2024. december 05., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10301
Valamelyik nap még lehet pár óra derült ég. Küldök részletesebb térképeket a Stellarium segítségével Szegedrõl nézve a következõ napokra a Lovejoy delelésekor. Úgy állítottam, hogy 16-17-én látszik az Orion a Bika mellett, a többi napokon pedig a Kos. Link Link Link Link Link Link
#10300
Tegnap este 8 körül mit láthattam? Az Oriontól balra, pont keleti irányban, körülbelül 30-40 fokos magasságban egy egyedülálló fényes sárga csillag(?). A Betelgeuse-nél nagyobbnak és fényesebbnek láttam, bár amennyire jártas vagyok ebben a témában, lehet kicsit csalt a szemem. nevet
#10299
Köszi szépen!
Este újra próbálkozok! nevet Úgy nézem, hogy az országban sokfelé nem lesz gond a ma esti megfigyeléssel, egyedül ÉK-en zavarhat be a felhõzet.
#10298
Szegény BKrisz! Senki nem válaszolt! (Mindenki fotózni ment.) Igen, már sötétedéskor elég magasan volt, de az Orion övét a másik irányba kellen meghosszabbítani Kb. fél 8-kor delelt, holnap pár perccel korábban. Link
#10297
Elég béna vagyok csillagászatból, így egy kis segítséget kérek.
Jelenleg látszik már az üstökös? DK felé látok egy fényes objektumot az Orion 3 db egy vonalban lévõ csillagának a meghosszabbításában, viszonylag alacsony szögben. Az lenne a Lovejoy?
#10296
Profi képek!
Nagyban is megmuti?
#10295
Nagyszerû képek!
Nagyon ráfeküdtél az asztróra, és nagyon megy is. :-) Gratula!
#10294
Én is lefotóztam a Lovejoy-t kompakttal, de ilyen képek mellett nem teszem be. (Gondolom Astroman is jön még egy dobással, talán más is.) Majd ha lecsendesült ez az üstökös láz, talán megmutatom. Nekem mindenesetre sikerélmény.
#10293
Sziasztok!
Két képet is csináltam az üstökösrõl a napokban. Az elsõnél kipróbáltam a 70-200f4L-t, a második 50/1.8-as "tejfölöspohárral" készült.

Ennél a képnél lett volna stack, de nemtudtam feldolgozni, valamiért nem engedte a program, illetve az égbolt is fél óráig bírta csak.

beillesztett kép



A második képnél multiexpozíciót használtam, úgy lett ilyen sejtelmes hatása az egésznek. Egy fókusz az égre, két fókusz pedig a fenyõfára.
nevet

beillesztett kép



Szabad szemmel is észlelhetõ volt az üsti, sõt pásztázással a csóváját is látom. Elég sebesen mozog. Nem is nagyon lehet horizontközelbe rakni.
nevet
#10292
Az elõbb néztem meg távcsõvel. Minden kristálytisztán látszik, fõleg, hogy a Hold még nem kelt fel és hogy nincs közvilágítás a faluban. nevet Csóva szabad szemmel nem látszik.
#10291
Bõdületesen jól néz ki az üstökös még a városból is.
10*50-es binokliban süt az égen és talán ki csóva is sejthetõ!
Irány ki észlelni és fotózni!!
#10290
Nagyon szép fénykép, gratulálok önnek hozzá ! nevet
#10289
Remek fotó a tökirõl.
Fehérvárról is simán jön a 10x50-ben.
Lehet majd rámegyek a 200/1000 + EOS 30D-vel nevet
#10288
Nagyon frankó képek. 10 X 50-es binokulárral én is megkerestem a tököst.
#10287
Sziasztok!

Ajánlom figyelmetekbe a Lovejoy üstökös észlelése során összegyûlt képeimet és a beszámolót:
Link

beillesztett kép

#10286
Nem, sõt ilyen méretben a hold mellé ajánlott valami tereptágyat biggyeszteni. nevet
#10285
Link
#10284
Perico, 1 percen nem fogunk összeveszni. Link (Nagy kompozíciós hiba egy ilyen fél fenyõ? Nekem nem tetszik, inkább csak egy lenne teljesen a képben.
#10283
Az idei téli napforduló idõpontja - Közép-európai idõ szerint - majdnem pontosan éjfélre esik: 2014.12.22. 0:03 kacsint Link

Link - Itt mondjuk 0:04-et írnak
#10282
Bakos Liza (Székesfehérvár) engedélyével: Link
#10281
Eléggé gyenge volt az idei szezon. Sok volt a halvány, kicsi rajtag amit még ISO8000-el sem lehetett megfogni. Sok helyen a felhõzet piszkított bele a levesbe. Viszont volt néhány -6mg-s tûzgömb. Arról a kollégák hozhatnának képet, mert nekem egyet nem sikerült elcsípni.
nevet
#10280
Hajnalban 1:49-kor szép geminidát láttam, városi fényszennyben is bõven "világított", jó hosszú útja volt, érzésre mínusz magnis lehetett, nagyon fényes volt.
#10279
Félig talált. A rossz minõségû objektív felelõs az egyik részéért, a másik féle húzás az EQ3 számlájára írható. Ez a határa sajna. 50mm 5 percen.

Tegnap éjjel készítettem egy 15x4perc ISO1600-asat f4-es rekeszen úgy 3°C-ban... Teljesen más.
Sikerült hozzá darkokat is készíteni, ma kiderül az igazság. Hisztogram második negyedben. Sok baj nem lehet.
nyelvnyujtas
#10278
Ekkora méretben én csak annyit látok, hogy vagy az illesztés miatt vagy az obi miatt (vagy mindkettõ vidám) a kép szélein el vannak húzva a csillagok, viszont a kép egy jó részén pontszerûek.

Egyébként, grat. Igen tetszetõs. Kár az ISO-ért
#10277
Köszönöm! De nem az igazi!
Elfelejtettem beállítani az ISO-t 100-ról 800-ra. nyelvnyujtas Most vettem észre!
#10276
Ba...ott nagy like. nevet
#10275
Tegnap gyötörtem az EQ3-at egy 1100D-vel és egy 50/1.8-as objektívvel. A tervezett 20 kép helyett csak 4 készült el és azokat használtam fel. Egy kép 300sec expóval ment. Látszik, hogy már bemozdul az egész.

A Cassiopeia csillagkép

beillesztett kép



Elég tré lett. A csillagok körüli kékesedés az obi számlájára írható fel. Se darkokat, se nem flatet nem tudtam használni. Nem is lett volna értelme négy képnél.
nevet
#10274
Értem, köszi. Mindenképp gyötröm még a cuccot kacsint
#10273
Szerintem alapobjektíves fotózásokra az is használható. Olyan mint egy Vixen. nevet

Elvileg egy átalakított gép is jól szuperál a nappali fényben ha jó a fehéregyensúly beállítása. Én szereztem egyet külön, de mire átalakítom, abból nyár is lesz.

Szoktam készíteni, már amikor van lehetõség rá. A flatet érdemes mert utómunkánál nagyon elõjön a vignettálás, meg a piszok ha van. Azt a flattel a progi leszedi.

nevet
#10272
Köszi a választ Rafi.

Jómagam is amatõr csillagász vagyok és sajnos tisztában vagyok az "eszközparkom" képességeivel, csak reméltem, hogy hátha van rajtam kívül még olyan csóró nevet alak aki még az EQ-1-et is megakar bûvölni és segítene nekem ebben. Nyilván PEC-rõl van szó (elfelejtettem megemlíteni eddig), mert ha nem tökéletesen állok pólusra ami elég sanszos ugye ezzel a mechanikával akkor ívet húznának a csillagjaim, de ehelyett nekem "U" betûket írnak igen kis méretben. A gép átalakításon is elgondolkoztam, de sajnos mivel 1 gépem van így nem szeretnék elesni a nem éjszakai témák fotózásától nevet

Kérdés: darkokat, meg flatet szoktál lõni? Valahogy a flatnek nem érzem a súlyát, így sosem próbáltam. Megéri babrálni vele?
#10271
"Kicsinyes" dolgokkal vagytok elfoglalvanevet
#10270
Ne is álmodj nagyobb gyutávról / ilyen esetben. Jóindulatból mondom. :/

EQ3-al pontos beállítások után 4-5 percet tudok exponálni 50mm-en (ASP-C). De sokszor úgyvagyok vele, hogy hagyom, és hagyom is inkább. Majd jó lesz a csillagászat népszerûsítésére, gerillacsillagászatra az állvány.

Szerintem nem PEC van nálad, hanem egyszerûen nemtudsz tökéletesen pólusra állni. Egy EQ-1-esnél nincs is pólustávcsõ.

PEC az abból ered elvileg, ahogy a fogaskerekek összeérnek és súrlódnak és mindig dob egyet a tengely. Ez egy idõ után meglátszik.

Viszont könnyû, gyorsan feállítható állványod tökéletes a 10-20-30mm-es widefield asztrofotókra. Abból párat stackelsz, nem is látszik meg a húzás.

Nálam az EQ3 ilyet tud:

beillesztett kép



Canon EOS1000D
Canon 50/1.8 mark III.

f2.8, ISO800, 20x300sec, utólag leradíroztam a párásságot és a fényszennyezést.
Ez a legjobb kép amit tudtam készíteni natúr gépvázzal.



Ha nagyon érdekel a dolog akkor szerezz be egy Vixen polarie-t és egy átalakított fényképezõgépet. (350-400-600-1000-1100D). Borsos áruk van de megéri.

Bármi kérdésed van, mi ittvagyunk. nevet
#10269
Sziasztok!

Nincs valakinek valami ötlete, anyaga EQ-1 periodikus hiba javítására/kiküszöbölésére? Vagy ne is álmodjak ilyenrõl nevet Neten nekem sajnos semmit sem sikerült fellelnem az esetleges megoldásról. 50mm-es obival még 2-3 perces expóknál is pontszerûek a csillagok, 75 mm-nél már 10-15 sec alatt is látni a tipikus periodikus hibára utaló elmozdulás nyomokat. szomoru
#10268
Szia!

Köszönöm a segítséget. nevet
Semmi különösebb oka nincs annak, hogy szeretem egy táblázatban látni ezen adatokat a teljes évre, csak jó volt hogy korábban egy helyen volt és szeretném ha újra meg lenne.

Üdv: Zsolti
#10267
Most nézem, (eddig nem foglalkoztam vele) hogy lehet az idõtartamot akár 1 évig is választani. Mutatok egy képet, mert a link nem megy át: Link (Ha nem sikerül, írj priviben!)
#10266
Nem tudok ilyen táblázatról. Megkérdezhetem, hogy milyen tevékenységhez szükséges egyszerre látnod mind a 365 nap adatait? Ha én pl. kíváncsi lennék, hogy március 10-én mikor kel vagy nyugszik a Nap, beírom a dátumot ide: Link
#10265
Sziasztok!

Tudnátok nekem segíteni? Volt egy olyan linkem ami a NASA egyik kalkulátorára mutatott korábban de elveszítettem.A régi kalkulátoruk meg egyszerûen nem mûködik. Szeretném egy évre lekérdezni a napkelte-napnyugta idõpont táblázatot egy GPS koordináta vagy konkrét település név megadása után a saját lakóhelyemre (Heves-megye Nagyréde).Tehát globális keresõ kellene. Próbáltam az imént a NASA oldalán de nem találtam éves lehetõséget, mindig csak az aktuális napot mutatja ahol ugyan a koordináták alapján számol de nekem a teljes évre kellene. szomoru
Ha tudtok segíteni (leginkább egy konkrét linkkel) azt elõre is köszönöm szépen!!! Üdv. Mindenkinek.
#10264
Nagyon durván néz ki a hold, rozsdabarna színe van...
#10263
Nálam így festett a szombati naplementekor.

beillesztett kép


Aki megtalálja a napfoltot, nyer egy piros hangszórót! nevet
#10262
Kezd eléggé elfordulni, remélem azért holnap sikerül lekapnom. (Bár ilyen nagyításról én csak álmodom.) Gratula!
#10261
Szép!
#10260
Gond nélkül szabadszemes! Mintha a Vénusz lenne elõtte csak más az alakja. nevet

Link

Link
#10259
Napkelte után a szûrõ felhõzeten keresztül simán látszik szabad szemmel!
#10258
De jó!
Holnap a ködös helyeken szépen meglehet majd figyelni, illetve délután a felhõsödõ területeken is szabad szemes lesz. :-)
#10257
Ma évek után rápillantottam a Napra és lám szabadszemes napfolt. Így lefotografáltam. )

Link

Link
#10256
Ma este 19ó 29p 22mp-kor volt megegyezõ a Capella és az Arcturus látszólagos magassága, 12° 07,5'. (+-1") (Stellarium, Székesfehérvár) Ekkor már gyönyörûen kitisztult az ég.
#10255
Elképesztõen részletes fotók az üstökös magjáról.
Link
nevet
#10254
RZsoka, Brenya Köszönöm! nevet

Micibot! Az a kp index kevés. Több 8-as kell egymás után. A Hollandoknál gyengén látszódott a függöny.
nevet

Tegnap voltunk kint fotózni. Készítettem egy klasszis Tejutas widefield asztrofotót. Azthiszem 20x2,5 perc + ugyanannyi dark + még a flat hátravan a mai napon, azt gyorsan elkészítem majd aztán összerakom a fotót. Kicsit sikerült elcsesznem mert a Tejút belemászott a horizontba, de majd meglátjuk mi lesz vele.

Készítettünk csomó asztrotájképet, zoomos Tejutat. Hûvös, párás idõ volt Zselicben és csak úgy bõgött az erdõ a szarvasbõgések miatt.

Az este záróakkordjaként feltettem a mechanikára a jóbarát 300f4 L-es objektívjét. Mivel a másik gép még natúrban készítette a darkokat a távkioldóval, ezért csak 30 sec volt a legnagyobb záridõ amit használharttunk. A 6Dnél meg nemkellett nagyon takarékoskodni az ISO-val. Felnyomtam 6400-ra aztán teljes tûzerõ.

Eredmények:
- Androméda M31 sikít... porsávok látszanak, illetve jól kivehetõ volt a képen a kísérõgalaxis az M110.
- Fiastyúk még túl alacsonyan volt és fényszennyezésben úszott, de látszódott a ködössége
- Hattyú csillagképen életemben elõször sikerült lefotózni a Fátyol-köd-öt.

Ezt a Fátyol-ködöt Daraboshegyen láttam egy 300/1500-as Dobsonon át... Lenyûgözõ volt szabad szemmel... örökre nyomot hagyott bennem a látványa. + 1 doubleboost a csillagászat utáni rajongásomnak.
nevet

- Az Omega és a Sas köd is elsõ expozicióra meglett. Ilyen tisztán és bemozdulásmentesen még nemsikerült lefotóznom.

Hamarosan a képek is jönnek. nevet
#10253
Ma hajnalban 7-es kp index volt. Talán lett volna esélyünk sarki fényt látni.
#10252
Nagyon szép kép, megérdemelten lett a hónap asztrofotója!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-05 01:38:17

Ercsi

4.4 °C

27000

RH: 84 | P: 1024.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.