2025. július 15., kedd

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#63095
Link
Azért egy hidegpárnához kéne a stabil 1020 feletti, 1015-tel még igaz lehetne az, hogy kibekkelhetjük (vagy ott Ék-en). Ez egy jó esemény lesz, számomra mindenképp tanulságos, bármi is lesz a kimenete (mivel uyge én nem vagyok ÉK-i nevet ).
#63094
A futások továbbra is erõs eltéréseket mutatnak 23-24-re nyomáseloszlás terén.
Az átkeverés kérdõjelességét 25-ig tartom, azaz 24-én még várok egy keveset.
Valóban, 23-én napközben mutatják az "ûrmodellek" az átkeverés beteljesülést erre is, ám egy nappal ez kitolódhat.
#63093
Link
Link
Kb. ez volna a hideg levegõ végleges átkeveredésének ideje, persze kistérségekre ezzel nem lehet pontosan elõrejelezni, arra a tapasztalat a legjobb. S persze ez csak egy futás egy modelltõl véve.
Itt még megül a hideg levegõ: Link , de 23-ra gyakorlatilag mindent felkavarna a szél és általában már pozitív hõmérsékleti advekcióról beszélhetnénk: Link
A magasban a legkomolyabb a melegedés, nálatok a DK-i szél miatt Link valóban van esély a hideg levegõ megragadására. De még ûrtáv.
#63092
Láttam olyan elõrét,hogy az országban 20-án 10 fok mínuszban,22-én már pluszban ugyanennyi lehet(persze ezek a szélsõértékek)a talajon.Nem azt mondom,hogy 850-en nem lehet ilyen,de a talaj azért más.A mostani lehûlés 12-én kezdõdött és vasárnapra várom a mélypontot -15 körüli értékekkel reggel.Ez a 20 foknyi lehûlés több mint egy hétig tart és egész Európára kiterjed,amit 2-3 nap alatt (épp napfordulón vágna sutba a déli szél,amikor már a Mediterráneum is behavazott és fagy van az Adria mentén is ?
Az,hogy -2 fokban leesik 20-40 cm hó,majd 5 fokban esõ mellett elolvad két nap alatt elképzelhetõ,csak most egészen más helyzet lesz.Itt olyan drasztikus melegedést várnak talajon különösebb esõ nélkül,amire 3 évtizedes emlékeimben nem találok példát.
#63091
Karácsonyra már elesünk mi is Link
#63090
A Gfs kezdi ismerni a hidegpárnás illetve egyéb inverziós helyzeteket.
Figyelem egy ideje, hasonló volt az elmúlt futásokban is eme két helyzetkép:
T850: Link
T2m: Link

Továbbra is mondom, az erõs enyhülés továbbra is biztosnak tetszik, ám a talajszinti átkeverés térségemre még bõven kérdõjeles.
#63089
A fáklya egyértelmû : 23-ig nagyon együtt futnak a tagok(utána már jelentõs a szórás,de inkább az enyhe,fagypont feletti 850 HPa T felé tendál szinte mindegyik)= eldõlt a jelentõs melegedés.
Az is elképesztõ,hogy mennyi csapadékot mutat a hónap (és az év) utolsó dekádjára...nem emlékszem,mikor láttam ilyet utoljára.
#63088
Valóban döbbenetes mértékû melegedés látszik, hinni is alig akarom, nem hiszek a szememnek. Pedig ez lesz! Az pedig külön pech, hogy épp karácsonyra. Ez nagyon durva, éppen az ünnep alatt lesz ilyen csúf, télre még csak nem is hasonlító idõjárás. Ilyen mélyrõl, ilyen rövid idõ alatt, ekkora felmelegedést, az év ezen szakaszában õszintén megmondom én talán még soha nem láttam, pedig 27 éves vagyok. Elképesztõ! Az, hogy aránylag elég rövid idõ alatt lett ilyen hideg az enyhe idõbõl, ami most van egy dolog, ez még normálisabb, hiszen december van és tél. Bár a lehûlés se volt talán ennyire drasztikus. De hogy innen 1-2 nap alatt ilyen "meleg" legyen, azt hiszem ezt most kevesen hiszik el! Már pedig ez várható. Egy idõre búcsút kell intenünk a télnek. Minden bizonnyal már csak jövõre lesz esély a visszatérésére. Mindenki élvezze ki az addigi téli idõt!
Ami még érdekesebb és elgondolkodtató, hogy ez a fáklyán és a modelleken már nagyon régen megjelent ez a változás és hihetetlen stabilan ott volt idáig, egy-két futást kivéve. A meleget parádésan megfogták ismét a modellek.
#63086
Nem kettõ az hanem 5 kb. és egyáltalán nem utópisztikus.
Link
Ha lehûlés jönne hasonló mérvû az hihetõ lenne?
#63083
Persze, hogy normális-e vagy sem, vagy jó-e nekünk vagy nem, az más tészta.

Egyébként a GFS a kiderülés és/vagy szélleállás ellenére sem nagyon vár -12-13 foknál hidegebbet, pedig gyanítom számol a hóval, gondolom azért nem, mert hiába a -12-14 fok 850-en, és hiába az amúgy hideg levegõ, ez már többször megfürdött a tengerben, tekereg kavarog, ez már nem egy sarki légtömeg, ez már kicsit akklimatizálódott, sokkal magasabb az energiatartalma.
Azért egy -15 benne van a pakliban, de annál hidegebb nem néz ki.

Bakonyvár!
Amikor iskolás koromban leesett 10-15 centi hó estére, lefeküdtem aludni, azzal a tudattal, hogy másnap szánkózunk, éjjel arra ébredtem, hogy fütyül a déli szél, majd reggel kinézve az ablakon hûlt helye volt a 10-15 centis hónak, azok után nem képtelenség, amit a GFS állít.
#63082
Link hát pedig ez itt 20 fokot megy fel, ha elhisszük, ha nem. És utána sem lobog annyira. +5 feletti T850 esetén, ahol erõs szél fúj, mi védene meg minket a visszaenyhüléstõl? Ez az 5-6 centi hó? Na ne már... Az, hogy egyik este -18 fok lesz? Dehogyis...
Olvadtak már el egy éjjel szakadó esõben 20-40 centis havak (!) régebben is, nem is annyira rég egy szilveszteri szakadó esõ ugrik be, ahol Tatabányán 40 centi hó pusztult el.
Kialakulhatnak lencse-effektusok (beragadó hideglencsék a talaj közelében) itt is, ÉK-en fõleg, de azok se örök érvényûek. Ez nem egy fokozatos D felõli enyhülés, hanem egy masszív komoly T emelkedés. Legalább lehet futni anélkül, hogy megfagynék nevet
#63081
Pontosan ezt a forgatókönyvet olvastam ki a GFS-bõl,és azt mondtam:ilyen nincs.Nem tudom,valaha lejátszódott-e ilyen,hogy 2-3 nap alatt egy Spitzberga ciklon levágtat Spanyolországig,majd Nyugat-Európa felett egy több középpontú cikloncsalád legyen 970 alatti nyomással,melynek elõoldalán olyan déli vihar legyen,hogy 2 nap alatt nálunk a 10 fok körüli hidegbõl 10 fok körüli meleg legyen?Ha ez megtörténik,akkor valóban elhiszem azt is,hogy a globális felmelegedés miatt 10 év alatt 1 m-t emelkednek az óceánok és víz alá kerülnek bizonyos kéjszigetek... szegyenlos

Jelenleg olyan hideg van Európa szerte,hogy bizonyos déltengeri szigetek és Lisszabon kivételével a 10 fokot csak messzirõl nézegetjük.Az oroszoknál már -30-40 fokok is vannak ! hideg
Az év legkisebb napállása van,a nap ereje a nullához közelít.Honnan lenne(jönne) itt 2 nap alatt 20 fokos melegedés Közép- és Kelet-Európában ?Ehhez valami közép-afrikai levegõ kellene.

Röviden: nem várok 0 foknál magasabb Tmaxokat Karácsonyig,utána fogalmam sincs még,hogy mi lesz.
#63080
...viszont Franciaország északi részén, a BENELUX-államokban és Dániában is havas lehet a karácsony: Link A Tmin-Tmax értékeket figyelgettem és nem értettem elõször, hogy mit keresnek a -10 -14 fokok ilyen közel az óceánhoz: Link
#63078
Viszont ez a hó alulról fûtve van, a tereptárgyakon még mindig helyenként 6-8-10 centi hó van, míg a talajon 5 körül, inkább kevéssel alatta. Gyakran volt részem olyanban, hogy beindult a déli szél, és úgy olvadt el a hó pikk-pakk, mintha sosem lett volna.
Az tény, hogy december lévén nem a meleg mellett szól a dolog, kérdés, a betóduló meleglevegõ mennyire tud a talajig lekeverõdni, ugyanis amennyiben le tud, a nagyon magas harmatpontú levegõ szinte olyan lesz, mintha ráloccsantanál egy vödör vizet a hóra. Iszonyat erõs melegbetörés lesz, a magasban szétdönt mindent a szél Link , nem hiszem, hogy nem fog ebbõl lent is érzõdni, sõt.
Érdekes szitu lesz, annyi szent, nagyon bírom az ilyen bemelegedõs helyzeteket.
Ezek szoktam olyat csinálni, hogy a déli szél miatt itt esõ nem lesz, átugrós verzió, maximum csak valami pötyörgés +15 fokkal, és ahogy északkelet felé haladunk, úgy egyre csökken a hõmérséklet(ahogy Derick is írta), és végül északkeleten havazik miközben itt strandolunk.
Hosszú ideig, hetekig fent szokott állni az a helyzet, hogy itt horgásztunk egész télen a jégmentes tavakon, közben az országba befelé meg tél volt, hó és hideg. Most szerintem ebbõl kapunk egy csipetnyit.
#63075
Igen, lehet, hogy kicsit elhamarkodtam ezt a 24-én sehol nem lesz hó kijelentést, de úgy tûnik ezekben a hetekben én már csak ilyen vagyok nevet Valószínû, hogy még lesz ék-en hó 24-én, fõként ha lesz még elõtte egy jó kis tetemes sirató havazás(22-23-án). Ilyenkor az ék-i országrész az Ék-i Kárpátok vonulta által megfogott beragadó hideg légtócsába kerül, ha nem elég erõs a gradiens(d, dk-i szél esetén esély nincs az erõs inverzió felszakadására, viszont dny-i szél esetén is erõs áramlás kell hogy felszagassa). Ha a gyengébb gradiensû helyzet jön be akkor még 26-án is lehetnek olvadó hófoltok arrafelé, de az esõ nagyon gyorsan elviszi a havat, nyílván még az is kérdés, hogy végül mennyi hó lesz mert nem mindegy, hogy 15-20 cm olvad el, vagy 5-10.
#63074
A helyzetben annyi bizonytalanság még van, hogy az átkeverés, azaz a nyomási gradiens erõssége még nem tisztult le.
Azaz elmaradására jelenleg nem sok esély van, ám az erõsség ügyében még kérdõjelek vannak: Link
Ráadásul több modellt nem is állítottam csatasorba.

Azaz északkeleti országrész a már ismert konzervhatása ("Ék-effektus", he-he) rendkívül makacs tud lenni, hisz egy legalább 10-15cm-es összefagyott hótakaró (pláne, ha ónos esõ fagy rá a tetejére) hihetetlen hõelvonó képességgel bír.
Így, ha az átkeverés nem erõs, bizony bukod azt a kijelentést, hogy 24-én már nem lesz sehol hó országunkban, azaz errefelé, he-he!
Hidd-el, tapasztalatból beszélek, sok ilyen hirtelen, egy-két napos, esõkkel, erõs széllel járó átkeverést megéltem már.
#63073
Egyetértek. Nagyon durva nyomási gradiens néz ki, ezzel az é-i, ék-i konzerv hatás sem bírkózhat meg legalábbis nem úgy ahogy szokott. nevet A szokásos 2-3 napos(esetleg több) késleltetés 12, max 24 órára zsugorodik dny-hoz képest. Az biztos, hogy hûvösebb lesz ék-en akár 8-10 fokkal is, mint dny-on, de a hóból 24-ére nem marad semmi az országban. Ék-en viszont 22-én még komoly nagy mennyiségû (akár 10 cm-es)"sirató havazás" is benne lehet(!) a pakliban, az ónos esõrõl nem beszélve.
#63072
Ha a gfs jelenlegi futásából indulunk ki, vegyük figyelembe, hogy 22-én 5-12, 23-án 10, helyenként 12 m/s körüli ALAPSZÉLLEL számol a modell, azaz helyenként az alapszél is elérheti az erõs fokozatot, lökésekrõl nem is beszélve. Ilyen helyzetben szerintem maximum a hidegpárna megszûnésének földrajzi-domborzati tényezõkkel összefüggõ idõbeli különbségérõl van értelme tárgyalni. Mindössze abban lehet reménykedni, hogy az ensemble átlag az operatívnál lassúbb melegedéssel számol, ami valszeg KICSIT gyengébb szeleket, és - az északi országrészben - kicsit lassúbb hidegpárna felszámolódást jelent.
#63071
A modellek erõs d-dny-i áramlással számolnak már 22-étõl,vagy rosszul látom?
#63070
Azért ne legyél annyira biztos az átkeverés elmaradásától.
Az elõbb nem cáfoltam, csupán a bizonytalanságra hívtam fel a figyelmet.
Ellenben egy erõs délnyugati elõoldali advekció bizony tud legalább egy erõs, északnyugati hidegfronthoz hasonlatos lenni.
Sõt környékemen még jobban tud takarítani.

Most az lesz a döntõ, megáll-e 925hPa-on az átkeverés, avagy lejön talajszintre.
Van még kérdõjel, 50-50% jelenleg az átkeverés kontra valamilyen szintû hidegpárna, szerintem.
#63069
Igen, a tavaszvárók (na meg a GFS 2m-es elõréje) megint nem számolnak a hideg levegõ megülepedésérõl, és az átkeverés esélyeirõl. Egy dinamikus ciklon átkeverné ugyan, de annak lenne hátoldala is! A sima Dny-i áramlás csak a magasban enyhítene. Igazi keveredéshez nyugati, Ény-i hidegfront kellene, de ilyen egyelõre nem látszik.
A másik fontos óriási kérdõjel a hétvégi, "gyorsvonat" ciklon, ami pillanatok alatt fog átrobogni alattunk, mélysége miatt jól megkavarhatja a környezõ területek feletti hideg levegõ elosztását is, legalábbis én így tippelem.

Szerk: én is azt írom, hogy az elõoldal át tud keverni! Ami nem tudna átkeverni, az csak a sima DNy-i áramlás (ha nem jön ciklon a közelbe). Bocs, ha félreérthetõ volt!
#63068
Az igen kemény hideg, ami megülepszik, az is egy kemény tényezõ.
Nem véletlenül van szórás a pesti 2m-es hõfokfáklyán, az átlag is 2-3fokos: Link
#63067
Nem lesz tavaszias idõ úgy vélem.
Esõs õszies idõ, a GFS által vár 12-13 fok szép álom el lehet osztani 2-vel a hóolvadás miatt kemény hõelvonás lehet.
#63066
2 napig. Link itt már vissza is ment negatívba.

+amit wetsom ír. 22-én még -15 fokok lesznek, minden csonttá fagy.
#63065
Nagyon durva melegedés néz ki a jövõ hétre, és elég stabilan tartják a modellek, jön a tavasz laza
#63064
Az jóóó, mert akkor januárban szép hideg idõszak is jön.
#63063
Olyan 97/98 teles feelingû a friss gfs hosszútáv [esõ] ...
#63062
Szombati mediciklon: A 6-os fáklyán már több tag, olyan 7-8 mozdul meg komolyabban köztük a fõfutás is.
Dny-i fáklya: Link
Az elõzõn még csak kb. 4 tag jelzett valamit. Link Ezenkívül az ECM és a GEM támogatja ezt, az ECM és a GFS fõfutás pedig fölhozza egészen északra, még Pestre is a csapit. Meglátjuk, mi lesz a 12-es fáklyán, ott talán már a tagok többsége behúzza a számottevõbb csapadékot is. Mindenesetre a déli és a keleti országrészben nõtt az 5 cm körüli havazás esélye, most olyan 40-50%-ot adnék neki. nevet
#63061
Ide is bemásolom, amit a társalgóba írtam, mert ott eltûnik 10 perc alatt vidám és hátha nem off itt sem.

Belebújtam egy kicsit a 06-os GFS-be és a 00-s futású többi modellbe.

Nagyjából minden modell egyetért abban, hogy 36-48 órán belül egy pofás kis ciklon keletkezik valahol a Spitzbergák és a Skandináv félszige között, fent északon, majd ez a grönlandi-izlandi AC keleti peremén leszánkázva beágyazódik a brit szk. fölé. Ezzel mintegy garantálva, hogy pumpálja befelé fölénk a meleget a magasban. Ehhez jön 72 óra környékén az Azori szk.-nél keletkezõ ciklon, a kettõ összekapcsolódva, vagy külön-külön felelõs a jelenlegi elõrejelzésekben a várható enyhülésért, ahogy látom (lehet, hogy rosszul).

Ennek tükrében úgy érzem, fontos lehet, hogy a grönlandi-izlandi AC és a kialakuló, "spitzberga"-ciklon hogy viszonyul majd egymáshoz, és valóban kialakul-e fent vázolt helyzet, vagy ez milyen irányban mozdul el. Ezt kb. 36-48 óra múlva lehet már megítélni, ha a genezis megtörtént.

Ha rosszul okoskodom, nyugodtan javítsatok ki! kacsint
#63059
Igen, ez az a pont, amikor eldõlni látszik, hogy az ígéretesen beindulni látszó tél ereje éppen 2 nappal Karácsony elõtt hirtelen megroppan és lezajlik a makroszinoptikus visszaváltás. Én eddig legalább a hidegpárnában bíztam a magasban már napok óta mutatott erõteljes melegedés ellenére, viszont a nyugat-európai ciklonrendszer elõoldalán mind a magasban, mind a talaj közelében annyira erõsnek látszik a melegebb levegõ beáramlása, hogy az ünnepek során nem egy helyen újra benézhet a +10 fok, sõt talán kevéssel afeletti értékek is elõfordulhatnak. Tél tábornok újabb támadása egyelõre nincs a láthatáron, év végéig vagy ciklon elõoldali, tartós meleg áramlás, vagy pedig fokozatosan kiépülõ klasszikus zonalitás látszik, a -10 foknál alacsonyabb 850 hePa értékek pedig egy idõre Európa legészakkeletibb csücskét kivéve kiszorulnak a kontinensrõl. A december így végül az átlagosnál enyhébbre sikerülhet, pedig pár napja még nem így nézett ki szomoru
#63058
Annyira enyhe,hogy23- 24-én ,néhol akár 8 -10 fok is lehet napközben,de az éjszakai órákban is pozitív hõmérsékletek lehetnek.
Az ország nagy részén kicsi az esélye most már,hogy fehér lesz a Karácsony ,talán csak ÉK-en van remény arra,hogy Szentestére marad még a most lehulló hóból.
#63057
Áthelyezve innen: Hó- és zivatarlesen (#103371 - 2009-12-16 09:31:15)

Makroszinoptikus váltást sejtet a fáklya december 22-23-tól. Az izlandi AC leépül, és megkezdõdik az atlanti ciklongyártás. A télies idõt okozó hidegmag visszaszorul Észak-Európába, illetve a közben kialakuló mediterrán ciklonok elõoldalán, egész Közép-Európába a meleg-páradús légtömegek érkez(né)nek. Ez alapján karácsonyra jelenleg csapadékos, enyhe idõ néz ki.
#63056
Az említett 96 órás ciklon megvalósulása elég izgalmas kérdés, mivel 21 -én megnézve az erre vonatkozó futást a T500-T850 > 27°C lenne egy -8/-10 fokos T850 mellett.
#63055
Igen,az ecm-en már 96 óránál bizony ott figyel rajtunk a ciklon,számol vele,ha csak érintõlegesen is de hatással lehet ránk,viszont a modellek többsége azzal is hogy az ünnepekre elõoldal,azaz most már lassan ez is borítékolható.
#63054
Áthelyezve innen: Hó- és zivatarlesen (#103367 - 2009-12-16 07:24:09)

Az ECMWF is már ránk számolja a ciklont, jelentõs csapadékkal!
#63053
Áthelyezve innen: Hó- és zivatarlesen (#103366 - 2009-12-16 07:05:19)

A friss JMA vasárnapra újabb mediterrán ciklonnak számol, az ország legalább 2/3.-án újabb átmeneti havazással !
#63052
Link a NAO ill. fáklya alapján Link van esély a visszarendezõdésre a hónap végén. Úgy is mondhatjuk, hogy a magasban, majd a talajon is beinduló enyhülés inkább meridionális elõoldal lenne, mint zonalitás. Íly módon van esély blockingra, ezt talán a fáklya szórása is jelzi. Az elõoldalt viszont most már szinte biztos, hogy nem ússzuk meg anticiklon dominanciával, hanem nagy áramlású, sok csapadékkal jellemzett ciklon elõoldal jöhet 22-23-tól. AC esetén masszív hideg idõszak elé néztünk volna.
#63051
Ez erõsen lóg a levegõben.

Szinte biztos vagy benne azt írod. valamivel támaszd alá mert így ez elég gyenge.
Persze lehet, hogy igazad van, de ennyi erõvel én is mondhatom, hogy szinte biztos vagyok benne, hogy enyhülés jön.

"Elõzõ GFS is pedzegette" itt az elõzõ:Link
Itt a mostani:Link
Ez meg 4 együtt:Link

Nyomás:Link

Lehet, hogy igazad van, várom az alátámasztást.
#63050
Én szinte biztos vagyok abban, hogy nem lesz karácsonyi enyhülés, legalábbis nem erõs mértékû. Már az elõzõ GFS is pedzegette, a mostani erõsíti.
Remélem a következõ futások bizonyítani fogják...
#63048
JMA, és az ECMWF is a közelünkbe adja a mediterrán ciklont, szóval javultak az esélyek.
A következõ 48h-ban tán letisztulnak a dolgok.
A modellek többsége számottevõ csapadékkal számol a déli országrészbe, kivéve az ECMWF-et ami a magasabb nyomás miatt csak érintõ csapadékot vár, bár szerintem szerintem ismét túl becsli a nyomást(mostani ciklont is ilyen tájban csak 1000 köré adta).

A legnagyobb bizonytalanságot most is a tõlünk elhelyezkedõ nyomás elrendezõdés okozza.

Én most egy Genova-San Marino-Belgrád-Bukarest pályát várok.
#63047
A jelenlegi GFS-ENS fáklya egész tûrhetõ a folytatást tekintve. Link Link A T850 és a T2m átlag egyaránt negatív értékeken fut, ebbõl nehezen lenne esõ, szerintem. A légnyomás határon, 1015 körül táncol. Én még mindig várnék a Karácsony temetésével. Az a pár zordan fagyos éjszaka sokat segíthet még nekünk. Regionálisan elképzelhetõnek tartom, hogy fehér marad az ünnep, legalább a 24-e, ha más nem is.

Link Link Nyilván nem DNy az esélyes erre.

Az operatív most viccnek is rossz: elõször az adja a legmelegebb, hónap végén meg már majdnem a leghidegebb verziót. Ellenben a kontroll nagyon szépen együtt fut az átlaggal.
#63046
UKMO, és a GEM is számol vele, nagyon hasonló pályával:
Link
Link
Északra tolódás a mélységtõl függ.

Utolsó észlelés

2025-07-15 09:25:46

Ercsi

24.5 °C

31502

RH: 62 | P: 1014.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.