2025. július 12., szombat

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4013
Azt hiszem, hogy az ember joggal veti meg mélységesen a szabályozást, és az abban résztvevõ kimûvelt, ámde szakbarbárokra jellemzõ módon rövidlátó és összességében végtelenül korlátolt embereket. A folyószabályozás tulajdonképpen ökológiai kataklizmaként is felfogható, és nagyjából hasonló nagyságrendû károkat okozott, okoz és fog még okozni, mint az erdõk kivágása. szomoru
#4012
Sajnos a Nyugat-Dunántúlon még az 1960-as évek közepén is folyt az esztelen vízszabályozás. Ekkor silányították csatornává szinte az összes kisebb-nagyobb vízfolyást, így a Zalát és mellékvizeit, a Kerkát, Csertát,a Pinkát, a Strém patakot, a Marcalt és mellékpatakjait és a Répcét. A következményei jóvátehetetlenek, a rohanó, kiegyenesített, halszegénnyé lett vizek, a talajvíz szintjének több méteres csökkenése, a folyómedrek bevágódása és nem utolsó sorban a rekordmagasságú árvizek.
#4011
Lujó, ez a térkép egyoldalúan prezentálja a témát, hisz kizárólag a víz szabályozás elõtti területi kiterjedését ábrázolja. Ellenben nem mutatja be

- a vizes élõhelyek hatalmas biodiverzitását,
- az ártéri gazdálkodás különbözõ haszonvételi formáit,
- a medence sokkal jobb aszálytûrési képességét.

Ez a térkép jól ismert térkép. Kiválóan alkalmas arra, hogy szavak nélkül gyõzze meg a tudatlan szemlélõt arról, hogy milyen borzasztó idõk jártak az Alföldön a szabályozás elõtt.
#4010
Nem állítottam, hogy nem volt egyetlen egy hozadéka sem a folyószabályozásnak. Azt viszont biztosan tudom, hogy nincsenek arányban az elõnyei a hátrányaival. A gúny annak a szervilis beidegzõdésnek szól, amely bizonyos körökben a mai napig is úgy állítja be a folyók 19. századi szabályozását, mint egyetlen lehetséges és szükségképpen jó megoldás. A Kárpát-medence vízgazdálkodása katasztrofálisan rossz, és ez elsõsorban bizony a 19. század eszetlen, vagy fogalmazzunk úgy, igencsak szûk-látókörû és egy szûk gazdasági csoport érdekeit minden elé helyezõ fejlesztési stratégia eredménye.

És hogy a témától se kanyarodjak el túlzottan, úgy látom, hogy a 19. század folyószabályozásainak levét már eddig is - képzavarral élve - issza az ország, de mi lesz vajon, ha rendkívül aszályos éves sorozata köszönt be a a következõ évtizedekben? mert ennek ugyebár van némi esélye és akkor lesznek igazán érezhetõk a folyószabályozás "jótéteményei".
#4009
Szíves tanulmányozásra, mielõtt bármelyik folyószabályozást, vagy annak tervezõjét minõsítené valaki, vagy a szabályozás hatásait egyoldalúan mutatná be valaki.

Link

#4008
Egyikõtökkel sincs bajom. Pistát nem tudom, hogy kicsoda, de vele sincs. laza Annyit akartam jelezni: nem biztos, hogy tudatlan vagy rossz szándékú az, aki szakmai kérdésekben más állásponton van. Pl. aki úgy gondolja, hogy a Tisza-szabályozásnak elõnyei is voltak, vagy aki reális veszélynek tartja a klíma aszályosabbá válását. Nem gúnyolódni kellene rajtuk, hanem megismerni az érveiket, és azokra reagálni. Ez szokta elõrébb vinni a tudományt, és ettõl lenne szakmai fórum a Metnet.

(Akinek nem inge, ne vegye magára.)
#4006
Többször elolvastam a kommentedet, de nem értem, mire célzol. Nem értem, kivel, mivel van bajod? Télemberrel? Vagy velem? Vagy Márkóval? Vagy Pistával?
#4005
Nyelvhelyesség ügyében valóban van szigorúbb és rugalmasabb irányzat. A pökhendi, a más véleményen lévõket csípõbõl lehülyézõ vagy összeesküvéssel vádoló stílus viszont egész biztos, hogy nem bizalomgerjesztõ. Fõleg akkor, ha nem fórumtársakról van szó, hanem történelmi személyekrõl vagy a témával hivatásként foglalkozókról. Bármilyen szakmai vitában minimális elvárás, hogy az ember konkrét állításokra konkrét ellenérvekkel válaszoljon.
#4004
Nekem a gyümölcsösök rész jót be legjobban. Sok újdonságot olvastam, pedig most végzem a szakmában. laza
#4003
Kiváló munka, gratulálok! A legtöbb ember még ma is azt hiszi, hogy a XVIII. század elõtt csak szúnyogok éltek a Kárpát-medencében. A torz honismeret sajnos ma is szedi áldozatait. Ezt a torz képet oszlatja a te szakdolgozatod is, további jó munkát!
#4002
Márkó, ez nem helytelen. A nyelvészeten belül is többféle irányzat létezik. Lehet, hogy a preskriptív nyelvészet szerint kerülendõ a szóalakok "felesleges" halmozása, de a leíró nyelvészet elfogadja az ilyen szóalakokat, már csak azért is, mert valóban használja az átlag nyelvhasználó. Formális logikai szempontból pedig helytálló a felsõfok használata, hiszen több optimális választási lehetõség között bizony lehet "legoptimálisabb" is. A kötekedõket figyelembe se vedd!
#4001
Köszi a kiegészítést, ezentúl helyesen fogom használni a szót.

A tanszéken viszont senkinek nem tûnt fel, sõt rengetegszer hallottam, láttam elõadásokon is így használni. Majd 10-20 év múlva már helyesnek fog minõsülni talán, a nyelv nem állandó.
#3998
Amikor egy szakdolgozat 12.(!) szavában otromba nyelvhelyességi hibát találok (optimum-nak felesleges és nincs magyar felsõfoka, tekintve, hogy önmagában már felsõfok....) egyszerûen nem tudom komolyan venni az egészet. szomoru


Ettõl még lehet igazsága, csak az "entrée" nem bizalomgerjesztõ....

#3997
Természetesen nem azt mondtam, hogy akkor ugrottak le a fáról és lövésük sem volt, de a mai lehetõségekkel összehasonlítva igencsak gyerekcipõben jártak sok tekintetben akkoriban.
Viszont a múlt a múlt, megtörtént.
Egy adott személy hibáját kiemelni a mérleg másik nyelvének bemutatása nélkül szerintem nem ildomos. Kivéve, ha mi magunk sosem szoktunk hibázni. Ilyenbõl persze rengeteg van.

#3996
Szerinted miért lett öngyilkos? Mert [elrontották], nem kicsit nagyon és rá is jöttek! De volt tanulmány és volt mellékelhatás vizsgálat is, sõt volt aki ellenezte az egészet, de át lett nyomva, úgy mint most is át van a huncutság!
Nem kell megvédeni az akkor emberek nem voltak buták, nagyot akartak csinálni így sült el a dolog. 1840-es évektõl van csapadékmérés hazánk területén. Nagyon is tisztába voltak a viszonyokkal. Több nagy árhullám volt a Dunán és Tiszán is mindig is ez volt a gond, másrészt hajózni akartak. Így szabályozni, csapolni kellett. Ezáltal ökológiai katasztrófát idéztek elõ. Az elsõ aszályos periódus után már azt gondolták, hogy valami nem stimmel. Miért is? Mert lecsapoltuk, legalábbis ez volt a kérdés? Mivel 1860-ban halt meg és az 1850-es években hatalmas aszályok sújtották hazánkat, pl 1957 Budapest 276 mm hullott, volt ahol 180 mm körül mennyiség volt feljegyezve. Ekkor azt gondolták, hogy bizony a csapolások eredménye, és ez is vezethetett az öngyilkosságához. Hidd el mikor a klimatológiai viszonyokat vizsgálom csinálok történelmi áttekintést is ráadásul a történelem nagyon is érdekel.
Ma már tudjuk, hogy nem volt köze hozzá, de mivel éhínség következett be elmaradt termések stb ezért bizony bûnhõdni kellett, megérdemelte!
Majd következett az 1880-as évek egyik legcsapadékosabb évtized, de ezt már nem élte meg, de valószínû nem is élhette volna mivel 70 év körül volt már akkor is. Szóval érdemes körbe járni volt ok és okozat, de számomra nem volt más mint politikus és azt tudjuk manapság is mit jelent.
#3995
Azért annyiban megvédeném õket (bár nem hiszem, hogy az én védelmemre szorulnának), hogy nem valószínû, hogy lett volna akár csak elképzelésük is azokról a "mellékhatásokról", amelyektõl ma szenvedünk. És ez nem feltétlenül azért volt, mert csak a burzsoá zsebeket kellett tömködni. Gondolom nem kértek hatástanulmányokat, futtattak szimulációkat - nem voltak képben a lehetséges következményekkel.
Mi ma viszont már vagyunk annyival okosabbak, hogy megpróbálhatnánk orvosolni ezeket a hibákat. Ahelyett, hogy megint a múlton rágódunk (általánosan, nem csak spec erre értve).
#3994
Mint írtam a legnagyobb környezet kárósítás volt a programjuk, a legnagyobb amit valaha el lehet képzelni!
#3993
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221395 - 2014-02-14 14:06:44)

Maximálisan egyet tudok érteni a véleményeddel.. a Kárpát-medence egykori paradicsomi vízivilágának, pazar ökológiai rendszerének gyakorlatilag nyom nélküli eltûntetése egy ékes példája az ember materiallista, kapzsi gondolkodása következtében elkövetett természetpusztításának.. beteg De isszuk is a levét bõven, és fogjuk is inni még nagyon-nagyon sokáig, valószínûleg fokozódó jelleggel szomoru
#3992
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221391 - 2014-02-14 13:41:45)

Én azon gondolkodok el, hogy ha ez valóban a legcsapadékosabb periódus az utóbbi 170 évben, akkor ugyan mennyire szúrták el a Kárpát-medence vízgazdálkodását, hogy még most is vannak vízhiányos területek? Nem kicsit. Nagyon. zavarban
#3991
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221379 - 2014-02-14 12:25:02)

Nagyon szépen leírtad a nevét, gratulálok:-) De igazad van a legnagyobb országos károkozó õ volt hasonlóan a mostani kormányokhoz! De ne politizáljunk, nagyon sok kárt tettek, nem véletlenül lett öngyilkos?!?!

Viszont errõl az idõjárás nem tehet õ megy a mag útján és vitathatatlan tény, hogy a legcsapadékosabb periódusban vagyunk az elmúlt 170 évben. Ha tetszik ha nem a globális aszály nyávogóknak ezek számok, mérések és tények! Most a nagyon száraz és aszályosnak tényleg mondható 1980-as évek húzzák le az átlagot, de ( ez most pici táv prognózis, erõs feltételekkel )! Tehát 2015-2020 körül bizony a kedvencük a 30 éves csúszó baromság a legcsapadékosabb korszakot fogja mutatni, no erre kíváncsi leszek, hogy fogják kommunikálni:-) Ez azért valószínû, mert 1995 óta eltelt közel 20 év legcsapadékosabb idõszakok egyike lesz, ez szinte borítékolható. A maradék 4-5 évnek nagyon száraznak kell lenni, hogy ne a legcsapadékosabb 30 év legyen de biztosan dobogós lesz így is. Így állunk most azért ezen picit el lehet gondolkodni azt hiszem:-)
#3990
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221368 - 2014-02-14 10:52:1laza

- A szúnyog kérdés nem oldódott meg a folyók "szabályozásával". Ahhoz föld alá kellett volna süllyeszteni õket...
- Attól, hogy azt hazudják sok tankönyvben a mai napig is, hogy mûvelhetõvé tették a földeket, ez nem igaz. Mindenki tisztában van azzal, hogy a régebben mocsaras területek ugyanúgy mélyen vannak ma is, mint 200 évvel ezelõtt, hiába szorították hatalmas gátak közé a folyókat. Ergo nem, vagy csak idõszakosan mûvelhetõek ezek a mélyebb részek.
- Árvíz: a legostobább napszámos is tudta régen, hogy mely területek azok, amelyek mélyen vannak, melyek azok, amelyek magasabban, ahol csak néha érheti víz és mely területek azok, ahol szinte soha nincs víz. A rohadt árvíz még meg is trágyázta a földet. Istenem, mi lenne a mûtrágyagyártókkal, ha a folyó trágyázná a földeket? Tönkremennének!
- A mûvelésre alkalmatlan területek legelõk voltak. Volt állattartás és nem a német húst zabálták az emberek ebben az országban, mint manapság. De ostobák is voltak...

Amit Csészényiék szétbarmoltak, az egy több száz, sõt több ezer éves gazdálkodási kultúra volt, amely nem megerõszakolta az ökológiai rendszert, hanem beleilleszkedett. És miért történ mindez? Mert kellett a péz a nagybirtokosoknak. Brávó, megtapsolom az öreget...
#3989
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221367 - 2014-02-14 10:47:19)

Neked is, a "falum" mellõl nevet
Link

Még az öreg Széchenyiék sem tudtak mindenhol "gyõzni" nevet
#3988
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221366 - 2014-02-14 10:45:2laza

Link

Egy kis olvasnivaló
#3987
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221365 - 2014-02-14 10:43:31)

Gyerekkorom jelentõs részét (volt) ártereken csatangolva töltöttem, tudom mirõl beszélek kacsint
Persze, voltak jó részei is. Meg rosszak is!
Abban egyetértek, hogy *mindenhol* nem kellett volna mindenbõl szántót csinálni, és pl. gyerekkori lakhelyem is a Duna szabályzásának egyik (kereskedelmileg az egyik legnagyobb) vesztese... de azért bõven származott ebbõl elõny is!

Ha csak egyedül a szúnyogokra gondolok... nyelvnyujtas
Árvízveszély meg nem volt tényleg, hanem konkrétan árvíz volt, minden évben kacsint
Mondjuk nem is építettek oda házat/bevásárlóközpontot akkor, eszükbe sem jutott...
#3986
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221364 - 2014-02-14 10:28:33)

Góg és Demagóg fia vagy te,
Hiába döngetel kaput, falat! laza

Volt mocsár is, de nemcsak az. Fokok, halastavak, ártéri gyümölcsösök stb. Nem volt az olyan szar, hidd el...
#3985
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221363 - 2014-02-14 10:21:44)

A jó kis mocsár az ország majd felén, az de jó vót! Régen minden jobb volt vidám
#3984
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#221362 - 2014-02-14 10:18:53)

Hozzászólás elõzménye: Link

Nyilván nem nyavalyognánk ennyit, ha Szécsenyi Pestáék nem barmolják szét a Kárpát-medence folyóit és az egész vízháztartását... De sajnos szétbarmolták... Így, ha jön a víz, akkor el is megy rögvest, ha nem jön, akkor meg eleve nincs. Az ország területe tehát sokkal érzékenyebben reagál a száraz, csapadék nélüli periódusokra, mint pl a 18. században, vagy azelõtt bármikor. Ezért nyavalygunk néha. zavarban (a talajerózióról, a kiégésrõl, a talaj kimerülésérõl, az égig érõ gátakról, az árvízveszélyrõl, az árterek feltöltõdésérõl, az árvizek elleni védekezés költségeirõl nem is beszélve)
#3983
Idén sem kell vizet hordani a Balcsiba. nevet
Link
Link
#3982
Elsején megkezdõdött az új hidrológiai év, kis késéssel kezdenek növekedni a vízkészletek. A minimum körüli folyóvízszintektõl búcsút vehetünk, lásd: Link
#3981
Szerintem semmi vízgépészet nincs benne. Ha elolvasod, szerintem te leszel a huszonegyedik, akit érdekel.

Engem érdekelne, de a munkahelyemet nem igazán.
#3980
Valaki olvasta/beleolvasott már ebbe? Link Most hozzá tudnék jutni 4 számjegyû összegért. Mindig is érdekelt a téma, de nem tudom, mennyire megy el inkább a gépészeti irányba (vízmûvek)
#3979
Nemrég adták át a békésszentandrási duzzasztónál az erõmûvet. Úgy látszik, megpróbálják stikában, vagy engedéllyel csúcsra járatni.

Felvíz :Link
Alvíz : Link

Nagyon jót fog tenni az ívási idõszakban a napi 60 cm szintingadozás a duzzasztó alatt. A felvízen is van, vagy 30 cm. Hurrá. Éljen a megújuló energia.
#3978
Hol találhatnék ettõl frissebb vízmérleg-adatokat? Link
Itt találtam: Link
Elõre is köszi nevet
#3977
A sokszor kiáradó Kerka folyó kiszáradt - forrás: Zalai Hírlap.
#3976
Úgy látszik, az OVSZ-nél is olvassák a MetNet-et és javították a hibát (köszönöm, kolléga laza ). Utólag belegondolva a Kisköre alsó vízállás volt ábrázolva a tiszabõi helyett és viszont. Sajnos elfelejtettem elmenteni az adott grafikonokat, így már azok nem elérhetõk .
#3975
Egy kis érdekesség:
Link
A tiszabõi vízmérce adataiból jól követhetõ a Kiskörei erõmû csúcsra járatása. A napi ciklikus vízszintingadozás legalább. 30 cm. Ami érdekes, hogy a felette levõ tiszaroffi vízmércén ebbõl semmi sem látszik:
Link
Lefelé minél távolabb megyünk egy folyón egy csúcsra járatott erõmûvû duzzasztótól, a napi ciklikus árhullámok annál inkább ellapulnak: idõtartamban megnyúlnak, amplitúdójuk csökkennek, míg bizonyos távolságra már észlelhetetlenné válnak.
Olyan, mint ha össze lenne cserélve a két mérce adatsora.

#3974
Bizony!

Elég érdekes volt mindezt átélni. Horány, a nyugalom fõ helye mennyire felfordult. Az is bebizonyosodott, hogy nem csak a TV-ben látok kitelepített embereket, hanem engem is kitelepíthetnek. Érdekes pszichológiai vonzata is volt az egésznek. Az ember minden ilyen dologhoz úgy áll hozzá, vagy akar, hogy ilyenek csak mással történhetnek meg, hiába logikusan tudja, hogy bárkivel elõfordulhat.
#3973
Ez már jó hír! nevet
#3972
Úgy néz ki, vasárnap már vissza lehet települni. Holnap fertõtlenítik az utcákat, bontják el az utolsó homokzsák-védmûveket. Vasárnap pedig vissza lehet költözni...
#3971
Nem sok embert érint, kb. 10-15 fõ legfeljebb. Volt róla szó 1 hete a TV-ben.
#3970
Azt nem értem, hogy ez nyilván elég sok embert érint, mégsem beszélnek róla... zavarban
#3969
Kitelepítés még mindig érvényben, éjjel-nappal szivattyúzás 14 helyen, erdõbõl és telkeknél ásott gödrökbõl, lassú talajvíz csökkenés. A 3. telkünkön még mindig 1 m mély belvíz volt, kiölve a mogyorófát, bodzát, zöldségeket...

Szombaton megyünk ki megint, megnézni, mi a helyzet.
#3968
Most mi a helyzet? Azért ez elképesztõ...
#3967
Voltunk kint Horányban, az utcánkban egy nagy gödröt ástak és elkezdték szívattyúzni a vizet, így 20 cm-t csökkent a maximális vízálláshoz képest a víz szintje. Szerencsére a legmagasabb vízálláskor sem érte el a lakás szintjét, így az szárazon maradt. Az erdõben egyébként sok helyen ástak gödröket és abból szivattyúznak, így ki lehet kerülni a talajban az áramlási csatornák kialakítását. Talán jövõ hét végére már vissza lehet települni a Tücsök utca és a Csalogány utca lakóinak is.
#3966
Megint kitelepítettek, az utcánkban áll a belvíz, kutak, emésztõk kiöntöttek... Legalább a házba még nem jött be a víz szomoru

Utolsó észlelés

2025-07-12 01:02:23

Ercsi

14.9 °C

27000

RH: 77 | P: 1012.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142764

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.