2024. december 05., csütörtök

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#1511
Így van. Közben egy érdekesség az amerikai fórumból. SO FAR IN 2007...THERE HAVE BEEN A TOTAL OF 5 TROPICAL STORMS...1
HURRICANE...AND NO MAJOR HURRICANES. THESE TOTALS ARE WELL BELOW
THE CLIMATOLOGICAL AVERAGE OF 6.2 TROPICAL STORMS... 3.0 HURRICANES
AND 1.5 MAJOR HURRICANES BY THE END OF JULY. IN FACT...IN TERMS OF
ACCUMULATED CYCLONE ENERGY (ACE)...THIS IS THE THIRD QUIETEST
YEAR-TO-DATE (BEHIND 2005 AND 1966) SINCE THE GEOSTATIONARY
SATELLITE ERA BEGAN IN 1966.

Now we all know what happened in the Atlantic in 2005 and 1966 was an above average year also.

and usually a slow EPAC means an active Atlantic.

Jó éjt!
#1510
Annyit hozzátennék kiegésztve téged, hogy a szubtrópusi ciklonok úgy alakulnak ki, hogy a túlságosan délre vándorolt Rossby-hullám vezérelt teknõnek a keleti szelek övezetébe érve levágódhat a széle, ezért nevezik õket cut-off teknõknek-ciklonoknak, és ahogy egyre szimmetrikusabbá válnak, elvesztik frontális tulajdonságaikat, ám az egyre erõsebb örvénylés hatalmas felhõspirálokat gerjeszt, gy a trópusi társainál jóval nagyobb szeme és általad leírt tulajdonságai vannak.
#1509
A szubtrópusi ciklonhoz még egy két gondolat. A szubtrópusi ciklonok rendszerint extratrop. ciklonokból (magyarul mérsékelt övi ciklonokból) alakulnak ki, na most egy ilyen mérsékelt övi ciklon miután elvesztette a frontjait, megszabadult a mérs. övi ciklonokra jellemzö száraz hideg áramlási részétöl a DRY Intrusiontöl, ezek a water vapour képeken fekete szinüek mint pl itt(http://www.wetteran.de/carolin/sat59.JPG), zivatarokat kezd generálni a középpontja körül, eközben már valahol melegebb tengervíz felett jár és most már csak meleg párás levegö kell hogy körülvegye folyamatosan generálja a zivatarokat egyre párásabb lesz a légkör beindul egy láncreakció, egyre több zivatar tör ki a középpontja körül. Az ilyen ciklonokra jellemzö még hogy nem csak a középpont körül hanem széles sávban generál erös, viharos szeleket (800-1000 km szélesen is) és a széllökések elérhetik a 150-160 km/h-t is, ezzel is eltér egy trópui ciklontól ahol a középpontból kiindulva gyorsan csökken a széleröség, nagy szelet tud csapni mert egyik jellemzöje hogy brutális hirtelenséggel esik benne a légnyomás 10 hPa/óra csökkenés is elöfordulhat. Bomba ciklonnak is nevezik azt a ciklont, amelyben a p legalább 1 hPa/óra csökkenést produkál folyamatosan 24 órán keresztül.
#1508
Link
#1507
Bedöglött a rendszer aztán meg a meleg tengervíz beindította a motort.
#1506
Igen, valami ilyesmit emlitettek is az egyik diszkjuzsonbennevet De ha extratropicalkent kezdte akkor frontoknak is kellett benne leniuk nem? Akkor azok felszivodnak vagy mi?
Az oldal nagyon jo, lehet benne bongeszgetni, megy a kedvencek kozenevet Koszi.
#1505
Link Az angolok lehet megint kapnak egy nagy adag vizet, szegényeknek nem hiányzik..
#1504
Hurrikánszezonban rá szoktam kukkantani erre az oldalra. Ismeritek ezt az amerikai metes közöséget? Sok érdekességet írnak az 1.és 3. forumban. Link
#1503
Nanovich, megszünik a hideg száraz levegö utánpótlása mert elzárja pl egy fölé húzódó maganyomású gerinc, beszorul a rendszer, lassan beindulnak a zivik a fenti hideg és a lenti meleg tengervíz miatt, labilizálódik a légkör, aztán ha egy jet arra téved beindul a ciklogenezis. És indulhat a pörgés nevet
#1502
Ez egy erdekes kerdes. "Eltuntek" volna a frontfeluletek?! De az meg hogy? Na ennek utananezunk...nevet Chantal erosebb lesz majd mersekelt ovi ciklonkent mint tropusikent. Hatassal lesz a mi idojarasunkra is. Persze kozvetve, mint ahogy a hosszutavuban irtadok is.

Viszont Usagi mar nem ilyen verszegeny joszag. O bizony szetcsap a jonep kozott. 195-os atlagszelevel, 240-es lokeseivel mar most is T3, de ezt meg fokozni fogja az elorek szerint. Minden bizonnyal eleri majd Japan deli reszet is Link Kozepponti nyomas 950 hPa korul mozog es persze folyamatosan melyul. Szep ciklon Link , foleg a hozza tartozo aramlasi rendszerrel egyutt Link
#1501
Én úgy tudom hogy akkor válik trópusi viharrá egy extratropical ha melegebb víz fölé ér illetve a környezetében a horizontális szélnyírás kedvezövé válik, kisebb lesz. Az extratrop. és a trópusi ciklon közötti különbség még hogy az extratrop. középpontjábban cold core van a trópusinak warm core ami gondolom a meleg tengervíznek a következménye ami a motorja a trópusi ciklonoknak.
#1500
Furi dolog, hogy Chantal extratropical depression-ként (azaz trópuson kívüli, ill. szubtrópusi depresszióként) kezdte pályafutását. Floridától olyan 500 km-re K-re alakult, azaz a Karib-térség peremén. Aztán ÉK felé haladva trópusi viharrá vált - de hogyan, ha nem trópusi depresszióként indult? Hm...
#1499
Link
#1498
Nem kell hogy az afrikai partoknál keletkezzen az óceán közepén vagy délebbre-Dny-abbra Dél-Amerika irányába is szokott lenni képzödés.
#1497
Nem túl magas a vízhõmérséklet Afrika partjaitól nyugatra:Link
#1496
Még csak most húzódik ki a 30°C-os T850 isotherma nyugat Afrika felõl az Atlanti óceán fölé Link ami, gondolom 1-2 héten belül szépen meg fog látszódni a vízfelszín-hõmérsékletén is. Augusztus közepe / vége környékén már tényleg beindulhatna a hurrikán-szezon az Atlanti vizeken is. Egyébként tényleg szokatlanul nagy a csend arra felé! (=erõs Azori anticiklon)
#1495
Lassan itt az augusztus és még mindig döglés van az Atlanti-óceánon. Minden nagobb rendszer csak a szokásos dolgokat nyújtja, és csak az alábbi felirat fogad minden nap: "There are no signs of organization at this time" nevet

A Csendes-óceán keleti részén, a Californiai-félszigettõl DK-re a Dalila nevû trópusi vihar agonizál már egy jó ideje, (mint ahogy arról Jorge Cabo észlelõtársunk Mexikóból be is számol mindig) de csak nem tetszik neki a "hurrikán" megjelölés mert valószínûleg nem fog addig erõsödni. Miközben a konvekció a déli részén döglõdik, addig az északi részén meglehetõsen intenzív. Azonban már hûvösebb (26°C>) vizek felé került ugyhogy rövidesen kampec neki is. De trópusi viharnak elég szép Link
#1494
Hát már ideje lenne lassan hogy elinduljanak az elsõ dögök. De mindössze 3 "tropical wave" van az Atlanti-óceán felett, mindenféle nagyobb szervezõdés nélkül.
#1493
Jó kép! Itt egy elöre a 2007-es idényre az Atlanti Óceánra, ha valaki mégnem látta volna. Link
#1492
Van aki mázlista, és Katrina õnaccságával személyesn is találkozhatott: Link
#1491
Katiba is belerepültem volna szívesen, ezen a képen olyan szép! nevet Link
#1490
Igen, Ivan cár! Az ördög maga pedig egy jó film amúgy! nevet
#1489
Az ördög maganevet
Itt egy szégyenlõs kép róla Link
#1488
1 NOAA repcsivel belerepültem volna ennek a szemébe. Na ki ez? Link
#1487
Csak a lecsapókat hiányolnám a felhõfalbannevet De az már majdnem a kánaán lenne így isnevet Addig nem halok meg míg bele nem kerülök egynek a szemébe...
#1486
Menni kellene oda egy kis viharvadászatra.
#1485
Japánban lehet újra tesztelni a tájfunbiztos épületeket. Link
#1484
Man-Yi elérte Okinawa szigetét, a hírek szerint 252 km/h-ás szélsebességet produkálva. A számítások szerint a rendszer csakhamar Tokio közvetlen térségét veszi célba.
#1483
Úgy látszik senki nem ér rá válaszolni 3 napos kérdésemre.Vagy talán a hihetetlenül érdekfeszítõ hazai idõjárás eltereli a figyelmet Manyiról,aki hármasként dübörög az eredeti Tajvan helyett Tokió felé.Hamarosan négyes,szép példány,nehogy szupertájfun legyen.A Japánok is biztosan nem a mi szuper zivatarjainkat figyelik,hanem Manyi ténykedését...
#1482
Vajon mi lehetett az oka ennek a 2-3 hónapos csendességnek az Atl. és Cs. óceánokon?Alig volt valami TC kezdemény,és egy szem Tájfun is korán kialakult aztán a nagy semmi.
Most viszont az elõrejelzések 4-es tájfunt várnak ebbõl az újdonsült TC-bõl.Egyenlõre Tajvanra csap le nagy eséllyel,de addíg többször módosíthatják útvonalát.
#1481
Nem tudom ide tartozik e, de homokvihar volt/van Kínában Link
#1480
Augusztus vége de inkább szeptember-október.
#1479
Hát igen. Trópusi ciklon kevésbé valószínü az Atlanti óceánon.
#1478
No végre...Tropical cyclone less likely in Atlantic: NHC
#1477
Mert várja az igazi szezon kezdetét, a nyár végét.
Most még az Atlanti-Óceán jó része nem kellõen meleg ( Link ), a Karibi-térség majd Augusztustól indulhat önmagától.
Ráadásul még ebben az idõszakban erõs áramlások vannak újra és újra, az igazi genezishez jó néhány napos (hetes)igazi kuss (is) kell.
Szerintem, he-he !
#1476
Ezt nem hiszem el....mi ez a nagy csend? A Karib tenger olyan forró, hogy tojást lehet fõzni benne, de sehol semmi...
#1475
Gonu (TC02A) trópusi vihar
Aktuális állapot 2007-06-07 - 11:06:12 idõpontban.
Vízszintes sebesség: 7.41 km/h
Külsõ sebesség: 64.82 km/h
Széllökés: 83.34 km/h
Hullám magasság: 4.27 méter
Szem átmérõje: Nincs v. nincs adat
Légnyomás: Nincs adat
Besorolása: Trópusi Vihar
#1474
A Tv beszámlt Gonu pusztításáról,árvizeirõl.Halálos áldozatok Ománban és Iránban is !Olaj ára kicsit emelkedett.
#1473
Gonu
Aktuális állapot 2007.06.05 - 11:06:02 idõpontban.
Vízszintes sebesség: 12.96 km/h
Külsõ sebesség: 231.50 km/h
Széllökés: 277.80 km/h
Hullám magasság: 10.97 méter
Szem átmérõje: Nincs v. nincs adat
Légnyomás: Nincs adat
Besorolása: Ciklon IV.

Forrás : RSOE // Google Earth
#1472
Elnézést kérek mindenkitõl, hogy ha félrevezettem volna valakit.
Miután Taki és Bakonyvár felvilágosított a "ha" szócska jelentésérõl más színbe látom a világot:-)
Bocs mégegyszer.
#1468
Sziasztok!

Ha az USA felé fordul egy hurrikán, itt a doppler hozzá.: Link
#1467
Az utóbbi 40 évben nem volt ilyen. "65 elõtt nem néztem mert felesleges.
#1466
Az elsõ 5-ös az idén:Gonu.Akár Iránt is elérheti.Mikor járt errefelé 5-ös utoljára ...?
#1465
Mondjuk hozzá kell tenni, hogy azon a tájékon messze nem áll annyi adat a rendelkezésükre, mint pl. az atlanti-térségben, gondolok itt a hurrikán-vadászokra, stb., plusz a mérõberendezések is finomanszólva is foghíjasan vannak szétszórva a térségben, szóval nem lehet egyszerû a pontos modell számítása.

Bár az arab-öbölben ott dekkol 2 anyahajó is, gondolom csak kiküld a us navy egy-két awacs (vidám) szerût körülnézni, mekkora a kicsike...franc tudja.
#1464
Szerintem ilyen erejû TC nem érte még el a félszigetet. Az elõrék megint, egymás után 2x is elég nagy bakot lõttek, az egyiket már említettem, a mostaninál egy fix 72órás C1-bõl hirtelen módosítani kell C4-re?? Bár már a tegnap esti radarokon látszott hogy erõsodni fog, fõleg a SST-k voltak gyanúsak, bár csak a szám nagy most, szólni nem mertem nehogy lebõgjek.

Ennyire light volt a tavalyi szezon hogy TSR-éknél elfelejtettek modellezni? nevet
#1463
Az összesített vikipédia.org térképe alapján négy vihart számoltam össze az Arab félszigeten,de az valóban nem jelent 4 TC-t.Fogalmamm sincs hány év viharai vannak a térképen.
A közép-amerikai viharok közül többet jelöl,hogy átment az egyik óceánról a másikra,de az irányuk(melyikrõl melyikre) errõl a térképrõl nem derül ki.Ahol Barbara landolt,azon a környéken eddig 1-2 vonal látható(északabbra és délebbre van több is),ezért írtam,hogy azon a tájon egy már volt,amely a földhíd és É-Amerika találkozásánál keresztülszelte a szárazföldet.Barbara maradványa is megtette ezt.
#1462
Csak egyszer ?
Csupán az elmúlt 10évben hurrikánból volt egy a Yucatán-félszigettel szemben landoló (1997:Rick, aztán az elmúlt évtizedekben vagy öt), sõt 2005-ben az Adrian még délebbre merészkedett !

Ellenben mely Arab-félszigeten landoló ciklonok voltak négyen (hisz az elmúlt 40 évben csak egyet ismerek, 1998-ból, majd tucatnyi csak vihar volt) ?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-05 01:38:17

Ercsi

4.4 °C

27000

RH: 84 | P: 1024.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.