2025. július 22., kedd

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#14422
Az alaménium nem jó,viszik mint a cukrot laza duhos
#14421
Kb. kétméteres csöveket szereztem be kollégámtól aki mindent gyûjt ami fémbõl van, amik pontosan egymásba illeszkednek. Ezeket egymásba toltam átfúrtam, majd lefestettem õket, ezután összecsavaroztam. Alul egy kétméteres csövet lebetonoztam a földbe egy 0,5 m3-es betontuskóba. A legalsó csõre egy 0,4 mm vastag lemez került ( kb. 30x30 cm), erre lett ráhegesztve egy házilag készített zsanér. Az oszlop alján szintén lemez és a zsanér ellendarabja. Én három oldalról kifesztettem drótkötéllel (biztos, ami biztos alapon). A 10 m-es árbóchoz építési engedély kell ( statikus tervvel ), bár eléggé megizzadt az illetékes az építésügyi osztályon mire tudta, hogy hová tegye a met. állomás 10m-es árbócát. laza
Az egész a festés kivételével és a beton szilárdulását leszámítva egy nap alatt elkészíthetõ, viszont a felállításhoz kell vagy három ember. Ezért én inkább most már a következõképpen csinálnám: alumínium csövekeket használnék. nevet
#14420
Itt vannak a részletek, jogásznyelvet ismerõk elõnyben! nevet

46/1997.(XII.29) KTM rendelet
#14419
Bocs, ha belevaú...

Egészen pontosan: az alap magassági korlátozás 6m (lásd a hatályos építési törvény), de ha a tartószerkezetet zászlórúdként állítod fel, és még zászlót is teszel a tetejére, akkor nem engedélyköteles (érdekes, de így van), nincs magassági korlátozás. Ám az önkormányzatnál mindenképpen illik érdeklõdni, mert egy településen belül is lehetnek különbözõ területek, ahol bizony létezik magassági korlátozás, akár területenként eltérõ mértékben. Ilyenkor az a felsõ határ, afölé nem adnak ki engedélyt sem. (A lakóhelyem mellett nem messze van a katonai helikopterbázis, itt a 6m szentírás, de el tudom képzelni, hogy pl. kórházak közelében sem lehet nagyon karcolni az eget, mert a mentõhelikopter útját nem célszerû "eltorlaszolni".) Van egy csomó helyi adottság, ami befolyásolhatja a magassági korlátozást.

Azt azért célszerû megemlíteni, hogy a villámvédelemre, kidõlés elleni védelemre fokozottan oda kell figyelni, a szomszédok "jóindulata" is sokat nyom a latban. Egyébként a megállapított magasság fölé méterenként tavaly 50,000 Ft volt az engedélyezési illeték, a büntetés ennek többszöröse.
#14418
Ezt is tudom. Köszi az infót. Majd ha odaér az idõ, érdeklõdök.
[mod.]
#14417
Önkormányzat, építési osztály. Az sem biztos, hogy kell, helyi építési rendelet szabályozza.
#14416
Szerintem a helyi önkormányzatnál kell kérni az engedélyt.
#14415
Köszi az infót.
Jól gondoltam, hogy átmérõcsökkentéssel nem kell kirögzíteni. Engedélyt honnét kell kérni a 10 méteres árbóchoz? Majd ha lesz rá lehetõségem (sajnos még odébb van), akkor szeretném megcsinálni 10 méteresre.
[mod.]
#14414
Köszönöm Neked is jó tanácsokat,öröm látni/olvasni,hogy ennyi kedves és segítõkész ember van itt! nevet
Bizony én is nagyon meggondolom a vásárlás elõtt mit veszek mert ugye nem is olcsó dologról beszélgetünk meg hát a legfontosabb nem a külcsín, hanem az ,hogy jó pár évig szolgáljon megbízhatóan.
Mindenképpen elõnyben részesítem a vezeték nélkül állomásokat és azt,hogy tudjon mérni -20fok alatti hõmérsékleti tartományban is, mert ugye itt Északon bõven vannak olyan téli éjszakák mikor ennél alacsonyabb értékek is elõfordulnak.
Olyan mûszert szeretnék ami megbízhatóan üzemel, nem lenne jó minden héten újraindítgatni..
Szóval továbbra is várom, szívesen fogadok minden észrevételt és jó tanácsot bárkitõl! kacsint
#14413
Ez a vezeték nélküliség jó dolog, én is gondoltam rá, h az öreg WS3600-at lecserélem vezeték nélküli állomásra. WS-2810-at (La crosse) néztem ki, egyelõre nem kapni nálunk, de ugye ott az Ebay meg az Amazon.com Szerencsére ezeken az oldalakon vásárlói vélemények is vannak és nem épp hízelgõek. A WS-2810-nek nagy csábereje, hogy a szélszenzora napelemes (tölthetõs AA aksikat kell beletenni, hogy este arról menjen)épp ezért vezeték kontakt hibák és elemcsere céljából nem kell bûvészkedni. De épp ezzel a részével van sok gond. Mig a thermo/higro szenzor tudja a specifikált 200 láb /USA és angol véleményeket olvastam/ addig a szélmérõ és csapimérõnél erõsen optimista állítás a gyártó részérõl. A delikvensek ált. 100 láb távolságból tudták jelveszteség nélkül beüzemelni, van akinek csak 80 lábról /szabad rálátás csak egy téglafal és üvegajtó volt az útjában/ mûködött de ott nem tudta az árbócot felszerelni mert fák vannak. nyelvnyujtas Arról nem is beszélve, hogy jó pár embernél teljesen csütörtököt mondott a szélmérõ.
Szal letettem róla, bár a ws3600-om egész tûrhetõ, de vannak bosszantó hibái (pl. idõnként teljesen lefagy, az összes karakter a képernyõn csak elem ki/be lehet resetelni) Nem tudom mi lesz a következõ állomásom, de hogy nem WS (La Crosse) lesz az biztos. nevet Neked sem ajánlom.
#14412
Köszi Taki a részletes leírást,nagyon jó lett!Örök hálám! vidám (ki is nyomtatom frissiben és átnyújtom apukámnak, Õ a szaki!Szerencsére az egyik szakmája lakatos. nevet Gondolom a tegnapi Veszprémi kézi meccs belejátszott az állapotod alakulásába... laza

Tomka, tényleg jó kis masina amit mutattál, tiszta bõség zavarában szenved az ember ha ilyen állomást szeretne venni, csak legyen elég vastag a bankkártya vagy a buksza hozzá. nyelvnyujtas vidám
Látom mégsem dõlt el a meccs egyik gép javára sem nálam, nekem a lényeg,hogy vezeték nélküli legyen a gépezet mindenféleképpen mert távol lesz viszonylag a házunktól.
#14411
Akkor jó reggelt!
Bár hangom nincs, az írásban csak a még kissé kótyagos fejem tud hátráltatni. laza
A meteorológiai állomás elhelyezésénél nagyon fontos a hely kiválasztása. Kevés az a szerencsés, aki korlátlan hellyel rendelkezik, hiszen állomás számára az ideális hely egy min. 50x50 m alapterületû, nyírt fûvel borított terület, melyen sem fa, sem más tereptárgy nincs.
Az ideális elhelyezés ennek hiányában:
Ha lehet, az állomás alatt tényleg legyen fû, ne megmûvelt föld és semmiképpen ne beton, vagy aszfalt.
Ha van ilyen helyünk, meg kell nézzük, hogy az állomás szenzora "rá tud-e látni" komolyabb akadály nélkül a beltéri egységre. Itt általában téglafal pl. nem akadály, de egy vasbeton szerkezet jelentõsen rontja a rádiós jelátvitelt.
Azon a helyen, ahol tervezed az állomás felállítását érdemes elõtte pár napig üzemeltetni a mûszert, hogy a jelátvitel rendben van-e. ne akkor derüljön ki, hogy rossz a hely, amikor az árboc a helyén van.
Fontos még, hogy a szélmérést se befolyásolja semmi, vagy legalább is az uralkodó szélirányból ne legyen a közelben tetõ, fa és egyebek, melyek turbulenciát és ezáltal használhatatlan szélmérést eredményeznek.
Nagyjából ennyi, neki is lehet állni az elkészítésnek.
Fontosabb paraméterek:
csapadék mérés 1 m magasan
hõmérséklet mérés 2 m magasan
szél mérés 10 m magasan.
Sajnos ez utóbbinál kell kompromisszumot kötni, ugyanis 8 m felett még az árboc is építési engedély köteles lehet, pl. az enyém is 8 m 40 cm magas.
A feszítés nélküli árboc lényege, hogy felfelé egyre keskenyedõ acélcsövekbõl épül fel, ezért erõs szélben a teteje ostorcsapás szerûen kileng, míg alul mozdulatlan marad. Még Yolandát és Angélát is simán, károsodás nélkül átvészelte.
Én kiballagtam a vastelepre és összeválogattam a legvastagabbtól (kb. 10 cm átmérõjû) kezdve olyan csöveket, melyek egymásba csúsztathatóak. Ez eléggé macerás, de kellõen udvarias és mondjuk egy ötszázassal megtámogatott munkatárs sokat tud lendíteni az ügyön. Ha lehet, ne horganyzott csövet válassz, mert a végén fehérre illik az árbocot festeni, a horganyzott felület pedig spec. festék híján minden mást ledob magáról. Fontos még, hogy az alsó csövet legalább 1,5 m mélyen a talajba kell betonozni, én ezt egy talajfúróval és egy zsák készre kevert betonnal oldottam meg.
Ha megvannak a csöveink, kezdõdhet a lakatos munka. Kell rá egy rögzíthetõ csukló, hogy az állomást le lehessen dönteni, ha pl. lefagy a szélmérõ ónos esõben. A csöveket egymásba csúsztatva, ügyelve, hogy egyenesen fussanak összefúrtam a toldásnál, majd mindegyikbe belülrõl hegesztettem egy-egy 8-as anyát, így összeszereléskor a csavarok rögzítik a toldásnál a csöveket.
Két vízszintes tartó kell rá, egy méter magasságban a csapimérõnek, 2 m magasan az árnyékolónak. Fontos, hogy a vízszintes tartók legalább 1 m hosszúak legyenek és nem baj, ha már tudjuk, mit és hogyan fogunk rá rögzíteni, ne a kész árbocot kelljen barkácsolni.
Ha kész a lakatos meló, zsírtalanítás, alapozás, festés.
Nagyjából ennyi.
Pár kép az én állomásomról, Link melyet egyébként szívesen megcsinálok másnak is, kb. 40-50 ezer Ft-ból ki tudom hozni. Amikor másnak készítettem ilyet, a helyszínre vittem és fel is állítottam, készen adtam át.
Persze ezt mind maga is megcsinálhatja bárki, fõleg, ha van egy jó lakatosa, mert azért ez a barkács kategóriánál már kicsit nagyobb feladat.
#14410
Neked nem tudom mennyire jönnek be a TE típusú eszközök, mivel most azt vettem nem régen és nekem tetszik.
Mivel nincsenek kábelek csak rádióhullámon megy minden. Pl. ha elveszti a jelet, akkor sem kell az egész állomást újra indítani, csak a báziskészülékkel újra kerestetni a jelet és meg is találja.
Nekem egyelõre nagyon tetszik.,igaz egy dolog, amit még nem tudtam méri az a csapadék volt, de remélhetõleg azt is letudom tesztelni majd. nevet
Link
Ami jó benne, tápegységrõl is mûködtethetõ a bázis, de azért ajánlatos benne elemet tartani egy áramszünet miatt ne vesszenek el az adatok.
Persze tényleg az érték küszöbe -20°C - +60, de nekem nem is kell ettõl több ritkán van -10%& alatt is a T.

Így pl, ha nincs kialakítva olyan magas hely, ahova feltudod szerelni, akkor egy kéményre kialakított magasító vagy ilyesfajta helyre is fel tudod szerelni. Nekem ennyibõl szerencsém volt, hogy az elõzõ állomás miatt már volt árbocom.
#14409
Ó arany vagy Taki! vidám Várom! kacsint

Nekem a feszítéses is jöhet van hely bõven.
#14408
Engem is érdekelne nevet
[mod.]
#14407
Remélem nem priviben gondoltad! nevet Sokakat, így engem is érdekelne a dolog. Feszítést én sem tudom megoldani helyszûke miatt. szomoru
#14406
Akkor holnap írok neked, feszítés nélküli met. állomásról.... nevet
#14405
Remélem benéz ide majd és leírja..
Ha lehetõségem lesz rá akkor minél profibbat szeretnék csinálni apum segítségével. nevet
#14404
Hát erre nem nagyon tudok válaszolni. Nekem a szélmérõm egy alacsony tetõn van, kb. 3 méter, ami meg van toldva egy zárt szelvénnyel még 3-4 méterrel. A Taki-árnyékolóban levõ szenzor pedig egy összebarkácsolt faszerkezet segítségével kapcsolódik a tetõ szélén levõ gerendához. Ha profi állomást szeretnél építeni, akkor majd Kertész ír, õ elég jót csinált. (Neki is FWS mûszere van) nevet
#14403
No Peti most megint megingattál.... szegyenlos

Azt azért mégegyszer megkérdezném Tõletek mert erre nem kaptam választ,hogy a házilag készített tartószerkezet milyen paraméterekkel rendelkezzen?
#14402
Tudod,hogy Fws fun vagyok kacsint
#14401
Nem akarlak befolyásolni, de azért a csapadék felbontása elég nagy elõny. nevet
szerk.: bocsánat, ezt nem neked szántam. laza
#14400
Akartam is kérdezni,hogy adapteres-e,így megvan a válasz nevet
#14399
A WH-2080 belsõ egysége adapterrel is mûködtethetõ (ami tartozék), így nincs szükség elemek használatára. /az FWS-20-asnál ez nincs/
Én nagy valószínûséggel így fogom megoldani a tápellátását.

#14398
Szerintem õt fogom választani, egyre jobban biztos vagyok benne. nevet
#14397
Szia!
Nekem is fws20 van---remekül dolgozik! Hozzám használtan került,nem bántam meg!
#14396
Ha WS 2350-t akartok venni, és ha németországban van ismerõsötök, aki Magyarországra is jár, meggondolandó az ebay.de *** 100 - 110 EURO azonnali vásárlással árverés nélkül. Link
A szállítási költség Magyarországra viszonylatban magas lehet, de ha nem fontos az azonnali rendelkezésre állás, az ismerõs haza is hozhatja. A németek ezeket a berendezéseket általában árnyékoló ponyvák, ablakok, stb vezérlésére használják. Én azért javasolnám ezt a típust, mert nagyon elterjedt, a lelki világát a METNET-en nagyon jól ismerik.

Maximális tisztelettel Lujó
#14395
Lehetséges,hogy én is ezt fogom választani, ezzel szimpatizáltam már ezelõtt is.
Köszönöm neked is az észrevételeket!
Még annyit,hogy a tartószerkezetnek mik a szabvány adatai, mit-hol és hány méteren kell elhelyezni,hogy szabályosan mérhessek?
Mibõl érdemes felépíteni(anyagára gondolok)?
#14394
Tudna valaki seggiteni hol lehet meteorógiai müszereket vásárolni,mert itt Vajdaságban nemtudok róla h lenne nagyon.
#14393
Nekem is FWS mûszerem van, hibátlan eddig. Ár-érték arányban szerintem verhetetlen mindkettõ típus. Ahogy Peti is írta, a különbség elvileg csak a benti állomások között van, az FWS-nek érintõképernyõs kijelzõje van, a másiknak meg nem. Viszont a 3. linken szereplõ állomás újabb fajta. No meg azt hiszem a csapimérõjének a felbontása 0,1mm-es. A gyártó elvileg ugyanaz.
#14392
Na látod Peti ezért mondtam,hogy lehet máshol jobb az ár-érték arány. kacsint
Köszönöm az információt,20ezer ft a mai világban is nagy összeg! nevet
Én úgy szeretném megvásárolni,hogy addigra apukám elkészíti a szabványos tartószerkezetet, a jó idõ beálltával.
Jövök majd még kérdezni,tanácsot kérni, lehet az agyatokra fogok menni... laza
#14391
Én kb. 1 és 1/2 hete kaptam meg az általad harmadiknak belinkelt állomást. Én itt rendeltem meg: Link (Az általad linkelt áruházban 20 ezer Ft-tal drágábban kínálják. laza )
Beüzemelése a jó idõ beálltával lesz esedékes, reméljük március 2-3. hetében már ezzel fogok mérni!
Egyébként kertésznek (F. Imrének) FWS-20-as készüléke van és meg van vele elégedve.
Egyébként az FWS-20 és a WH-2080 között csak a belsõ egység különbözik egymástól, a többi teljesen megegyezik.

#14390
Háát van egy két ötletem.. nevet

pl: Link
Link ,
Link , de bármilyen egyéb ötletet szívesen fogadok!
Vagy esetleg ha valaki tud olcsóbbat vagy jobb ár-érték arányút..
#14389
Én is ilyeneket pakoltam bele a mûszerekbe. nevet
Olyan 250-300Ft/db

Szilvi: Grat a mûszerhez, és milyenre gondoltál? Vagy ötleted van-e már? nevet
#14388
Köszi, már válogatok ezerrel a kínálatban, remélem minél elõbb megrendelhetem ahogy ígéretet kaptam rá. kacsint
Majd jövök ide elõtte tanácsot,"felhomályosítást" kérni. nyelvnyujtas
#14387
Nagyszerû, és jó élményt azúj mûszerhez. laza
#14386
Ha minden jól megy heteken belül megvásárolhatom életem elsõ profi meteorológiai állomását..(kopp-kopp) vidám vidám
#14385
Kimi elemei még csak LR-6 + pluszos, ez is jó, Long hosszu élettartamos, és + erõs is.A mûszerekhez elegendõ, mert úgyse vesznek fel erõs áramot, inkább picit, de sokáig.
Vannak aztán a LR-2-3 A-s de Extrém feliratosak, azok már a dig. fényképezõkbe, mp4-be valók, hirtelen nagy áramfelvételre.(vakuzás)

A lithiumos Energizer ezüst-kék színû, és jobban bírja a hideget is.
Én most GP LR-6 ost tettem a két mérõbe, már elsõként a GP használja a lithium bázisú elemeket. Újabban más néven adta ki, a legújabb szériát, de most ne szedjem már ki a Taki szállodából... ja megvan, Raver LR-06,-03 néven fut. A legújabb fejlesztés.
laza
#14384
Csatlakozom az elõttem szólókhoz, miszerint Energizer Ultimate lithium elem a legjobb választás. Nem olcsó de a legjobb és a gyártó a honlapján is ezt a típust javasolja.
#14383
Akkor végülis teljesen mindegy.
Kimi: nekem is még ilyen van a mûszerben, de szerintem már nincs sok hátra neki. Aug. vége óta megy a kintiben, és a bentiben is, pedig mikor beraktam õket, már akkor sem voltak teljesen százasak. nevet
#14382
Kb. mindenhol 500Ft/db az ára, +/- 10-20Ft eltérés lehet. De mondom múlt héten sikerült kifogni a tescóban akciósan.
#14381
Én ilyet raktam a WS-be még novemberben:Link
Ha jól rémlik 700 ft körül volt.
#14380
Világos, köszi. Akkor ezentúl ilyet fogok keresni. nevet Ez az edigitalos ár jónak számít?
#14379
Úgy ahogy Bandibá linkjén is látszik rajta van a digitál szó is és az is hogy lítium.
#14378
Hahó, nem a "digital", hanem a "LITHIUM" szónak kell szerepelnie vidám
Ha éppen nem akciós a tescoban (akkor viszont érdemes nagyobb készletet beszerezni, mert az eltarthatósága tényleg több, mint 10 év!), akkor mindig itt a legolcsóbb: Link
(természetesen létezik AAA méretben is, ugyanennyiért)
Én csak ezt használom télen-nyáron, mert tényleg bõven több, mint 1 évig tart! Üdv.
#14377
Szia!

A digital szó is fellelhetõ a termék nevében? Mert ezt találtam most hirtelen: Link Erre gondoltál?
#14376
Energizer ultimate digital (lítiumos elem) -40°C-tól mûködõképes míg a nem lítiumosak 0°C alatt megfagynak. És a lítiumos a gyári adatok szerint 6x több energiát képesek tárolni. Ez utóbbi csak az ultimate digitálra érvényes! Az ára kb. 500Ft/db de nem kell 6-12 havonta újat venni, nemrég tescóban akciós volt (300Ft/db-ért adták). Eltarthatósága 10 év!
#14375
Lítium elemek. Tél elõtt, októberben szigorúan cserélve, így nem ért az elmúlt években kellemetlen meglepetés.
#14374
Nekem energizer elemek dolgoznak 12.hónapja. nevet
#14373
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ki milyen fajta elemet használ a meteorológiai állomásában? Nekem aug. vége óta azt hiszem sima Energizer elemek vannak, de még bírják. Mik a tapasztalatok ezzel kapcsolatban?

Utolsó észlelés

2025-07-22 14:52:46

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

28.9 °C

31502

RH: 50 | P: 1012.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.