2025. május 12., hétfő

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2025 áprilisi állapot)
#19541
Éppen egy hónapja itt a környéken olyan száraz idõ volt amihez hasonló az elmúlt majdnem két évben nem nagyon volt.Dec.19-jan.18 közt Cseszneken 7,9 mm, Pápán 11,1 mm csapadék hullott.Hasonló,ezt közelítõen száraz volt 2010. márciusa, amikor Cseszneken 15,3 Pápán 11,2 mm hullott.Ennél keményebben száraz 1 hónap 2009. áprilisa volt utoljára,Cseszneken 2, Pápán 7,5 mm-el.
Jótékony volt az elõzõ 15 hónap rekordcsapadéka (Csesznek 1428,7mm,Pápa 1077,4 mm)után a január eddigi 3,8 ill. 8,1 mm csapadéka(bár 2009.jan.20-ig Cseszneken szintén csak 6 mm esett,aztán bõdületes havazásokból 76,1 mm lett a hónap.).
Sajnos most esik az esõ és gyûlnek a milliméterek,így lehet,hogy nem egy szárazabb periódus elején vagyunk,hanem egy száraz intermezzo végén ? Nem jó elõjelek vannak a belvizektõl és földcsuszamlásoktól tartó háztulajdonosok számára. szomoru [esõ] zivatar
#19540
Én nem olvastam flooék tanulmányát, de 2-3 kulcsszóra rákerestem, és ha már a témához kapcsolódik:

Azt írja:
" Eger becsült középértéke 2000-2006-ig: 10,5 körül, kevéssel afelett "
.........
"Ebbõl a felsorolásból is látszik, hogy az észak-magyarországi Eger és térségének középértéke vetekszik a dél-baranyai, melegnek és napfényesnek mondott Sellyéével, illetve jóval magasabb a zalai állomásokénál. Az adatok egyértelmûen arról árulkodnak, hogy a Heves megyei állomás jó fagylefolyású ponton van."

Na most, hogy miért árulkodnak az adatok egyértelmûen (?) errõl, azt nem tudom, mert az Eger alatti, még észak-magyarországi Kompolt és Jászapáti éves középhõmérséklete ez idõ alatt 10,5°C, ill. 10,6°C.

Az egyértelmûség kedvéért gondolom, javítva lesz a "valóság tükrében" c. tanulmányban.
#19539
Akkor viszont én is mondanék valamit nevet

Az elsõ és legfontosabb: A saját mért értékeidet hasonlítottad össze eddig is az avasival, ezért bátorkodtam én is ugyanezt tenni. (Ill. azt hittem, hogy a te 2010-es adataid is "közel hitelesnek" tekinthetõek. nevet.

2. Hogy mikor hol van melegebb vagy hidegebb és fordítva...nos, ezekre lehetne kiragadni példákat, mindkettõre találnánk is dögivel, ezért érdemes akkor már inkább nagyobb intervallumban mért értékekkel operálni.
Az éppen aktuális mért értékek nyilván az állomás környékére a leginkább reprezentatívak, mi sem természetesebb ennél. Az állomás pedig már 1989-tõl ott van az Avason, talán ideje lenne már ezzel megbékélni, fõleg, hogy mást úgysem lehet tenni.
Azt viszont nem gondolnám, hogy annyira felülreprezentálná -átlagban- a várost és környékét.

(Most néztem, a múlt évben pl. Snowhunter is (mondhatni elég alacsony fekvésben, a 4000-4500 lelkes Mályiban) tizedre ugyanannyit mért éves átlagnak, mint amennyit az avasi állomás.)
Floo is sokszor jött a múlt évben a csillagdai minimumokkal, amelyek ha éves közepet vizsgálunk, hiába voltak jók, a maximumai ugyanis eléggé alacsonyra sikeredtek.
Ebbõl aztán az sült ki, hogy a 2010. évi középhõmérséklete tizedre megegyezett a sokat szidott iklódbördõcei állomáson mérttel:
2010:
Iklódbördõce: 9,8°C
Becsehely, csillagda: 9,8°C
Vagy ott van a zalaegerszegi dombi OMSZ állomás: 9,8; Szombathely: 9,7. Tavalyelõtt is ennyi volt a különbség, csak fordított sorrend alakult ki a kettõ között.

Ez nyilván nem azt jelenti, hogy dombon nem lehet magasabb- jóval magasabb, alacsonyabb- jóval alacsonyabb közepet mérni, csak éppen a dolog összetettségébõl adódóan kerülni kell a leegyszerûsítéseket és az általánosításokat.
Ezt most nem kifejezetten neked jegyeztem meg.
Az a jó a mikroklímában, hogy ezerféle kombinációja van a különbözõ paramétereknek és ebbõl kijön a millióegyféle mikroklíma "fülke". Viszont ettõl szép a téma. nevet
#19538
Megkaptam ma az Adukövizigtõl Kunszentmiklóson mért csapadék adataikat 2010-bõl, napi szintre lebontva.
A csapadékot Hellmannal mérik, tõlem, mintegy 1400 m-re légvonalban:Link
Az általam mért éves csapadék mennyiség 805.1 mm, az õ méréseik szerint 814.4 mm.
Az én adataim a KW9015 csapadék mérõvel mért adatok.
Úgy gondolom, ez elég jó próbája a csapadékmérõmnek.nevet

Megkaptam még tõlük Kunbaracs, és Dunavecse 2010-es T min/max adataikat is, sajnos Kunszentmiklóson léghõmérsékletet nem mérnek.
#19537
Egyezzünk ki egy döntetlenben! laza

Cikk-archívum az 1984-es hóviharról : Link nevet

"A bajai úti meteorológiai állomástól kapott információ szerint tegnapelõtt, csütörtökön este 9 órakor mérték az elsõ széllökést. A legerõsebb éjjel kettõkor volt, amikor 105 kilométert jeleztek a mûszerek. (...) Mindössze hét kilométer hiányzott az orkánkategóriától! A hó éjfél után pontosan 68 perccel kezdett esni. Nem sokkal ezután 200 méterre csökkent a látótávolság. A szél átlagsebessége 60 kilométer volt óránként."

"Sajnos, a mentõk munkáját is nehézzé tette a szél és a hó. (...) A mentõszolgálat megyei szervezete köszönetet mond a honvédség közremûködéséért. (...) A rendõrség (...) fokozott figyelmet kér a jármûvezetõktõl. (...) Gajdán István, a Csongrád megyei Sütõipari Vállalat igazgatója elmondta, hogy az áramszünet miatt kisebb-nagyobb fennakadás volt a termelésben, de ezt pótolni tudják. A legnagyobb gondot a szállítás jelenti. (...) Kovács János, a Démász szegedi üzemigazgatója elmondta, hogy az üzemzavarok a hófúvás miatt keletkeztek. A transzformátorokba bekavarta a szél a havat, amely zárlatot okozott. (...) A város határában Sándorfalva és Szeged között leszakadt a Baks felé vivõ 20 kilovoltos távvezeték."

"Tovább tombolt a hóvihar tegnap az ország déli területén, különösen súlyos a helyzet Csongrád és Békés megyében. A hó- és szélviharban gépkocsik ezrei akadtak el, mentésük még a lánctalpas jármûvekkel is nehezen haladt "

(delmagyar.hu)
#19536
Naigen, örök szabály(nak kellene lennie): addig hõmérsékleti értéket, vagy bármilyen meteorológiai elemet, adatot, adatsort nem hasonlítunk semmihez és nem használjuk fel semmire, amíg nem tudjuk, hogy azt mi, ki, mikor, mennyire, miért és hogyan, illetve hol, milyen magasan, milyen fekvésben és milyen hõszennyezés mellett stb., stb. mérte.
Csak úgy egy egy az egyben, szárazon, gépiesen csak félrevezetés van belõle.
#19535
Én nem tartom kizártnak, hogy nagyobb a domb szerepe, mint a városhatása, de egészen biztos, hogy nem kisebb.
Nézzük a 2009 december 21-re virradó éjszakát.
A lõrinci állomáson az éjszaka második felében déli-délkeleti-keleti szél fújt, tehát hõszennyezést a lehetõ legminimálisabbat kaphatott (legalábbis ahhoz képest, mint ha északnyugat felõl, a város felõl fújt volna).
Mégis a maga -17 fokos minimumával 6 fokkal enyhébb volt ott Link , mint a környezõ sík és völgy -23-24 fokos értékei.
Ezt a 6 fokot az a kis púp csinálta.
Nappal meg majdnem ugyanannyi, mint lent, minimálisabban lehet csak hidegebb, bár mivel egy kis tisztáson van lényegében a mérõmûszer, talán van is olyan nappal, mint a kakucsi állomás.
Viszont éjjel sokkal melegebb, tehát biztosan sokkal magasabb középértéke van a lõrinci állomásnak, mint a kakucsinak, ha sok derült idõszak van egy adott évben, akár még 1,0 fokkal magasabb közepet is mér szerintem.
De átlagban 0,5-1,0 fok közötti lehet a különbség.
Ebbõl jórésze a kiemelt pozíciónak köszönhetõ.
#19534
Béla, én azt mondtam, hogy ÉNY felõl jött a viharciklon és félig igazam is van. kacsint
#19532
Köszi a visszatekintést erre az emlékezetes helyzetre! Látod : mondtam én,hogy az nem genovai,hanem Dél-adriai volt! Azokból párszor kaptunk már nagy havat.
#19531
... február 10-én.
#19530
Trento, a 84-es viharciklon február 5-6-án mélyült ki Izland(!!) felett. Február 8-án Skandinávia felett kettévált, majd 9-én hirtelen teknõvé alakulva berántotta a sarkvidéki légtömegeket egészen Szicíliáig. 9-én ez generált egy nem Genovai, hanem egy példátlan Dél-Adriai mediterrán ciklont. 10-én a teknõt egy nyugatról benyúló anticiklon kettévágta, a Dél-Adriai ciklon pedig kimélyült. Ez a Dél-Adriai ciklon Görögország fölé helyezõdött, és együtt az elõbb említett blokkoló anticiklonnal közös áramlási rendszerükben viharos sebességgel zúdúlt be ÉK felõl a hideg levegõ. (Szegeden ekkor volt a nevezetes hófúvás)
#19529
Most mondok valamit, teljesen hivatalosan most mérek januártól, mivel most sikerült hivatalos árnyékolót beszereznem. Azt viszont te se hiheted, hogy amit az Avason mérnek az reprezentatív lenne Miskolc nagy részére, mert nagyon nem az. A 95% meg egyáltalán nem tulzás, hiszen 5%-nál többen nem lakhatnak az Avas tetõ és környékén. Mondok egy példát, fent köd van, itt meg nincs. Ez mind befolyásolja a T-t meg a jelenidõt is.
#19528
Ime, itt van a beigért második videó: Link (az egy látványos visszatekintõ a 2010-es év konvektiv eseményeire (Nagyváradon) c. rész folytatása)


A könnyebb áttekinthetõség kedvéért:

Link (elsõ rész)

Link (második rész)
#19527
A "múltkor" meg nálad volt +2, az Avason meg -2. nevet
Az Avason mért középhõmérséklet 2010-ben: 9,7 v. 9,8°C.
"Nálad": 10,8°C.

A 95% meg ugye enyhe túlzás..nevet
#19526
Egy közel sík területbõl emelkedik ki a lõrinci púp, a 140-es állomásmagassághoz képest a sík arrafelé az állomás közvetlen közelében 120-130 méteres magasságban van, távolabb már vannak 105-110 méteres magasságok, ami az éjszakai hõmérsékletek tekintetében komoly kiemelkedés, pláne nagyobb kiterjedésû, sík terület esetében.

A többit este, gurulok dolgozni.
#19525
Itt is teljesen más értékek születnének ha nem az Avas tetõn lenne a hivatalos mérés. Multkor is, nálam -2 fok volt, fent meg +2 fok. Miközben az emberek 95%-a lent él, nem pedig az Avason.
#19524
Való igaz, a lõrinci állomást annak idején sikerült a környék legmagasabb pontjára helyezni. nevet Na nem valami nagy kiemelkedésre kell gondolni, ha valaki nem ismeri (az állomás magassága kb. 140 m, a környék ennél pár m-rel lejjebb van), de tény, ez valóban egy kis domb szerepét tölti be. Ezzel szemben Ferihegy viszonylag sík terület.

De hogy pontosan mekkora a városhatás, illetve a domborzat szerepe, ez egy nagyon érdekes kérdés.
#19523
Én nem csak a városhatást okolnám a 0,5-0,6 fokos különbségért, hanem azt is, hogy a a lõrinci állomás egy kis dombon van, ami valamelyest emeli a középhõmérsékletet a ferihegyihez képest is, meg úgy amúgy is.
#19522
Jó lenne,de csak akkor,ha nyernék egy millát gázra,kajára és egy hónapig nem hagynám el a várost,sõt a házat sem,munka helyett nézegetném hogyan esik a hó,ha elállt meg mennék lapátolni... vidám
#19521
Nem, de jó lenne már egyszer egy olyan február megint. Nekem tetszene. hideg hideg hideg
#19520
Bocs,próbálok tömör lenni. szegyenlos A két hozzászólásra egy választ írtam(télre,januárra,februárra összesítve). Persze attól,hogy a január közepe enyhe (elég sok ilyen lehetett 100 év alatt), még nem biztos,hogy 56-os vagy 29-es típusú február jön. hideg havazas
#19519
Azt írtam, hogy kicsit, a tél szó nem is szerepel benne, úgyhogy mivel januárról írtam abban a hozzászólásban, egyértelmû, hogy az 1956-os január a hasonló. Délen pedig van hasonlóság az akkori és a mostani közt. 1956 januárjában is volt egy hosszabb enyhébb idõszak, amikor 10°C-nál melegebb volt. Link kacsint
#19518
Valóban,már lehet siratni.A legutóbbi társalgó hozzászólások már a várt nagy hideg és hó bizonytalanodásáról szólnak szomoru .Bár már szerdától havasodó idõrõl szóltak a híradók is,de a modellek egyre csökkentik a hó mennyiségét [esõ] .Hó nélkül meg hideg sincs nagyon(többnyire). beteg

Véletlenül rápillantottam 1911 jan-febr légnyomástérképeire.Januárban állati blokingok voltak,AC nyugaton,középen,északon.Visszanézve a csapadék és T adatokat,nálunk a mostani januárhoz hasonlóan kicsit az átlag felett volt a T,a csapadék sem nagyon esett a hónap folyamán.Aztán a február már hidegebb lett,fõleg keleten (Nyíregyháza -3,7) és a csapadék keleten már átlagos volt.Szerintem szép havas lehetett az idõ,de legjobban ez a helyzet tetszik.Elég vojejkovos idõszak lehetett:Link A február 16-ost nézzétek! hideg
#19517
"Az idei tél és az 56-os aztán nem sokban hasonlít eddig."

Ezt ne nekem mondd, hisz nem én írtam. kacsint


"Mivel úgy látom akkor nem nagyon volt tél februárig,míg most decemberben volt egy 25-30 napos,így nem hiszem,hogy elsiratták már decemberben a telet a mostani télen."

De az utóbbi napokban már igen...
#19516
Egyre több az utóbbi idõben a köd errefelé.A csúcs (vagy egy évtizedes) ma volt,hisz egész nap 50-300 m körül volt a látótáv és a délelõtti -1,4-rõl csak 2,2 fokig melegedett fel du-ra (este még 6,7 fok volt !).Nagyon ritka jelenség volt régebben itt a köd,ha volt is csak órákig bírta néhány nap kivételével.Sûrû és zúzmarás meg csak szökõévente fordult elõ.Íme az 5 éves statisztika:
2006.6-12.hó 9nap
2007 : 12 nap
2008 : 14 nap
2009 : 21 nap
2010 : 31 nap
2011.jan.1-17. 9 nap
A tendencia egyértelmû. Most 17 nap alatt tudott annyi lenni, mint valaha 7 hónap alatt !
#19515
Az idei tél és az 56-os aztán nem sokban hasonlít eddig.A mostani december -4-0 fokai és a +2,7 fok köszönõ viszonyban sincsenek.Az eddigi januári -1- +3 fok már kicsit hasonlít a 0,6-ra,de ez még lehet 14 nap alatt +1-+5,de -3-0 fok is.Mivel úgy látom akkor nem nagyon volt tél februárig,míg most decemberben volt egy 25-30 napos,így nem hiszem,hogy elsiratták már decemberben a telet a mostani télen. kacsint
#19514
Ma reggel 7h-kor itt Váralján -1,6°C-ot mértem, a mányoki automata -1,4°C-ot. Minden fagyott volt és vastagon deres. Ez eddig oké. 8h-kor a mányoki automata 6,8°C-ot mért. Á, biztos rossz mérés! (gondoltam). Kimentem, megnézni, nálunk mennyi: 6,3°C. Semmi jég és dér. 1h alatt 7,9°C-kal lett melegebb. Eközben (8h-kor) Mázánál a vasútállomásnál minden fagyott és deres (és utána is Császta, Szászvár, Vékény... végig). Meg tudná valaki magyarázni, hogy lehetett ez? zavarban
Szemléltetésképp: Link
Méretaránynak: Váralja 3 km hosszú
#19513
Na hát ha a február is olyan lenne aztán, mint 1956-ban, azt hiszem, azt sokáig megemlegetnénk! hideg hideg
Bp-Lõrincen akkor -8,4 °C volt a havi közép, az egész hónap hótakarós volt, több napon át 30-40 centiket mértek.

Az a szezon pl. egy nagyon jó minta lehet arra, hogy kár a telet korán elsiratni:
- december: 2,7 °C
- január: 0,6 °C
- február: -8,4 °C
- március: 2,2 °C
#19512
Félidõben 2,3°C-os az idei január. A második fele valószínûleg leljebb viszi az átlagot. Kicsit hasonlóan alakul az idõjárás, mint 1956-ban. laza
#19511
Azért, hogy ne mindig a változó mértékben városhatás alatt álló Budapest-Lõrinc legyen az etalon, most következzenek Budapest-Ferihegy 2010-es hõmérsékleti átlagai. Az adatok a METAR táviratokból származnak, vagyis a számítás mindig egészre kerekített értékekbõl történt. A pontosság növelése végett ezért kiszámítottam mind napi 24, mind napi 48 adatból a közepeket, de számottevõ eltérés a két adatsor között nem mutatkozik.

- január: -2,4 °C
- február: -0,1 °C
- március: 5,7 °C
- április: 11,0 °C
- május: 15,5 °C
- június: 19,5 °C
- július: 22,9 °C
- augusztus: 20,4 °C
- szeptember: 14,4 °C
- október : 7,9 °C
- november: 7,4 °C
- december: -2,3 °C

- éves: 10,00 °C

Bp-Lõrinc éves középhõmérséklete napi 4 adatból számítva, korrigálva 10,56 °C lett, vagyis mintegy 0,5-0,6 °C-t tett rá a városhatás.
#19510
Ime, itt van a beigért videó: egy látványos visszatekintõ a 2010-es év konvektiv eseményeire (Nagyváradon).

Link (elsõ rész)
#19509
Az érdeklõdõk, kíváncsiak most már - nem csak a grafikonos formában hanem - a havi adatsorokat is elérhetik honlapomon 2008-ig visszamenõleg. pld.: Link kacsint
#19508
Éppen eltelt a 3 téli hónap 90 napjából 45,a januárnak meg fele.Egy kis összegzés:

--december-- január--tél eddig
Hótakaró 15 nap--0 nap--15 nap
Csapadék 42,3mm--7,6mm--49,9 mm
Tközép -0,3 fok--+1,5 fok-- +0,3 fok
Téli nap 17 nap--3 nap-- 20 nap
Fagyos nap 26 nap--9 nap-- 35nap
Zord nap 4 nap--0 nap-- 4 nap
Tmin -11 fok---8,3 fok-- -11 fok

Ennyit a statisztikáról.Összevetve a tavalyi téllel kb. ugyanott állunk a tél elsõ felét illetõen.Akkor a január volt a hidegebb,de a -17,5 fokos Tmin mégis decemberben volt.Jóval több volt a csapadék akkor,de hó kb. ugyanannyi volt és a hótakarós napok száma is hasonló.Eddig ez a tél semmi különös keménységet itt nem hozott ,az évtized telétõl is fényévekre van,az adatokból gondolom mindenkinek világos.

Beszéltünk különféle jelzõjû telekrõl ill. a hõmérséklet alapján jellegzetes görbékrõl (eleje,közepe,vége télies,zord,enyhe vagy tavaszias.Tavaly a dec. felemás volt (hideg havas és enyhe,tavaszias periósusok,a január végig hideg és havas jobbára.A február eleje hideg,havas,majd nagy enyheség,kicsit átlag felett zárt.Most a dec. változatos,havas,csapadékos és átlag alatti,inkább télies.A január hótlan,száraz,kezdeti hideg napok után összességáben enyhe.Folytatás...?
Hogy mi a télies és mi a tavaszias idõ? Ez is felvetõdött kérdés,mint az,hogy mi számít a statisztikusoknak fehér karácsonynak ? Mivel nálunk országosan 0 fok körül van a téli hónapok középhõmérséklete(+1-1,0 ) egyszerû a képlet: ha 0 alatt van >2 fokkal télies,ha >2 felette már enyhe,ha 0 körül,akkor átlagos.Ehhez jöhetnek még jelzõnapok(téli,zord,hótakarós),hisz hiába van egész nap -2 fok,ha egy szem hó sincs.Ugyanakkor hiába van 10 cm olvadó hó,ha +5 fok van.Így szemlélve a december télies volt (3-4 napos szünetektõl eltekintve),de a január havas,zord és hideg napok nélkül már az enyhe vagy kora tavaszi kategória.


#19506
Most már értem,hogy miért van ilyen káosz ezen a téren.Nagyon soknak tartom,hogy 35 napon mérhetetlen csapadék essen(20 %).A zöldike általában pontosan mér (a tölcséres-mérõhengeres-árnyékolt méréssel mindig összevetem).Ugyanis mindig párolgási veszteség lép fel (persze elsõsorban meleg idõben) minden eszköznél,hisz az edény falát elõször be kell nedvesíteni,aztán ha még esik el kezd folydogálni az edény aljára.Közben,fõleg ha tartósan csak éppenhogy eseget vagy szitál,van idõ elpárologni.Ezzel még nincs is baj,hisz bármilyen eszköznél így van,de elõfordul (gyenge havazásnál szintén) hogy több tized is eltûnik,vagyis eleve alámérünk.Ezért nem hiba szerintem ,ha felfelé kerekítünk,vagyis 0,05-tõl nyugodtan vehetjük 0,1 mm-nek a csapadékot.Ezzel máris lecsökkent a nullák száma.A nagyobb baj az,hogy esik nyáron reggel 8-kor a zöldikébe 0,4 mm,másnap reggelre(ha nincs otthon lesni az észlelõ) 0 lesz az edényben,mert a 30 fokban pár óra alatt elpárolog(ha nem esik hozzá).Ezt árnyékolt(dupla falú)edénnyel lehet elkerülni csak.Ezért (évek óta figyelem) a zöldike 1-2 tizedet szinte mindig alámér a másikkal összevetve.Valóban nem lehet tizedbeosztás híján kis csapadékot vele szabatosan megmérni,de ettõl még nem azt kéne mondani,hogy 0,0 a csapadék,hanem az észlelõ becsülhet,interpolálhat is.Persze én nem szoktam azt csapadékos napnak sem venni,ha a felszínen nincs észrevehetõ (nem közeli ,mikroszkópos felvételre gondolok) nyoma a csapadéknak.Ha ezt tenném lehet,hogy párral több lenne a nullás csapadékos nap.Pl. a szélvédõn sem látszik meg,csak ha közelrõl,nagyítóval nézném).Ez azért helyes szerintem,mert egyébként sem töltjük nagyítóval a kezünkben a napot szabadban, így eleve az olyan csapadékkal,amitõl bármilyen mérõedény csontszárazon marad nem szoktam foglalkozni(ha éjjel van 5 mikrocsepp/m2 szitálás,azt úgy sem veszi észre semmilyen mûszer vagy észlelõ).
A legnagyobb baj,hogy a zöldike havat nem nagyon tud mérni,fõleg porhavat vagy nagyobb mennyiséget.Ha keveset kiolvasztunk,az elpárolog vagy jön a mérõhenger hibahatára probléma.Ha pár mm-es porhó lepel fedi a talajt (atomaták 2 centit sem bírnak megmérni),azt mérési kísérlet nélkül is nyugodtan vehetjük 0,1 mm-nek,hisz ha 1 cm porhó 0,2-0,5 mm,akkor 3-5 mm lepel(ha látszik,akkor ennyi talán megvan) 0,06-0,25 mm között van,tehát nyugodtan vehetjük 0,1,akár 0,2 mm-nek(félcenti esetén).
#19505
A csapadékos napokból most én is csináltam egy kis statisztikát. nevet
Tehát 2010-ben:
Csapadékos napok száma: 177 (ebbõl 35 napon mérhetetlen mennyiség esett, tehát 0 mm-t írtam fel), így 142 olyan nap volt amikor mérhetõ csapadék esett nálam.
Jelentõs mennyiségû csapadékos napok száma (nagyobb 5mm-nél): 69
10 mm-t elérõ illetve azt meghaladó csapadékos napok száma: 41
Legcsapadékosabb nap: Szeptember 10. akkor 60 mm esett.
Az éves csapadékösszeg: 1028 mm
Tehát nálam viszonylag kevés napon volt mérhetõ csapadék, de így is nagy mennyiség jött össze.
Azt azért hozzátenném, hogy én egy egyszerû "zöldikével" mérek, tehát 0,5 mm-nél pontosabban sajnos nem tudok mérni.
#19504
Megvan a statisztika: a 187-bõl 20 napon jegyeztem fel 0,0 mm csapadékot,vagyis Pápán 167 csapadékos napom volt.Május /23/ a legtöbb, míg július mindössze 7-et hozott.A hónapok sorrendjében:
16,12,9,13,23,15,7,14,17,9,14,18.
Valóban kb. 10 % a levonandó a metnet statisztikából.
#19503
Hivatalos, az OMSZ mérõhálózatába tartozó állomás adatai. kacsint
Top 10 2010-ben Váralján (mm-ben):
2010-06-21 83,4
2010-05-15 67
2010-05-16 64,4
2010-06-01 52,5
2010-09-10 42,9
2010-05-31 38
2010-07-31 36,4
2010-09-18 33,8
2010-09-17 27
2010-08-31 26,7

Már csak ez a 10 nap 472,1 mm. Amikor esett tavaly, akkor általában nagyon, így nem csoda, ha kevésnek tûnik a csapadékos napok száma.

Pécs/Pogányon 152 csapadékos nap volt 2010-ben.
#19502
Köszönöm ! Meglepõen kevés ez a szám a sok csapadékhoz képest.Pápán 905 mm esett,de 183 csapadékos napon.Ha lesz idõm kiszedegetem,hogy ebbõl mennyi a 0,1 mm alatti csapadék.Pécsrõl 197 nap is szerepel a naplónkban,de szerintem csak 10-15 % lehet a csak egzisztencia (nyom) csapadékú nap.
#19501
A váraljai csapadékmérõ állomáson 156 csapadékos nap volt 2010-ben. Az 1 mm-t elérõ és meghaladó napok száma 123, az 5 mm-t 67, a 10 mm-t 43, a 30 mm-t pedig 8 volt tavaly.
Csapadékos napok száma 1960-2010: Link nevet
Bõvebben itt: Link
#19500
Azért párából nem volt hiány, zúzmarás köd is elõfordult több napon, úgyhogy a mikrocsapadékból pár tized összejöhetett, csak ezt nem lehetett lemérni.
#19499
Meglepõ, hisz az országban,igaz kevés esett,de szinte minden napon elõfordult(Ragály már 10 csapadékos napnál tart az idén),néha csak tizedmilliméterekben mérhetõ csapadék.Nálam is sokszor volt Karácsony óta 0,1-0,5 mm csapadék,de az összmennyiség talán 2 mm lehet.
Megfeledkeztünk egy másik rekordról.1970-ben Csengeren (ha jól emlékszem) 206 csapadékos nap volt.Szerintem a tavalyi évben legalább ennyi csapadékos nap vagy 50 településen,állomáson is lehetett...
Tud valaki a metneten kívüli csapadékos nap adatot ? Itt az adatbázis 5db 206 nap vagy nagyobb adatot ad,csúcs Zircen 236 nappal,de ebben alighanem a 0,1 mm alatti csapadék is benne van.
#19498
Ide is beírom:

Az újév 11. napja meghozta az elsõ mm-eket, a ma délelõtti esõvel együtt összesen 4 mm-t. Ezzel véget ért a december 26-tól tartó, összesen 16 napra nyúló csapadékmentes idõszak. Ilyen hosszú, csapadékmentes periódust utoljára 2009 július végén, illetve augusztus elején rögzítettem.
#19497
Az igen.
December 19-ére virradóra mennyi volt a Laskó utcában a T min?
Köszönöm!
#19496
És nem egy helyen esett 5-10 mm.Megint sikerült tévednünk... szegyenlos
Ugyanis azt írtam egy-két napja,hogy nem hiszem,hogy 5 mm bárhol esne ebbõl az országban. zavarban
Persze akik arról írtak,hogy szerencsére száraz idõ van,a belvízhelyzet javul azok is szívesen visszaszívnák... nyelvnyujtas
Alighanem budapesti 7 napos elõrejelzés van a nyitó lapon.Egész hétre sem adott (most is csak 4mm/héttel számol) ennyi esõt,ami az éjjel Budapesten leesett. Ez melyik modell buktája volt ? szomoru
#19495
Kicsit meglepõdtem mikor megnéztem a csapadék mennyiséget reggel, 9,5 mm lett, ami elég tetemes.
#19494
A Bakony északi lábánál Cseszneken kb. 245 m magasan tavaly 1203 mm-t mértem.Tõlem 12 km-re a zirci medencében a Bakony központibb részén kb.380 m magasan 1403 mm esett.Hasonló a szitu és okok.
Erre írtam,hogy a kettõtõl nyugatabbra(10-15 km) lévõ kõris-hegyi állomás 700 m magasan vajon mit mérhetett... ? [esõ]
#19493
Éves csapadékösszeg Váralján 2010-ben 1260,6 mm volt. Légvonalban kb. 3,5 km-re 45 m-rel magasabban a váraljai állomásnál kb. 1,5-2 km-rel beljebb a Mecsekben a mázai állomáson 1373 mm volt az éves mennyiség tavaly. Ez 112 mm különbség. Sok mediterrán ciklon az év során az orografikus hatásokkal a kicsi távolság ellenére is a sok kicsi sokra ment. Részletesebb elemzés hamarosan... kacsint
#19492
Az elmúlt 31 nap (2010.12.10-2011.01.10.) csapapadék összege mindösszesen 10,6mm lett. Érdekesség, hogy ez idõpontól mérem a csapadékot HellTaki-val kacsint

Utolsó észlelés

2025-05-12 13:10:28

Kõszeg

17.4 °C

04502

RH: 49 | P: 1015.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.