2025. július 12., szombat

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4215
Megnyitották a Sió zsilipet.

Link
#4214
Köszönöm a válaszokat! Annak apropóján kérdeztem, hogy a napokban olvastam egy Stelczer jegyezte könyvben, hogy 16 szelvényben mérnek havi rendszerességgel. A kérdésem óvatos tapogatózásnak indult, ugyanis a végsõ cél az lett volna, hogy egy tiszai, Namény közeli szelvényrõl adatokat szerezzek nevet Ugyanis a közölt adatok jó 25 évesek (mármint az állomások számára vonatkozó), így a mostani viszonyokra kíváncsi lennék. De hát ez sötétben tapogatózás. Meg amúgy is; szegény VITUKI szomoru
#4213
Szegeden az árvízi emlékmûnél végeztünk mintavételt és vízhozammérést. A torkolat alatt a Bertalan hídig annyiból érdekes, hogy nem keveredik össze a két folyó vize. Olyan mintha egymás mellett folynának. A légi felvételeken is nagyon jól észrevehetõ. Egyes feltételezés alapján a Marosba ömlik a Tisza. Plusz a Maros nagyobb vízhozamot tud produkálni a Tiszánál.
#4212
Szegeden a Maros-torok alatt biztosan van. Illetve valahol feljebb, talán Mindszent, vagy amiket írtál, nem tudom, de emlékszem egy srác Szegeden TDK-zott tavaly fenékhordalék-méréssel kapcsolatos dolgokból, és említett mérõhelyeket.
szerk.: ja, most jut eszembe, Mindszenten csak kanyarulatot meg zátonyfejlõdést vizsgált a gyerek, a fentebbi mérõhely meg valamelyik az általad említettek közüli (Szentes vagy Csongrád). Szóval két hely legalább van a Tisza alsó szakaszán.
#4211
Pár éve szegedi gyakorlatom alkalmával Csongrád, Szentes, Szeged és Makó városában végeztünk hetente mintavételt és vízhozammérést. Ezek alapján szerintem a folyók mellett fekvõ városoknál hetente szoktak mintát venni. Meg esetleg ahol ki van építve a mérõállomás.
#4210
Fogalmam nincs. Csak véletlenszerû, érintõleges kapcsolatom van a vízügyes kollégákkal. Harminc évvel ezelõtti legénykorom verõcemarócai mérõtáborára, ahol lebegtetett hordalékmintát vettünk és számoltunk, az óriási bulin kívül csak oszlopos cimboránk, S.O.S. Pisti ércnél maradandóbb aranyköpései miatt emléxem még most is.

Szerintem minimális helyen és számban, gyakorlatilag esetenként, azt sem zárnám ki, hogy szinte titokban. A vízépítõ mérnöki szakma a túlélésért küzd.
#4209
Hány helyen történik most rendszeresen görgetett hordalék és mederanyag mintavétel? Köszi a segítséget!
#4208
Úgy látszik, készülnek a Sió zsilip megnyitására:

Link

A Balaton átlag 116 cm, az utóbbi három napban napi 1 cm-t emelkedett.
#4207
Erre a szokásos helyeken áll a víz a földeken. Mondjuk minden kissé csapadékosabb idõszak után ez van. laza
#4206
Link
Sok-sok csapadék hullott Szilveszter óta az ország nagy részén a vízügyes térkép alapján az elmúlt 2 hétben.
Még a legszárazabb Soproni, Aggteleki részek is kaptak majd 20 mm csapadékot, mely a teljes havi átlag 3/4-e már.
A legcsapadékosabb vidékek pedig a képzeletbeli Debrecen-Szolnok-Paks-Nagykanizsa tengelyen, ill. a dny-i határszélen voltak az elmúlt 2 hétben, 50-60 mm körüli, kisebb körzetekben 65-70 mm-es 2 hetes összegekkel.

Átfagyott talaj ide - vagy oda, a belvíz a friss vízügyes jelentések alapján "csak" közel 10000 ha.
Hol van ez a 2010-es év végi, 2011-es év eleji, vagy 2013 eleji 300000 ha körül értékektõl!

Ez pedig a felszíni vízbevitel térkép, látszik hogy a fagyos talaj a csapadék egy részét nem nyelte el. Link
#4205
A vészhelyzettel riogatók tényleg benéztek valamit, de nagyon. Árhullám az is, ha minimális vízszintnél jön egy pár centis löttyenés, aminek "tetõzése"-kor még mindig minimum közeli a vízállás. Az árvíz más kategória.
A %-okról: Nem mederteltséget jelentenek, hanem lefolyási keresztszelvény teltséget (pl. gát-gát közötti, ahol van olyan) olyan feltétellel, hogy egy valamikor meghatározott minimális vízszint 0% és egy akkori maximális vízszint 100% közötti teltséget jelent. Ezeket a határszinteket nem változtatják akkor sem, ha pl. a meder mélyülése (szabályozás okozta bevágódás, mederkotrás), vagy hidrometeorológiai okok miatt a minimum szint csökken, vagy az adott maximum szint pl. a lefolyási paraméterek megváltozása, vagy más okok miatt megnövekszik.
Fontosabb paraméter a készültségi szint: I. fok, megerõsített figyelõ szolgálat, a vízszint az elrendelõ mércénél meghaladja az adott szintet. A víz kb. eléri az ártéren a gátat. Idõszakos árvízvédelmi gyakorlatnak tekinthetõ. II. fok sem tekinthetõ igazán veszélynek, sõt egy gyenge III. fok sem, ha nem várhatók további ráfutó árhullámok.
A mostani határ menti tiszai, kõrösi (hordalék kúp, közép szinttáj) tetõzések rövid idõre megközelítik, vagy elérhetik az I. fok szintjét de a csapadék elõrejelzés szerint a péntekit követõen hosszabb ideig nem lehet érdemi lefolyást generáló csapadék a felsõ szinttájon. Hatásuk csak annyi, hogy az alföldi szinttájon néhány nap múlva megtelnek a medrek. Ez nyilván némi kockázati szint emelkedést jelent, ha ESETLEG viszonylag rövid idõn belül rendkívül csapadékos idõszak következik az érintett hegyvidéki vízgyûjtõkön, de az érintett vízgyûjtõkön a fáklya meglehetõsen kiszáradt.

Nekem a helyi vízügyesekkel inkább az eltúlzott jólalvási biztonsági tényezõ tartása miatt van problémám: Olyankor is "elengedik" a környékbeli (Békés, Békésszentandrás) duzzasztókat, amikor indokolatlan és az "árhullám" jelentõsen duzzasztási szint alatt tetõzik a duzzasztóknál száraz fáklya mellett, valamint a duzzasztó alatti Kõrös és Tisza meder befogadó képessége az érkezõ árhullám vízmennyiségét tekintve szinte korlátlan.
#4204
Terheld bátran! Kezdjük azzal, hogy adsz egy vízügyes linket, ahol árvízveszélyre figyelmeztetnek.
#4203
Nem sorolom ebben az (állítólag) árvízveszélyben a folyók vízállásait: a lényeg, hogy tegnapra a mederteltség eltérése -2 és + 4 % közt váltakozott az elõzõ napihoz képest. Egyedül Nógrádszakál jelzett 9 %-ot, így "veszedelmes" 17 %-ot is elért (35 centis áradás!). Az OMSZ egy térképe szerint pedig 10 nap alatt 22-55 mm közti csapadékok hullottak az országban (biztosan volt persze több is, ezek automata mérések).
Bár ilyen vészhelyzet indokolná a fórum pörgését /vagy tán a vészhelyzetet hirdetõk valamit benéztek ?/, de nem látom a szakmai elemzések sokaságát. Nem területem a vízügy (lehet, hogy a vízügyeseknek sem ?), tovább nem terhelem adatokkal ezt a fórumot sem.
#4202
Áthelyezve innen: Aktuális idõjárás (#2139 - 2016-01-11 06:38:35)

Mederteltségek egyes folyókon:
Duna: Komárom 5%, Budapest 5 %,Paks 2 %
Ipoly: Balassagyarmat 9%, Nógrádszakál: 8 %
Zagyva,Apc: 7 %
Sajó, Sajópüspöki:5 %
Hernád,Hidasnémeti: 3 %
Bodrog,Sárospatak: 32 %
Tisza: Vásárosnamény 20 %, Záhony 14 %, Tokaj 59 % Szolnok 9%
#4201
Nekem több helyen a talajfagyot át kellett ütnöm leütõvassal.
A talajfagy miatt olvadásokkor fellépõ belvizet már régi gyakorlat, hogy így vezetem el az udvarról.
Most is segített.
#4200
Közben visszavette, amikor belinkeltem még másodfokig felhozta most már az elsõt se érné el. A vártnál kisebb lesz az enyhülés odafennt.
#4199
Sõt .. Link
#4198
Ma otthon kénytelen voltam utat vágni a víznek az utcai árok felé, mert latyak és a nulla szivárgásnak köszönhetõen boka hólé lepte el az udvart. A legcsapadékosabb idõkben sem volt még ilyen mértékû elöntés. Hétvégére ebbõl gumicsizma lesz. [esõ]
#4197
A Tiszán a mai jelentés szerint a ~715 fkm-tõl a 544-es fkm-ig egy 10 kilométeres szakaszt kivéve (693-683) állójég van teljes szélességben (nyilván kisebb megszakításokkal, mint mindig). Ahogy az elõréket nézem, nem lesz hosszúéletû. Már csak azért sem, mert érik az újabb I. fok közeli árhullám is.
#4196
Jön a belvíz az Alföldön. 7 - 8 cm-es talajfagyra jön jelentõs esõ.

Link
#4195
Ma már csak 103 cm a vízállás.
Tegnapi kép:Link
Pont a zsiliprõl és a mércérõl nem csináltam képet...
Bár a mérce 2 m környékétõl indul.
Ez 2010-es képem:Link ez pedig 2013-as, nem az enyém:Link
Most keresni kell a vizet.
#4194
Tassi zsilipnél ma reggelre megint megdõlt az LKV.110 cm az új rekord.
Link
#4193
A tartós hidegnek köszönhetõen az Ipolyon már láthatóak jeges részek, elsõsorban a part menti lassabb részeken, másrészt a fákkal, ágakkal-bogakkal lassított szakaszokon néhol egybefüggõ, vékony jégréteg is kialakult.
#4192
November közepét követõen újra igen alacsonyra süllyedt a Duna vízállása, sõt az akkor mért kisvizeknél egyes szakaszon még alacsonyabb a folyó vízszintje.
Hosszú évek után Nagybajcs újra negatív értéket vett fel (az elmúlt 15 évben csak kétszer volt erre példa, 2003-ban és 2011-ben), a reggeli mérési idõben -7cm volt a vízállás, de délelõtt 11-kor -11cm-t is mértek.
Komáromban viszont megdõlt az eddigi LKV (22cm), miután ma délután 18cm-en állt a mérce.
(hydroinfo.hu, ovisz.hu)
#4191
618 centivel (1610 m3/s) megvolt a tetõzés Naménynál. Ilyen vízállás utoljára majd' 32 hónapja fordult elõ utoljára. Azóta a max egy idén márciusi 332-es löttyenés volt.
#4190
Szinte hallom, ahogy 3 év után fellélegeznek a holtágak nevet

Becsnél tegnap késõ este megvolt a tetõzés. Tivadar is tetõ körül van most.


Viszont ami szinte mindenhol megemlítenek, még a vízügyes tájékoztatóban is, hogy a köcsög huculok 3 éves szemete is jön a vízzel együtt beteg szomoru zavarban duhos hány
#4189
Hát igen, az agyamra mentek már az LKV körüli vízszintek az elmúlt 3 évben laza

Amúgy a Fetivíziges elõre nem ugyanaz (volt), mint Hydroinfós

"Hidrológiai elõrejelzés tetõzõ vízállásokra a jelenleg elõrejelzett csapadék függvényében:
- Tiszabecs 460 cm+-20 cm (II. fok 400 cm), november 22.
- Tivadar 610 cm+-20 cm (II. fok 600 cm), november 23.
- Vásárosnamény 690 cm+-20 cm (I. fok 600 cm), november 23-24.
- Záhony 570 cm+-20 cm (I. fok 500 cm), november 24.

Nyíregyháza, 2015. november 21. 9:00"

Ez csak mint érdekesség, mert sokat nem nyom a latban az a pártíz centi eltérés. nevet
#4188
Tasson kívül más hazai mérce nem érte el az LNV-t a Dunán, de összességében régen volt ilyen tartósan alacsony vízjárású idõszak. A sógoroknál viszont Wildungsmauer (115cm) és Hainburg (75cm) is az eddigi negatív csúcs alá került, ha jók az erre vonatkozó adataim.
#4187
Csak "nagyon odafenn" esik hóban, lásd a Hydroinfo-n az egy napos csapadék elõrejelzés és a felszíni vízbevétel elõrejelzés alig különbözik. A naményi másodfok kis eséllyel összejöhetett volna full esõ csapadék mellett, de ehhez az is kell, hogy Namény környékén (valószínûleg a magasság, vagy keresztmetszet hiányos töltés miatt) a készültség elrendelési szintek alacsonyabban vannak meghatározva a környékbeliekhez képest. Figyeld az árhullám elõrejelzéseket:

Tivadar: a tetõzés érinti az elsõ fok elrendelési szintet,
Namény : a várható szint másfél napig az elrendelési szint felett, a tetõzés kb. fél m-rel az elrendelési szint felett,
Záhony: Mint Tivadar,
Dombrád: Mint Tivadar.

Lehet, hogy az "odafenti" halmazállapotbeli különbség okozhatna fél méter tetõzési szint különbséget Naménynál, de érzésem szerint az egy méter igény a valódi másodfokhoz már túl sok, ami Tivadarnál, vagy Záhonynál is másodfokot okozhatna. A Bodrog árhulláma csak közvetetten, visszaduzzasztó hatása miatt beolyásolhatja a Naménynál a szintet, vagy még úgy sem, amíg Tiszalöknél van duzzasztás.

Úgy látom, nagyon unod már a szárazságot, a kis vizet, kéne egy kis változatosság: egy kis vihar, hóvihar, árvíz, vagy mindegy mi, csak történjen már valami laza
#4186
Igen, pár perces átgondolás után erre jutottam én is, csak nem akartam magam leleplezni laza Ilyen esés mellett Qmax-nál sem lesz olyan magas a vízállás. Amúgy ettõl függetlenül, ha nem hó esne már késõ délelõtt óta odafenn, akkor is sanszos lett volna a II. fok a naményi szelvényben, ha jön a Bodrogon valami, ha nem. nyelvnyujtas Vagy rosszul gondolom?!
#4185
Becsnél is másodfokot elérõ az elõrejelzett tetõzés, de Tivadarnál már csak elsõ fokot éppen elérõ. Az árhullámot csak a felsõ-Tisza vízgyûjtõn hullott, hulló csapadék okozza, a Bodrogon már alig jön valami, lejjebb a mellékfolyókon szinte észlelhetetlen árhullám. A felsõ magyar szakaszon az elõrejelzések (nem a jelenlegi vízszintek!) alapján van elsõ fok elrendelve.

Az árhullám üres mederre érkezik, a Tisza-tó is téli szinten van. Az árhullám útja során szépen ellapul és elnyúlik majd, úgy, ahogy a tankönyvekben le van írva.

A Kõrösökön is lesz egy kis löttyenés, de az még akkora sem lesz, mint a Tiszán.

Összességében: a vízügyesek országszerte nyugodtan elmehetnének sörözni.
#4184
Rahó II. fok felett.
#4183
Pont most akartam irni, hogy ez komolyabb lesz az elsõfokoknál. Többhelyen 200 mm-közelíti a 2 napos összeg, miközben 10 mm/h az intenzitás most is. Már most elsõfokot meghaladó vízállások vannak.
#4182
A kárpátaljai esõzés kezd 1998-as méreteket ölteni...
#4181
Néhány csapadékadat Kárpátaljáról (tegnap + ma eddig)

Királymezõ 108,4 mm
Rahó 81,4 mm
Repenye 78,3
#4180
A hydroinfo.hu-n az Ecmwf 2015.11.20 12UTC-s futása alapján ( Link ) az elköv. 6 napban a Tisza vízgyûjtõje kap egy jó nagy adagot.
Mondjuk erõsen ráfért már...

De engem inkább a Szamos izgat jobban. Hiszen párom szülõfalujában/Ököritófülpös/, a kertjük végében a Holt-Szamos van. laza Egész nyáron jó másfél méternyi víz hiányzott a mederbõl, amit az eddigi õszi csapadékhullással egy fél méterrel többet tudtak belõle feltölteni. szegyenlos Beszéltem is a helyiekkel aggódnak az alacsony vízállás miatt. De ha jön a Szamoson az ár, azonnal igyekeznek szivattyúkkal pótolni, a holtág vízét.
#4179
Tass zsilipnél ismét megdõlt az LKV a Duna alacsony vízállása miatt.
109 cm, 11.17.-én.Az elõzi negatív rekord alig 1 hónapot bírt ki.
Link
#4178
Ja, igen... ez a 700 körüli vízállás persze azt jelentené, hogy az összes nem feltöltõdött holtág megmerülne.

Persze nem a védett oldalon laza
#4177
Néztem én is. 3 napja még a 0 centit nyalogatta az elõre. Ez ahhoz képest nagy változás. De érthetõ, mert ahogy nézem a kárpátaljai csapadékadatokat, valóban komoly mennyiségek estek eddig is. Kedd reggeltõl többfelé 70-80 mm esett, zöme az elmúlt 36 órában. 2 méter körüli emelkedéssel meg is dobta a Tisza felsõ folyását.
#4176
Nano, ebbõl már csak lesz valami:

Link

Ez már csak feltölt, átmos néhány holtágat. Elsõ fokot meghaladja, ez felénk azt jelenti, hogy a gát lábát eléri.
#4175
Nem véletlenül kezdõdik a környéken a hidrológiai év november 1-én. Ilyenkor vannak a (mindenféle, pl. hóban tárolt is) vízkészletek a minimumon.
#4174
Az Alpok olvadékvizei kimerültek, az esõ lassan 3 hete szünetel a vízgyûjtõn, így aztán lassan a Duna vízszintje eléri a "talppontját", ami az õszi kisvizes minimumokat illeti. A mostani vízállások legutóbb 2011 novemberében, azelõtt a 2003-as nagy aszály idején fordultak elõ. Több vízmérce a minimumok közelében van, Passau 400cm alatt, Kienstock 150cm alatt.
A tartós csapadékhiány a hazai szakaszon a hullámzó vízjárásgörbe ellaposodásában is észrevehetõ, több vízmérce mostanra 10-25cm-re megközelítette az LKV-t, fõleg a középsõ szakaszon (Esztergom-Paks). Budapesten a jelenlegi 65cm 14cm-re van a minimumtól, a kilátások és a tendencia alapján van esély rá, hogy el is érje azt.
#4173
Meglódult a Balaton átlag vízszint. Két nap alatt egy-egy cm-rel emelkedett. Az elmúlt héten stabilan állt az átlagszint, esõ a környéken nem volt, a párolgás csökkent annyira, hogy a tó vízmérlege megváltozott. A Zala vízhozama lófüttyöt emelkedett ez alatt, de a rövidebb vízfolyások hozama ezalatt kényszerûségbõl csökkent. Csak nem a gátõrökb...tákelaszintolvasást.

Nano: A Tiszánál Namény felett ez a hatás núdli, még mindig a makrohelyzet változásáért imádkozhatsz. Elõbb - utóbb csak elmászik a környék az aszályzónából. Talán lesz belátható idõn belül felszíni lefolyás is.
#4172
Áhh! [legyint] A hiperszuperübermegabrutál csapadékos idõszak arra volt elég, hogy megcsiklandozta alulról a -100 centit szomoru
#4171
Még mindig várhatsz néhány hetet a naményi mérce +100 cm feletti vízállásához. Szerintem már csak a hidrológiai újévben lehet olyan.
#4170
Szinte minden évben elõkerül a tólengés témája nevet Link
#4169
Áthelyezve innen: Aktuális idõjárás (#908 - 2015-10-20 18:41:41)

Ekkora tavaknál egy vízmérce adatsora nem igazán elegendõ. Figyeljétek inkább a "Balaton átlag" értéket, ami kiküszöböli a szél általi lötyögtetést. Sokkal stabilabb:
Link

Szerk: Néhány órán belüli lötyögés egy balatoni mércén lehet 10 cm nagyságú is. Ez nem a hullámzás, hanem a helyi átlagfelszín hullámzása.
#4168
Áthelyezve innen: Aktuális idõjárás (#907 - 2015-10-20 18:26:09)

Idén volt már több is a növekedés. Kérdés a mérés pontossága (pl. a szél is meg tudja nyomni a vízfelszínt): Link
#4167
Áthelyezve innen: Aktuális idõjárás (#906 - 2015-10-20 18:16:50)

Ez sem rossz Link Balaton Siófoknál tegnap reggel 98cm, ma reggel 102 cm. Mennyi lehet a rekord, amit egy nap alatt emelkedhetett a vízszint?
#4166
Áthelyezve innen: Aktuális idõjárás (#895 - 2015-10-20 11:39:29)

Hát, a Balaton se mostanság fog kiszáradni... nevet Link

Utolsó észlelés

2025-07-12 14:43:24

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

27.0 °C

18002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142764

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.