2025. május 15., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#28501
Van egy spéci vegyszer, ami majdnem BIO, és a levéltetvekre szelektív. A levéltetvekbõl izolálták, jóllakottság érzetet kelt bennük. A levéltetvek meszüntetik tõle a táplálkozást és néhány nap alatt kiszáradnak, elpusztulnak. Ha jól emlékszem a névre, az "üvegházi molytetû(?)"-re is hatékony. Egyedül cseresznyére nem engedélyezett. A biológosok és a vegyészek együttmûködése néha nagyon jó dolgokat eredményez. A Neten biztosan megtalálod. Bocs, Agromet volt...
#28500
Köszönöm a választ.
Másként meg van téli kiöntött kályha-fa hamunk, tölgy-akáca hamu. Aszonták az is jó, de nem ismerem a töménységet, nehogy lelúgozzam a leveleket. nyelvnyujtas
#28499
Majdnem elfeledtem, tegnap Látóhegyen hallottam sárgarigót, de nem vagyok teljesen biztos benne, hogy õ volt, nem egy szajkó utánozta... Elvileg már lehet ilyenkor, de itt május eleje elõtt még sose hallottam.
#28498
Ha hangyás a fád, sose megy rá a katica, mivel a hangya tehénként tartja a tetveket, védik õket, ugyanis a tetû-hangya együttélés során a tetvek a cukros nedvükkel fizetnek ezért a hangyeszoknak... Szóval a hangya lezavarja a katicákat, így fenn tudja tartani a tehenészetét. A hangya szabályosan masszírozza a tetveket a mézharmatért.
Link
Link
Link
Link

Ha nem tudsz más megoldást, akkor káliszappannal permetezheted a tetveket, ez nem a szokásos rovarölõ, hanem "szelíd" megoldás, s ha figyelsz, hatékony. Pajzstetvekre is jó.
Harlekint ne várj, õ nem hasznos...
#28497
Nagyon jó telcsi lehet.Közben megoldódott minden probléma.Köszi Witch!

Most a bioszférában a társaslényekre vadászok képeket a robosztus Hp-735 fényképezõmmel.
A harmad éves szilvafámat kezdik ki a zöld levéltetûk. Ha nem esõs a hónap, akkor a száraz idõt nagyon szeretik a nedv szívó lények, mint a levéltetûk. De még nem akarok vegyszerrel igazságot tenni, mert látok potyázó hangyákat, akik nyaldossák a tetvek mézgáját, de sajnos nem intézik el a tetveket. Egy két ellensége létezik talán elkapom a masinával; a katica bogár, és a fürkész darázs.
Az utóbbiból láttam egyet, de nagy volt a szél, a hajtás lengetõ. Katicákat várok majd, a 7 pettyest, vagy a több-pettyes harlekint is?
Kicsit még várok, akku töltõdik.
nevet
#28496
Ezeket a képeket NokiaN95 típusú telefonnal csináltam. Még nincs rendes fotómasinám, majd mostanába kapok egyet. nevet
#28495
Szép képek, a két szélsõ dupli ,az egész dupli. Nem baj, ki kell várni picit az adatátvitelt. laza
Milyen masinád van? kacsint

#28494
Szép napot! Reggel volt egy 10 perces záporka, csináltam pár képet utána.. nevet Link Link Link

[a véletlenül duplán feltöltött képet töröltem. - witch]
#28492
Õ is valamelyik földifarkaspók, Trochosa faj lesz, akirõl a napokban többen is hoztak képet. :-) POntos fajt csak az ivarszervek mikroszkópos vizsgálatával lehetne mondani.
#28491
Mintha csak Wass Albertet olvasnám nevet
#28490
Én nem láttam, csak szüleim figyelgették napok óta a fészket. Õk mondták. Bár elég jól ismerik a "környékbeli" nevet madarakat, ám nem ornitológusok... Így elõfordulhat, hogy tévedtek.
De igazad lehet, mert ez is egy nagyon hasonló fészek: Link Link
#28489
Szia!
Szépek a képek, de mibõl gondolod hogy az a fészek széncinkéjé, láttad rajta a madarat?
Ez valami pintyféle, talán erdei pinty...
Üdv!
#28488
Link Tegnapi, kerti képeim. Ernyõs madártej, tücsök, és egy szépen kivitelezett széncinege fészek. A pókicára megköszönnék egy meghatározást. Szegénykém még névtelenül árválkodik nevet
#28487
Mint ahogy Kaszabubu is írta, kicsit elkéstél a tafrina elleni védekezéssel. Attól még lesz barack. Persze az ilyen leveleket le kell szedni.
#28486
Gugliban kerestem róla képeket. Így már ismerõs. Egy éve lakom a jelenlegi címen, és a vásárlás után lett ilyen mindkét barackfa. Most szerencsére nem ilyenek a levelek, de a leírásod alapján nem szabad bedõlni az egészséges levél látszatának. No, kedden megyek permetszert venni, mert túlságosan is szeretem a barackot ahhoz, hogy holmi gombák megfosszanak az élvezetétõl! nevet
#28485
Mélyen egyetértek, csak az a baj, hogy azok a népek, akik ma szegények (nagyrészt nem fehérek, de nem ez a lényege), s kissé közelebb élnek még a Természethez, mint mi, azok pont a mi civilizációs javainat akarják elérni, vagyis ugyanúgy plázázni, kocsikázni, stb. :-(( Itt nem a nyugati kultúrának lõttek, hanem alapvetõen az emberi kultúrának...
#28484
Mai látóhegyi képek, javaslom, hogy diavetítésben nézzétek. Nem feliratoztam, már nincs kedvem éccakai mûszak és másfél óra alvás után: Link

Ja igen, kinn vannak a homoki nõszirmok, egy középkategóriás kocsi ára kinn nyílik a réten pár négyzetméteren :-) Egy szál meghülyült lila ökörfarkkóró és egy szegfû is nyílni kezdett...
#28483
Már 3 éve felejtettem, az archívumok meg nem is tudom merre vannak.
A lényege a levél bõrszövet megvastagodása, és világos zöld-fehér-narancsos sárga színezõdés, elveszti az életerõs középzöld színét a hajtás az egérfüles állapotnak nevezett jelenidõben.
szomoru
#28482
Hogy van-e remény? Remény mindig van. Hogy megalapozott-e? Nem tudom... Akik a pláza-kultúrát terjesztik, igen nagy pénzügyi és politikai hatalmak. Azért manipulálják a lelkeket, hogy kis ráfordítással elõállítható, ócska dolgokat lehessen minél nagyobb haszonnal a nyakukba sózni. Bennszülötteknek tekintenek minket, akik örülnek a vasszögeknek meg az üveggyöngyöknek. S sokszor tényleg úgy is viselkedünk. Rettenetesen át van ez a társadalom verve -persze nemcsak a mi társadalmunk, részben a nyugati is.
Hamarosan meg fog mutatkozni, mennyi életereje maradt még az európai kultúrának, képesek lesznek-e a tömegek legyõzni ezt a mételyt. Ha nem, szomorú sors vár a fehér civilizációra.
#28481
Tegyetek már be fotót tafrinás levélrõl! Van négy gyümölcsfám (két meggy, két barack), és õszintén szólva nem szoktam permetezni õket, eddig nem volt baj, de most a frászt hoztátok rám! zavarban
#28480
Szegélyes vidrapók :-)))
#28479
Sziasztok!
Tegnap agárkosbor "lesre" mentem, de még korai volt.Azért találtam néhány gyönyörûen virágzó kankalin csokrot és egyéb szépségeket !nevetLink
És egy múlt évi pók szépség!Nagyon fürge volt, kicsit kimászott a képbõl! kacsint Link
#28478
Floo; a tafrina gomba sajátossága, hogy nem látszik a támadás, kb.rügyfakadás kezdetén történik mindez, a nem metszett gallyakról ,vagy a tavalyi avar forgatásból.

Ahogy írtad, ez évben sikerült megvédeni az õszit, de mivel is ? A jól idõzített rezes- gálicos- mixes permettel, még a rügyezés, fújódás idején.
Azért alattomos ez a gomba még, hogy amikor meglátszik a baj, akkor már késõ, a levélrügyben benne van, a virágrügyet nem tudom hogyan támadja, de biztos nem jó szándékkal vár a tarjagos levélke mellett.
Tehát a fertõzés megelõzése a fõ szempont, amikor nem látszik még semmi, tehát márc.5-15 körüli vegetációs fázis. Persze ez változhat megyénként. laza

A cseresznye meg örvendezve a látottakat, elég szépen kötõdik, remélem a meggyek is szépen hoznak az idén.
A z elhúzódó hõ mennyiség, és a reggeli hûvös, nehezen bogaras bokréták, és még a szeles délelõttös idõk mégis csak kihozták az utólag kötõdött gyümiket. Most már látni a gyufafej fújódásokat.Korai fekete cseresznye,(jún. 5.) kötõdés 20:8 nagyon jó.
vidám
#28477
Sziasztok!nevet
Mamám erkélyére befészkeltek a galambok. Az egyik szorgosan hozza a gallyakat, addig a másik szinte el sem mozdul a 2 db tojástól.nevet Szúnyoghálón keresztül egy kicsi résen át mertem csak fotózni.
Link
Link
Link
#28476
Egyetértek a leírtakkal! Itthon igyekszünk a minimálisra szorítani a digitális világ adta lehetõségeket. TV-t évek óta nem nézünk, s mivel be sem kapcsoljuk, így a gyerekeket sem érdekli. Ha valahol be van kapcsolva, nem érdekli õket. Remélem, hogy ez egy ideig még így marad. A netezéshez még kicsik, bár a PC érdekli õket, ezeket sajnos már nem lehet kizárni az életükbõl, s mivel ez az iskolai oktatás részévé vált, elkerülhetetlen, hogy "belezúgjanak". Itthon hiába az óvás, a tiltott gyümölcsöt úgyis le akarják majd szakítani.

Természet-szeretethez: itthon abszolút ebbe az irányba tereljük õket. "Felfedezõ" utakat teszünk, de sokszor a kertben is akad érdekes látnivaló, és ezekrõl sokat beszélgetünk. Szeretnek kirándulni, bár sajnos ritkán adatik meg ez a lehetõség, de olyankor sem arról szól a program, hogy keresünk egy játszóteret, hanem irány a hegyoldal! Törzshellyé vált Mátrafüred, viszonylag hamar odaérünk Szolnokról, van kisvasút, patakpart, tanösvény, forrás, és érdekli õket, jól érzik ott magukat (mi is). Bízom benne, hogy ez az érdeklõdés kitart késõbb is, az eddigiek alapján jó úton járunk. Próbáljuk a szelektív hulladékgyûjtést beléjük plántálni. A mi korosztályunk még nem ebben nõtt fel, legalább õk kapják meg a megfelelõ alapokat. Tanulják meg, hogy lehet és kell tenni azért, hogy élhessünk, élhessen a Föld.

De amikor dolgozom, és pl. szombat esténként a diszkóba igyekvõ fiatalság a budapesti elõvárosi vonalak peronjain rendre kinyújtott középsõ ujjal fogad, és még a sörösdobozt is a vonathoz dobja, netán azzal szórakozik, hogy átrohan a vonat elõtt, akkor kétségbe esem. Meg akkor is, amikor a szünidõben a kavicsokkal telepakolják a sínkoronát (ez egyébként a vasúti közlekedés biztonságának veszélyeztetése a Btk. szerint), sõt, "vadabb" dolgokat mûvelnek (nem akarok tippeket adni). Vagy csak lézengenek a plázákban, az utcákon, piálnak, drogoznak, örjöngenek, akkor mit gondoljak?

A srácok most mentek ki az udvarra, éppen azt nézik, hogy amit pár napja vetettünk a kertbe, kibújt-e már a földbõl. Délelõtt egy cserebogárral ismerkedtünk, és a rigókat néztük a kertben. Ilyenkor megnyugszom picit, hogy talán van még remény...
#28475
Az én 17 éves lányom se lett (eddig) természetbarát, dacára annak, amit otthon látott. Az iskola, a barátnõk és az interneten tenyészõ társaság véleményem szerint nincs jó hatással rá. Ezek a gyerekek egész más intellektuális "kozmoszban" tartózkodnak, mint én annak idején (s ahogy írásodból kiderül, Te is).
De a korai évek élményei nem múlnak el nyomtalanul, ebben biztos vagyok. Ha a csemete kiskorában megkapja a megfelelõ "municiót", az késõbb okvetlenül visszaköszön, élete részévé válik. nevet
#28474
Az én erdei pintyem legalább védett faj, ráadásul úgy vagyok az állatokkal, hogy övék az elsõbbség, mert amit az emberek eddig tettek a természettel, ez a minimum a részükre. De ezekre a "jövõ reménységeire" inkább nem mondok semmit. Mellesleg két fiam van, és elõre rettegek attól, amit majd az iskolában kapnak annak dacára, amit a párommal próbálunk beléjük oltani az életrõl. Ott majd kiölik belõlük a társaik, és ez ellen tenni nem lehet, mondhat bárki bármit. A liberális pedagógiai módszerekrõl nem is beszélve.
#28473
Jelen pillanatban a balatoni nyaralónkban tartózkodok. A szomszédban, alig 15 lépésre az ablakunktól, jó családból való fiatalok hajnali 3-ig tökrészegen üvöltöztek, rikoltoztak, mint az állatkerti majmok. A feleségem fél éjszaka nem aludt miattuk.
Nem az elsõ eset, már szóvá tettem az édesanyjuknak, aki iskolázott nõ, és velem együtt nõtt fel (már ami a nyarakat illeti). Falra hányt borsó volt a mondandóm. Hát, errõl beszéltünk... duhos
#28472
Köszi!nevet
#28471
Piros hó a mai EPOD-kép: Link
Magyarul egy cikk arról, hogy milyen okból is lehet piros a hó: Link
#28470
Kimi, a farkas az farkas, Trochosa-faj (tucatnyi igen hasonló él belõlük, akiket csak mikroszkóppal lehet megkülönböztetni). A másik pókica meg egy üvegházi törpepók, Achaeranea tepidariorum.
#28469
Õ meg levetkõzött:Link
Egyébként õ kicsoda? nevet
#28468
Farkaspókféle??
Link
Itt mászkál a szunyihálón, lassan kitessékelem az udvarra... nevet
#28467
2010 februárjában nekünk is volt "házi" fülesbaglyunk. A pont az ablak elõtt növõ tuján volt a "törzshelye". Reggel megjött, föltelepedett a tujára, és mindjárt elaludt. Aztán késõ délutánig szinte mozdulatlan "csicsikázott", majd fölkerekedett és elszállt. Másnap, harmadnap, stb. mindez ugyanígy megismétlõdött, mintha baglyunknak óraja lett volna.
Éjszaka sosem volt megtalálható -akkor feltehetleg élelem után járt.
Gyönyörû nagy bagoly volt, nevet is adtunk neki. Roppant sajnáltuk, mikor egy szép nap nem jelentkezett -azóta se láttuk a kertben. Valószínûleg a nagy hó és hideg ûzte be a lakott helyre.
Mindenesetre levontam azt a következtetést, hogy úgy látszik, a fülesbagoly a "domesztikálódó" madarak között van, nem nagyon fél az embertõl, rendszeresen látogatja annak lakhelyeit. Szintén tavaly télen fordult elõ, hogy városi parkban tucatnyi példányt figyeltek meg.
#28466
Én csak saccolni tudom, hány négyzetméteren van nálunk (sûrûbben-ritkábban), kb. olyan 20-25 m2 lehet. laza
#28465
Noli...! Link ?
Csak úgy: Link
#28464
Ú, micsoda illat lehet alatta!
#28463
Az a lilaakác fa, az nemsemmi!!
#28462
Édesanyáméknál is bimbós, még 15 éve én telepítettem pár tõ gyöngyvirágot. Pár év alatt elfoglalt durván 4 négyzetmétert, de nem megy tovább a mezõ. nevet
#28461
Lilaakácrózsa Link
Mézeskalácsházikó helyett lilaakácházikó Link Link
#28460
Ja, majd elfeledtem: melóba jövet láttam nyíló gyöngyvirágokat...
#28459
A tettes a tafrina nevû szemét gomba, ami rosszabb, mint a kajszinál a monília, mert sok esetben rendszeres permetezés ellenére elterjed a növényen, és sokszor nem tudni, éppen miért vagy mitõl.
Kell rá venni szert, azzal permetezni, én folyamatosan szedtem az enyémrõl az összepöndörödött leveleket.
A múlt éven a csapadékos idõ miatt nem tudtam megvédeni a fákat, az idén sikerült.
#28458
Akkor farkaspók, ha ilyen volt, de az szõrös Link (nem raszta, de látni, hogy nem fénylõ, csupasz a segge).
:-)
#28457
Hajajj! Ha már látszik a fodrosodás, akkor azonnal Score, vagy Dithane permet, áztatólag.
Sajnos a bibircsókos levél a fertõzéses gomba szaporító képleteit tartalmazza már, tehát felszívódó és kívülrõl lefedõ gyógyszert-vegyszert kell párhuzamosan alkalmazni. A fodros levelek úgyis megkövérednek, és végül leszáradnak, de addig is ne szórja a spóráit a megújuló levélkére, és a gyümölcsre se. Ha nem lenne kezelve, az is fel hólyagosodna, eldeformált beteg gyümölcs lenne.
Ha még éppen látszik csak, akkor megmenthetõ minden, a levél és a termés is. Az idõjárás nem kedvez most ennek a gombának, lehetett volna jó erõs rézgálicos lemosót adni rájuk még a rügyfakadás elõtt. Tavalyról visszamaradt másodlagos fertõzést kaphatott a barack, de mondom ki fogja heverni, csak permetezd le a fentiekkel 3-4 nap múlva ismételve.laza

( a csercsi-meggynek sem árt a fenti összeállítás, esetleg kevés 1-1,5 deciliter lombtrágyával felerõsítve. Gnomóliás nyári levél lukacsosodás és más, kései monília, gyümi himlõ ellen. nevet )
A fenti leírás már másolat máshonnét.. Tõlem mint válasz.. kacsint
laza
#28456
Nem a házban volt, a kerti kiülõnk tetejébõl jött. Szõr tuti nem volt rajta és egyik képre sem hasonlít. Úgy futott, mint a villám, természetesen nem bántottam, hagytam eliszkolni a fûben. Megpróbálok a guglin keresni képet.....
szerk: Balázs szerint a farkas pókra hasonlított a testarányai szerint, de a lába nem volt csíkos, az is matt fekete volt.

szerk2: guglin megtaláltam róla a képet, erre teljesen hasonlított:

beillesztett kép

#28455
Ha szõrös volt és hosszú lábú, valószínû, hogy zugpók (vagy esetleg valami farkaspók, ha rövidebb lábú). Tudnak harapni, de veszélytelenek és csak akkor harapnak, ha nyomorgatják õket, elsõsorban a menekülés a fõ taktika (drága a pókméreg is). A sebessége zugpókra enged következtetni. Rengeteg ház körüli rovart elkapnak, de tényleg ijesztõek tudnak lenni, nem ritkán mennek be házba is, ha van mit kajálni odabenn.
Házi zugpók: Link
Farkaspók (aki viszonylag feketés)http://www.commanster.eu/commanster/Invertebrates/Spiders/WSpiders/Pardosa.hortensis2.jpg
Kövipók: Link Õ kinondottan kékesfekete, ha fényt kap, sötétebb helyen szurokfeketének látni, õ igen félénk természetû jószág.
Remélem, Viki már megnyugodott! Elég horror lehetett egy dekoltázsba zuhanó pók...
#28454
Haha. duhos kacsint A baj, hogy a rohadt pókot nekem kellett kiszednem, mert én vagyok a férfi a családban, ebben a kis társadalmi egységben nincs felettem senki. szomoru Pedig legszívesebben én is elszaladtam volna, bár póküldözés közben támadt pár kellemes gondolatom. Takiné jó csaj, na. laza
#28453
"én röhögtem és fostam, Viki visított"---- és még nekem vannak gondjaim az emésztésemmel..... laza laza
#28452
Kérdésem volna: még mindig a "kerben", végeztem a fûnyírással. Viki csinálja a kis veteményesét, közben leültünk, õ egy pohár borra, én egy sörre a tetõvel is rendelkezõ kerti kiülõbe. Egyszer csak látom, pottyan valami..... beteg Vikire és eltûnik. Belesasolok a dekoltázsába (nem is rossz elõfutam az estére) akkor látom, hogy a cicifixébe bebújik egy fekete pók. Nincs mese, vetkõzés. laza
Persze, fotózni (a pókot laza ) nem tudtam, de a következõ képpen nézett ki:
1. villám gyors volt
2. minta nélkül, tök fekete
3. az egész pók akkora, mint egy ötforintos, ebbõl a potroha kb. a 2/3-a
4. a lábai is feketék, arányosak a pók méretéhez, sem nem hosszú, sem nem rövid.
Végül elkaptam (én röhögtem és fostam, Viki visított).
A tenyerembõl pillanatok alatt felszaladt az alkaromon, a könyökhajlatomból fújtam le végül.
Zuhanás közben hálót nem eresztett. Mi volt ez szerinted? Nagyon ijesztõ volt..... zavarban

Utolsó észlelés

2025-05-15 13:34:27

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

15.5 °C

00007

RH: 67 | P: 1008.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.