2024. december 03., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18287
Azért annyit megjegyeznék, hogy ez kicsit a "vizet prédikál és bort iszik" esetre hajaz, lévén a te hozzászólásaidban is gyakran szerepel olyan szó, minek láttán szerintem a laikus inkább lapoz egyet...

Persze ez is csak egy vélemény, mint a tiéd, igaz, nem általánosítás.

A MetNet egy közösség. Szerintem teljesen természetes a "belsõ" rövidítések használata. Aki kíváncsi valamire, az megkérdezi mit jelent. Az ismeretterjesztés is részben így mûködik: érdekel - de nem tudom - megkérdezem - megtudom.

Egy baráti társaságban sem a Dr. Horváth Józsefrõl beszélnek, hanem a Jociról, még akkor is, ha esetleg van a párbeszédben egy idegen.

De visszatérve az elejére: az lehet, hogy ti utáljátok a rövidítéseket, de mások meg szeretik. Az egyik ember szereti a tököt, a másik nem, de az elõbbi általában nem nyomja le a másik torkán a zöldséget, "márpedig megeszed" felkiáltással. zavarban
#18286
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2418 - 2014-08-30 18:21:17)

Ez nagyon jó ötlet -mármint a szótár. Vastagon hiánypótló lenne! nevet
Egyébként még annyit, hogy "menõ" dologgá lett a "mezei" közbeszédben is szakkifejezéseket használni, szakmaiaskodni. Ettõl a falra mászok. A laikusok ugyanis vagy rosszul használják ezeket a terminus technikusokat, vagy egyáltalán nem is tudják, azok mit jelentenek.
Talán neked is feltûnt, hogy divatszó lett a "genetika", a "gén"
Hát, nagyon kíváncsi vagyok, hogy a talk show-ban ilyen szavakat használó tisztában van-e ezek jelentésével. Azzal, hogy a gén az élõlénynek egy bizonyos tulajdonságát meghatározó DNS szakasz a kromoszómapáron belül. Aligha hiszem!
Ha a tudós közérthetõen fogalmaz nyilatkozataiban, az a számomra szimpatikus. Mikor a tudatlan okoskodik -köpedelem.
#18285
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2417 - 2014-08-30 18:06:36)

"az a megfigyelésem, hogy mostanság divattá lett (tv-ben, rádióban, újságokban) nyakatekerten, fontoskodva-tudálékoskodva, fölösleges idegen szavak felhasználásával nyilatkozni." Ezzel sajnos egyet tudok érteni, ilyet én is többször látok/hallok manapság. Plusz ugyan ez van a (fõleg hivatalos) levelek, értesítések vagy csak sima szórólapok felesleges és gyakran nyelvtanilag is helytelen szóhasználatával és mondatszerkesztésével.

Egyébként ezen párbeszéd kapcsán most eszembe jutott, hogy talán érdemes lenne egy átfogó "meteorológiai rövidítés szótárt" készíteni, az sokaknak hasznára lehetne. Meg is próbálok összehozni valamit, amit aztán lehet majd bõvíteni.
#18284
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2416 - 2014-08-30 17:48:4laza

Jó a rövidítés, de csak szûk szakmai kör számára, mely bizonyos fogalmakkal napi rendszerességgel operál. Nekünk evidencia, pl. a CAPE. Azonban még egy jó eszû, képzett laikusnak sem mond semmit. Ha kiírod, hogy Convective Available Potential Energy, akkor az ilyen ember (feltéve, hogy tud angolul) megtudja, hogy zivatarképzõdéshez rendelkezésre álló potenciális energiáról van szó -tehát, valami segédfogalma mégiscsak lesz a CAPE mibenlétérõl.
Persze, másrészrõl mondhatod, hogy minden tudomány terminus technicusait meg kell tanulni!
Szóval, marad a kérdés, hogy mennyiben vagyunk egymásnak írogató, szûkkörû klub, és mennyiben van ismeretterjesztõ küldetésünk (is)
Amit az adatbázisról írsz, azt elfogadom - elõre feltételeztem, hogy ez informatikai szakkifejezés.
Ami a billentyûkhöz parancsolt, az az a megfigyelésem, hogy mostanság divattá lett (tv-ben, rádióban, újságokban) nyakatekerten, fontoskodva-tudálékoskodva, fölösleges idegen szavak felhasználásával nyilatkozni. Ez a bosszantó divat végleg puristává tett, vadászok az ilyen nyelvi majomságokra.
Igaz, mindig ilyen voltam: ha fogalmazok, kétszer is megrágom a szavakat, melyeket használni szándékozok.
Szeretném, ha körünkben a tiszta, érthetõ, szabatos, sznobizmustól és hülye divatoktól mentes stílus uralkodna. nevet
#18283
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2415 - 2014-08-30 16:26:23)

"Az adatbázis azonos minõségû (jellemzõjû), többnyire strukturált adatok összessége, amelyet egy tárolására, lekérdezésére és szerkesztésére alkalmas szoftvereszköz kezel." Link
Mivel manapság a meteorológiai adatokat is számítógépen tárolják, speciális, erre készített programok segítségével, így én semmi kivetnivalót nem látok a szó használatában.

Magánvélemény, de nekem a rövidítésekkel sincs problémám, és gyakran használom is õket. Elég macerás lenne mindig leírni pl. egy konvektív elõrejelzésben azt, hogy Convective Available Potencial Energy ahelyett, hogy CAPE, Convective Inhibition ahelyett, hogy CIN, meleg nedves szállítószalag ahelyett, hogy MNSZ, stb. A hurrikánfórumban is gyakran elõfordul EPAC, TS, H1, C5, CDO, stb. a tényleges angol vagy magyar (valamire ez utóbbi nem is létezik) kifejezések helyett. Egyébként a MetNet ilyen szempontól nem is áll rosszul, olvasok amerikai hurrikános fórumot is, ott sokkal több mindent rövidítenek.
#18282
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2414 - 2014-08-30 15:14:23)

Ferri-hez hasonlóan én is utálom a sok rövidítést. Túltengésük tenyérbemászó, mert a bennfentesség látszatának létrehozására irányuló szándék érzõdik mögötte. Ilyenformán az ember "majomkodásai" közé tartozik.
A másik: az "adatbázis" szót szisztematikusan kerülöm. Mi az, hogy "adatbázis"? A "bázis" szó latinul "alapot" jelent. Adatalap? Jelentkezzen, aki érti ezt a szóösszetételt!
Beszélhetünk adattárról, sõt, ha már mindenképp "külföldiül" akarunk szólni, adatkollekcióról.
De sokkal egyszerûbb és jobb, ha valami a Jelenlegi Adatok Alapján áll. A stílus, mint tudjuk, maga az ember.

Ui: Bár a Te hozzászólásodra reagáltam, semmilyen személyes indíték nem vezetett a kritikámban. Teljes általánosságban beszéltem.
#18281
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2413 - 2014-08-30 12:13:59)

Jelenlegi AdatBázis Alapján
#18280
Áthelyezve innen: Rövidtávú esélylatolgatások (#2412 - 2014-08-30 11:44:59)

Mit jelent a JABA rövidítés? Sajnos fogalmam sincs róla...
#18279
Nyers adatok.
#18278
Az OMSZ honlapján az automatikus elõrejelzések ugye az ECMWF-bõl származnak. De van rajtuk valamilyen statisztikai korrekció (MOS), mondjuk a hõmérsékletre, vagy ezek a nyers adatok?
#18277
szomoru zivatar
Na majd kérdezzünk meg egy villám szakértõt, amúgy is sok villámfotó született az idén.
laza
Különben meg akartuk egyszer rendelni egy "szakértõtõl" a házunk védelmét, szorzott-osztott, és kb. 40 ezerbe került volna. Lemondtuk..
Különben rossz az egész kifejezés, hogy villám hárító. Elhárítani nem lehet, csak biztonságosan levezetni. A durranás akkor is adott, sajnos.
laza
#18276
Bubu, szerintem inkább ne mondj semmit, ha jót nem tudsz. Már leírták, hogy mi a pozitív villám. A lecsapó villámok (mindegy, hogy + vagy - CG) ugyanúgy alakulnak ki, csak a felhõ más részeibõl indulnak és más a polaritásuk. A felhõbõl lép ki az elõkisülés, amely szökdelve halad elõre (lefele) és ha találkozik a föld felõl érkezõ ellenkisüléssel, akkor alakul ki a villám(csatorna). A pozitív villámok sokkal veszélyesebbek a negativ társaiknál, ugyanis sokkal nagyobb energiák szabadulnak fel (nagyobb áramerõsség, A), ami miatt fokozottan (élet)veszélyesek. A nagy amper miatt pedig könnyebben gyújtanak tüzet is. Szintén a nagyobb energia miatt jobban kitágítjak maguk körül a levegõt, ergó sokkal nagyobbat dörrennek.
#18275
Én mióta a MetNet-en vagyok (elég régóta), azóta mindig a 30 mm/30 perc ingerküszöböt használom.
Namármost, az idézett szövegben a > 20 mm rövid idõ alatt, az elég sok mindent jelenthet, a rövid idõ lehet 19 perc, de 19 másodperc is, ezért aztán ezt nem lehet alapul venni.

Kicsit képlékeny definícióról beszélgetünk, a köznyelvben egy 5 perces intenzív esõ is simán lehet felhõszakadás, de még a profiknál sem teljesen egyértelmû, ahogy a mellékelt ábra is mutatja.
Jó lenne konkretizálni, de amíg a MetNet fórumaiba írunk, addig szerintem tekintsük irányadónak a MetNet kislexikonját nevet
#18274
Én úgy tudom, hogy a poz.villámok csak a felhõkben alakulnak ki, akkor van az a mély görgetõ hang, több másodpercig.
A veszélyes villám pedig a negatív, ami úgynevezett elõ kisüléssel, a földtõl kiindulva keletkezik. A negatív töltés szinte oda vonza a felhõ energiáját, és okoz esetleg tüzet is. Azért van az, hogy nem a toronyba csap le a villám, hanem mellé, vagy alacsony fába. Ha esetleg van villámhárító, vagy leföldelt csatorna, akkor nincs nagy baj.
Régebbi észlelésekben olvastam, hogy a lecsapás elõtt fél-1-2 mp.-ig éreztek olyan zizegést, vagy ózon szagot. Tudományos észlelésekben pedig gyors kamerával lefényképezték a földrõl induló kisülési ivet, a tényleges fõvillám elõtt.

#18273
Most olvasom az OMSZ vészjelzésben:
"..ismét lehet felhõszakadás (csapadék > 20 mm rövid idõ alatt), .."

A metnet kislexikonban meg ez van:
"Felhõszakadás
Olyan csapadéktevékenység, amikor a lehulló csapadék intenzitása folytán legalább 30mm-es csapadékmennyiséget produkál fél óra alatt (30mm/30perc). "


Arról nem is beszélve, hogy korábbról még 60mm/60perc szükségességérõl tudtam.

Miközben állítólag egyre nõ a szélsõséges jelenségek száma, a felhõszakadás definíciója meg folyamatosan puhul?
Mi akkor az igazság?
#18272
A lecsapók eredetük szerint lehetnek pozitívak vagy negatívak: elõbbiek a felhõtetõben keletkeznek, és keletkezési helyüktõl távolabb is elérhetik a földet ("derült égbõl villámcsapás"), utóbbiak pedig a felhõalapból "csapnak le", és jóval gyakoribbak, de gyengébbek is, mint pozitív társaik.
Angolul itt: Link és itt: Link olvashatsz bõvebben, és itt: Link egy szép kép pozitív villámról.
#18271
Mi a különbség a pozitív és negatív töltésû villámok között?

Köszönöm!
#18270
Link
#18269
Azt szeretném kérdezni, hogy mit is nevezünk meridionalitásnak, és mit nevezünk zonalitásnak?
#18268
Mutatkozik valami elõjel arra, hogy esetleg lassacskán véget ér ez a tartós meridionális korszak vagy legalább szünetel egy kicsit? Kisebb megszakításokkal szinte évek óta ez az áramlási kép az uralkodó. Õszre esetleg visszabillenhetnénk a jó öreg zonális fázisba. nevet
#18267
Valakinek megvannak az OMSZ havi térképei (ezek: Link Link Link Link ) 2011 decemberétõl 2013 márciusáig? Ma szembesültem vele, hogy valami okos kitalálta, hogy töröljünk mindent 2013 áprilisáig! duhos duhos duhos 2008 májusától 2011 novemberéig nagy nehezen elõ tudtam kaparni a térképeket a met.hu bugyraiból, de az utána levõk hiányoznak.
#18266
Sziasztok!
Az UM modell által elõrejelzett labilitási indexeket hol lehet megnézni? Nem tudja véletlenül valaki? Elõre is köszi!
#18265
Sziasztok! Hosszú idõre kiköltöztem Angliába, ezért, hogy a pontos helyszín jelenjen meg a profilképem alatt, megpróbáltam felvenni az új helyszínt. A város nem szerepel az adatbázisban, így megadtam a koordinátáit, azonban a rögzítés sikertelen volt. Mondhatni lefagyott, mert a töltés után az oldal szöveges formában jelent meg, a rögzítés pedig nem történt meg. Mit tegyek?
Fh: Burton upon Trent, Egyesült Királyság.
#18264
Termik számítás ismét elérhetõek az oldalon.
#18263
Valaki meg tudja mondani Váralján mennyi csapadék hullott az év elsõ felében!?
Szerintem már 500 mm felett jár.
#18262
Legkorábban 7-10 nappal elõtte lehet valamit mondani. Ez még 14-21 nap.... akármi lehet, reméljük a legjobbakat nevet
#18261
Megtudná nekem mondani valaki ,hogy jul. 13-20-ig mennyire valószínû,hogy nme lesz akkor sem nyaraló idõ? Kezdek kétségbe esni szegyenlos
#18260
A mostani "7 színû" OMSZ radarból lehet valahogy intenzitást visszanyerni? Közelítõ érték is jó lenne.

Próbálkozott már valaki ilyennel?
#18259
Tud valaki valami infót arról, hogy melyik volt a legszárazabb és a legcsapadékosabb nyár hazánkban a mérések kezdete óta? nevet
#18258
Sajnos erre nem tudjuk a választ: az OMSZ logóját használó kft (és a neki fizetõ biztosító) adhat-e ki az OMSZ nevében vagy helyett szakvéleményt vagy csak önigazolásra és megtévesztésre használja, holott az OMSZ-tól teljesen független ? Az auditáció valami ellenõrzést vagy felülvizsgálatot jelent tudtommal, de hogy igaz-e ...?
#18257
A cím és az elérhetõségek nyilvánosak, a partnerek között az OMSZ is fel van tüntetve, több nagy biztosítóval és a BME-vel együtt. Lehet, hogy csak elírás. Nagy kamunak kell lennie, ha nem. De tényleg, létezik olyan, hogy az omsz auditál?
A köznyelvben egyébként elõszeretettel keverik az intézet és a szolgálat szót, én úgy vettem észre.
#18256
Ott kezdõdik a probléma, hogy jelenleg Országos Meteorológiai Intézet nincs. Hogy állíthat ki szakvéleményt egy olyan cég, olyan hivatkozással, ami nem is létezik?
Magyarul, amennyiben hibás az indoklás - márpedig az -, akkor felmerül a kérdés, hogy valóban megkaphatta-e az a kárszakértõ iroda ezt a bizonyos adatot. Merthogy Országos Meteorológiai Intézettõl biztosan nem. Ha rajtam múlna, én ezt a szálat megragadva máris tovább göngyölíteném...
#18255
Megkerestem a neten és megtudtam, hogy egy független kárszakértõi iroda ez a kft, aminek van egy OMSZ által auditált alkalmazása a villámlások behatárolására. A leírás szerint vérprofikból álló szakértõi gárdával van dolgunk (nem tudom, hogy miért õket kérik fel a biztosítók, aztán meg az OMSZ-ra hivatkoznak, holott az OMSZ-tól közvetlenül is kérhetõ szakvélemény...? zavarban )
Mindenesetre legalább most kiderült, hogy nem közvetlenül az OMSZ által adott szakvéleményrõl van szó (linet alapján ?), bár állandóan az OMSZ-ra hivatkoznak.
Így bocsánatot kérek az OMSZ-tól, hogy fals adatok kiadását tulajdonítottam neki !
#18254
Sajnos az ügy eléggé reménytelen, a károsult már nem reklamál többet, de az is lehet, hogy a villámlás miatt károsodott kazánról kiállított szakvéleménnyel is baj van. Bevett gyakorlat, hogyha valakinek elektromos ketyeréje elromlik, akkor keres egy szakértõt, aki kiállít a biztosítónak egy olyan szakvéleményt, hogy a károsodás indukciós hatás miatt történt. Utánanéznek (tõlem is kérdeztek már ilyet), hogy melyik napon volt zivatar és beadják az igényt vill. kárra. Ha egy fia bejelentés sincs arra a napra, akkor a biztosító met.szakvéleményt kér, hogy nem átverés-e a dolog? Nekem fogalmam sincs, hogy tényleg mi történt, de most elkértem a biztosító levelét és abban nem zivatarról, hanem villácsapásról és villámtevékenységrõl volt szó (dörgés is zivatar, de lehet, hogy 10 km-rõl hallatszik). Nem akarom közzétenni az adatokat,csak a lényeg:
..."villámcsapás káreseményével kapcsolatban írt levelére válaszolva a kárügyet felülvizsgáltuk, amelyrõl az alábbiakban tájékoztatjuk.
Az Orsz.Met. Intézettõl (sic!) 2014.04.17. és 2014.04.21. közötti idõszakra kértük a villámtevékenység igazolását az Ön lakóhelyére vonatkozóan, azaz a megadott káridõpontot (2014.04.19.)megelõzõ napokra is. Az általuk küldött igazolás alapján a kár idõpontjában az Ön lakóhelyén villámcsapás nem volt, így a feltételben felsorolt biztosítási esemény se valósult meg.
METEOROLÓGIAI ADATOK ÖSSZESÍTÉSE
Idõpont:2014-04-17-2014-04-21..."
(ezután a helyszín, a lekérdezõ adatai jönnek majd egy táblázat ami a széladatokról szólna -nem kérték le,tehát üres-, a csapadékadatokról -üres- majd jön a 3. rész : )
"Villám adatok
A lekérdezett helyen a lekérdezés idõpontjában regisztrált villámtevékenység nem volt

Az Országos Meteorológiai Szolgálat hitelesített adatai alapján a .....Kft a lekérdezett helyre a lekérdezés idõpontjában a fenti információkat adja !

A fentiek való tekintettel (sic!) jogalap hiányában a kárügyben térítést nyújtani továbbra sem áll módunkban." .....

Valójában egy KFT (a nevét nem írtam, de priviben elküldöm) adta az információt, nem tudom ,hogy ez a biztosító vagy az OMSZ fiókvállalata-e és hogyan jön a képbe? Manapság a cégek kiszerveznek sok tevékenységet külsõsöknek, de hogy ki fizeti a révészt...?
#18253
Ez már csak azért sem lehetett, mert április 19-én a pápai repülõtéren észleltek zivatart.
Tehát kötve hiszem, hogy az OMSZ által kiállított igazolásban az állt, hogy nem volt Pápán 17 és 21-e között nem volt zivatartevékenység. Természetesen látnom kellene az igazolást, hogy meg tudjam mondani, ki állította ki.
#18252
Köszönöm, most már kezd a ködöm oszladozni villámügyben. vidám
#18251
A honlapon a Saffir adatait látni, az pár éve elég csapágyas, alig mutat valamit.
Van másik, a Linet, az elvileg jobb, de úgy tudom külsõsök látják az adatokat.

Lehet hogy a netes térképen nem látszik, de külön detektálja a lecsapókat, és a felhõvillámokat a rendszer.

Amit linkeltél honlapot az egy harmadik rendszer, azt amatõrök üzemeltetik.
#18250
Nem 2-2 hanem 2-4 km akart lenni szegyenlos .
#18249
Nem tudom, hogy a rendszerük mit lát, de a methu-n valami gáz van a villámtérképekkel, már ezt sokan szóvá tették. Van egyébként két rendszerük ? Mint mondtam nem vagyok otthon abban, hogy hogyan választják szét a felhõvillámokat a lecsapóktól, a gyengét az erõstõl, de ezek az archív adatok gondolom a felhõvillámokat nem jegyzik. Az aktuális térképek pöttyei viszont gondolom a felhõvillámokat a lecsapóktól nem választják külön ?

Az elõzõ hsz-ban 2-2 az 2-4 km akart lenni... szegyenlos
#18248
Megtudtam, hogy bár elég pontos a rendszer, de 2-2 km eltérés lehetséges. Így 5 km-en belül lévõ utca esetén kizárni nem lehet a lehetõséget. Ebbe viszont az egész város belefér, akkor viszont kérdés, hogy valóban csak egy kárbejelentés elég kevés. Ugyanakkor ha a városon kívül van a dolog, a legszélsõ ház lehet, hogy kárt szenved, de több egy sem. Másrészt olyan eset is lehet, mint Cseszneken vagy 10 éve, amikor a szomszéd gázkazánt hazavágta, a miénket nem. De akkor a miénket édesanyám áramtalanította, mindent kihúzunk a konnektorból, ha durva közeli villámlások vannak, sosem volt még ilyen kárunk sem Cseszneken, sem Pápán.Ugyanakkor a faluban alig van gázkazán,99% még fával fût. De ha nem vagyunk otthon a kikapcsolósdi sem megy...Igazából nem törvényszerû, hogy sok bejelentés legyen egy szál villámcsapásra.
#18247
Figyeltem nemrég napnyugta után egy Nógrádi zivatarnál a blitzortung realtime rendszerét. Ez pár másodperc után térképen mutatja a villámot.

A villanások 50-60% jelent csak meg a térképen. Sajnos az OMSZ Linet adatokhoz halandók nem férnek hozzá, így nem tudom az a villámok mekkora részét látja.

Ha csak néhány villám volt, akkor elképzelhetõ, hogy nem látta az OMSZ-os hálózat.
#18246
Kérdés, hogy a villámcsapás helye (ahonnan bejelentették a kárt), mennyire van távol attól az 1 jelzett villámcsapástól. Ha már 0,5-1 km-nél távolabb van, nem valószínû, hogy az okozta a kárt (olyan távolságban általában már az oldalágak sem érnek el).

A térkép elég pontosnak tûnik, mivel kíváncsiságból megnéztem, és a május 18-ai zivatarból jelez a közelbe egy villámcsapást, amit láttam/hallottam (a jelölõtõl délkeletre lévõ pötty): Link
#18245
Köszönöm, hasznos ez a szakvélemény kéréses dolog az OMSZ-tól, csak az a bibi, hogy a biztosító gondolom éppen azért megkérte, mert nem volt több kárbejelentés és a válasz ismert.Újbóli kérésre ismét a válasz ugyanaz lett, csakhogy a biztosító megküldte magát a szakvéleményt, amit gondolom 8100-ért megkapott. Ebben az állt, hogy nem volt Pápán ápr.17-21 közt villámcsapás. Ami sajnos igaz is lehet, hisz attól, hogy a fél országban zivatart észleltünk az csak a lehetõséget jelenti, hisz a sok km-re történt villámlás dörgését is zivatarnak vesszük. Nem értek a villámdetektorokhoz, de kaptam privátban egy kedves észlelõnktõl már választ a kérdéskörben és egy linket, amelyen egy pápai villámlás is rögzítve vagyon és ingyenes, publikus forrásból:
Link
#18244
Én nem vagyok OMSZ-os, de néhány gondolat:

Villámcsapás esetén ritka hogy csak 1 házban, és csak 1 dolog megy tönkre. Szomszédoknál is volt kár? Nekik volt biztosításuk? Ott fizetett a biztosító?

A biztosító szava nem szentírás, lehet neki írni levelet, hogy ezt nem fogadod el, mert volt zivatar.

Pénzért te is kérhetsz az OMSZ-tól adatot, volt e villámlás a környéken a megadott idõben.
"Napi illetve rövidebb idõszak adatai (hely és idõ) 8.100 Ft": Link
#18243
Az OMSZ-nál dolgozó társainkat kérdezném a következõrõl. Egy pápai lakosnak elutasította(nem nekem) a biztosítója a kárigényét, mert a villámlás miatt tönkrement gázkazánját villámkárra bejelentette, de az OMSZ által kiadott hivatalos szakvélemény szerint a kár idõpontjában, április 19-én nem volt villámcsapás Pápa térségében. Mivel zivatarok voltak aznap, számomra ez döbbenetes. Vajon milyen adatok alapján adnak ki ilyet és hogyan lehet ezt megfellebezni ? Nem a biztosító a hibás, valahogyan nekik is el kell dönteni, hogy ez a bejelentés valós-e ?

Egyszer az unokatesóm is úgy járt, hogy viharkárát elutasították, mondván nem volt azon a napon 15 m/s-nál nagyobb szél Cseszneke az OMSZ adatok szerint. Akkor azt szûrtem le, hogy a napijelentést nézik, ahol a térképeken vagy 15 állomás szél és szignifikáns adatai vannak fenn. Ha ezeken nincs vihar , akkor máshol sem... beteg Most a saját szememmel láttam egy szakvéleményt (ha nem hamisították), amit az OMSZ adott ki és felháborodtam, hogy ilyen lehetséges. Ha valakinek akár milliós kára lenne azt is ilyen fals szakvéleménnyel el lehet utasítani ?
#18242
Sziasztok!
Miért nincsen termik elõrejelzés május eleje óta? Repüléssel foglalkozom nagyon hasznos volt amíg müködött...
Üdv!
#18241
Valóban írtam egyszer, hogy benne lehet a top 10-ben, de a nemrég lezárult hûvös idõszak kissé elbizonytalanított korábbi kijelentésem helytállóságában. Ezért gondoltam, megkérdezem olyanoktól is, akik jártasabbak ezen a területen. nevet
#18240
"Tudom, hogy még korai, de a legmelegebb tavaszi idõszakok listáján hányadik helyen szerepelhet kb. az idei tavasz? A top 10-be bekerülhet? "


Erre a kérdésre válaszoltam. Ha a középhõmérsékletre kíváncsi valaki, akkor azt kell kérdezni. Én legalábbis így szoktam....

Mellékesen, ha már egyszer írt róla, akkor minek újra kérdezni? Csak azért írni, hogy fecseghessen.... zavarban
#18239
A következõ hozzászólást arra válaszként éppen õ írta, így nem mondanám, hogy nem szokta olvasni. Bár ez alapján furcsa a kérdése (fõleg a top 10-es rész, ott írta is, hogy valószínûleg benne lesz).

Szerintem itt inkább arra volt kíváncsi, hogy hány fokos középhõmérséklettel zárhat a május, és ezzel az idei tavasz hányadik lehet a sorban.
#18238
Javasolt a MetNet többi fórumának olvasgatása is. Azért vannak.

Segítség: Idõjárási visszatekintõ 23495.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 20:36:40

Tát - Kertváros (106m tszf)

3.5 °C

00000

RH: 90 | P: 1020.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.