomásértékéhez (611.74 Pa). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy adott marsi ponton, hogyha 611 Pa alatt van a légnyomás, akkor bármely hõmérséklet uralkodik is, folyékony víz nem lehet jelen. Amikor ennél a kritikus nyomásértéknél magasabb van, akkor annak függvényében, hogy mennyivel van felette létezhet egy kis tartományban folyékony víz. Természetesen csak a 0 °C-nál melegebb vidékeken, amiben a Mars eleve nem túl gazdag. Szemléltetésnek álljon itt a víz állapotgörbéje, abból minden jól látszik: Link A zöldnek csak a legalsó pár mm-es csücskébe tud belenyúlni a Mars felszíne.
Ez, hogy így együtt minden klappoljon, hát... szinte kizárt. Azért van 1-2 hely a Mars felszínén, pl a Hellas Planitia becsapódási kráter, amelynek a feneke a marsi légnyomás közel dupláját tudja, itt azért már egy tizen pár °C-os tartományban jelen lehet víz.
A só köztudottan leviszi a víz fagyáspontját, nyilván az állapotgörbéjében máshol is belepiszkál, attól függõen, hogy mi és mennyi van benne, akár egy viszonylag tág (néhány 10 °C-os) tartományban lehetõvé teszi a folyékony víz jelenlétét a bolygó felszínén, vagy a felszínhez közel a talaj felsõ rétegeiben.
Hogy ez mire jó nekünk? Fogalmam sincs, szerintem a tudományos tény, hogy "megtaláltuk", jelenleg értékesebb, mint az, hogy mire megyünk vele. vidám
#10481
Tavaly elõtt volt egy nagoynjó elõadás a Marsról - ne ilyen dióhéjra gondoljatok, hanem például, hogy milyen "lavinára képes a szárazjég", meg hasonlók.

Támogatom a 10-14°C-ot , noha a sós vizet nem fogjuk még egy darabig inni. nevet

Kár, hogy a Mars olyan pici. Vajon milyen lenne, ha földméretû lenne. Lenne légköre, akár széndioxidos, de az is hatalmas lehetõségeket rejtene magában. A legnagyobb probléma jelen esetben a rendkívül alacsony légnyomás. De képzeljétek el, ha nem az lenne, hanem hasonló nyomás mint a Föld esetében. Lehet teljesen másképp alakult volna a Mars sorsa.

Én még sosem láttam részleteket rajta távcsõvel mert nem is volt akkora tubusom, de a jövõben talán majd láthatom. Sõt reményem szerint nem akármivel... de majd az idõ eldönti. Az biztos, hogy a bolygó egyre jobban látható lesz majd délen, sõt jövõre ott fog "ketlencülni" a retrográd látszólagos mozgásával a Skorpió fején. Plusz beszáll a Szaturnusz és néha a Hold is.
nyelvnyujtas

Ma ha valakinek lesz kedve akkor menjen ki észlelni. Jók lesznek a körülmények. Valószínûleg szép esténk lesz. A másnap késõbb kelõsöknek érdemes a holdkeltét meglesni, stb. Fentlesz a Tejút este és hasonlók.
nevet
#10480
Amennyiben az egyetemi tanulmányimra jól emlékszem, nekünk azt mondták, hogy a bolygó ritka légköre miatt a víz folyékony halmazállapotban csupán egy nagyon szûk, pár °C-os tartományban lehet. Talán valahol 10 - 14 °C körül. A Mars felszíne elég hideg, ilyen hõmérsékletek csak az egyenlítõ környékén nyáron lehetnek. Ha tévednék, akkor Nanó, vagy valaki kijavít. nevet
Bár ahogy most a cikkbe belenéztem ott sóoldatot írnak. Az más tészta, mint az édesvíz.
#10479
nevet

beillesztett kép

#10478
Igen, ezt minden évben elsütik. nevet
A zindexen talán tûrhetõ cikk van róla: Link

Sokan elfelejtik azt a tényt, hogy a nyomáscsökkenéssel a víz forráspontja is alacsonyabb lesz, tehát akár a 20°C-os víz is elforrhat, vagy akár 3°C-on. A marsnak meg alig van légköre, tehát ha van víz, az szublimál ezerrel, vagy takonyként folyik tán... Így ami víz ott van, annak megtalálálsa felér egy lottónyereménnyel.

Mindenesetre a mi életünkben már nem fog ember leszállni a Marsra, hogy hasznosítsa azt, de egy lépéssel közelebb vagyunk a kérdéshez: van-e/volt-e élet a Marson.
nevet
#10477
Azért én el tudtam volna képzelni, ahogy 483mm-en 105x-ös nagyításban megörökítem a teljesség folyamatát, aztán mikor már 260 °-on és 10 ° alatt lett volna a teljesség után, egy sorozatot városi háttérrel, templomtoronnyal szélesebb látószöggel, belenyúlva a kék órába.
#10476
Vizet találtak a Marson.
#10475
A mostani az nem volt olyan jó az idõpontja és az elhelyezkedése .... nomeg a felhõk miatt, de a 2018-as az a Tejút mellett lesz a nyáron amikor a Hold alacsonyan jár, tehát igen jól lehet majd fotózni azt, ahogy elsötétül az ég és kivilágosodik a Tejút. - Eléggé látványos lesz.
nevet
Azért gratula azoknak akik elkapták a jelenséget. Én is nézegettem kifele óránként, de hiába.
#10474
Na, valami ilyesmit szerettem volna. De sebaj, majd 18-ban. nevet
#10473
Akkor volt egy kis szerencséd, irigyellek. Nekem ennyi se jutott. szomoru Hajnal 5-ig kémleltem az eget dacára, hogy az elõrejelzések elég egyértelmûek voltak.
#10472
Nekem ennyi sikerült otthon (helyszín már Budapest): Link

beillesztett kép

#10471
A holdfogyatkozás látványát a nyavalyás inverziós felhõzet megakadályozta Zalaváron is. Viszont hajnalra akadt egy kis rés a nyugati horizonton és a kissé vöröses torzult holdnyugtát megcsíptem: Link

beillesztett kép

#10470
Nap fotója a telegraph-on.

beillesztett kép


#10469
Õk party közben/után észlelnek. nevet
#10468
És ez? Link laza (MCSE)
#10467
Baszki, tényleg. A NYISZ -t elfeljtettem hozzáadni.
Köszi az észrevételt. Javítottam.
#10466
Szemfüles nevet 2 helyett 1 óra lett csak hozzáadva. Link
#10465
Biztos, hogy az idõpontok stimmelnek a cikkben?
#10464
Astroman beharangozója a szeptember 28-ai holdfogyatkozásról: Link nevet
#10463
Nemrég, 30 perccel ezelõtt Pécel fölött meteort látott ismerõsöm. Ti nem láttatok semmit sem?
#10462
Megértelek, nekem meg minden tiszteletem a Tiéd. Ahogy nézem, a "Csillagászat kedvelõk" csoport is átvette a képet.
#10461
Kapcsolat a Múlttal

Bizony ez volt az a hely, ahol az aranykorban még crossmotor világbajnokságot rendeztek. Amikor még nem volt válság és hasonlók. Egy teljesen más világ romjai elõtt állva bizony eszébe jut az embernek egy és más dolog a "szépidõkbõl".

A képnél jól látható az Androméda galaxis és a Perzeusz ikerhalmaz is. A Tejúton a legfényesebb csillag a Deneb látható , ott már formálódik az Észak-Amerika köd. nevet

Jól arconvillantottam magam vakuval, jólesett az éj közepén na. nevet

beillesztett kép



Más:

A távcsõvel végre jutottam valamire. Egyhetes szerelés, javítás után sikerült kipróbálni egy éjszaka de akkor meg az autoguider bolondult be. Végül sikerült szinkronizálni, beállítgatni a második napon. Ekkor meg kiderült, hogy az autoguider keresõtávcsöve a fals. De nembaj - 1 órányi felvételt sikerült készítenem ahol bemozdulatlanok a csillagok öt percen.

Az ember türelmét gyakorlatilag folyamatosan próbára teszi az asztrofotózás. Ez nem olyan, hogy kimegyünk és lövünk egy felhõt, esõt, kihajolunk az ablakon, vagy akár mûvésziesen komponálunk egy tó elõtt - egy zivatart, vihart vadászunk stb... Ez sokkal durvább ennél.

Rengeteg pénz, rengeteg idõ, rengeteg tanulás, rengeteg fejlõdés és masszív türelem kell a mélyég asztrofotózáshoz. Ezt Astroman tudja szerintem leginkább.
nevet

Elérni azt, hogy egy mechanika amely tökmindegy mennyibe kerül... képes legyen tökéletesen célozni egy égterületet 700-1000 mm-en...és azt végigfotózni akár 6 órán keresztül... Minden tiszteletem az asztrofotósoké és a technikáé.
#10460
Vasárnap éjszaka a délutáni záporos rendszernek köszönhetõen, mely szépen kisikálta a levegõt, nagyon szépen ragyogott a Tejút. Mivel leállt a szél és alig akadt felhõ az égen, a kisugárzás zavartalanul dolgozhatott. Ennek eredménye: a ragyogó Tejút és az alatta elterülõ sekély köd: Link

beillesztett kép

#10459
Ez igen csinos!
Én ilyet Dobsonnal próbálnék meg szívesen. A mostani fejlesztést már nemlehet úgy cipelni. nevet

Véleményem szerint sokkal jobb az ilyen idõben készült kép, vagy akkor amikor a nap picit még a horizont alatt van, mint amikor a sötét égen lõnénk el. Észleléskor talán még felhõalakzatokat is lehetett látni gondolom.
nevet

Tomi! Brenya! Köszönöm! nevet

A napokban jött meg javításból az állvány, ugyanis imbolygott és három helyen is szervizelni kellett... Töréses hiba is volt... töréses...

A tesztet meghiusította a hétvégi esküvõzés és a tegnapi felhõzet. szomoru
#10458
Reggeli képem a Vénuszról: Link nevet (Minõsége olyan, amilyen, ráadásul már a Nap is sütött, amikor készítettem.)

beillesztett kép

#10457
Nagyszerû beszámolók. Élmény volt õket olvasni.
#10456
Nagyon szép összeállítás! nevet Belvízzel, bagollyal, mélyéggel színesebb egy kicsit. Kicsik a képek, de láthatók az exif adatok (ha lementem), nem mintha sokra mennék vele, csak érdekességbõl. (ISO 25600!) Most már nem kell korán kelni a tejutazáshoz, este 9-kor már lefelé tart a Skorpió. Rafi, 15mm-es fókuszokat látok, ez az az érték, ami nálam az ekvivalens? Hülye kérdés, mert látszik, hogy jó nagy látószög. Grat! Jó ötlet ez a blog, még kis képekkel is, (nagyobban is láthatók máshol) mert sokkal érdekesebb így a körülmények leírásával, egy kis történettel, mint csak sorban egymás után nézni a képeket. nevet
#10455
Sziasztok!
Bõvítettem a képes blogom. Annyi baj van csak vele, hogy nemlehet a képeket nagyobban megnézni. De így kicsiben is látszanak azért. Link
nevet
#10454
Egy érdekes cikkre hívnám fel a figyelmet, a Nap sugárzásairól van egy látványos bemutató. Érdekessége, hogy jelen UTC.ben követhetõk az események (katt a képre, és lejátszás) Amúgy az oldalt le lehet külön menteni. Tegnap, 29.én volt egy "kis" napszél. Érdekes, hogy pont a lottóhúzás elején, 19.00-kor elment a Tv. jel is 1 percre.
Jó az második, Elõre jelzõ térkép-videó is. nevet
Link
#10453
Köszi.
#10452
Figyelj a végtelenre mert valószínûleg nem ott van a pontos fókusz. Lehet, hogy visszább kell tekerned kicsit a végtelentõl.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-04 07:01:29

Kõszeg

0.3 °C

RH: 91 | P: 1021.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.