2025. július 11., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#64295
Június 13. után nagyon megnõ a szórás, kiváncsi vagyok , hogy a "hûvösebb" csapadékos vagy száraz és meleg scenario lesz-e a befutó.
#64294
Hát, a tendenciát nem figyeltem annyira, valóban egyre melegítenek a modellek. Én egyelõre nem tudtam elképzelni, de így, hogy mondjátok… nevet
Itt északon mondjuk általában hidegebb szokott lenni, lehet, ez is közrejátszott.
Most már azt mondom én is, délkeleten mindenképpen esélyes a 2.fok is, s az Északi-khg kivételével az 1. fok mindenhol. (Itt nálunk azért a völgyekben jobban le tud hûlni éjszaka nyáron is.) Csak annyira nem látom át a helyzetet, rutintalan vagyok még, s kicsit soknak tûnt. nevet Majd meglátjuk; azért remélem még mindig, olyan nagy hõség (fõleg aszályhelyzet) nem lesz. Itt nálunk legalábbis megúszható.
#64292
Sõt nem károgni akarok, de ez Link alapján a 38-40 fok sincs kizárva Dél-Alföldön. Nagyon durva változás lenne egy hét alatt. Na de ez csak egy kiragadott futás, van még egy hét addig, lesz még pár variáció, bár a szórás egészen kicsi.
#64291
És még annyit met4ever hozzászólásához, hogy hiába nedves a talaj mindenfelé, azért néhány napos erõs napsütés és száraz idõ hatására a felsõ 15-20 cm simán kiszárad, és akkor már ez sem lesz akadálya a még erõsebb felmelegedésnek. Emellett, tekintve, hogy június közepe jön, vagyis a legmagasabb napállás idõszakában járunk lassan-lassan, egy 18 fokos 850 már bõven elég lehet 34-35 fokhoz. Nekem pedig az már igencsak hõség. zavarban
#64290
Hát ha pl. ha a pénteket nézzük, 19 fokos Tmin, és 32 fokos Tmax. Szal... nyelvnyujtas Az már eleve 25,5 fokos Tmax, azaz minimum sárga riasztás, de ha ez 3 napon át így megy, akkor narancs, és ezt sem lehet kizárni. Végülis június van, és szerintem a nedves talaj nem tudja úgy befolyásolni a T-ket. vidám
#64289
Szerintem Derick sem tartós 35°C feletti Tmax-okra utalt, de a hõségriasztást simán megcsíphetjük jövõ hétvége környékén. Az utóbbi napokban a modellek fokozatosan erõsítik a felmelegedés mértékét, miközben csökkentik a záporok-zivatarok esélyét.

Kb 1 hetes száraz, napos, egyre melegedõ idõszak után Nyugat-Európa felett tovább mélyül és terjeszkedik dél felé a teknõ, ami ránk rántja az afrikai eredetû levegõt.

Péntek 00 UTC (jobb oldalon ECMWF det, baloldalon ECMWF ens.átlag T850): Link

Ekkorra a det. szerint már 20°C körüli T850 látszik, és az ens.átlag szerint is erõsen közelítjük a 20°C-ot, napközben már az is eléri.

Szombat 00 UTC: Link

Ens. átlag 20°C körül(!!!), det 20-23°C

Erre rak még rá az ECMWF det. vasárnap 00 UTC-re: Link

21, 25°C T850, bár itt az ens. átlag már kissé csökken....

Szóval legalább 3 nap 20°C körüli, vagy efeletti T850 valószínûsíthetõ egyre inkább, egy száraz, meleg hetet követõen, így szerintem reális esély van a 25°C feletti napi középhõmérséklet elérésére az ország egyes részein, legalább 1 napra (hõségriasztás 1. szint). Sõt, akár még 3 napra (hõségriasztás 2.szint) is néhol (pl. délkeleten), ha az északnyugati frontrendszer továbbra sem indul el határozottan kelet, délkelet felé..
#64288
Hõségriasztás?? Szerintem azért az kicsit túlzás. Valóban sokat melegedünk, de amíg a T850 csak alulról közelíti a 20°C-ot (szerintem nem fogja elérni), addig nem hinném, hogy tartósan 35°C fölé mennének a maxok (ez alapján sem: Link ), ráadásul a min-ok sem lesznek olyan magasak, inkább 20-25°C között lehetnek a napi középhõmérsékletek. Az elsõ idõszakban ráadásul a nagyon sok víz miatt a földközeli légrétegek nappal kissé nehezebben is melegedhetnek, s azért ez a víz nem 1-2 nap alatt szárad föl majd.
Szóval én olyan marhanagy hõségre azért nem számítok nevet .
#64287
JUhéjjj jön a nyááárr igeeennn laza
#64286
Igen, sztem is eldõlni látszik, jön az ami ebben az évebn még nem volt. Keményvonalas kánikula, valószínû hõségriasztással. Az eddigi két utas helyzet úgy tûnik az extrém meleg irányába dõl el (bár még megváltozhat) Link így 8-9-tõl kánikula, 11-13/15 között pedig igazi forróság jöhet. Az árvízzel sújtott ország szempontjából ennél jobbat kívánni sem lehetne, most ez az elsõdleges, minden más hátrébb sorolódik. 13-15 után van esély a fokozatos hátoldalba kerülésre és ezzel enyhülésre. A helyzet azonban még nagyon bizonytalan. Mindenestre 30 fok utoljára azt hiszem szeptemberben volt, 9 hónap után hétfõn, vagy kedden újra lehet... ez lesz az "évszakváltó" meleghullám nevet

szerk: Megnéztem, szinte pontosan 9 hónapja szept 3-án mértem 31 fokot. Akkor nem gondoltam volna, h ilyen hosszú ideig nem megyek még csak kerekítve sem 30 fok közelébe...
#64285
Mondjuk ez várható volt..lehet,hogy egy jó darabig nem látunk esõt.
#64284
Borzalmas meleg idõ jöhet, ha az a felállás valósul meg amit a mostani számítások sejtetnek. Az eddigi esõs hûvös idõt aszályos forró idõ váltja fel. Szép..
#64283
Sõt, ha hinni lehet neki, már a keddi érintõ HF is arra utal (számomra), hogy egy olyan "érintõfrontos" helyzet felé mozdulunk, amirõl zimo7 is írt.
Bár számomra még nem tisztult le eléggé, még várnék 1-2 napot, mielõtt bárminek nagyobb esélyt adnék.
#64282
Az ECMWF op. is hasonló.
#64280
Nocsak, a 12 UTC-s GFS a jövõ hét végére igencsak kánikula-gyanúsra sikeredett...

Eszerint a hidegörvény messze Nyugat-Európában szakadna le, így nálunk stabil elõoldal lenne, a magasban dél felõl benyúló gerinccel:
Link

Ezzel együtt igen magas hõmérsékletû légtömeg árasztaná el a térséget:
Link

És most már a bizonytalanság is kisebb:
Link

Ez bizony simán 30, 35 fokot jelentene...
#64279
Na én valam lyesmire gondoltam a párral lentebbi hozzászólásomban: Link Álom ez a futás, észak felé mozgó brit ciklonnal, végeláthatatlan elõoldallal, érintõ frontokkal, 30 fokkal, zivatarokkal ( Link )... zivatar
#64278
Na a jövõ hét csütörtöktõl kezdõdõ idõszak se kellemes, újabb ciklonok, kicsit nyugatabbra a Kárpát medencétõl.....de félek ...áááá..nem is mondok semmit..
#64277
Azt én is észrevettem, szeretik mostanában a Nyugati partot az ancik, de ennek még most csak érdekességképp lehet jelentõsége (ilyen távlatban, bár a tendencia miatt valóban gyanús lehet). Hol van még az a június 18-a, el se látok odáig még a naptárban sem nevet
Bízzunk a legjobbakban! nevet
#64276
A szoktunkból én kilógok, én télen sem örülök neki.
Borzalmas!

Jocika!
Sajna valami miatt hónapok óta oda fészkelik be magukat az anticiklonok, ahol nem szoktak lenni, legalábbis ennyi ideig nem. Szóval ha valaki fogadna most, hogy 3 hét múlva is lesz ott egy, elég jó eséllyel eltalálná.
#64275
Még jó, hogy két hétre teszi, addig elböki valami onnan... nevet
#64274
Télen jobban szoktunk neki örülni, most pedig utáljuk.
#64273
De...
#64272
Mi ez,anticiklon? És ez mit jelent nekünk? Ugye nem....
#64271
Link duhos duhos duhos
#64270
Ez csak egy kiragadott futás, nagy a bizonytalanság ahogy azt a fáklyán is lehet látni. Minden attól függ, mennyire mélyül majd ki a brit ciklon, kijöhet ebbõl még egy kánikulai idõszak is, ha elõoldalra kerülünk.. Szerintem 2-3 napon belül letisztázódik a helyzet, csak nyugodjon elõször is meg már kicsit az idõjárásunk... [esõ]
#64269
Ugye csak viccel a GFS 12.-e utántól?!!Mert ha nem akkor költözhetünk a hegyekbe duhos duhos
#64267
Továbbra is kérdéses a ciklikusság folytatódása: Egyre bizonyosabb a változékonyabb idõ a jövõ hét 2. felében.
Magyarul a makro alaphelyzet igazából nem változik továbbra se.

2 lehetõséget látok ebbõl következõen:

1. gyenge hidegfront elõtt labilisabb záporosabb idõ, maga a front 1-2 órás intenzívebb esõvel vonulhat át pénteken-szombaton.

2. tartós bárukus mocsár, vagy újabb mediterrán ciklon 2-3 napos záporral heves zivatarokkal.

Nem tartom kizártnak a "kitaposott út" törvénye alapján a ciklikus ismétlõdést sem.


Link
Link
Link
Link
#64266
Sajnos a szórás már egyértelmûen ott van a gfs fáklyán az említett idõpontban. Röviden Ac kelepce és blokk, továbbá a kontinens belsejébe ragadó teknõ. Még alakulhat, ám hosszú szárazabb idõszakra vonatkozó reményeink megkérdõjelezõdtek.
#64265
Igen, valóban. 11-e magasságában a már többször emlegetett bárikus mocsár-helyzet kialakulását látom körvonalazódni. Szerintem a június sem lesz zavartalanul napos, meleg, száraz.
#64264
Lehet hogy beköszönt, de hogy száraz is lesz hosszú távon már nem biztos. Egyre több modell számol a jövõ hét elejei csendesebb idõ után 8-10 nap mulva egy keletrõl blokkoló AC hatásaként fölöttünk kialakuló meleg nedves szállítószalag kialakulásának lehetõségével megnövelve ezzel a zivatarok kitörésének esélyét.
Link
Link
Link

Link

Az ECM (utolsó elõtti link) új ciklonális teknõvel is számol, ami ilyen erõs keleti blokking esetén napokig csapadékos idõt okozhat.
Egyelõre úgy tünik, hogy megvan az egység az ÉK európai blokkoló AC kialakulására.
#64263
Reméltem, hogy igazatok lesz, és igazatok lett nevet . Én még a 00UTC-s fáklyát láttam. A mostaniban sincs benne a lehûlés. Kis megingás lehetett.
Így már szinte biztosra merem venni én is, hogy a hétvégétõl száraz, melegedõ idõ lesz.
#64262
Pont ezt figyeltem én is laza zavarban
Á de ne is foglalkozzunk vele, mert az ember csak fel...... magát rajta.
DM meg itt kóborol kint az utcán... laza
#64261
Bizonyára hallottatok arról a met. oldalról,ahol 30 napra elõre tippelik az idõt.Tegnap jún. 6-29-ig az egész országra nem adtak 20 foknál melegebbet egyszer sem és 29-én 1 fok éjjel után 7 fok max.T szerepelt.Véletlenül ma is rápillantottam és elképedtem:most azt adják,hogy jún.30-ig a mostani ciklon elvonultával nem lesz nappal 25 foknál egyszer sem hidegebb.29-én is csak 25 fokra hûl le az idõ.Ehhez már nem találok szavakat... zavarban
/Ha megfagyunk,ha megsülünk,õk elõre látták mindkettõt.Talán DM a tanácsadójuk? kacsint /
#64260
Szörnyen néz ki ez a térkép, itt megint elöntések lesznek. szomoru
#64259
Kicsit erõsebb atlanti ciklonális tevékenység kellene és az igazi zonális elõoldal tartós hatása nagyon üdvözítõ lenne.
Van rá esély.
#64258
ECMWF ENS is ezt támasztja alá:
Link
Beköszönthet az igazi nyári idõ...
#64257
Ezt látom én is, a fáklya-tendencia erre utal, a stabil, felfelé menet a nyugat felõli magasnyomású térhódítás egyértelmû jele.
Így is legyen.
#64256
Salo: 6-a körül újabb galiba? Ezt mi okozná? Én nem látom - legalábbis a GFS OP-on, hogy a pénteken átvonuló hidegfront hullámot akarna vetni, inkább - végre! - mögötte kiszáradhat, egyben stabilizálódhat a légkör, és a nyugat felõl fokozatosan ránk húzódó AC az ország nagy részén kellemes kirándulóidõt (nappal 20-24 fok) eredményezhet a hét végén. A jövõ hét még igen bizonytalan, mindenesetre egyetlen modell sem kacérkodik immár belátható idõtávon belül (június 10) kánikulával, de az e heti tizen--- fokok után a jövõ heti 25-27 fokos csúcsok is biztatónak tûnnek.
#64255
Igazad van, de igazából nem is az eredet a lényeg. Akkor már, miután írtam, nagyobbat változtak a modellek, elõtte viszonylag biztosabbak voltak a nyugatabbi ciklonközpontban. Mostanra viszont láttam mindenféle verziót.
Hozzám biztosabban adta a nagy csapadékhozamot, mint ahogy most is adja. A különbség, hogy eddig a fõfutás vitte a legmagasabbra, most az talán a legalacsonyabb: Link
(Fontos, hogy megjelent még egy hideg betörés 6-án, amit szinte minden tag ad amellett a bizonytalanság mellett, hogy honnan is fog indulni a lehûlés.)
A JMA durvul, a GEM ÉK fölé adja most inkább. a GFSop inkább nyugatra, majd az Északi-Kárpátokra, az UKMO hát.. inkább középre, de az egész országra. Ha nagyvonalakban az átlagot akarom venni, a legnagyobb esélye szerintem inkább északkeletnek lehet a kevesebb csapadékra (BAZ, SZSZB, JNSZ ÉK-i része, Hajdú-Bihar északi része), ott lehet valahol a ciklon központja, azon túlpöröghet a csapi. Itt nálunk (Nógrád, Heves) már a Kárpátok torlasztó hatása miatt is lehet kicsit több csapi.

/Bár már inkább a rövid idõtávban van ez a ciklon./
Amire lassan föl kell figyelni hosszútávon, az a 6-ára bekerülõ lehûlés a GFS fáklyán, ha bennemarad, akkor továbbra is baj van sajnos.
#64254
Az az elõtte szerencsére hígulóban, felénk.
Maradjon is így.
#64253
A fáklya meglehetõsen egyértelmû, és nem is "lobog" túlságosan. nevet

Bõ egy hét múlva már lehetnek olyan helyek az országban, ahol elérheti a hõmérséklet a 30 fokot. Na de elõtte ... [esõ] [esõ] [esõ]
#64250
A friss ECM verzió szerint a hétfõi nagy csapadék után keddre szintén nyugatra-délnyugatra csavarodik rá a csapimezõ. Link
Azonban eltérõen a GFS-tõl csüt.-péntekre fõleg a keleti országrészre mutat jelentõs, inkább már konvektív csapadékot egy hosszan elnyúló frontból:
Link
Link
Link
Link
Link
...nem piskóta ez sem. zavarban

CAPE:Link
A hétvégére viszont gyorsan ránkhúzza Dny felõl a magassági gerincet, száraz idõt biztosítva. nevet
#64249
Ez valószínûleg még a tegnap 0Z ECMWF futás alapján készült, talán délig frissülni fog. A GFGS legutóbbi 4 futása, péntekig összegzett csapadék elõrejelzése: Tegnap 6 Link , 12 Link , 18 Link , ma 0Z Link . Nekem nem úgy tûnik, hogy a Dunántúl nagyobb része megússza 6 nap alatt 30-40 mm csapadékkal... szomoru Egy tegnap déli ECM verzió hétfõi fél napos csap.összege: Link [esõ] . Az UKMO friss elõrejelzése atért még adhat reményt az ott élõknek.
#64248
A problémás területek kaphatják a nagyobb mennyiségû csapadékot,ismét veszélyhelyzetet elõidézve.

beillesztett kép

#64247
Ez nem mediterrán ciklon lesz, hanem az északnyugat felõl támadó okklúziós rendszerben kimélyülõ apró peremciklonok, egyik épp felettünk mélyülhet ki (egy másikat jelöl a friss gfs-futásokban látható nagy hozamok a Kárpátoktól északra).
Ez azért fontos, mert nagyon bizonytalan ennek a csavarodott okklúziós összeáramlásnak a helyzete még rövid távon is.
Így a közeli idõtáv ellenére a modellekben sincs egyetértés, sõt az utolsó néhány gfs futás is merõben más helyzetet jelölt ki.
Például rácspotomra kettõ sima, kettõ fordított elve alapján rakja ide-veszi el a nagy csapadékmennyiségeket.

Valahogy mégis azt látom, az északi megyék megúszhatják 10-20mm közötti hozamokkal.
#64246
Úgy látom, a modellek szerint a ciklon középpontja nem a Tiszántúlon vonulhat, mint Yolandáé vonult, hanem északnyugatabbra, inkább a Duna-Tisza-köze északi részén vonulhat keresztül. Ez kulcsfontosságú lehet, fõleg az északkeleti helyzetben. Ugyanis az áramlási rendszer mindkét esetben olyan, hogy a legnagyobb csapadékok a ciklon északi, északnyugati felén lehetnek (ill. volt Yolanda esetében is), az erõsebb nagytérségû összeáramlás (késõbb pedig a visszapörgés) miatt.

(Persze a modellek között sincs egyetértés, a GEM két központtal számol, amik között lennénk, a JMA délebbre adja a központot, stb... de mintha többször adnák nyugatabbra, mint Yolanda esetében, ezért írtam a fentit nevet )

Utolsó észlelés

2025-07-11 15:53:13

Rákóczifalva

25.3 °C

22502

RH: 44 | P: 1013.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.