2025. július 13., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63545
Na, nézegettem a modelleket.
A GEM óriási havazással kecsegtet jövõ hétre Magyarországra. Egy igaz AC alá "beakadt" ciklon lenne a közelben, végig:
Link
Link
Link
Ez valami egészen durva eredménnyel járhatna.
NOGAPS-en is bõven benne van a pakliban az ideális nagy havas szitu: Link
ECM-en túl erõs az AC, nem engedi fel a ciklont: Link
UKMO nem értékelhetõ, GME elég "sajátos", hirtelen nem is tudnám értelmezni nevet Link
Sembach se rossz, kicsit a GME-re hajaz: Link

Összeségében: a 2003-as "reloaded" skandináv hideg teknõt egyelõre elfelejtették, vagy legalábbis belátható idõn kívülre tolták a modellek, viszont a nagy téli AC helyezkedése még borzasztó bizonytalan, déli peremén továbbr is fennáll akár a komoly havat adó idõjárás lehetõsége!

Húú, de kíváncsi vagyok milyen idõ fogad Február 1-én otthon vidám
#63544
A balkáni hófelhõk és az általam vízionált kiterjedt havazás(egy kis kitérõvel)csak megérkezett,igaz Ukrajna felõl... szegyenlos
A lényeg: pálfodulások sorozata.
2 napja még eseményektõl mentes,hó kizárt elõréket olvastak ki a modellekbõl szakembereink,de voltunk egypáran,akik ezt a véleményt nem osztották.Most a hivatalos álláspont a médiából is:hó,fagy - röviden tél ! hideg havazas
#63543
Ma reggelre itt 10 cm -es friss porhó hullott, szerintem itt a hétvégén cudar világ lesz, nem tudom ha az aksim kibirja. Egyébként a román 1-en az este már beharangozták a -20,-25 fokokat itt Erdélyben, tehát ha ide betör a lábas hideg akkor nagy a sansz hogy nyugat felé araszoljon...
#63542
ECMWF-nek talán kisebb bukta, a tegnapi futásban már megjelent a hidegörvény, csak tõlünk Keletre...
#63541
Azért a modellek tréfás kedvükben vannak (egyesek akár bukásnak is nevezhetnén a tegnapról mára bekövetkezett pálfordulást nevet ). Amíg eddig szinte az összes kimenet mozdulatlannak, helyhez kötöttnek számolta a bivalyerõs szibériai AC-t (és ezzel a ránk gyakorlandó hatását minimálisra vette), addig mára ez alaposan megváltozott. Az új szimulációk magassági hideg ékkel és egy hozzá kapcsolódó talajmenti AC-val számolnak, melynek hatására a hideg légtömeg pénteken/szombaton bizony megindulni látszik hozzánk. Az atlanti ciklonoknak ez nem jó hír, kintrekednek messze nyugaton. A folytatásban - feltételezve, hogy a hidegmag központja továbbra is tõlünk ÉK-re marad - két lehetõség van, de a modellek jelenleg csak az egyiket támogatják zivatar A jelenleg támogatott verzió az lenne, hogy a hideg légtömeg egy része tõlünk É-ra Ny felé vonul és ott, az atlanti térségben ciklonokat generál, melyek nálunk labdába sem rúgnak; a második verzió (mondom, ezt még nem támogatják a modellek): a hideg légtömeg elõretör a mediterrán térségbe, ott generál ciklonokat, minket pedig betemet a hó. Mindenesetre megint érdekes napok elé nézünk nevet
#63540
Ez marhajó, hogy jönne a hideg északkelet felõl, és itt alacsonyabb 850 lenne belõle, mint ott, ahonnan jön, majd utána pikk-pakk feloszlik és semmivé válik.
#63539
Már reggel érezni fogunk a különbséget szerintem. A gfs 18 UTC-re még 1-2 fokokat adott országszerte, reggelre viszont az északi országrészben viszont -4 - -5 fokokat vár, sõt már 00 UTC-re. Persze az igazi durvulás a hétvégétõl várható, különösen ha az Ék-i harmad is be tudna havazódni. Sajnos ez ügyben nincsenek nagy reményeim, bár a jelenleg Erdélyben ügyködõ csapadékmezõ egész izmosnak tûnik. (ejjj ha az itt lenne, megint az a pár száz km, és arra jönne ez a hideg).
#63538
Bizony, a fáklya tendenciák alapján 1-2 napon belül kimondható a lábas hideg és a -10 fok alatti középhõmérsékletek - tehát az igazán hideg idõ - szempontjából a bûvös két szó: nincs pardon!
#63537
Persze, azzal tisztában vagyok, csak kicsit meglep, hogy mennyire nem mozdul lefelé a T .
Hidegség miatt fogalmaztam úgy ahogy...
A friss fáklya valóban impozánsnevet Úgy legyen!
#63536
Nem a ma estérõl volt szó az elmúlt órákban.
Szombattól indul az igazi mûsor.

Az elmúlt öt-hat ens-fáklya egyre keményebb, a friss már-már dermesztõ, íme a rácspontomé: Link
#63535
Hát ez bizony -10 körüli közép, és nem is hosszútávon... Link
Jááháj nem is baj, hogy nem jövõ héten megyek haza, ez már nem a "húdejó kis hideg", hanem a "lefagyott a lábam a BKV-sztrájkban" kategória!
Február elejére reménykedem pár fokos, csapadékos enyhülésben (HÓ)
Továbbra is bízom a "2003 reloaded" lehetõségében! Link
#63534
Tényleg nagyon csendesen jöhet, mert itt jele sincs.Ami nekem feltünik,hogy még 0 fok alá sem kerültünk.
Sajnos a T csökkenése nálam messze nem kecsegtetõ, sõt, melegebb van, mint tegnap. Ez igaz a város legnagyobb részére.
#63533
Szépen kifejtetted, amit végül nem boncoltam ki, csak megnézegettem, és rátok bíztam.
Annyi differencia lehet, amit Rudolfking is említett, hogy akkor viharos erõvel tódult be a hideg, most kissé mérsékeltebb módon.
#63532
Csendesen, lopakodó módban fogja betenni a lábát az országba... Az elsõ ami feltûnik, hogy naplemente után rohamosan csökken a hõmérséklet az alacsony harmatpontnak és a kisugárzásnak köszönhetõen.

Ilyen volt például az általam belinkelt 2005 februári helyzet is, 1-2 nap alatt csendben kitöltötte a hideg levegõ a Kárpát-medencét. Egy este aztán a -1 fokos maximum után mintha leejtették volna a hõmérõt nevet
#63531
A hideg érkezése más talán. 2006-ban emlékeim szerint a fáklyatörténelem egyik legnagyobb T850 zuhanása volt esélyes, erõs széllel robbant be a hideg (reggel +3 este -10 körüli T-vel), nem lábas szivárgás volt, mint most esélyesebb. Ez persze nem azt jelenti, hogy teljesen más eset volt, vagy hogy ne lenne hideg most is, csak az érkezése ... kevésbé hatásvadász nevet
#63530
Vagy marad már hótakaró! vidám ÉK
#63529
Még a végén a jövõ hét megkoronázza az idei telet???
Az ECM alapján, + a fáklyát elnézve, extrém lehetõségek is bent vannak a pakliban, akár hideg, de még esetleg hó szempontjából is... hideg
#63528
Hú, sztem ez teljesen jó itt! Tényleg kísérteties a hasonlóság, reméljük a hátralévõ néhány nap alatt nem szelídül sokat a hideg. A fáklya alapján nem valószínû Link hideg

Reméljük minél több helyen marad még valamennyi hótakaró...
#63527
"Legutóbb ilyen markáns lábas hideget 2006 januárjában kaptunk, vessék össze az egy és több mondatban szimplán lesöprõk a helyzeteket."

Így igaz. Nagyon tanulságos lehet a 2006. január 23. és 28. közötti napijelentések átböngészése!

Ezek közül is fõleg a 24-i, a 25-i és a 26-i. Ezeken jól látható, hogy 24-én és 25-én reggelre is országszerte -13 és -20 fok közé, de helyenként (nem is annyira az Északi-középhegység fagyzugos völgyeiben, hanem fõként északkeleten!) -22, -25 fokig süllyedt a hõmérséklet, és a délutáni órákban sem volt éppen hõség: 23-án -6, -13, 24-én és 25-én pedig -4, -9 fokot mértek a legmelegebb órákban.
Ezek a hõmérsékleti értékek aztán még pár napon át ismétlõdtek, annyi különbséggel, hogy napról napra egy-két fokot emelkedtek.

Még valamire felhívnám a figyelmet: számottevõ hótakaró síkvidéken - leszámítva az Alpokalját és az Északi-középhegység térségének alacsonyabban fekvõ részeit - nem volt ezekben a napokban hazánkban!

A makroszinoptikus helyzet:
Link
Hozzá a 850-es hõmérséklet:
Link

De ami talán a legtanulságosabb a dologban: a vertikális hõmérsékleti profil. Valóban, ahogy többen is említették már, ennek a légtömegfajtának egy egészen különleges, semmi mással nem összehasonlítható hõmérsékleti rétegzõdése van.
Íme a január 24-i 0 UTC-s budapesti felszállás adataiból, rendre a hõmérsékletek:
139 m: -12,7 °C
237 m: -10,5 °C
336 m: -10,5 °C
507 m: -10,6 °C
852 m: -10,9 °C
902 m: -10,9 °C
935 m: -10,9 °C (925 hPa)
1584 m: -11,9 °C (850 hPa)
1638 m: -12,1 °C
1656 m: -12,1 °C
1991 m: -11,1 °C
2048 m: -11,1 °C

Ugyanez képen:
Link
Gyakorlatilag izotermális rétegzõdés az alsó 2000 méteren!

És végezetül a mostani helyzetben a makroszinoptikus elrendezõdés (jövõ kedd, 12 UTC):
Link
850-es hõmérséklet:
Link
A hasonlóság kísérteties.nevet

Bocsánat, ha egy kicsit off ez itt, mert inkább visszatekintõ, de most a várható helyzet miatt talán megengedhetõ kivételesen, és itt valószínûleg többen is megnézik.
#63526
Azt hiszem igazad van nevet -10 fokos napi középhõmérséklet valóban csak extrém adottságú helyeken valószínû. Az egyetlen probléma, hogy ezek az "extrém fekvésû" helyek a végén nem a fagyzugok lesznek, hanem a háztetõkön otthonra talált éghajlati állomások vidám A hóval borított tájakon ugyanis nem kizárt, hogy még kora délután is -10°c legyen. Link

Természetesen a legutóbbi GFS futás kiugró példa, de rávilágít arra, hogy a felszín közelében milyen hõmérsékletû levegõ áraszthatja el a medencénket. A modellek pedig ezt nem feltétlenül látják, legalábbis számomra 8 évnyi elemezgetés után ez teljesen nyilvánvaló.

Ejha Koczkás, de nem szereted a telet...
#63525
Most értem vissza.
Közben kitárgyalták már bõven, de eleve mivel pesti diagramot mutattál, így logikusan gondolhatom, hogy oda, vagy a környékre értetted a -10-es átlagot, ami nem lesz meg ott arrafelé, ezt most is bizton állítom.

Másodszor: nem eszik olyan forrón a kását azért Link , persze ha fagyzugokra gondolsz más a helyzet, de Te nem arra gondoltál.

Harmadszor: nem elég, és nem is szabad egy modell elõrejelzését nézni.
Ez egy ÉK.-i diagram pl. Link

Összességében nézve, a több modellt, illetve szolgálat elõréjét ezek alapján, nem extrém helyeket nézve elenyészõ a -10-es napi átlaghõmérséklet.

Ha pedig arra gondolsz, hogy majd 5-6 múlva kezdõdik az általad biztosnak tûnõ -10 átlag alatti idõszak, az meg elég bátor kijelentés Link


#63524
Elvileg természetesen benne van a programban az orográfia is, azaz tudja, melyik rácsponton mi van. Igazából nem is a fagyzugon volt nálam a hangsúly, hanem az eltérö környezeti adottságokon.
#63523
Ezt el is felejtettem, a kérdés már csak az hogy a GFS tudja-e hogy hegyek között van a pont ?
#63522
Egyetértek Hidegséggel, nem hiába írtam azt néhány napja is legutóbb, hogy nem lehet elégszer leírni: A lábas hideget csalóka t850 alapján megítélni.
Mivel közeledik az idõpont, kicsit részletezek.

Ennél világosabban semmi nem fejezi ki, szombat reggeli idõpont:
t850: Link
t2m: Link
tmin 2m: Link

Látható, hogy szinte körbefolyik medencénk körül a hideg.
Ez tipikusan a nehéz, alsó néhány száz méteres légrétegben összesûrûsödõ kontinentális hideg levegõ betörésének a jellemzõje, ezt a Gfs nem tudja annyira lekövetni, mint a decemberi, tengeri eredetû sarki hideget.
Legutóbb ilyen markáns lábas hideget 2006 januárjában kaptunk, vessék össze az egy és több mondatban szimplán lesöprõk a helyzeteket.

Ebbõl kifolyólag, néhány cm-es hótakaróval a hétvégén igenis reális nem csak a fagyzugokban a -15 alatti tmin és a -10fok közeli napi közép, fõként a havas tájakon és északkeleten.
#63521
Bátorkodom közbevetni, hogy a GFS budapesti koordinátái NEM Budapestre szólnak (mint ahogy a bécsiek sem Bécsre), hanem a nógrádi Ipolyvece településsel esnek egybe (azaz a 48-19-es rácspontra), szinte közvetlenül a szlovák határon... ennek fényében tessenek figyelembe venni az adatokat, tehát tudjanak róla... kacsint Nógrád, fagyzug, hegyek, stb...
#63520
Meglátjuk mi lesz, én kis esélyét látom a -10 alatt átlagnak pl azért is mert mintha a múlt héten már erre a hétre is hidegebbet jósoltak volna, a hideg tolódik, nem látom be, hogy miért pont most érne véget a tilitoli.
#63519
Igaz, de ez már 2 napja igy van, ha nem több, kérdés mikor jut át ide a hideg és mennyi.
#63518
A napi középhõmérsékleteket 1874 elõtt állomásonként különbözõ módokon, utána 1966-ig napi 3 megfigyelésbõl (7-14-21h), 1966-tól napi 4 megfigyelésbõl (7-13-19-01h), napjainkban pedig napi 24 mérésbõl számítják.

A 24 órás közepek havi átlagban 1-2 tizedfokos pontossággal közelíthetõek a 21 órás adat kétszeres súlyozásával:

pl. 7 óra -18°c, 14 óra -6, 21 óra -14... ez bizony -13°c nevet
#63517
Ami biztos: nálam most -1 fok van, innen 150km-re keletre a Kárpátok túloldalán 250m-es magaságban -10 fok. Ez inkább Hidegség elméletét igazolja.
#63516
Így van, ez a várakozásom nem igazolódott be és nincs okom arra, hogy ezt ne ismerjem el.

Az egyetlen különbség, hogy az akkori írásom 10 napos idõtávlata miatt sokkal kevesebb konkrétumot tartalmazott és inkább spekulatív jellegû volt. Röviden fogalmazva a decemberi írásom hosszútávú esélylatolgatás, a mostani pedig egy középtávú elõrejelzés.

Ott sem az okozta a problémát, hogy a modellek alábecsülték a várható hõmérsékleteket... Nemes egyszerûséggel merõben más makroszinoptikus felállás követte a december végi szituációt, lehetõséget sem adva hidegbeszivárgásra kelet felõl.
#63515
Igen, de ha jól tudom, 3 vagy 4 mérés kell.
#63514
Olvasd el a 63285-öt, akkor is a T2m alapján vártál hideget jan 7tõl és jan 8 kivételével nemhogy az átlag, de a Tmin átlag sem nagyon volt -5 alatt azóta.

Nem azt mondom hogy biztos nem jön be amit modnasz, csak azt, hogy a T2m 5 napon túlra nem sokat ér; pl itt: Link jan 10-re laza 8-12 fokot tévedett.
#63513
Tipikus "lábas hideg" az orosz-ukrán határ közelében: Link A felszínen -25 fokot mértek, miközben a T850 -10°c felett van, a T925 pedig -12°c.
#63512
Nagyon nagy különbségek lehetnek majd a minimum T-nél.Akár 10-15 fok is lehet a különbség majd, ahol marad 6-10 cm hó.Ezeken a területeken,és a zugokban elõfordulhatnak derült szélcsendes éjjeleken -20 fok,ill. nappal -8,-10 fok is.Ha így marad minden.
Zord idõ lehet ahol marad hó,máshol viszont jóval enyhébb idõ valószínû,de a mostaninál persze hidegebb.
#63511
A félreértés, és a szalmabáb-érvelés ( Link )elkerülése végett: A -10°c alatti középhõmérsékleteket írtam nagyobb területre vonatkozóan, nem pedig azt, hogy éjszakánként szinte mindenhol -20°c alatti értékek várhatóak.

Alapvetõ különbség van a decemberi hidegbetörés és a közeljövõben várható között. Elõbbi egy markáns, sarkvidéki származású hidegleszakadás volt. A mostani pedig kontinentális eredetû, "lábas hideg" lehet. Az ilyen típusú lehûlések mértékét nagyon nehezen tudják megfogni a modellek, mert maga a hideg csupán a felszín közelében érezhetõ. Abból érdemes kiindulni, hogy a hidegbeáramlást megelõzõen milyen hõmérsékletek jellemzõek a Kelet-európai-síkságon: Link Jelen pillanatban a -10°c körüli sokéves átlagnál jóval hidegebb van ott. A T850 eközben semmit nem árul el a felszín közelében uralkodó -25°c-os fagyokról: Link
#63510
Én nem azt mondtam, hogy lesz -20 fok, hanem azt, hogy amit mondtál a 2. linkkel kapcsolatban az nem helyesnevet
Mondjuk ha éjszaka lesz -15 nappal meg -5 fok, már megvan a -10 fokos közép, 2 mért értékbõl.
#63509
"hogy a T2m fáklyán jelzett -10°c alatti napi közepek miért valószínûtlenek"

mert az 5. napon már csak 50% a beválási esély, így ez a diagramm semmivel sem erõsebb bizonyíték a -10 fokos T középre, mint a mint a -4 fokosra.
#63508
Ezek éjféli linkek, innen még az ország nagy részén 11-15 fokot kellene hûlnie reggel 7ig, hogy -20 legyen, ez elég valószínûtlen.

Ezen a télen nálam az eddigi leghidegebb reggelen (dec 21 vagy 22) pontosan -20.0 volt a minimum, de elõtte este már este 8 felé -15, -16 fok volt.

Fenntartom, hogy nem fog éjféltõl 10 fokot hûlni a levegõ a nagyon fagyzugos helyek kivételével, pláne ha az elõrejelzett 6-8 csomós szél is bejön.

Továbbra is esélyesnek látok egy -15 körüli Tmin sort, de -10-es átlagot és sok -20 alatti "eredményt" nem.
#63507
Mert a GFS megtudja különböztetni a hideg levegõ típusait? Mert ha nem, akkor ez nem mérvadó térkép. A széltérképnek (különösen a 10m-es) pedig ilyen távlatból nem tudom mennyire lehet hinni, 4-5 napon túl a megfigyeléseim szerint igen eltérõ dolgokat is tud számolni. Úgyhogy Hidegségnek még akár igaza is lehet.
#63506
Modellfutások eredményeinek "kopipésztelése" nekem is megy, ehhez nem kell nagy tehetség... Továbbra sem kaptam magyarázatot arra, hogy a T2m fáklyán jelzett -10°c alatti napi közepek miért valószínûtlenek. Link

Egy keresztkérdés: ekkor szerinted hogyan alakultak az országos minimumhõmérsékletek? Link Link

A választ itt találhatod meg nevet Link

Szerk.: Dom rámutatott a lényegre, a nyomási elrendezõdés a kulcs. Érdemes áttekinteni a 2001 óta elõfordult hasonló helyzeteket.
#63505
MÁr bocsi, de a 2. linkeden, bõven 0 fok alatt van a 2m-es T, sõt ÉK-en belóg a -10-es érték is. Ilyen távlatban meg még szerintem nem érdemes ennyire a széllel meg a hõmérséklettel foglalkozni. Sok tényezõs a dolog.
#63504
Link

és

Link ,

azaz itt a T2m épphogy 0 alatt lesz és lesz szelecske is, ami a -15 alatti T-ket erõsen kétségessé teszi.
#63503
Ez alapján nagyon is valószínû, hogy bekövetkezik: Link

A szokásos egymondatos bejegyzéseid és kinyilatkoztatások helyett nem bánnám ha szakmai érvekkel is megindokolnád, miért nincs realitása. Ez bizony kontinentális eredetû, lábas hideg: Link
#63502
A T2m csak egy becslés és még ha be is jön (aminek ilyen távban 50% alatti esélye van legfeljebb), akkor sem lesz sehol 10 cm hó addigra, már most sem nagyon van és még holnap is olvadás lehet, és holnapután is.

-15 fok körüli Tmin-es napok reálisak lehetnek helyi szinten, de a -10 alatti átlag szerintem valószinûtlen egy-két fagyzugot leszámítva. A -5 alatti átlag sem fog szerintem országosan megvalósulni.
#63501
"-10 fok alatti napi középhõmérsékletekkel."

Picit elfogult vagy, ennek nincs realitása jelenleg.

Nem írogatsz valamelyik bulvárlapba?
#63500
Egyvalami már biztosnak tûnik: Link 5-6 napon belül egy rendkívüli hideg idõszak veheti kezdetét, -10 fok alatti napi középhõmérsékletekkel.

Mivel kontinentális eredetû hideg szivároghat be a Kárpát-medencébe, ezért és a már meglévõ 10cm körüli itteni hótakaró miatt nem tartom kizártnak a -20 fok alatti minimumokat sem.
#63499
Magyarország egyes részeire vidám De még persze lehet országos is,ki tudna ilyenkor ki jelenteni bármit is vidám
#63498
Ugye? Egyre inkább érdekes az a sokat emlegetett 2002/2003 analógia.
A Bastardit lebolondozóknak további érdekesség: Ugye emlékszik mindenki, hogy több, mint 1 hete azt írta: a mostani enyhülés Jan 15-25 között lesz csak, utána ismét visszatér a hideg.
Na, vajon mi látszik itt?
Link
(Írország).

Azt persze hozzá kell tenni, hogy a mostani GFS operatívban nyoma sincs a 2003 Februári helyzetnek (Skandináv teknõ, peremciklonokkal), viszont most is igen komoly hóesély látszik Jan 26-28 között Magyarországra vidám
#63497
Ilyeneket mondtak egy hete isvidámögunalom,csapadék nuku,dermesztõ hideg.Lett enyhülés,félországot beterítõ hó.Amint elhangzott este minden médián a nem lesz már több,hó csak itt-ott 1-2 centi(szombaton is ilyesmit mondtak),itt éppen erõsen havazni kezdett... havazas
#63496
Csak érdekességképpen: 2003. február szagú helyzet 264 óránál nevet

2010. január 29. Link
2003. február 5. Link

Utolsó észlelés

2025-07-13 00:33:48

Ercsi

17.5 °C

18000

RH: 76 | P: 1013.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142764

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.