2025. május 11., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#27000
Hadd ajánljam a fórum - nem csak zalai nevet - közönségének figyelmébe egy kedves kollégám nemrégiben megjelent könyvét:
Link
Ahogyan azt a szerzõ egyik barátja írja a könyv kapcsán:
"Itt Zalában, vagy a közeli Õrségben nincs Grand Canyon, sem mûködõ tûzhányó, sem fehér homokos tengerpart pálmafákkal, szóval semmi olyan, ami a turbóra kapcsolt gyorsturistáknak percek alatt elég nagy "wow" élményt adna. Viszont aki ráveszi magát, hogy ezen a vidéken gyalog vagy biciklivel túrázzon, elbogarásszon erdõkön-mezõkön, az menthetetlenül függõvé válik."
#26999
:-))))))
#26998
Így az igazi: Link laza
#26997
csinos fickó!
#26996
Egy rigó fiúcska nevet Link
#26995
Van pár elmélet forgalomban errõl... Chomsky vagy Fitch elméletei, Fenn elképzelései, sok esetben totál ellentmondóak, más esetben átfednek. Nagyon úgy hiszem, hogy nem vagyunk túl közel még a megoldáshoz. Az biztos, hogy követhetõ elõzményei vannak az állatvilágban, s az is biztos, hogy az ember evolúciója során történt valami, ami lökött egy nagyot a mi beszédünk mai formái felé.
Egy nagyon jó könyv van a témában, ami abszolút elfogulatlanul összeszed és összegez, kiválóan bemutat minden ma ismert elméletet:
Link
#26994
Nem, sõt mi rohantuk le a kárpát-medencei szlávokat. Viszont a csatában gyõzõ a kultúra egyes területein gyakran tanítvánnyá válik a történelem tanúsága szerint: innen a nyelvünkben elõforduló rengeteg szláv eredetû szó. Szinte alig tudunk egy mondatot elmondani nélkülük.
Más: engem mindig roppant érdekelt a nyelvek õstörténete. Hol kezdett elõször beszélni az ember? Több centrumból sugárzott-e szét a beszéd képessége, a nyelv - avagy csak egybõl?
Van valakinek infója e kérdéssel kapcsolatban?
#26993
Tegnap napnyugtakor rengeteg kifeszített pókselymet láttam, friss ballonozás eredménye. Kispókokat nem sikerült levadásznom a kórókon sajnos.
#26992
Szép!
#26991
Hamar jöttek az idén: Link Sarcoscypha austriaca
#26990
Ez így van. De nem kell feltétlenül hatalmi viszony a szavak átvételéhez, nézd meg pl. a rengeteg jiddis szavunkat! Elég, ha folyamatos, napi kapcsolatban vagyunk az adott nyelv embereivel. Lásd még pl. vinkli, sróf, stb. A szlovákok se rohantak le minket, mégis málna a málna neve.
#26989
Hari nevet "?" Noli a rablóhadjáratokkal járó erõszakoskodásra utalt. A harcosok elsõ hulláma nem szótárazni ment, lerohantak, megszálltak egy területet és öltek raboltak erõszakoskodtak. Ezután a hódítók uralmuk alatt tartották a megszerzett területet. Én erre, a rablóhadjáratot követõ uralomra utaltam amikor hosszabb idõ alatt törvényszerûen átveszik egymás szavait õslakók és a harcosokat követõ, kiürült területekre betelepülõk a napi érintkezésben. Nagyrészt az idegen uralom alatt/miatt honosodott meg szókincsünkben sok török és sváb szó. A rendszerváltás óta pedig csak úgy dõl ránk az idegen szavak tömege melyek használata szinte kötelezõ lett. Pld. a "plázacica" keverékszó a mai "plázakorszak" elõtt sose volt magyar szó, mégis közhasználatú lett.
#26988
?
#26987
Lordom, ne is haragudj, de pár nõt néhány percre leteperni könnyebb, mint megtanítani neki egy csomó idegen szót.
#26986
Noli, azért bocsátottam elõre hogy nem vagyok nyelvész nevet A hasonló hangzású szavak is becsapósak, gyakori hogy ami az egyik nép nyelvén hétköznapi gondolat, egy másik nép trágár kifejezésre használja. Nem is a nyelvrokonságot erõltetem (megteszik azt elegen, nemegyszer elképesztõen erõltetett kapcsolatokat összehozva otthon íróasztal mellett). Csupán megemlítettem hogy az eredeti koreai szöveget hallva feltûnt pár egytagú rövid szó mely magyarhoz hasonló hangzású. Ilyenkor a színészek mimikáját is figyelem, tekintve hogy a karakter kihangsúlyozása miatt erõsebben jelenik meg arcukon és "testbeszédükben" az érzelem, ekkor figyelhetõ meg hogy ismert hétköznapi helyzetekben hangzanak el odaillõ magyarhoz hasonló hangzású szavak. Az érzelmek nemzetköziek, legjobban a természetfilmekben figyelhetõ meg, pigmeus, eszkimó, indián, ázsiai és fehér ember - javarészt ugyanazon érzelmi reakciókat lehet felismerni testbeszédükben és mimikájukban, bár némelyik gesztust a helyi kultúrák részben módosítják. Vannak "ösztönvezérelt elemi alaphelyzetek" szeretet-utálat, öröm-harag, támadás-védekezés, agresszív fölény-megalázkodás jelei melyet a világ minden népe egyformán használ érzelmileg a testbeszédben, ilyenkor érdemes megfigyelni szókincsük alapszavait. Némelyik eltorzulva esetleg de rokonhangzásúan emlékeztet magyar szóra és ha "odaillõ helyzetben" hallani, nagy valószínûséggel rokon jelentése lehet. A jövevényszavak meghonosodását elõsegítette hogy saját szavuk nem lévén rá a "mûszaki" szavakat átvették a fejlettebbektõl. Anno kis elkülönült törzseket terelt birodalmába egy-egy nagy hódító, aminek a mai napig van utóhatása a felbomlott birodalmak utódállamaiban, elõzõleg elkeveredve egymás szavait átvették. A genetikai kutatás kiderítette hogy Temüdzsin leszármazottai megtalálhatók Skóciától Indiáig. A szavak is hasonlóan szétszóródhattak, nem csoda hogy távoli népek szavai között akad rokonhangzású azonos jelentéssel. A szavak "népvándorlását" leigázott kis népek birodalmakba szervezése indíthatta el, de az európai gyarmatosítók, kerekedõk és a keresztény hittérítõk is elõsegíthették. A területszerzõ nagy háborúk elmúltak, harmadikat nem akar az emberiség, ám a népvándorlás és "szócserebere"ma is folyik az etnikai keveredés, kutatás/tanulás kereskedelem megélhetés és a felgyorsult utazás miatt. Minden filót félretéve, az ember olykor rácsodálkozik egy idegentõl hallott ismerõsnek tûnõ szóra, elfelejtett távoli rokont sejtve kacsint
#26985
Madártávlatból:
Link
Irgalmatlan felvételek! Han Solo aszteroidamezõs manõverei ehhez képest ifj. Kiss Mihály!
#26984
Ahogy a népek a történelmük során egymás mellé sodródnak, sok szó átkerül egyik nyelvbõl a másikba. Ma egy rakat magyar szó van, ami német szó, mégse gondolja senki, hogy vérileg németek lennénk (persze az más kérdés, hogy az itt élõ németek mennyi gént kevertek be a mienkbe, mondhatom nyugodtan, hogy max 50-60 éve kezdtek bekeverni, elõtte hihetetlen elzártan éltek - totálisan kivetette a sváb közösség magából azt, aki nem svábbal házasodott). Ugyanez igaz a szláv, stb. szavakra is. A szavak hangzására nem szabad adni, nem egyedül ez adja meg egy nyelv milyenségét. A koreai nyelv valószínûleg altáji eredetû, a mongol, a mandzsu és hasonlók rokona. Ettõl még számos szava van, ami az ausztroázsiai nyelvek szavaival analóg, van, ami indiai szavakra hajaz, stb. A legérdekesebb az, hogy a koreai nép genetikailag rendkívül homogén, a nyelvét mégse tudják tökéletesen besorolni, az altáji eredet a legvalószínûbb (dettó a japánnál, ami valszínû egy õs-koreai nyelv leszármazottja, az írásban is levezethetõ az eredet).
#26983
Ügyes :-)
#26982
Sajnos az emberiség egész történelmét átszövi a területszerzõ hódítás és hatalmi harc. Szinte minden népnek volt korszaka amikor hatalmas területeket uralt ameddig nem jött egy még erõsebb aki elvette tõle és leigázta. Szomorú az hogy sose ér véget a hódítás csak finomodnak az eszközei, mára a pénz lett a leghatásosabb fegyver amivel egy ország térdre kényszeríthetõ. A "hõskorszak" ma már csak mondákban létezik, mert a háború manapság nem a szálkardon és testi erõn fordul meg hanem tömegeket pusztító messze ható fegyvereken. No de nem is ez a lényeg. Elõször a nem magyar szinkronos Dae Jang Geum filmnél ütötte meg fülemet ahol eredetiben volt hallható a koreai szöveg (angol feliratos). Több szóra is felfigyeltem melyek nagyon egybecsengtek ma is használatos egytagú rövid magyar szavakkal. Akkoriban írtam is a fórumon hogy minden tiszteletem a nyelvészeké, és lehet véletlen egybeesés is de mintha... nem vagyok nyelvész csak felfigyeltem, mint ma a magyar dallamra a régi hagyományos népi zenét játszó szöuli internetrádióban (akit érdekel: Gugak FM 99.1 Szöul, Dél-Korea/Seoul, South Korea Link hagyományos népzenéik vagy annak feldolgozása)
#26981
Már viszonylag magabiztosan be tudom azonosítani a fajt, jól elkülönülnek a magyar fajtáktól.
Korábbiakban már elég sokat olvastam róluk és jó néhány fényképet is láttam már. (Nagyon agresszívek!)
Természetesen likvidálom õket.
#26980
Csúcson a mogyoróvirágzás Link
Az erdõkben is nyílik a hóvirág Link
A tavak felolvadva, tele vízimadarakkal Link Link Link
Talán a legszebb Link
#26979
Tesztgombászatom mellékes megállapítása : A pókok felébredtek. Annyi az ökörnyál, mint õsszel.
#26978
ÖLJ! Felébredtek a melegre. Kérlek, ha tudsz, készíts egy kis számadást és pár képet, mielõtt lecsapnál! Ha ezek tavasszal kikerülnek a szabadba, megsokszorozódik a számuk!
#26977
Elég sokan és sokat kutatták már a magyar népzene ázsiai gyökereit, egyáltalán nem véletlen a hasonlóság. A leginkább talán az ujgur (jugar) népzene hasonlít. Úgy jó 20 éve egy ujgur énekesnõ eljött Mo-ra és felénekelt egy csomó saját népdalukat, valahol a rádióban hallottam belõle anno, nagyon megragadt bennem, tényleg az õsi típusú magyar népdalokra hasonlítanak. Egy forrást találtam róla: Link
Illetve a történet:"Pórteleki László 1986-ban hangversenyt tartott a pekingi nagyszínházban. Elénekelt 21 magyar népdalt zenekari kísérettel. A jelenlévô ujgurok feszülten figyelték. Ekkor eszembe jutott, hogy Kôrösi Csoma Sándor halála elôtt Campbell angol katonai orvosnak végrendeletként hagyta az utókorra, hogy aki utána Belsô-Ázsiába indul kutatási céllal, ne foglalkozzék a tibeti-angol szótárral, hanem menjen egyenesen az ujgurok földjére... Aztán a hangverseny után odament Porteleki Lászlóhoz egy ujgur kislány, és azt a meghökkentô kijelentést tette, hogy abból a 21 magyar népdalból kilencet ô is tud. Este a magyar nagykövetségen szinte egy „dráma" játszódott le. Pórteleki László elénekelt egy magyar népdalt, a kislány folytatta, majd a kislány elénekelt egy ujgur népdalt, Pórteleki folytatta, majd volt dallam, amelyet együtt énekeltek. Csak a díszítések – melizmák – különböztek egymástól, kis mértékben. A megdöbbentô jelenet után a felvett hangszalagra három szó került. A leány neve: Yinxindzsísz, lakóhelye: Honomkol, Mingua. A következô évben Magyarországra hoztam a leányt, aki a Magyar Tudományos Akadémia Kodály-termében elénekelte az egész általa ismert magyar népdalkincset, 73 magyar népdalt és 32 balladát."
Képzeld csak el, mi lehetne a belsõ-ázsiai csodával, ha nincs kommunizmus és se a ruszkik, se a kínaiak nem próbálnak eltörölni minden kis népet.
#26976
Nagyon sok a harlekin katica a lakásunkban.
Beköltöztek a dögök....és még "csípnek" is. zavarban

#26975
Kollegák bocs, tudom nem Bioszféra téma de az ember felkapja a fejét ha Föld túlsó oldalán egy helyi folklórzenét játszó internetes rádióból váratlanul magyar dallamot hall. Vélhetõen mongol zenei hatásokról szóló mûsorukban (nem értettem a szöveget de ráérzésre és felismerhetõ nevek miatt történelmi visszatekintésnek volt értelmezhetõ párbeszédük, az egyik hosszan magyarázott a másik helyeselt rá és röviden kérdezett) Dzsingisz kán neve mellett többször elhangzott az "ungari" szó majd utána következett igényes mûvészi feldolgozásban egy magyar dallam az õ zeneeszközükön (ami nagyjából a hárfa-citera keveréke). Meglepõ volt a Föld túlsó oldaláról egy mongol hatásokat tárgyaló zenetörténeti mûsorban magyar dallamot hallani a szöuli internetes rádióban nevet
#26974
Mai tesztgombászat eredménye két marék júdásfüle és egy marék embrió laska. Mindkét fajt megviselte az utóbbi pár napban tapasztalt 10 °C-t meghaladó hõség. Az egyik gombász tetthelyemet belvíz vésztározóként használták, a rét teljes vízborítás alatt. Legalább 5-6 év, mire azon újra gomba teremhet. A környékbeli belvízhelyzet katasztrofális. Az elkövetkezõ két hónapban minden csapadék úgy kell nekünk errefelé, mint üveges tótnak a hanyatt esés.
#26973
A mai gyönyörû idõ kicsábított a Zala partjára egy jót horgászni. Az eredményre sem panaszkodhatom, mert fogtam 3 db 0,5 kg feletti sebes pisztrángot és 5 db 25-30 dekás domolykót. A pisztrángok közül az egyik élõ kishalra a másik kettõ földigilisztára jött, míg a domik csirkemájra kaptak. Csontira és kukoricára csak apró csipkedések voltak.
#26972
Kiolvadt a tavacska,a tél "komolyabb"részét túlvészelték a halacskák,eddig veszteségmentesen nevet
Link
#26971
Virágzó Törökmogyoró fa Csörnyeföldön Link
#26970
Sütött a Nap: Link Link :-) (Bocs az utóbbi napok ömlesztéseiért, napfényhiányban szenvedtem. :-)
#26969
Vándorolnak télen belül is a kajalelõhelyek közt. Valamelyik reggel én DK - ÉNy irányba tartókat hallottam (25m LT volt, így csak hallottam)
#26968
Alig hittem amit láttam, jó nagy csapat vadliba repült kelet-északkelet felé.
#26967
Jó a V betûd, meg a leveles kép is kimondottam látványos!
#26966
Aztamindenit! Az elsõ és a harmadik... Nagyon szépek! Grat!

Délelõtti képek a kertbõl: Link Link Link "Vé": Link Link
#26965
Délelõtt lenn voltam eget fotózni, s egy csapat tengeliccel összefutottam. A platánon, amit ettek, találtam 4 rajszöget belenyomva a kérgébe, amikor kihúzkodtam õket (mocskosul megalázó dolog egy élõlénybõl hirdetõtáblát csinálni), kifordult egy kis kéregdarabka, alatta persze egy rakás csipkéspoloskával.
Képek:
Link
(Az elején Vénusz- meg napkelte van egy kis halóval.)
#26964
CSodásak!!!!
#26963
Ma reggel, Kékestetõ: Link Link
du.valahol a Cserhátban: Link Link
#26962
"Kikristályosodott példa" az életbõl a fraktálok törvényszerûségeire kacsint A lentebb csatolt KFKI fraktálismertetõ írásban megemlítik: "A Brown-mozgás hatása a kristályok növekedésénél is megfigyelhetõ. A 4. ábrán látható, hogy milyen alakzatok alakulnak ki lehulló részecskékbõl, ha az oldalirányú sebesség (h), illetve a megtapadási valószínûség (p) változik". Önkényes megállapításom hogy ezek a nemrégiben (01.04.) fotózott alakzatok egybevethetõek a hivatkozott ábrán láthatóakkal. Önkényes, mert feltételezem hogy akkor maximális szélcsend volt és fotózott alakzatok kialakulási formáit csupán a levegõmolekulák a helyi hõmozgása alakította. Lényegében tehát a Brown mozgás, mely a gázok és folyadékok atomjainak illetve molekuláinak szüntelenül zajló, véletlenszerû mozgása.
A káoszelméletben szereplõ globális keveredés egyik jó példája, mely szerint tipikus kezdõfeltételekkel indítva hosszú idõ alatt az összes lehetséges állapothoz közel kerül a rendszer.

beillesztett kép

Csak VÉLEKEDÉS laza
#26961
Igen, gombafaj okozza a pusztulást. Nincs idõm végigolvasni a cikket, de eltettem. Tavasszal nekünk is permetezni kell, mivel a mi fáinkat is megtámadták..
Most irány tanulni, lehet pár napig nem is leszek egyáltalán. [esõ]
#26960
Ó nem, az elég volt bõven errõl a témáról a dogában. nevet Köszi!
#26959
Köszönöm, így már érthetõ. A cikk teljes összhangban van az általam tapasztaltakkal.
#26958
Link
#26957
Harinak (és a fórumkollegáknak türelmükért) engesztelésül még egy fraktálkép, a "Meditáló bölcs" nevet

beillesztett kép

Elképesztõ lehetõségek rejlenek a fraktálokban. Köszönöm a türelmet, még megírom a kis ismertetõt és "leszálltam" a témáról. Bioszféra és nem "filofórum" csak éppen nehéz megállni, mert a világon minden folyamat modellezhetõ fraktálokkal. Feltételezik, hogy az egészséges dinamikát fraktális fizikai szerkezetek jellemzik. A közgazdászok fraktálokra jellemzõ "különös attraktort" keresnek a tõzsdeindexben, de orvosok is kutatják szívfibrillációkban, hirtelen csecsemõhalálnál, járványokban; biológusok az állatok és növények életét irányító folyamatokban. A hókristály kezdeti magjának szilárdulása fraktálokhoz közel álló alakzathoz közelít, de végsõ formája a lebegés minden idõjárási történetét rögzíti ezért instabil folyamattá válik ami lényegében káoszhelyzet. Az evolúció visszacsatolással rendezõdõ káosz. A világegyetem kaotikus helyzetbõl indulva véletlenszerû történésekkel és energiaveszteség útján folyamatosan keresi egyensúlyi helyzetét, eközben elemei sorozatos ütközésekben egymáshoz alkalmazkodva "megtalálják a helyüket", végül mindenképp kialakul egy közel szabályos szerkezet mely fraktálokkal már jól modellezhetõ így jövõje matematikailag "megjósolható", erre alapozva tervezhetõ.
#26956
Thermometer, addig is tanulmányozásra kis utazás a fraktálok "mélyére" kacsint
A "mély ûrbõl" közelítve elszáguldunk a "Mandelbrot-emberke" mellett (az egy külön tanulmányozásra érdemes színes és csodálatos világ) "le a mélybe" egészen a két görbe szétválásáig. Az elérhetõ mélység érdekelt (ennek nyilván határt szab a gép pontossága is, a két szál közötti "fehér energiamezõ" további részleteket rejthet még)

beillesztett kép

Nagyobb ábra: Link (18 Mb!) Babrás munka volt, kérem aki felhasználja esetleg, tisztelettel kérem, a logo-mat ne szedje le.
#26955
Hari nevet A második mondatod szerint fel tudtad volna használni némelyiket akkoriban? szegyenlos Pedig lentebbi montázs válogatásánál megtaláltam a kifejezetten Neked készült összes animált GIF-eket is, mint ezt a fraktálfácskát

beillesztett kép

#26954
Thermometer, holnap megpróbálom rövidre fogva elmondani ameddig terjednek az ismereteim, képességeimhez mérten TÖMÖREN, de ha megbocsátasz ez holnapra csúszik már (közeledik a szokásos net-mozizásom ideje. Sok mozi- és tudományos kisfilmet nem láttam most bepótlom esténként) kacsint
Engesztelésül egy kis montázs friss, ma este készült képekbõl. Az Unravel eljárás képei a önkényesen a "nulladik pillanat-az õsrobbanás" (tovább variálva rengeteg fényes góc keletkezik és "vakítóan" kifehéredik a kép, majd a szivárvány színeit felvéve fokozatosan elsötétül és szétszórt fényes pontok jelennek meg de csak nagy képen érvényesül, kicsiben nem, 22"-os monitoron lenyûgözõ látvány különösen amikor ovális foltokká alakulnak szétszóródó galaxisokra emlékeztetve ). Az IFS kép önmagáért beszélõ zöldség, a Lorenz-84 képe ránézésre (engem) atomrobbanásra emlékeztet. Az alapképleteket holnap leírom, sokféle van de nem bonyolultak (viszonylag egyszerû egyenletek, a módosítható változók száma sok és ezért fárasztó türelemjáték a változók értékeinek keresése "valamire hasonlító" ábrákig)

beillesztett kép

Addig is egy (szerintem) jó KFKI ismertetés Link
#26953
Viszont a 70-es években ezek az erdõk még teljesen egészségesek voltak -tudom, mert sokat kirándultunk akkor a Nosztoriban, meg az azt övezõ Csákány hegyen és Szent Péter hegyen. Kedvenceim voltak ezek a feketefenyvesek, nagy szomorúsággal figyeltem a pusztulásukat. Érdekes, újabban visszaszorulni látszik a betegség, azok a fák, melyek megmaradtak, vagy fiatalok, nagyrészt mentesek tõle. Egyszer már említettem a fórumon a dolgot, Jaurinum reagált is rá, megemlített valami kártevõt, de ez csak egy ötlet volt. Igazából azóta se derült ki a számomra, mi okozta ezt a bõdületes fenyõpusztulást, mely a Gyõrtõl keletre elterülõ homoki fenyveseket is elérte, és az erdei fenyõt is érintette. Neked van valami elképzelésed?
#26952
Azért valamilyen kórokozó felel.
#26951
Nyilvánvalóan egy városban viszonylag kevés a fagyöngy. Bár pont a múltkor fedeztem fel egy facsorportot egy parkban, ahol elég fertõzöttek a fák... De lehet, hogy itt egyszerûen elzabálják a feketerigók a léprigó elõl a lehetõségét is annak, hogy ehessenek belõle, sokszor láttam már feketerigót fagyöngyfalatozás közben.

Utolsó észlelés

2025-05-11 08:53:32

Nagyalásony

9.9 °C

31505

RH: 71 | P: 1017.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.