2025. május 15., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#28751
Amikor ilyen naív gondolatokra ragadtadod el magad, akkor eszedbe jut például a gondoskodó szeretetbõl elkövetett genetikai leromlás?
#28750
Szõkülõ árpamezõ Nagykanizsa határában Link Link Link
#28749
Mély és szimpatikus gondolatokat fektettél le kommented végén, azonban félek, mindez pusztába kiáltott szó. Az emberekrõl (és az állatokról) való gondoskodás, úgy látom, egyáltalán nem természetes dolog a mi társadalmunkban. Például a kéregetõket (akiknek mindig szoktam pár forintot adni) embertársaiknak legalább 90%-a elküldi (s még jó, ha nem a pokolba). Véleményem szerint alapvetõ erkölcsi (kutya) kötelesség, hogy akinek a sors többet juttatott, segítse a rászorulókat -legalább valami jelképes kicsiséggel, ha mással nem is.
A szenvedés csökkentésének szándékáról: nem elég, hogy tétlenül nézzük mások szenvedését (nem kell okvetlenül szörnyû kínokra gondolni, a "jelentéktelen" lelki szenvedés is szenvedés), de nap mint nap szekáljuk, gyötörjük egymást, sokszor ostobán, teljesen feleslegesen. Kínjaink nagyobb részét mi emberek okozzuk egymásnak. Gondolkodhatunk így is: az élet anélkül is hoz fájdalmakat, tragikus eseményeket mindenkinek, hogy arteficiálisan nehezítenénk egymás sorsát. Nos, ezt a belátást a legkisebb mértékben sem tudom felfedezni az emberek többségének magatartásában. Mentális higiénia szempontjából padlón van az ország, a kölcsönös segítségnyújtás, szolidaritás ritkaság.(Persze, valószínûleg a világ más részein se angyalok élnek)
A társadalomnak bizony a szolidaritás, az együttérzés, a gondoskodó szeretet és az ebbõl származó bizalom a kötõanyaga. Borzasztó tévedésben van a mai világ, mikor a lelkiséget ad hoc hozott, sokszor klikkérdekeket szolgáló törvényekkel, állandó ellenõrizgetéssel és szankcionálással próbálja pótolni. Ilyen mentalitással nem lehet nemzetet, országot -egyáltalán, emberi együttélést felépíteni.
#28748
Bejárat - Link
Pihenõ - Link
"[címnélkül]" - Link :-)
#28747
Véleményemet már többször kifejtettem e témában, de ezt az apropót nem hagyhatom kihasználatlanul. Tehát, szent meggyõzõdésem, hogy az élõlények nem automaták, nem holmi "biorobotok." Még az egysejtû sem az. Automatákat, robotokat csak az ember konstruál, az élõvilágban ilyen nincs. Az élõk világában mindent érzés és motiváció jár át, még ha emberi értelemben vett éntudatról nem is beszélhetünk primitívebb élõlények esetében.
Más lapra tartozik, hogy technikai konstrukciók néha eléggé hasonlatosak "biokonstrukciókhoz" -gondoljunk csak,például, a denevérek hanglokátorára. Valaki könyvet is írt errõl, melyben hosszan sorolja az "élõ találmányokat" (azt hiszem, ez a könyv címe).
Elgondolkodtató jelenség ez, filozófiai mélységekbe vezet.
#28746
Hozzáteszem, hogy macskánál ennek a töredéke az ár, kutyánál is testsúlyfüggõ.
#28745
Ivartalanítás témához egy cikk: Link
#28744
Szamóca Csörnyeföldön Link Link
Korai cseresznyénk az udvarban Link Link Link
#28743
Hétvégi képek Link Link Link kacsint
#28742
Szerintem nagyon jó példát hoztál Noli. Ha nem is tudatos élet de 11 millió ÉLET, 11 millió "jelentéktelen" szenvedés melyrõl nem veszünk tudomást, mert közvetlenül nem találkozunk napi szenvedéseikkel. Ez nem jelenti azt, hogy nem szenved köröttünk élõlények sokasága nap mint nap. Igaz, "természetes dolog" mióta az élet elterjedt bolygónkon, a vadonokban és emberi településeken egyaránt ott jajgat a szenvedés. Ha már a szenvedés mellett közönyösen elmegy az emberek sokasága, legalább egészségügyi következményeire kellene gondolni, a szaporodó állatok számával hatványozottan szaporodnak kórokozóik és élõsködõik is melyek közül nem egy átterjedhet emberre is. Szeretem az állatokat, de egy kedvesen viselkedõ kóbor macskát hízelegni sem engedek bolha, bélféreg miatt. 11 millió gazdátlan macska, 11 millió lehetséges veszélyforrás - távoli példája az évekkel ezelõtt pestisben elhunyt kislány aki csupán egy "édes" de pestises mókuskát etetett mogyoróval. Sokan nem gondolnak erre a veszélyforrásra. Persze, tömeges irtóhadjárattal elkerülhetõ felszaporodásuk, de inkább emberhez méltó megoldás az ivartalanításuk. Jó példa számomra a balatonfüredi szívkórház gyakorlata. Ott feltûnõ helyeken kitett hirdetményekkel tudatták a betegekkel, a kóborló macskákat senki ne etesse. Ugyanakkor a kórház területén igyekeztek befogni a macskákat, ivartalanították majd újra szabadon bocsátották õket. Szükséges és kell az emberi környezetben (nem a természeti körülmények között) élõ gazdátlan kóbor állatok elszaporodásának megakadályozása humánus eszközökkel úgy emberi mint emberiességi szempontok miatt.
Igen, gondoskodni kellene az állatokról, ugyanakkor felmerült bennem mi lesz az elszaporodott "gazdátlan emberekkel"? Sok embernek már eleve a születése (génhibák, örökölt betegségek, gyenge szellemi képesség, rossz életkörülmények) miatt nem adatott meg az elõrelátó gondolkodás, öngondoskodás képessége és lehetõsége, ezért mások gondozására szorulnak. Az õ szenvedésük talán mégiscsak közelebb áll hozzánk, nem mellesleg a kóbor állatok felsorolt veszélyforrásai eltörpülnek az emberi veszélyforrások mellett. Természetes ellenvetés hogy õk is emberek, gondolkodnak, irányítsák tudatosan saját életüket gondoskodjanak magukról de ez cinikus vagy legalábbis közönyös felfogás. Aki nyitott szemmel jár a világban láthatja, igen sok ember önhibáján kívül sajnos képtelen erre, okai szerteágazók és messzire vezetnek. Az "okosabbaknak" már csak a saját érdekükben is gondolni kellene rájuk de az ilyen elesett emberek gondjait és szenvedését általában szõnyeg alá söprik az állatokéval együtt. Úgy vélem akinek megadatott a magasabb szintû és elõrelátó gondolkodás képessége, nem nézhet tétlenül semmilyen szenvedést lehetõségei szerint kötelessége gondoskodni a környezetében élõ elesett emberekrõl és állatokról EGYARÁNT, de legalább egy kis gondoskodó SZERETETET (embereknek reményt is) kell(ene) minden élõlénynek nyújtani. A segítség nem párosulhat hatalmi eszközökkel és elvárásokkal, mert az csupán félelmen alapuló "idomítást" eredményez nem a saját és közös érdekek felismerésén alapuló õszinte "engedelmességet" mely lényegében önkéntes kompromisszumos közösségi beilleszkedés. Úgy vélem, a gondoskodó szeretet jobban összefûz és összetart minden életközösséget mint a nyers hatalmi eszközök (utóbbiak megszûnésével, a "keretek" széthullásával rendszerint a közösség is széthullik). A jó szándékot megérzi ember-állat egyaránt, ragaszkodással és szeretettel viszonozza, ami egyfajta "kölcsönös együttmûködés" kezdete és lehetõséget nyújt az egész életközösség mindenki számára hasznos együttélésére, ahol "ki-ki a maga helyén" önként beilleszkedve megtalálhatja helyét képességei és adottságai szerint.
#28741
Persze, egy VAD állatnál így van, de nem egy háziasítottnál, ahogy teljes felelõsséggel tartozunk mindenért, ami vele történik. Semmiben nem különbözik a "hagyjuk szülni as macskát / kutyát" dolog attól, mintha valaki kedvtelésbõl tartott pirányát vagy keselyûteknõst engedne valamely tavunkba, vagy monjuk mosómedvét az erdõbe.....
Könyörgöm, nézz már be egy állatmenhelyre vagy Illatos útra... Azoknak az állatoknak 98%-ban megszületni se szabadott volna, akik ott tengetik sok szörnyûséggel teli életüket...
Link

beillesztett kép


Vagyis pusztán egy macskapárnak, almonként 2,8 életben maradt kölyökkel számolva 9 év alatt több, mint 11 millió utóda lesz.
#28740
Éntudat - évekkel korábban emlegettem egyes rovarok megfigyelése kapcsán, MINTHA a primitívebb élõlényeknek is lenne - ha nem is emberi, de képességeikhez mérten - halvány éntudatuk. Természetes hogy viselkedésük megfigyelése során akaratlanul is emberi szempontból mérlegeltem cselekedeteiket tekintve hogy ösztönlényként adott reflexválaszaik alapjában a helyzet megoldására irányultak DE sok megfigyelés után úgy tûnt, válaszaikban mintha valamiféle "egyéniséget" is mutattak volna döntéseikben és emberi szemmel logikusan "elvárható" cselekedeteikben. Biológus kollegáink akkor helyreigazítottak hogy túlságosan antropocentrikusan nézem õket, hiszen csak ösztönlények, reflexválaszokkal - éntudata csak neokortexszel rendelkezõ állatnak lehet. Természetesen elfogadom véleményüket bár önkényes terminussal a "komfortérzet" fogalmára redukálva "megtartottam" feltételezett "életérzésüket" (éhes, fázik, fél a megsemmisüléstõl) nevet Azért úgy tûnik, másokat sem hagy nyugodni az "énprobléma" hiszen rendületlenül kutatják. Sok cikket találni a neten ilyen kísérletekrõl. Emberszabású majmokról a palackorrú delfinrõl és az indiai elefántról sikerült kimutatni, hogy tisztában vannak saját létezésükkel. Egy kissé bulvárjellegû oldal megemlíti hogy német kutatók kimutatták, a szarkának is lehetséges éntudata nevet Link No comment, de "nem zörög a haraszt..." kacsint
Jó ideje netmozizok (free online, ingyenes) esténként, korábban is ajánlgattam filmeket. Most madárkedvelõ kollegáknak ajánlom Sir David Attenborough "A madarak élete" c. filmsorozatát. Ennek második része "A repülés mesterei" szerintem különösen látványos, lassított és közeli felvételekkel The life of birds Link
Nem Bioszféra, de a fórumon voltak olykor vallásfilozófiai elemzéseink is ezért merem ajánlani még az
"Éli könyve" c. filmet is. Környezetét és cselekményét illetõen kissé a "Mad Max" sorozatra emlékeztetõ apokaliptikus akciófilm. Története szerintem szuggesztív, sokra értékelem hogy nem "hittérítõ" jellegû hanem önfeláldozó példamutatás. The Book of Eli Link
#28739
Valóban nem oldhat meg mindent az iskola, de - sajnos - egyre több feladat hárul rá. A nem éppen természetközelben felnövõ gyerekek hasonló körülmények közt szocializálódott szüleiktõl ilyesmirõl nem hallhatnak. Ilyesmirõl - nem tananyagként - túrák, vándortáborok alkalmával szerezhetnének ismereteket.
#28738
Cukorka: Link Egyelõre teszt, ekvivalens 80 mm, fordított objektív. Azért olyan a kontraszt amilyen, mert majdhogynem teljesen kiégett a kép, szerencsére RAW-ban lõttem (ugye nincs infója a gépnek a rekeszrõl, helytelenül állít expozíciót). No meg az élesség sincs a legjobb helyen...
#28737
Link
#28736
Én nem értem a kérdésednevet

Az állatok úgy látják, érzik, ahogy mi sohasem.Épp ezért megilleti õket mindaz, ami Élet.
#28735
Szomorú, hogy ma mindenki az iksolára hivatkozik..... Járni se ott tanítanak, mégis megy. Talán ma is van olyan gyerekkönyv, amiben le van írva. Régen volt...
#28734
Hihetetlen, hogy ma még mindig ez megy, amikor évente elmondják minden tavasszal a rádióban, hogy ne taperolják szegényeket... Ettõl függetlenül biztos vagyok benne, hogy jó anyukái lesztek szegény gidának... És még hány hasonló sorsú gida van minden évben... :-(((((
#28733
Szültél már?????????????????????????????
Ne vetítsük már ki az emberi érzéseket az állatokra, akik alapvetõen ösztönlények....
#28732
Nagyvárosi "wildlife" Link
#28731
Kikeltek a rigók Link
#28730
Ha már annyira segíteni akar az ember az "elárvultnak hitt" õzgidán, akkor legalább tudakozódjon egy hozzáértõtõl (mai mobilos korszakban ez már nem teljesíthetetlen dolog), mi a helyes és mi nem, mielõtt megfogdosná...
#28729
Nagyon aranyos szép kis állat, sok sikert kívánok a felneveléséhez nálatok jó kezekben van! kacsint
#28728
Szerintem elég a tudatlanságot említened, ebben az esetben jó szándékkal párosult, még ha ártottak is vele. A bunkó nem próbálna segíteni rajta. Az általános iskolában tananyag az õz, de sajnos nincs egy mondat a tankönyvek többségében, mely leírná, hogy a magányos gidát nem hagyta ott az anyja, csak "dolga van". Miként a biológia szakos hallgatókat sem biztos, hogy felvilágosítják errõl. Kell az idõ a sejtbiológiára és biokémiára, melyet soha többet nem használunk.
#28727
A kirándulók ismét hatalmasat alkottak! duhos
"Szegény gidát otthagyta az anyukája" - mondják.
Persze nem gondolják, hogy a pár napos gida hogy a jó édes életbe menne az anyjával mindig...
Így, miután összetaperolták, már nem maradhatott, így az erdészlakomban próbáljuk felnevelni az emberi bunkóság és tudatlanság miatt érkezett jövevényt: Link
Link
#28726
Tegnapi kép Hetényegyházán készült:
Link
Mobilos kép...
#28725
Nem marhaság, adjuk meg neki az anyai örömöket! nevet 4-5 kiscicát úgyis el lehet ajándékozni. Meg tök jó arcok.
#28724
Igen igazad volt, mint nagyon sokszor! kacsint
Egyébként ma reggelre sem történt változás a cicával, jól van, semmi baja szerencsére, de azért holnap csörgetem a dokinkat már csak a saját magam megnyugtatása miatt is.
További szép napot mindenkinek!
#28723
Nagyon vidám!!!
#28722
Helyes. Most már láthatod a történtekbõl, hogy marhaság, amit egyesek mondanak, hogy meg kell várni az elsõ szülést. Fél évesen érdemes ivartalanítani minden olyan házikedvencet, aki nem tenyészállat.
#28721
Mai tájkép Link
#28720
Köszönöm a tanácsaitokat és az aggódásotokat! nevet A nyáriban jól elvan, meleg zárt, szélvédett hely, saját kosarában, kaja-innivaló egy karnyújtásnyira tõle, szóval tuti helye van nem zavarja senki. nevet

Noli, mikor simogattam az elõbb nem éreztem,hogy forró lett volna, most szépen alszik, késõbb még lefekvés elõtt ránézek. Remélem én is,hogy nem lesz vele gond.
Aztán ha tényleg nincs gond a doki megmondja mikor mehet az ivartalanítás, neki is ez lesz a legjobb szerintem.
#28719
CSatlakozom Boszihoz, figyeljétek. Ne engedjétek ki, mert ha gond van vele, lehet, h nem tud hazajönni. A nyárikonyhában, gondolom, jól elvan. Azt nézd meg, hogy nem forró-e a füle (ez a láz jele, ami akár attól is lehet, hogy beindul a tejelválasztás, de senki nem szopik), nem száraz-e az orra. Szóval figyelj rá. :-)
Remélem, hogy semmi gond nem lesz vele.
#28718
Akkor én így látatlanban úgy gondolom, hogy nagy valószínûséggel nincs baj a cicával. Figyeljétek továbbra is, és a legkisebb gyanú esetén (levertség, nem eszik, nem iszik, bármi..) azonnal vigyétek el az állatorvoshoz.
Szerk:
Igen, az a legjobb, ha hétfõn mindenképpen megnézi az orvos.
#28717
Hát megvallom õszintén nem láttuk a placentát, mert tegnap éjszaka folyamán születhetett a kiscica(ugyanis a nyári konyhában alszik az anyacica), reggel mikor mentünk etetni és kiengedni már csak a halott kiscicát láttuk. szomoru

Witch, egyébként az imént megtapogattam a cica hasát ahogy leírtad, semmit nem éreztem a hasa egyik oldalán sem. Eszik,iszik is és ahogy megsimiztem dorombolt.Ha nem lesz az elkövetkezõ pár órában sem semmi gond akkor is hétfõn szólok a dokinknak nézze meg õt, biztos ami biztos alapon.
#28716
Igen, azt elfelejtettem mondani, amit Noli említett, hogy a placentát is megszüli a cica (ha bent marad súlyos fertõzés léphet fel). A szülésnél mindig ott kell lenni (ez most talán van, akinek nagyon gusztustalanul hangzik, elnézést érte) mivel a cicamama megeszi a placentát. Ez azt jelenti, hogy látni kell a szülést, hogy biztosan tudjuk, hogy a placenta is "megszületett".
#28715
Kérdés, hogy a placenta is megszületett-e? Macskánál elég sok gond lehet, ha nagyon fiatal cica, akkor gyakoribb a probléma. A macska méhe teljesen másképp néz ki, mint az emberé, nem egy nagy tartály, hanem kétoldalra kinyúló méhszarvai vannak, s ezekben a szarvakban fejlõdnek a cicababák, egymás mögött. Születéskor is innen, egymás után bújnak elõ. Lehet akármilyen oka annak, hogy nem születik meg, lehet elhalt baba, amit nagyon sürgõsen mûteni kell, különben a cicamama is belepusztul. Max. 6 óra alatt le kell folyjon a szülés, ha ezen túl van és úgy véled, hogy valami nem OK, akkor azonnal doki.
Hozzátenném, hogy a Sámán pl. azért született császárral, mert a mama egyik méhszarva leszakadt és így nem tudta normál úton megszülni.
#28714
Szívesen, remélem, hogy tudtam segíteni.
Mivel az egy megszületett cica is életképtelen volt sajnos szomoru , elég valószínû, hogy nem lesz több kiscica.
#28713
Értem, köszönöm a tanácsot, megpróbálom megnézni, remélem megengedi.
#28712
Szilvi!
Két kiscica születése között általában 15-20 perc telik el, de 12 óránál hosszabb szünet nem igazán fordul elõ (az órás kihagyás is ritka).
Ha engedi, ki tudod tapintani, hogy van-e még kiscica a hasában. Lefekteted az oldalára az anyacicát és lassan, óvatosan megnyomod a teljes tenyereddel a pociát. Ez nem fáj neki, ha nem hirtelen és nagy erõvel teszed. Érezni fogod, ha van még kicica a pocakjában. Természetesen a macskák esetében is kell néhány nap, egy hét, amíg visszahúzódik a hasuk. Az egy cicával való vemhesség elég ritka, bár elsõ szülésnél elõfordul.
Szerk:
Ha érzel még kiscicát a hasban, természetesen azonnal állatorvoshoz kell vinni.
#28711
És az nem gond hogy még mindig olyan nagy a hasa mint tegnap?
#28710
Pár óra (de inkább még kevesebb) elég egy alom megszületéséhez. Nálunk a leghosszabb "vajúdás" sem volt több 5-6 óránál. Kizárt, hogy reggel óta ne zajlott volna le a procedúra. Közben a macskák fel sem nagyon állnak. Szerintem ott egyetlen életképtelen cica volt csak az anyában. szomoru
#28709
Remélem én is...
#28708
Szerintem már nincs benne cica. Remélhetõleg...
#28707
Cicákhoz értõk!!!

Két kiscica születése közt mennyi idõ telik el elsõ szülésnél?
Reggelre született egy kiscica, sajnos nem volt életképes, azóta semmi, de még nagy az anyacica hasa.Lehetséges,hogy még fog születni kiscica, vagy az anyamacska hasa,hogy visszahúzódjon több idõ kell? Egyébként nem látom,hogy gond lenne, mert járkált ma egész nap evett,ivott.
#28706
laza A fagymentességet is kiszurkoltuk. kacsint
Kisebb meglepetésemre a dombságunkat a hegységgel elválasztó patakvölgy környékén sem láttam tegnap fagykárt szenvedett növényeket, vélhetõen nem állt le teljesen a szél. (az egyik legszûkebb részét néztem meg) Indikátor növényekként pedig a szõlõt és diót szemrevételeztem. A napokban azért még figyelgetek az "ígéretesnek" tûnõ helyeken.
#28705
zavarban
Köszönöm szépen a meghatározást!
#28704
Az a "levél" a holdviola (júdáspénz) még éretlen, bõrnemû termése. nevet
#28703
nevet Nagyon szép képek! Számomra a ló a leggyönyörûbb, a gyík és az utolsó elõtti képen a sárga lapos ovális levelek(?) pedig a legérdekesebbek.
Floo: vidám laza
#28702
Fejest ugrott a nektárba Link

Utolsó észlelés

2025-05-15 18:38:17

Tát - Kertváros (106m tszf)

13.2 °C

31505

RH: 46 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.