2025. július 09., szerda

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64745
Lehet, hogy a mai, nap lesz az utolsó 30 fok feletti nap, nem kizárt, hogy jövõ májusig el kell búcsúznunk a hõségnaptól, legalábbis végignézve a modelleket, 2 héten belül nem néz ki ilyen meleg, utána meg már szeptember közepe...
Élvezzük ki az utolsót!
#64744
Egy nagyon távoli esély, egyben válasz Thermometer másik topicban feltett kérdésére:

Szerintem lesz hatása Danielle-nek Európára, ugyanis a hurrikán, elõbb mint extratropical, majd viharciklon egyre inkább megközelíteni látszik majd Izlandot, attól DDNy-ra fog egy ideig tombolni, majd elindul NyÉNyÉ-Európa felé, miközben gyengülni fog, persze. Viszont ezzel a mozgással egy alacsonnyomású ösvényt látszik megnyitni, amelyben a hideg légtömegek a mediterrán térségig is lejuthatnak, ott a szokott, ill. sekély ciklonokat produkálva - ez pedig változékony õszre utalhat. Persz, ez csak egy lehetõség, de nem teljesen kizárt.
#64742
A számítások szerint úgy néz ki nem áll vissza a meriodionalitás, legfeljebb abban az éártelemben, hogy a jelenleg zónális NY-K áramlású MNSZ hétvégén a keleti és hátoldali AC hatására befordul, mögötte azonban ciklontavékenység folytatódik, ezért az a kérdés, hogy a beforduláskor megmaradunk -e elõoldalon labilitással és heves vihareseményekkel, vagy továbbhalad és hátoldalba kerülünk (ez a valószínûbb) Nekem épp az augusztus közepi történet sugallja, hogy a beragadás tõlünk ÉK re történik majd de ez arra is jó lesz nekünk, hogy utána csak lassan épül fel AC Európa felett.
Tehát a hétvégi HF évszakváltó a tekintetben, hogy nagyjából 1 hétig korõszi hõmérsékletek várhatók, tartós csapadék esetén esetleg 10-15 fok közötti is, de legfeljebb 2 napig. Egyébként egész kellemes hõmérsékletek ígérkeznek vasárnap hétfõre illetve már jövõ péntektõl is. Ezt követõen szept 6 tól a számítások szerint késõnyári hõmérsékletek térnek vissza csaknem 1 hétre a végén akár kánikula közeli napokkal.
Így ha az idei változékony nyár egészét tekintem, beleértve a jún 1-18 és júl 25-aug 9 ig terjedõ idõszakot, akkor ez még bõven belefér. Mondjuk ez az éjszakai lehûlésektõl is függ majd, hiszen rendszeresen 10 fok alatti éjszakákkal már legfeljebb vénasszonyok nyarát érdemlne ki ez a melegebb idõszak is, nem beszélve a vele együttjáró ködös reggelek délelõttök teremtette õszi hangulatról, de szerintem ez egyelõre nem valószínû.
#64741
Én sem tartom valószínûnek a "beragadó" ciklont.Az utóbbi heteket nézve tendenciát látok a zónalitás erõsödésében.Júliusban még csak az óceánon és Nyugat-Európában váltak ny-k-vé az áramlási vonalak.Attól keletre meridionális volt a kép a kelet-európai AC-nak megfelelõen.Mára a zónalitás behúzódott a kontinens közepére.De az is igaz,hogy a friss modellszámítások szerint mintha vissza akarna állni a hosszú ideje jellemzõ meridionalitás.
#64740
Hasonló agyrémet jövendölt 4-5 °C os T850 -el augusztus 15-17 ig is kb épp ennyi idõvel elõtte a GFS, igaz lett is belõle szép szupercellás tornádós idõ, de épp azért, mivel déli maradt az irányítás, maradt a meleg (15°C T850) és az iszonyat labilitás.
Most sem gondolom, hogy bármi tartósan be fog ragadni, mivel számos ciklon generálódik az Atlanti térségben és igen élénk a Ny-K áramlás.
Mondjuk egy több 1000 km es MNSZ profilt látok kialakulni, ez érdekes fordulatot rejthet magában de ennek a pélyáját és azt hogy hol generál majd ciklont a szárazföldön, szerintem egyelõre csak találgatni lehet. A 15-17 ei eset realizálódása esetén akár egy váratlan szezonzáró zivataros idõre is futhatja belõle. Ha pedig épp felettünk generálóüdna, szerintem mire komoly esõ lehetne odébb is áll majd.
#64739
Na már csak 7-8 fok hiányzik, és meg van a tökéletes hóhelyzet. havazas laza
#64738
Ha csak ennyire mélyül ki, akkor 80-90(100) km/h-s széllökések.
#64737
Te jó ég !
Gyorsan imához ! szomoru Visszajönnek a beragadós ciklonos,özönvizes,orkános,árvizes idõk !? beteg
A mezõgazdaságnak egy utolsó rugás a vég elõtt ? duhos
#64736
Én is ezen a véleményen vagyok. Az a hétfõi 8-13°C-os T-min, valamint a napsütés melletti 18-23°C-os T-max már alátámasztja az "évszakváltás" kritériumait...
#64735
Ez mekkora széllel járhat? hideg
#64734
Ezek alapján akár egy 2007-hez hasonló verzió is bejöhet, akkor is szeptember elsõ napjaiban egy beragadó ciklon + hidegcsepp kombinációból sok esõ esett, míg pl. 5-én többfelé voltak 10 fok alatti maximumok.
Link Link hideg
Bár én jobban örülnék egy száraz, hûvös hajnalos, de kellemes nappali T-s idõnek, de hát az idõjárás nem kívánságmûsor. nevet
#64733
Ha ezen év eseményeit, tendenciáit nézzük (tucatnyi mediterrán ciklon, özönvizek), akkor nem nagy bátorság kijelenteni, hogy a durva verziók is bejöhetnek nagy esõvel, és a 10 fokot alig meghaladó délutáni hõmérséklettel ... [esõ] hideg

Sajnos. szomoru
#64732
Húúú, ez nekem nagyon tetszik!!! Imádom az extrém idõt! nyelvnyujtas
#64731
Azért ez is durva: Link

T850 +1-2 fok laza

Özönvíz mellette és 10 fok körüli vagy alatti nappali T. nevet

JoeJack

Link
Link
Link
Link
#64730
Igen, de a "távolság" okán még nem mertem megemlíteni ezt a sekély mediterrán eredetû ciklont. Ha bejön akkor az általam várt 16, 21 fok még sok is lesz (ezt olyan arany középútnak választottam, mert ha nem jön be, vagy nyugatabbra alakul ki, akkor ettõl melegebb is lehet), hiszen ebben az esetben sokfelé 15 fok alatt maradna a napi csúcs. De ezt most még kockázatos lett volna bevállalni, hiszen a genezist okozó hideg léghullám még kint van valahol Brit-szigetektõl északra... laza
#64729
Egyre több csapadék jelenik meg a fáklyán a jövõ hétre. A helyzet még bizonytalan, de egy országos nagy esõnek egyre nõ az esélye.
#64728
Jövõhét kedden, szerdán kapunk a nyakunkba jó sok vizet.
Újabb légkörvény találhatja el a Kárpát-medencét:
GFS:Link
ECMWF:Link
#64727
A mostani fáklyát elnézve erre már ráillenek az évszakváltó kritériumok! nevet Azért ne hamarkodjuk el, de ez már olyan lehülésnek néz ki! nevet Sokadik próbálkozásra tehát összejön az évszakváltó, legalábbis most már reális esélye van.
#64726
Igen, ezert nehez ez a jatek. nevet Nalam mondjuk csak a 2m-es Tmax-ok jatszanak. Mindenesetre most ugy latom, h ha nem lesz evszakvalto a pentek-szombati front az a nyugati megyek miatt lesz (marmint nalam). En ugy velem, h a most csutortoki, penteki maxik az orszag legalabb 70-80% olyan magasak lesznek, amilyen magasak a kovetkezo 8 honapban mar nem, legalabbis egy adott pontban. Egyelore meghagyom a 60-70%-ot, bizva abban, h elegge meleg lesz most nyugaton. vidám
#64725
A lehûlések várhatóan nem lesznek annyira acélosak, mint ahogy a modellek láttatják, 2-3 hûvösebb nap még nem évszakváltás, mert akkor már július végén megesett volna, úgyhogy eme frontot én inkább lélektanilag értelmezve az idei nyárhoz képest döntõ változást szept 9 környékére tenném legnagyobb valószínûséggel, azzal a feltétellel, hogy ezt követõen sem zárható ki egy-két ciklon elõoldali meleg nyarat idézõ - akár 30 fok közeli nap.
#64724
Ha bármi lehet még, akkor hogy lehet 80-90%? Már augusztus elejétõl minden hidegfrontot elneveztetek évszakváltónak (persze kis túlzással), de eddig egyik sem jött be. Szerintem a mostani sem fog, ha a fáklyára nézek.
Én megértem, hogy nagyon várjátok már a telet, de a realitás talaján kell maradni, tudom február környékén ez nekem is nehéz szokott lenni nevetnevet
#64723
Nem hiszem hogy lesz olyan meleg újra mint a front elött.A fáklya vissza megy 10-15 fok köré ,de az sztem 22-25 fok lehet+ûrtávlat és bármi lehet még!
Szerintem 80-90 % az évszakváltás.
#64722
Azt kifelejtettem, hogy lehet, hogy T850 szempontjabol tenyleg a 27-28-i lesz az evszakvalto front, de T2m szempontjabol nem, mivel kesobb (szeptemberben) alacsonyabb T850-nel is magasabb T2m-k alakulhatnak ki egy lassan, hosszan bemelegedo legkor eseten (az emlitett front elott varhato hirtelen, rovid melegedessel szemben).

Persze a szeptemberi magas T2m-knek meg az egyre hosszabbodo ejszakak is betesznek kicsit, de talan annyit me'g nem, hogy ne veszelyeztethessek a szoban forgo front elotti homersekleteket nevet

Szerk: ugy tunik most a GFS is hasonloan latja, szept. elejetol lassu, fokozatos melegedes, eleinte 10, majd 15 fok koruli T850-t valoszinusit...
#64721
Udv az ekezetlenek kozott nevet

Hiaba ad az ECMWF stabilan 6, 7 fokos 850-et 4-5 napig a front utan, utana megint elkezdene melegedni, es a front elott valoszinuleg nem lesz olyan egetrengeto meleg (foleg a melegedes rovidsege miatt), hogy szinte barhol az orszagban ne erhetnenk el ezt szeptemberben meg.

ECMWF szept. 4-tol fokozatosan noveli a 30 fok feletti T2m eselyet ujra...

Szerintem nem tul eros labakon all ez...
Es majd vmikor oktober elejen nyilatkozhatunk csak arrol, hogy melyik is volt az evszakvalto front nevet

En a 27-28-i frontra csak 45-60%-ot tenne'k vidám
#64720
Elnezest az ekezetek hianyaert! Tovabb fuzve ezt: Link

Ugy tunik, h a kriteriumok szerinti evszakvalto front a 27-28-ai front lesz (60-70%). Bar a helyzet a nyugati vegek tegnapi es csutortoki felmelegedesen mulhat, valoszinu, h oda penteken mar ismet betor a hideg. Mindenesetre talan igaz lehet az orszag barmely pontjara, h 28-a utan mar nem lesz olyan magas a tmax mint 26-27-en... sztem elsosorban a nyugati vegek esetleges kesobbi bemelegedesen bukhat a front evszakvalto jellege szegyenlos
#64719
Itt és most jól esik betenni korábbi hsz. aimat:

64473. (elõzmény: 64470. Derick) (szál: 6446laza 2010-07-15 10:22:45
64557. (elõzmény: 64555. P kapitány) (szál: 64549) 2010-07-30 20:11:02

Ugyanis a szeptembert illetõen éppen valami hasonló hullámvasutas várakozásom volt. (Õszi és igazi nyári idõ váltakozása)
Az augusztus is egészen úgy alakult, ellenben azzal a feltételezéssel, hogy 2-3 napnál hosszabb nyugodt nyári kánikulai idõ már nem alakul ki, habár kicsit más makrofelállással... ennek köszönhetõen a 7-20 -a nem adódott épp a nyár legszárazabb idõszakának (12, 14-16 i zivatarok), de a kánikulai napokat, a Ny-K megosztottságot illetõen azért bevált.
A szeptember bizonytalansága abban rejlik, hogy tõlünk északra egyre erõteljesebb Ny-K áramlás folyik, míg ugyanakkor délnyugatra esély van egy-egy kósza mediciklonra is. Így lehet példa az 1 nap alatt átvonuló frontra és kitisztuló idõre, a tartós elõoldalra és a kár 2-4 napos ciklonberagadásra is. Keleti irányítás azonban nem túl valószínû, ami egyelõre rontja a tartós kemény tél esélyeit.
Szerintem azonban ez a tél nem a peremciklonokról és a lábashidegrõl fog szólni, hanem talán inkább a -már október végétõl kezdõdõ- erõs sarkvidéki hidegöblítésekrõl legábbis a tél elsõ feléig.
#64718
Úgy nézz ki, hogy ismét indulhat az erõs nyugat-keleti áramlás a kontinens északi felén.
Egyelõre a hurrikánszezon is az idei éveben is nagyon gyenge is bizony megmaradt egy jó adag levezetetlen energia.
Ez bizony kísértetiesen hasonlít a tavalyi folyamatokhoz ami ilyenkor és így indult. Az óceáni víz hõmérséklete is erõs kontrasztot mutat.
Link
Érdemes megfigyelni a magassági szeleket is most:
Link
És egy hét múlva:
Link
Határozott ciklonaktivitás figyelhetõ meg.
Mi itt bizony elõ-, és hátoldali helyzeteket élvezhetünk az elkövetkezõ idõszakban, és ebbõl fakadóan a fáklya hullámvasútra kezd hasonlítani:
Link
Ezek kecsegtetnek szép nyár, illetve szeles õszi idõvel is egy-egy front elõtt, avagy utáni helyzetben.
Ha egy-egy erõsebb front hullámot vett, vagy felettünk lassul le akár napokig is lehet rossz, esõs idõ, de ha ez elõttünk torlódik pl az Alpoknál akkor akár napokig is kialakulhat akár kánikulai meleg. Természetesen ezek mindig az esemény elõtt dõlnek el, hosszú távon lutri ezek beválása a modelleken.

Picit nézünk a távoli jövõbe, de csak elméleti síkon. Ha az áramlási rendszerek egy hasonló pályát vesznek fel amit tavaly, akkor megint lehet hideg, havas telünk, de ha a mostani nyugat-keleti áramlás rendszer tartós lesz és délebbi pályát vesz fel akkor bizony kellemes, enyhe zonális telünk lesz. Ez csak egy leegyszerûsíttet skicc volt, ennél sokkal bonyolultabb a dolog, de a kiindulási alaphelyzet nagyjából ez.
#64717
Valóban, azt kell látni, hogy ezek a blokkok miatt igazán rossz nyár nehezen tud lenni, ugyanis esõs hûvös blokk után meleg blokk jön, mint a májusi-júniusi borzadályok után jött a meleg július, és az augusztus sem hûvös éppen.
Ha a nyár közepét kapta volna telibe a hûvös esõs idõ, akkor a nyár két vége lett volna jó.
Írtam néhány napja, hogy az az északi hideg ránkszakadhat a közeljövõben, azért erre még mindig van némi esély, és ahogy Derick is írta, nagy csata lesz, hogy melegoldalon vagy hidegoldalon leszünk.
#64716
Sokan elég nagyot tévedtek a nyárral kapcsolatban! nevet Tavasszal elég sokan mondták, hogy alig-alig lesz nyár, közben olyan fantasztikus nyarunk lett, hogy jobbat el sem képzelhettünk volna. Az lehet, hogy kicsit nehezen indult be, de júliusra igazán király lett. nevet
Egyre inkább úgy néz ki, hogy ez az évszakváltó front mizéria is feleslegessé kezd válni, mert az utóbbi napokban mutatkozó tendenciák alapján úgy látszik, hogy a nyár nem akarja megadni magát az õsznek, legalábbis belátható idõk alapján: Link minden esély meg van rá, hogy egy szép, késõ nyárias idõszak köszöntsön be szeptember elsõ hetében. Én ennek kifejezetten örülnék. Nem lenne az a kemény kánikula, hanem az a szép kellemes idõjárás. Szeptember elsõ napjaiban tervezek egy bogácsi kiruccanást pár napra, szóval egyre jobban alakulnak a dolgok. nevet

Link érdekességképp linkelem csak, és fõként a szeptemberi térképhez szeretnék hozzáfûzni ezt-azt. Link

Ezen elosztás alapján én valószínûnek tartom, hogy továbbrais megmarad a hajlam a Nyugat-Európai teknõk kialakulásához, illetve a közelünkben berakadó mediterrán ciklonok geneziséhez. Persze nem szentírás, amit a modell mutat, de ezt a csapadékelosztást ilyen eseményeknél tudom elképzelni.
Összességében elképzelhetõek rövidebb, hosszabb elõoldali helyzetek. A térségünkben sok csapadékkal, ráadásul nem zárom ki akár hevesebben zivataros idõszak kialakulását sem.

Elõoldali helyzetben még mindig valószínûnek tartanék egy esetleges 20 fok körüli izotermát feljönni. Azt látni, hogy a helyzetben benne van a potenciálja.

Egy kicsit furcsa, hogy augusztus elsõ harmadában már mindenki az évszakváltó frontot keresi, de kérem szépen.... még nyár van, szóval ne jöjjön!

Egy dolog mindenesetre biztos, hogy az év elején lévõ idõjárásból nem lehet következtetni az elkövetkezõ 2-3-4 hónapra, mert most sem jöttek be a várakozások.
#64715
Hogy milyen lesz a tél, véleményem szerint attól fog függni, hogy Link ez az óriási pozitív SST anomália fel tud-e számolódniaz Észak-Atlanti térségben az õszi zonalitás folyamán vagy sem. Ha õsszel nem lesz zonalitás, akkor véleményem szerint igen mozgalmas, KÜN-ökkel tarkított telünk is lehet, persze, akkor el lehet felejteni a lábas hideget....
#64714
Az Európához közelebb esõ területen,a déli részen gyengébb a jég mint tavaly,viszont északra és fõleg keletre jóval nagyobb területre terjed ki már most,mint tavaly ilyenkor:Link
Ha így folytatódik a Szibériai területekre elõbb jön a nagy hideg majd.

Mondjuk máshol vékonyabb...

Nem tudom ez milyen befolyásoló tényezõ lehet majd a késõbbiekben!
#64713
Bocs a 2008-ast elnéztemvidám az Tényleg jó tél volt!
Nehezen tudom elképzeni hogy 2-szer egymásután jó tél legyen.
#64712
"az egész északi rész nagyon felmelegedett így szerintem nem fog egykönnyen lehûlni"

Az északi területek erõs felmelegedéséért a térségben hosszú ideig tartózkodó anticiklonális jelleg felelõs, mely a magas napállással együtt valóban rendkívüli hõséget okozott. Ám ugyanez a felállás okozta a téli -30,-40 fokokat is. Az éjszakák hosszabbodásával nõ a kisugárzás idõtartama, mely a száraz, leszálló légáramlatok uralta térségben szépen lassan fagyokat hozna. Ezt eleinte még palástolná a térségre az átmeneti évszakokban jellemzõ nagy napi hõingás, ám az egyre alacsonyabb napállás egy idõ után már nem tudna szembeszegülni az éjszakai erõs kisugárzással és jó kis lábas hideg alakulna ki.

"A jég is a 2008-as szinten halad ,ami nem volt vmi jó tél"

Melyik tél nem volt jó? A 07/08-as vagy a 08/09-es? Nyilván utóbbira gondolsz, ami azért nem volt annyira rossz. Voltak -20 fok alatti minimumok, hó is akadt és bár a december nagy része valóban gyenge volt, márciusban még akadtak meglepetések (pl. hózivatar Bp.-en, Kékestetõn egy éjszaka alatt 30 cm hó hullott).

"Nem lehet egymásután 2 hideg és havas tél"

Ezt valami statisztikára alapozod vagy csak úgy hasra ütésre?
#64711
Bocsánat még valami.Csak amiatt vagyok optimista:Májusban Flooék 60% tették a hideg nyarat illetõen--->meleg ,néhól forró lett--->Szerencsére nem lehet elõrejelezni 1 hónap idõjrásából egy egész évszakot.
#64710
Szerintem nem lesz vmi erõs a tél sajnos...
Ezt arra alapozom ,hogy az egész északi rész nagyon felmelegedett így szerintem nem fog egykönnyen lehûlni.A jég is a 2008-as szinten halad ,ami nem volt vmi jó tél...+Nem lehet egymásután 2 hideg és havas tél (tán utoljára a 1999,2000 tél volt egymás után jó)
Nem vagyok túl optimista.De azért hajrá tél!
#64709
Haha! Tõlem aztán várhatod nyelvnyujtas Fõleg ezek után, kizárt, hogy én a melegre panaszkodjak idén vidám . Késõbb években, ha már otthon élek megint, az más, az nem számít nyelvnyujtas
#64708
Az elõzõekhez csatlakozva számomra az lesz igen érdekes a következõ hónapokban, hogy szezonálisan a zonalitásnak csúcsra kellene járatódni november december tájékéra. Október táján szignifikánsan kellene növekednie a viharciklonok számának, amelyek ostrom alá veszik a francia-brit-skandináv partvidéket, és elég erõt hordoznak ahhoz, hogy mélyen betörjenek a kontinensre. A tavalyi tapasztalatokból okulva ez a jégborítás tekintetében sem mindegy, hiszen az északabban vonuló ciklonok ugyan a Barrents tenger jegesedését negatívan befolyásolják, ám jelentõs hófelhalmozódást tesznek lehetõvé a sarkköri vidékeken. Másfelõl a zonalitás cirkulációja elõsegítheti a hideg felhalmozódását a sarkvidéken, mintegy óvja is a hidegbázis elpocséklódását. Nekem van egy olyan véleményem, hogy különösen õsszel tartós zonalitás is kell egy jó átlagos télhez.
Ha minden marad a hónapokok/év óta tartó tendencia szerint akkor kifejezetten kíváncsi vagyok, mi lesz a jég és hó felhalmozódással. Vagy überbrutál tél, vagy ki tudja, nedves és hol havas, hol esõs, épp hova tartozunk.
#64707
Hát ez be***rás! Valamelyik moderétor törölhetné ezeket a hozzászólásokat, hogy ne lehessen minket mindig sarokba szorítani ezzel vidám
#64706
Ejj-hajj, pedig volt idõ, amikor már/még nem rajongtál úgy a kánikuláért: Link laza kacsint

Anarki: Még Donnie-tól és Koczkás-tól kellene vmi hasonló és teljes lenne a kollekció! vidám
#64705
Térdig lekopott a lábam annyit jártam, de úgynézki megéri laza
#64704
Teljesen egyetértek: Derick már jó pár napja említette (és én is kontráztam), hogy Magyarország pont a határvonalon fog elhelyezkedni az elkövetkezõ hetekben, a forró déli levegõ és az Európa belseje felé haladó ciklonok peremén.... minden attól függ majd nálunk, mennyire leszünk elõoldalon, vagy mennyire találnak telibe a frontok... e kettõ között ment és megy a birkózás a modelleken is. A pengeél helyzetet mutatta pl. az a T2m link, amit egyszer belinkeltem: Sopron környékén 16, a déli határnál 29 fokot mutatott!
Megintcsak azt lehet elmondani, hogy érdekes, izgalmas, frontokkal megtûzdelt nyári idõ várható szeptember elejéig, aztán meg ki tudja. A zonalitás egy igen érdekes kérdés idén, hónapokig tartó zonalitásra én már nem is emlékszem, mikor lehetett, de idén tuti nem.
(pont emiatt piszok idegesítõ, hogy egész nyáron az atlanti AC keleti hidegoldalán voltunk itt, végig borult hûvös idõvel... ha keletebbre jött volna legalább 6-700 km-t, igazi nyaram lehetett volna itt is 25 körüli tmaxokkal. Így meg rosszabb volt, mint a zonalitás, mert ha ciklonok jönnek-mennek itt, akkor legalább mindig van napos hátoldal, meg köztük 1-2 nap átmeneti napos, jó idõ. Így meg heteken át tartó 8 okta volt mindig szomoru

Derick: hehe, megelõztél, ugyanazt írjuk kb. vidám
#64703
Ha belegondolsz, az eu-ai képet továbbra is stabilan adják, arra próbáltam utalni többször is, h a kicsiny országunk miatt 200-400 km-es ugrás sokat jelent, ez igaz a frontálzónára és a leszakadó HCS-k okozta ciklonok elhelyezkedésére is. Vagyis nem az történik, h a fáklya azért változott meg, mert az izalndi, brit, skandi térségben hirtelen egy stabil gerinc alakulna ki.

Egyébként visszatérve a 24-25-ei helyzetre, úgy tûnik, h az már nem marad el(persze még most sem 100%), így tehát az ecm tette jól nagy valószínûséggel, h kitartott mellette. Én pedig tovább fürkészhetem a frontomat, két láda e-sör elbukása mellett. Sebaj, legközelebb már nem próbálom eljátszani az úriembert és csak 90% feletti eseményre fogadok laza
#64702
Rendkívül érdekes a modellek ilyesféle reagálása, elõrejelzése. Az ember azt gondolná, hogy fokozatosan javul az idõtáv rövidülésével, de inkább hektikusan változik. Én olyan szempontból tartottam bíztatónak a 2-3 nappal ezelõtti 25 fokos izotermát, hogy a légkörben benne van a potenciál ennek a bekövetkezésére. Amíg az ûrtávlatban megvan az esélye az ilyen méretû melegedéseknek, addig nem annyira reménytelen a helyzet. Ilyen szempontból viszont már eléggé rezeg a léc, mert bõséggel feltünnek 5 fok körüli izotermák is országunk környékén az üveggömb tartományban. Ez van..., elkezdõdött ez a felemás idõszak... hûvösebb és késõ nyárias idõszakok fognak váltakozni szerintem. Stabil hideget csak beragadó ciklon idejére tudok elképzelni, de egyéb tartósan hideget biztosító makroszinoptikus felállásra nem számítok. Elég hosszú ideje tart az idõjárás ilyesfajta szokása, szóval nem hiszem, hogy most fog ez megszakadni.

Számomra nem az az izgalmas kérdés, hogy mikor lesz az évszakváltó front? Hanem az, hogy mikor látunk legközelebb tartósabb zonalitást? Tartósan már 2007. eleje óta nem állt fent ilyen helyzet.

Szerintem bõven benne van a pakliban, hogy az augusztus végi melegedés erõsebb legyen a jelenleginél.
#64701
Hihetetlen, mennyit változtak a modellek 24 óra alatt, a 27-ei elõoldalt is beleértve. Amitõl még érdekesebb az egész, hogy már 3-4 (!) napja is jelezték hébe-hóba, aztán kivették, visszatették, majd tegnap reggelre teljesen egyértelmûen (mindkét nagy modell ÖSSZES tagja) kivette teljesen.
Este meg visszatették vidám Floo, Koczkás, Anarki meg én jól jártuk a sámántáncot? nyelvnyujtas
Na de komolyra fordítva, innen egy szavam sincs, tökéletes idõ lesz amíg otthon leszek, 1-2 napos jó kis igazi nyarak, rendesen 30 fok felett, közben némi felfrissüléssel, és még vihar is sanszos. Well done nevet
#64700
Tovább fûzve ezt: Link elmondható, h az elõttünk álló eu-ai makorképet viszonylag jól elõrejelezték a modellek. Egyúttal a piciny országunkra vonatkozó bizonytalanságok is benne voltak/vannak. Csak címszavakban:
-teknõ Ny-Eu felett rajtunk elõoldal, vagy félzonális helyzet a teknõ tengelyétõl függõen,
- relatíve bizonytalan frontálzóna elhelyezkedés
- a teknõrõl kiszakadó HCS-k (ill ciklonok) által generálódó markáns elõoldalak és hátoldalak helyzete

Ezek alapján nagy ugrálásokat láthattunk pl. a bp-i fáklyán is Link

Emiatt továbbra sem érdemes nagy kinyilatkoztatásokat tennem, maradok a %-os becslésnél:

Egyelõre középtávon két front lehet évszakváltó hf a kritériumaim szerint az egyik a már jól ismert 24-25-ei, a másik amely most már egyéretlmûbben kezd feltünni valamikor aug. 28 és szept 1. között vonulna át.

A két kérdés amely felemrül:
1. Szeznocsúcs, továbbra is úgy vélem, h azon már legalább 90%-os eséllyel túlvagyunk.

2. Évszakváltó hf, a kritériumok alapján: Ez már egy nehezebb kérdés, jelenleg a 24-25-ei front már kevésbé tûnik esélyesnek, mint eddig, így az õ %-ait 20-ra csökkentem, míg a 28-1 közötti frontét 40 %-ra növelem, egy esetleges késõbbi (még nem belátható) frontra még marad 40%.

Nem könnyû... nevet
#64699
Véleményem szerint sem köszönt be a kora õsz a jövõ héten, jelenlegi modellek szerint a hét közepén egy újabb ciklon látszik felbukkanni NY-ÉNY-Európa felett, amely várhatóan Dél-Skandinávia felé veszi az irányt középpontjával, és a hozzátartozó front elõtt elõoldali helyzet alakulhat ki, újabb melegedést okozva (inkább a visszamelegedés mértéke bizonytalan még sztem)..
#64698
Na!
Akkor most fordulj délkelet felé, térdelj le, hajolj meg délkelet felé, és imádkozz. Én északnyugat felé fordulok, arra hajolok meg, imádkozok, és imáink útközben félúton találkoznak, az imák ütközésébõl létrejövõ energia egy óriási anticiklont gerjeszt, ami 2 hónapig Európa közepe felett fog tartózkodni, minden nap 25-28 fok, napos meleg idõvel laza
#64697
Bezony, de hozzá kell tenni, hogy GFS barátunkkal majdnem pont egyidõben jött erre rá, lásd annak 12-es futása.
A 18-as futás ismét igencsak nyáriasnak indult. Link
Ott figyel a 2. hõhullámot hozó ciklon az óceánon...
Lehet ez még jó is nekem vidám
#64696
Hát ECM barátunk szerint nem lesz koraõsz jövõ héten sem északnyugaton, sem sehol Link
Sõt, jövõ hét végén meg nemhogy koraõsz, de még késõ nyár sem, hanem durván nyár Link

Utolsó észlelés

2025-07-09 17:11:29

Debrecen - Nagyerdő városrész

18.0 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.