2025. május 16., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#29051
Az érzugok szõrcsomói rozsdavörösek vagy halványbarnák? Látsz különbséget a színükben?
Honnan származnak a fák? Ha a fácskákat egy csemetekertbõl vettétek, akkor is elõfordulhat, hogy más ökotípusú, vagy éppen más kultúrfajtához tartozó példányokról van szó, ami a fenofázisok egymáshoz képesti eltolódásában is megmutatkozhat. Okozhatja az eltolódást enyhébb fokú betegség, szabad szemnek láthatatlan tünetû kártétel, változó stresszhatás, vagy egyéb, az abiotikus feltételek kis különbségeibõl eredõ folyamat.
#29050
Hozzáértõ erdész-dudvász kobakoktól kérek szépen segítséget.
Két hársfánk van, mindkettõ "kölyök" még. Áprilisban egyikük már kibontotta a leveleit, amikor a másik még csak rügyecskéit mutatta meg. A szorgalmasabb most bimbódzik, a lustának egy darab bimbója sincs. Leveleik ránézésre teljesen egyformák.(A levélfonákon az erek elágazásainál ott vannak a szõrös kis csomócskák..)
Mi lehet a titok nyitja?
Köszönöm a választ. nevet
#29049
Hm... Link
#29048
Nagyon nagyon helyes!!!!!!
#29047
Tegnap egy arasznyi kisnyuszi lapult a fûben, nem messze az ágyásoktól: Link
#29046
Köszönöm! kacsint
#29045
Nagyon szép bogár! A szarvai is olyan színjátszósak? Pirostól a s.barnáig.. nevet
#29044
Igen jó helyre jött és szerencsés is, mert vissza mehetett a természetbe, nem pedig egy gombostû végére.
#29043
Vargánya sajnos még nincs és mostanában nem is várható, esõ már kerek 10 napja egy csepp sem volt.
#29042
Jaj de édes pofa!!! :-) Jó helyre ment vendégségbe :-))
#29041
Megláttam a neved itt, azt hittem valami jófajta vargányát fotóztál.nevet Nem baj, szarvasbogarat már régebben láttam.
#29040
Ma reggel váratlan vendégem érkezett Link Link Link és távozása Link Link Link Link Link
#29039
Árpaföld szélben: Link
#29038
Hát nálunk negyedekkorára nõttek idén, szinte ki se látszanak a fû közül... Kicsit aszály van... :-(
#29037
Köszi!

Noli, neked is a megerõsítést!

Kess: Vikarel jól tudja, nagy ezerjófû.
#29036
Gyönyörû növényke! Szerintem nagyezerjófû/Dictamnus albus lesz.
#29035
Én köszönöm, hogy megpillantottad õket.

Siheone: Ha tömeges virágzás lesz, hozok néhány fotót.
05.24.,300 m, északi oldal, és egy beazonosításra váró növény vidám
Link Link Link
#29034
Zöldikék, igen. Magesznek a fûben. :-)
#29033
Na, hangyalesõt még az életben nem láttam. De legalább rokon nevet
#29032
Nagyon szép képek!A lonc igazán különleges!nevet
#29031
Hát én inkább a génmanipuláltnak nevezett dolgokat választanám mint a sejttenyészetet...
#29030
Nagyon helyesek!
Nálunk is kelnek a csibék: Link Link
Hari: nekem is Tjani multicellás tyúkja jutott eszembe nevet
#29029
Meg is van: Link
Ükörkelonc (?) Link Link
Zergeboglár Link
Kánya bangita Link
Jósika orgona (?) Link
Farkasalma Link
Zöldikék (?) Link
Fóliás szamóca Link
Fekete nadálytõ fehér színváltozata Link
A réti kakukkszegfû tömeges Link
Erdei iszalag Link
Magyar lonc Link
#29028
Szép pipik. nevet
Ahogy Tjani mondaná: "multicellás tyúk" vidám
#29027
Tudom, igyekszem. nevet

Pl a napokban szereztünk be egy igen szép loncfélét, a magyar loncot (Magyar Gyula nevû emberke nemesítette). Hasonlít a jerikói loncra.
És virít a zergeboglár, amit egy erdélyi bácsitól kaptunk (gyûjteménye és természeti múzeuma van Ördöngõsfüzesen). nevet
............
Akkor az õsgyep mitõl õs? Lehet régebben már magyaráztad, de már nem emlékszem. szegyenlos
#29026
Ma olvastam Link Mondhatni, végre olyan irányba indultak a kutatások amit mindenki elfogadhat. Nem génkezelt élelem, nem kukac, hangya, pók - mesterségesen elõállított de valódival azonos jellegû hús. Messze van még, most 18 millió Ft kilója, de lehetséges és elfogadható utat mutat. Alapelve hogy õssejtekbõl "kitenyésztik" pld. a csirkemellet, nem kell egy egész baromfit felnevelni aminek kb. 40%-a ehetetlen. Ma még bonyolult és költséges, sok idõ van hátra a nagyüzemi és MEGFIZETHETÕ mesterséges hús ipari méretekben történõ elõállítására de HÁTHA... Idézek:
"Ha a mostani kutatások sikerrel járnak, akkor ezek a húsok nem lesznek "génmanipuláltak" és hormonkezeltek. A kutatók ugyanolyan izomszövetet próbálnak meg növeszteni a laboratóriumokban, amilyet a legelõn tartott szarvasmarhák vagy sertések, vagy más haszonállatok növesztenek normális fejlõdésük folyamán. Ha tehát fáradozásaik egyszer sikerrel járnak, akkor a mesterségesen tenyésztett húst ugyanolyan biztonsággal lehet majd fogyasztani, mint a falun tenyésztett állatok húsát - írja a Scientific American."
Mi már meg sem érjük talán, meg de unokáinknak lehet elegendõ élelmük. Laikus ismeretekkel vélekedve talán ez a megoldás kiterjeszthetõ növényekre is. Ha a magfúziós energiaellátás beindul végre, a nyersanyagpótlást pedig sikerül megoldani bolygóinkról, nem reménytelen az emberiség jövõje nevet
Kérdés hogy az esendõ emberi hibákat sikerül-e kinyesegetni és nem pusztítja el magát az emberiség azok miatt akik önös érdekek miatt újra és újra felzaklatják, viszályba kergetik és összeugratják az embereket zavarban
Sok keserû csalódás ellenére hiszek abban hogy minden ember (leszámítva a génhibák okozta születési defektusokat és devianciára hajlamosító idegrendszeri problémákat) ártatlanul és jóindulatúnak születnek a világra. Egy totya apróság még mindenre ránevet nem azzal kezdi hogy torz örömmel kitépdesi a rovarok szárnyát. Sokat számítanak a születési (lényegében felmenõinktõl örökölt) adottságok, mégis tagadhatatlan hogy az embereket elsõsorban környezetük és neveltetésük teszi õket azzá amivé fejlõdnek vagy torzulnak. Használható magfúziós reaktort, kifogástalan és olcsó mesterséges húst nehéz lesz elõállítani. Az embereket "megnevelni" még ezeknél is nehezebb de nem reménytelen. Az emberiség NEM pusztulásra született vagy teremtetett. A csendesen hallgató emberek sokkal többen vannak mint az a néhány önhitt hamis próféciákat harsogó viszálykeltõ akarnok. A csendes többségnek nem kenyere a harc és tülekedés de õk a békesség jóakarat és józan ész emberei, egyre többen lesznek és "puszta tömegükkel" kiszorítják amazokat.
Békesség a jóakaratú embereknek a Földön! nevet
Jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#29025
Ne tedd, hiszen Budapest területe a diverzitás csúcspontja, középdunai flóraválasztó, dolomithegyek, az élõhelytípusok legszélesebb skálája, jóformán minden egy helyen.. nevet
#29024
Minden bizonnyal megmaradnak, lévén fokozottan védett terület. Az õsgyep nem véletlenül van zárójelben, hiszen ez sem eredeti gyep, hanem évszázadok óta fátlan irtásrét, amelyekre általában a nagyon nagy fajgazdagság jellemzõ.
A facebook-on nem látja mindenki (én sem), viszont kiváncsi vagyok rájuk, úgyhogy gyerünk, túllépni a "lustaságon". nevet
#29023
Hát ha repülõsóval fent maradsz a széken, hozok. nevet Állítólag a kecskeméti repülõshow a legjobb, viszont a hõségtõl és a hangorkántól könnyen elájulsz. Most mi legyen? hideg

Nem vártam meg az elsõ légi útját, vissza kellett érnem az esti fõterminusra. A fátyolka = hangyalesõ.
#29022
Gyönyörûek!
Azért egy kicsit irigykedem! kacsint
#29021
Egy kis szieszta, a reggeli zápor, és bogarászás után. Még lafancos a fû, de meleg is van.

Link
laza
#29020
Hûû! Az "õsgyep" különösen tetszik! Reméljük megmaradnak ezek az élõhelyek még jó sokáig.

Szép képeket hozott mindenki, gratula!
Én is fotózgatok folyamatosan, csak lusta vagyok feltölteni képtárba (inkább facebookra feltöltöttem, mert oda gyorsabb).
#29019
Khm. Tudnál egy kis repülõsót is fotózni legközelebb ezek mellé? Leájultam a székrõl. Brutálisan gyönyörûek!!!!!!!! A fátyolkát megvártad, míg megszárad? A varjúköröm számomra egzotikus csoda, nagyon szépséges kis virág! A bangók meg "ilyet nem ér" kategória. :-)
#29018
Megyek akácvirágot szedni, itt most van teljes virágzásban.
#29017
Te is eszembe jutottál tegnap. nevet
E téma közben: Link 45 perccel késõbb: Link
Még pár felvétel; Rozsnokportokok Link Gombos varjúköröm Link "Õsgyep" Link Légy Link
..és a végére egy szegfûillattal bódító szádorgó, elvégre most van szezonjuk: Link
#29016
Köszönöm szépen a segítséget! nevet
Szép napot!
#29015
Sajna akácilag idõhiány miatt nem fog már sikerülni, 1-2 északi völgyben talán még lehetne találni, de amire lesz rá idõm, addigra már nemigen.

Szilvi!
Még nem, de lehet most kipróbáljuk.
#29014
Délutáni fogások: Link Link :-) Link "Baudelaire mondá, ne asszociálj!" Link ;-)
#29013
Szívesen, be kell valljam, hogy eszembe is jutottál, mikor kiszúrtam. nevet
#29012
..és látszólag milyen ellentmondás, hogy az "igazi virágosrét" valójában nem is az. nevet
A szemet gyönyörködtetõ virágpompa ugyanis egy elsõéves szántóparlagon alakult ki, amelyet tömegesen borítottak el az egyéves gyomnövények (pipacs, pipitér, szöszös bükköny, stb.). Most ilyen szép, ha így hagyják, pár éven belül a színes gyomsokadalom helyét átveszi a siskanád vagy az aranyvesszõ egyhangú tömege, vagy ha esetleg jobb irányban halad a szukcesszió, akkor rozsnokgyeppé válik - s ebbõl már adott a továbblépés a diverz, fajokban gazdag löszgyep felé.
Ezt most csak eszembe jutott, mert egy "igazi rét" évelõ füvekkel és kétszikûekkel van tele. Ettõl még csodás képeket hoztál, köszönet a sokorói pillanatokért. nevet
#29011
Ezt Link el is felejtettem megköszönni. nevet Orobanche lutea.
#29010
A képrõl-határozásnak vannak korlátjai, így a következõket lehet a képeidrõl mondani: 1. boroszlán-faj (Daphne), a 2-3-4.-en talán lisztes kankalin van (Primula farinosa), mellette a havasi gyepben harangrojt, recéslevelû fûz levelei látszanak, illetve a havasi kökörcsin virágai; az 5-6. nehéz ügy, szerintem egy hangaféle; 7. magcsákó (Dryas octopetala), a 8. talán törpe szappanfû (Saponaria pumila).
#29009
A bodzavirágot próbáltátok már palacsintatésztába mártva és kisütve? Isteni finom! nevet
#29008
Akác szárítva remek télen teába, hasonló jóság az íze, mint a hársnak vagy a bodzának, s ez is nyákoldó, lázcsillapító hatású (mint a hárs). Ha tudsz még szedni, tedd meg és szárogass!
#29007
Mi a hétvégén csináltunk bodzaszörpöt, meg az egyik völgyben még tudtunk szedni egy kis akácvirágot, isteni finom szörpök lettek belõlük.
#29006
Inkább csinálj bodzaszörpöt, ne vágd ki! :-)
Kalóz nagyon szép még mindig!!!
#29005
Szívós egy növény, évente egyszer kivágom baltával de a gyökerét nem ástam ki. Minden évben magasabbra növekedik, már-már tisztelem élni akarásáért kacsint
A keleti oldal ablakain leselkedik bólogatva. Ez talán még nem meglepõ, csakhogy az emeleten kandikál be nevet

beillesztett kép


Kalóz cica közben felugrott napozni, nem volt szívem megzavarni. Inkább lementem alulnézetbõl fotózni a házmagasság felé tartó bokrot. (Jócskán túlnõtt és eltakar egy 3 m-es tuját. Lassan utoléri a vörös levelû fát is magasságban nevet Minden tavasszal egyre gyorsabban és magasabbra növekedik "egységnyi idõ alatt". (Társai a kertben másutt is ha csak egyszer vágom évente õket. Baltával és tövig kivágva is minden évben magasabbra nõnek) A fotoalany birkózik a mocsári ciprussal, az pedig nem hagyja magát kiszorítani és még nyomul is DNy felé terjeszkedve, nemcsak széltében terjed hanem a rácsok résein és felettük "kitört" a kutyakennelbõl. Ahhoz képest hogy "földszintes" növény, ágvégei már 2 m fölött járnak. lassan már a házba sem jutok be tõle hacsak nyesõollót nem emelek rá idejében nevet Ui: lassacskán dzsungel- vagy bozótlakó leszek annyira ránõnek a növények a házra, már a tetõgerincet "fenyegetik". Nem is baj nyáron jó ha árnyékolják a falakat, csak a tetõcserepeket ne szedjék le nevet
#29004
Mivel a télálló kaktuszok nem csak medvetalpakból állnak, így itt van néhány 5 perce készült kép az erkélyemrõl, ahol délelõtt 10-tõl este 7-ig tûzi õket a Nap.nevet
Az Escobaria leii mutatóba hozott egy virágot. Eztán jöhet a további eszeveszett sarjképzõdés!Link
A Cylindropuntia whipplei-nek 4 látványos hajtása. Napról-napra látni, ahogy növekednek.Link
Még a pici Cylindropuntia leptocaulis pár év múlva 1-2m magasra is megnõhet.Link
Vannak akik szeretiknevetLink (forrás:internet)
#29003
WOW. Köszi a képet. Na tartsd vissza magad, jöhet a többi is.nevet
#29002
Huhh, ezek nagyon látványosak!!! Köszönet a dokumentációért!

Utolsó észlelés

2025-05-16 00:46:00

Ózd - Nagy Imre út

2.2 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.