2024. november 30., szombat

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#210
A Rita-hurrikán okozta pánik szerintem a Katrina utóhatása, elõtte ilyen hurrikánoknál a füle botját sem mozdította az államok, most persze, hogy azonnal 3$ az olajbumm ...
Egyrészt Florida alatt megy el bõven, másrészt maximum 3-as lehet, bõven Ny-texasi (és nem lousianai) partralépésekor azonnal H1 alá omlik össze várhatóan.
#209
Ez a Rita nem túl biztató Floridára és az öbölre sem...A NW Pacifik feltûnõen csendes mostanában,de két TC gyanús rendszert feltételezek(Fülöp-szk. és attól KÉK-re).
#208
Sziasztok!

Uraim, Google Earth birtokosok. Elkészült 99%-ban az ígért cucc, így Online adatként elérhetõek a trópusi viharok adatai a Google Earth FREE verziójában(is).

A Google Earth elindítása után, "ADD" menü->"Network Link" fül. Ott a "Location:" részbe be kell illeszteni a

Link

linket. Frissítéskén 1-3 óra közötti idõintervallumot célszerû megadni. Remélem mindenkinek tetszeni fog a dolog. Folytatás következik hamarosan.

Akit érdekel, az megadhatja a

Link

linket is, ez az aktuális földrengés adatokat jeleníti meg a Föld területén.

Have a nice day!
#207
Kenneth gyengül, szelek: 115kt, széllökések: 130kt. Legalacsonyabb nyomás: 948 hPa. Cat. 4-es jelenleg, várhatóan 12 órán belül hármassá szelídül, a szem igen zavarossá vált.. Jova egyenletesen halad tovább, állandósult intenzitással, kissé keletebbre a tervezettõl. Az új TS, Max erõsödõ örvénylési rendszerébe beleolvad Lídia (TD), itt is talán max. egy H1 várható északi haladási iánynál.
Philippe H1-é erõsödött, de továbbra sem várható a partot érése, erõsõdée viszont igen, tegnaphoz képest 987 hPa, szép fokozatosan csökken, ha minden jól megy ezt is megkapjuk extratropicalként.
Al18 nevet kapott, Ritaából egy minimum cat 3 de inkább mire Texasban partot ér, cat. 4 hurrikán lesz, relatíve lassú mozgással, ergó komoly pusztításra lehet számítani. Végig 30 C fölötti ssT-bõl táplálkozhat, a Louisiana feletti erõs keleti mozgású magasnyomású rendszer menti meg New Orleanst hogy ráforduljon a vihar, most még egy relative gyenge ketteske sem hiányzik nekik. Legalacsonyabb nyomás 1002 hPa. 72 órán belül eléri a H1 erõsséget fix 100kt-s szelekkel.
DK-re Philippe-tõl várhatóan egy újabb TD formálódik, iránytól függõen lehet egy erõs Cape Verde hurrikán NY-ÉNY mozgással (kevésbé valószínû, bár ssT-k tökéletesek, viszont a légköri viszonyok nem kedvezõek) vagy egy halálra ítélt TD-TS Phillipe nyomában.
A Fülöp-szigeteknél egy újabb TC alakulgat, ÉNY mozgással, egyelõre nem várható tõle túl sok, persze sosem tudni bizonyosan.
#206
Nekem a Google Earth 3.0.0548(Beta) FREE verziója van fent. Ez alatt biztos, hogy mûködik. Bár még nincs egy órás frissítés, de már látható, miként fog mûködni. Még az is lehet, vetitésre is képes lesz... vidám Kis türelem, igyekszem...
#205
Nomad! A program melyik verziójával futtatható a link? Elõ kell fizetni a pro csomagra vagy alég az ingyenes hogy frissítést kapjak?
#204
Nahát, Kenneth bepörgött, H4-é alakult igen rövid idõ alatt, pedig gyengülést prognosztizáltak (948 MB, 110-140 KT)...biztos talált egy rejtett melegáramlatot. nevet Lídia csak liheg a nagyok kihûlt útján, Jova meg stabilan H2.
A Karib-térségben Philippe-t már cat 3-4-re progizzák (1000 MB), AL18-at pedig az öböl közepére már H2-vé, 1008 MB minimummal. Ettõl akkor is többet várok, nagyon magasak az ssT-k az öbölben és ideálisak a viszonyok, nincsenek gyengítõ hidegáramlatok, stb.! Az irány szinte fixen Mexikó és készülhetünk megint a benzináremelésre...szomoru
#203
Sziasztok! A Trópusi Vihar Monitor felújításával párhuzamosan elindult egy új fejlesztés, amely elképzelhetõ, hogy benneteket érdekelni fog. Akinek van Google Earth progija, akkor a "Network Link" részbe illessze be az alábbi linket, egy órás frissítéssel:

Link

Kérem figyelembe venni, hogy erõteljes fejlesztési állapotban van a megjelenítés. Amikor elkészül, akkor egy órás frissítéssel fognak az aktuális viharok a térképen (Google) megjelenni. (Ugyanilyen lesz majd földrengéssel és katasztrófa monitorral is)

Ötletek esetleg?
#202
Ugyan Dunaparti, miért orrolnék meg, he-he (nálam a he-he a mosolyjel, amit nem alkalmazok, az egyik hülye elvem) !
Inkább örülök, hogy idetévedtél.
#201
Rendben Snowhunter, meg ne orrolj! kacsint
#200
Jó, akkor te pedig Duna leszel nekem, he-he !
#199
A már Philippe névre hallgató 17-es bizony 2-esnek néz ki (ez lehe ta maximuma), a Keleti-parttól tisztes távolságban maradva.
A 18-askából egyenlõre nem néz ki komoly dolog (2-st nézek ki belõle), Floridától D-re mehet el, inkább Mexikó felé tart majd, ám majd meglátjuk.
#198
Jó reggelt!
Vincente partot ért, jóval délebbre a prognosztizáltnál, 24 órán belül TD-vá minõsítik vissza, valóban nem volt benne kraft.
Jova és Kenneth is gyengülnek, Jova elkerüli Hawaii-t. Ettõl függetlenül szép az IR: Link Lídiának esélye sincsen, hiszen az elõzõ kettõ "hûtõvonalán" halad.
A Karib-térségben Philippe valóban egy potenciális egy H2-H3-ra, de az iránya nem mutat további erõsödésre.
Viszont AL18 TD okozhat meglepetéseket, Floridától délre illetve a teljes Mexikói öbölben 29-30,5 C ssT-ket mérnek, ha Floridát nem is, de az öbölben erõsödve Mexikót vagy Texast elkaphatja. De ez több mint 100 órára mutató prognózis lenne, addig nagyon sok minden történhet még, H1 eddig fixnek tûnik.
Snow: tudom...kacsint

Az elõrejelzés felrakása pedig nagyon jó ötlet és teljes mértékben egyetértek a ciklon elnevezéssel is a D-féltekén! Eléggé idegborzoló...mintha minden idõjárásváltozást hazánkban mondjuk hidegfrontnak neveznénk egyszerûen...
#197
A Kelet-Pacifikumban ténykedõ Jova-Kenneth páros erejének csúcsában van most, a prognózisok gyengülésüket jelzik, ahogy a mögötttük sorjázó 12E-re (Lidia) is ez áll.
Az Ázsia-parti Vicente is haldoklik.
A Karibi Seventeen várhatóan Hétfõn lesz hurrikán-1, és legalább 2-esnek néz ki, bár nem a szárazföld felé várják.
#196
Nomad: Ha hivatalos a forrása, tõlem jöhet, he-he !

Megmondom, ha ígéred, hogy az ingerlõ tájfunnak nevezett Dél-Csendes óceáni trópusi ciklonokat nevükké (ciklon) neveznéd át, hisz minden az Egyenlítõtõl délre ténykedõ "nagytestvért" ciklonnak kell nevezni.
Na jó, semmi "dugi", hisz JTWC forrásból van a Kerry is(ahogy a többi Csendes és Indiai óceánbéli aranyos), Jan. 5-12 között ténykedett, 2-es kategória volt, 167km-es szélcsúccsal.
#195
Sziasztok! Látva a fórum népszerüségét, jövõ héttõl lesz elõrejelzés a Trópusi Vihar Monitornál. Amennyiben elfogadja a társaság a JTWC és az NHC adatai alapján készült synopsyst, az is ki fog kerülni.

A Csendes keleti részén várható volt ez a gyülekezet. Ma reggel már két depresszió volt jelezve a térségbe. ...és még hol van a november vége. Snowhunter, azt a bizonyos TR-t sehol nem találom - ami januárban volt - tudsz hozzá forrást adni?

Szóval véleményeket várnék, kell-e elõrejelzés? vidám
#194
Pontosan Dunaparti, én is azért nem látok Vicentébe már spirituszt.
A depresszió-riasztáshoz még nem szólok hozzá, majd ha kialakulnak.
Ui: Engedelmeddel, Snowhunter vagyok, he-he !
#193
Link
#192
Ja: Kenneth és Jova mellé még kiadtak két TC risztást, mindkettõ igen gyorsan hurrikánná alakulhat, akkor gyönyörû screenshotokat lehet majd csinálni a NEPacific IR-eken, 4 hurrikán egymás után, Kenneth már most is szép, az infrán nagyon jól látszik, iskolapélda lehetne szabályosságból, szemméretbõl.
#191
Snow: mivel az elk. 36 (max. 4laza órában partot ér Hainannál (egy kis déli-északi szórás lehet) plusz még most is igen szakadozott, nem szedte össze magát, már nem is nagyon fogja, ssT:27C, nem ideális, plusz a szárnyinál szinte mindenhol szárazföldet ér, max. TS marad egy kicsi erõsödéssel. No de meglátjuk.
#190
Nah, megvan a kedvencfórum.nevet
Ophelia azért eléggé hosszúéletû, bár nem rekorder, most tölti a 264-ik óráját regisztráltan, ebbõl 95 órát H1-ként, 151-et TS-ként és 18-at TD-ként.. De a haladási sebesség az döbbenetesen lassú, cca. 2,9km/h átlagolva az élettartamára. Volt ennél lassabban vánszorgó és ennyiszer odavissza minõsített vihar? 11 nap alatt ~850km-t tett meg.

Amúgy mit szóltok a két karib térségi depresszióhoz? Az érdekessége, fõleg a dominikainak, hogy 30 Cfok feletti vízfelszín-hõmérséklet várja majd floridáig, már ha arra indul, bár ÉNY haladási irányt prognosztizálnak. (feltételezve, hogy TS-é alakul).
#189
Szépen lehanyatlott a fórum népszerûsûge.

Mindenesetre egy rövidke tudósítás: A Nyugat-Pacifikum kimerül az egy szem gyengus Vicentébe, nem hiszem, hogy Tájfunná válna, majd kiderül.
Az Ophelia begyorsulva indul ÉK felé, a Kelet-Pacifikumban ténykedik a szépen erõsödõ páros, Kenneth már 3-as, a Jova 2-es hurrikán.
#188
Nomad: már is nagyon szép, nekem legalábbis tetszik!
#187
Sziasztok! Az érdeklõdõknek: Link

Észak-Amerika Mûholdas felvétel. Ennél szebbet nem találtam...egyenlõre...
#186
No, azért úgynéz ki, hogy azért partraszáll Európában az Ophelia:

Link

Mostanság ez járja, hogy minden egyes hurrikán meglátogat minket:nevet)
(extratropical)
#185
Ahogy várható volt, Ophelia végelgyengülésbe kezdett, és "átadta a stafétát" a Kelet-Csendes óceánnak, a Hurrikán 1-é erõsödõ Kenneth-nek, és Jova is afelé tart, ezek a nyílt óceán felé haladnak, így a 11-ik hurriká nmegszületett, a 12-ik még csak készül.
A fõlapon megszólalaló kubai szakértõ cikke nevetséges ...
#184
Link
#183
Az Ophelia tényleg ritkán látható rövidkde pályán mozog, jó részt áll, élettertama azonban még messze a rekordtól, hisz õ még csak 9 napja keletkezett, ebbõl is 7 napja vált hurrikánná.
A 2004-es Frances(4) 15 napon át élt, ebbõl 10 nap a hurrikánfokozat, ill. ha nem is rekord (arról nincs tudomásom), de kuriózum a 2000-es Alberto(3), mely 19 napon át tekergett a nyilt Atlanti-óceánon, már születése után 2 nappal mint Hurrikán-1, és leépülése elõtti napon is még az volt, tehát 17 napon át, ettõl még messze van Ophelia.
#182
Ophelia szinte semmit nem mozdult reggel óta.Ez lesz e leghosszabb életû és legrövidebb utat megtevõ hurrikán ?
#181
Több mai újságban az jelent meg, hogy az Ophelia a 15. nevet kapó hurrikán ebben az évben, a forrás az MTI.
A bibi csak ott van, hogy elfelejtik, hogy nevet kapnak a hurrikánná nem erõsödõ trópusi vihar(ocskák) is, szóval újra egy kis dilettanizmus.
A félreértések elkerülése érdekében az Ophelia a tizedik hurrikán az éven, a hetedik az Atlanti-Óceám szülöttjeként, három a Kelet-Csendes-Óceáné, talán a 2 most ténykedõ vihar is hurrikánná erõsödhet (még akkor se érik el a 2003 és 2004-es 14-es számot), igaz ezek a nyílt óceán felé araszolnak.

A Hurrikánok száma az elmúlt 5 évben:

2000-14
2001-17
2002-12
2003-14
2005-eddig 10.
#179
Bakonyvár
Egy trópusi ciklon (hurrikán) szárazfüld, ill. hidegebb vízfelszín felé érve általában elvesztve hõutánpótlását, végleges elgyengülést szenved.
Ám vannak olyan (a keleti-part mentén meandezerve, avagy a parrtól távolabb észek felé haladó) delikvensek melyek gyengébb energiaszinten (mínusz egy-két kategóruia) új egyensúlyi állapotot vehetnek fel, ez egytõl több napig terjedhet, néhányszáz km-nyi haladást is jelenthetve.
Jó példa erre a tegnap emíltett Frank(99), ill. a Gloria (96), avagy a parttól távolabb északnak haladó (és a 45-ös szélességen partot érõ) Hortenzia(96).
Mentem vissza dolgozni.
#178
Ophelia partraszállása elõtt: Link
#177
Hát erre nem gondoltam.Hogy akár New Yorkban is hurrikán tombolhat nem hittem volna - pedig én aztán emlékezhetnék rá (persze 85 táján egy kicsit mással voltam elfoglalva a Jatén),bár biztosan szerepelt a hírekben.
Érteni persze nem értem,hogy 26 fok alatti víz,szárazföld stb. esetén lehet -e hurrikánról beszélni ?Ez talán nagy szélerejû mérs övi (v. szubtrópusinak nevezett) mutánsa,amely már klasszikus hurrikán felhõszerkezetet nem mutat.
#176
Mit találtam:
1985 Gloria(4):
A Bahamák (és Kuba) felett menve Florida magasságában É feklé mozdult, Virginiában ért partot, és part mentén lavírozva (Philadelphiától végig a szárazföldön !) a legészakibb keleti államig (Maine) Hurrikán-2 majd 1 volt, a 45-ös széleség mentén ment 1 alá.
Na de mos tmnár tényleg megyek aludni, hajnal 4-kor kelek.
#175
Bakonyvár:
A "rekordügyben" most nem keresgetek, csak szemezgettemn az utolsó 10 évbõl néhányat.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy akár Kanadát is lehet említeni, csak az elmúlt 10 évbõl elõfordult többször, hogy akár a Prince-Edward-sziget is 2-es erõsséget kapott.
New York magaságig rendszeres a "felvonulás", legutóbb 1999-ben a Floyd ment végig klasszikusan a keleti-part mentén, nagy kárt csinálva (39-en ment hurrikán-1 alá), az 1996-os Hortenze pedig a 46-os szélességen (az Ophelia most a 37-es szélességnél jár, a 39-nél fog végleges gyengülésnek indulni) ment hurrikán-1 alá.
Végül egy igazi kuriózum, az 1995-ös Luis(4) az 55-ös szélességen (New-Fouland-on is átszáguldva) ment hurrikán-1 alá !
Mondom ez csak szemezgetés, nincs most több idõm, megyek aludni.
#174
3 napig nem voltam neten és azt hittem az Ophelia kipurcan ilyenkorra.Erre látom él és virul,bár szívesen Ék-re elzavarnák,de makacsul pörög egy helyben É-Karolina partjainál.Melyik keleti parti állam a hurrikánok(még 1-es kategória !)történetének legészakibb állomása?
Lehet,hogy vészmadár vagyok,de a már 200 mm feletti esõ és egy helyben járás 1-esbõl is tehet pusztítót.
#173
Szia Harcinyul!

Köszi az észrevételt, tiéd a csont. vidám Javítva az oldalon...
#172
Nomad: Eredetileg a fooldalon vettem eszre, de most latom, ide is bekerult a cikk, abban pedig egy resz:
"közel 19 624 millió embert érintett a természeti katasztrófa"
Mennyire kozel? Azt hittem, 19 milliard ember osszesen sincs a foldon. Bar rebesgetik, hogy a kinaiak egyre tobben vannak, de ennyire?
#171
A 10-10-10 felosztás (hurrikán-tájfun-ciklon) azonban érintetlen, he-he !
Befejeztem a tobzódást, jó éjt !
#170
Délután a Mawart hibásan Tájfun 5-be soroltam ám csak 4-es volt (241km/h), így nem 6 db., csak 5 db. ötös tr.ciklon volt eddig az idén így értelemszerûen nem 10, hanem 11db. négyes tr.ciklon volt.
#169
Köszönöm, azért remélem nincs harag.
#168
A két linked korrekt !

Látom kész a státuszjelölés, köszönöm !
Már csak a Percy/Nancy/Olaf/Meena-t kéretik ciklonná avanzsálni, hisz a D-i féltekén ténykedtek, he-he !
Az átminõsítést majd ha totál megbízható hivatalos adatsort kapsz.
#167
Meghajtom fejem...jogos..erase...
#166
Ugyan miért mennénk ölre Nomad, he-he !

A Dennis 3 hibás adatsorában nem csak széladatok hiábasak (150km/h-en felüli szélerõ oda-visszaugrás egy fejlõdési csúcsban, az átmeneti egyensúlyi állapotba kerülõ hurrikánnál nem valószínû 2 órán belül), láthatod a 22km/h-ás vízszintes sebesség hirtelen 148km/h, majd 0, majd újra 22km/h, abben viszont nem szoktak ennyit kilengeni, és ezért is szagos ama 3 adatsor, hiába is hivatalos forrásból való, az automata adatsor bárhol lehet hibás.
A Dennis minimum nyomása 930hPa volt (07.10. 15Z) egyébként.

A kérdéses adatok (NHC forrás ez is):
LAN LON TIME WIND/PR STAT
24.40 -83.50 07/09/13Z 85 967 HURRICANE-2
24.70 -83.80 07/09/15Z 85 967 HURRICANE-2
25.00 -84.00 07/09/17Z 85 965 HURRICANE-2
25.50 -84.40 07/09/19Z 85 962 HURRICANE-2
KNOTS/MB

A januári Kerryt nyugodtan beleveheted a listába.
#165
Uraim, nektek elsõként...még csak most kerül majd fel az oldalra...

A Talim tájfun által okozott károk összesítése
RSOE / ENSZ-OCHA

A Kínai kormány jelentése szerint Kína déli részére lecsapó Talim nevet viselõ tájfun okozta heves áradásokban és földcsuszamlásokban a mai napig 129 ember meghalt, 30 eltûnt, közel 19 624 millió embert érintett a természeti katasztrófa. Körülbelül 102 000 ház romba dõlt, 278 000 házban keletkezett valamilyen kár.

Összesen 1.27 millió hektáron a termés károsodott, 261 000 hektáron pedig teljesen megsemmisült. Az összesítés szerint a kár értéke eléri az 1.84 milliárd dollárt. A természeti katasztrófa Kína területén elsõsorban Zhejiang, Anhui, Fujian, Jiangxi, Henan és Hubei tartományt érintette.

A legnagyobb kárt Anhui tartományt érte. A jelentés szerint itt 63 személy vesztette életét, 18 lakó pedig eltûnt. Az Anhui tartományt érõ heves esõzésben 270 000 négyzetkilométeres területen 100 milliméter, a fõ vízgyûjtõ területen pedig 600 milliméter csapadékot regisztráltak. A lehulló nagy mennyiségû esõ közel 3000 helyen okozott kõ és földcsuszamlásokat. Összesen 61 víztározóban jelenleg kritikus magasságú a vízmagasság.
#164
Az igazat megvallva, nem szoktam sem az amerikai Haditengerészet, sem az NHC adatait felülbírálni. ...de mondom, utánna nézek. Megnézem az adatsort, és ha igazad van, javítom... kacsint Azért ne menjünk ölre...

Arra szeretnék azért rámutatni, hogy nem ez volt az egyetlen vihar, amely ebben az évben ilyen kilengéseket produkált. Az a baj, hogy csak az NHC ad légnyomás adatot, a JTWC nem...mert az is kiinduló pont lehetne...

Véleményedet (véleményeteket) kérném az alábbi két megjelenítõrõl:

Link
Link
#163
Igen Kuzmi, mert úgy néz ki néhány ejnye-bejnye és folyamatos figyelés mellett immáron a lényegrõl folyik a szó.
#162
Látom hozzákezdtél, a jelülésnek, köszönöm !

Jah, légyszíves a Kerry-t is bevenni az adatbankba, Januárban (01.05-01.12 között) ténykedett a Dél-Csendes-Óceánon, Ciklon 2 volt, 167km/h maximummal.
#161
Látom forr az élet, volt értelme kikönyörögni ezt a fórumot:nevet)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 08:36:59

Szentmártonkáta

3.2 °C

31502

RH: 88 | P: 1030.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.