Látom, megint ütköznek az álláspontok. Néhány gondolatot megosztanék veletek (és ezek nem konkrét személyeknek szóló mondatok. Akinek nem inge...)

Elõször is: nagyon szkeptikusan fogadom a médiában nyilatkozó, magasan kvalifikált szakemberek álláspontját a szokatlan (bocsánat, nekem a múltheti események nem tartoznak a mindennapos, átlagos események kategóriájába, mint ahogy azt állították) idõjárási eseményekkel kapcsolatban. Mindaddig, amíg a hazai szakemberek zöme - a már évekkel ezelõtt bizonyított külföldi kutatások megcálfolhatatlan eredményeit semmibe véve - tagadja a globális szintû változások létét, vagy amíg egyesek azt állítják, hogy kis hazánkban csak bizonyos területeken lehet tornádó, stb. addig nem hiszek a hivatalos nyilatkozatoknak. Nem tudok hinni bennük, mert komolytalan és talán szándékosan a közhangulat csillapítása érdekében megmásított nyilatkozatok ezek. Sokszor a tények ellen szóló érvelésekkel akarják velünk elhitetni, hogy minden rendben van. Tegyék csak! Az viszont elszomorít, hogy sokan hisznek nekik olyanok is, akiknek minden alapjuk megvan magukról állítani, hogy szakemberek.

Másodszor: az USA - nyugodtan mondhatjuk - a tornádók hazája. Az amerikai kutatások, módszerek, tapasztalatok sok évtizedes munka gyümölcsei. Az ottani kutatók szavahihetõsége kevésbé megkérdõjelezhetõ, azt hiszem. Az oklahomai egyetem egyik kutatója tucatnyi példával bizonyította, hogy tornádó szinte bárhol lehet a Földön. Olyan helyen is, ahol azelõtt soha nem fordult elõ. De még õk sem tudtak közvetlenül a tölcsérben, vagy közvetlen közelében szélsebességet mérni! Mi meg elvárjuk a magyaroktól, hogy adjonak konkrét, mért értékeket, mert csak akkor hisszük el, hogy tornádó volt?? Az, hogy legutóbb mi történt nálunk, az most még megkérdõjelezhetõ, mert tudtommal senki nem látta az esetleges tölcsért (bár sötétedés után amúgy sem könnyû kiszúrni, fõleg ha esõfüggöny mögé "bújva" csap le, de mindegy). Hiszen nincs az az épelméjû honpolgár, aki egy esetleges törmelékmezõben nekiáll videózni - mivel fogalma nem lehet róla, mi történik valójában! Nem látott még elõtte hasonlót, nincs tapasztalata, eleve nem tudhatja, hogy amit lát, az rendkívül ritka jelenség. Elvárjuk egy ilyen embertõl, hogy - amennyiben tényleg tornádó volt - azt mondja a tv-ben, hogy tornádót látott?! Mit fog nyilatkozni? Szélvihar, orkán, stb. Ha egy mûkedvelõ amatõr meteorológus lencsevégre kapná az esetleges tölcsért, szerintetek minden szakember egybõl rábólintana, hogy az bizony tényleg tornádó volt? Egy fenét! Mindenki szeretne okos lenni, és a saját igazát szajkózni. Hány tornádóspecialista meteorológus dolgozik ma hazánkban? Vagy hány olyan meteorológusunk van, aki nem a szegényes hazai szakirodalomból tanulta meg a tornádókra vonatkozó ismeretanyagot? Olyan, aki évtizedeket töltött a tornádók vizsgálatával? Kidöntött fákra, szitává lényegült tetõkre sok mindent mondtak már, de csak nagyon kevés esetben merték felvállalni, hogy az tornádó volt. Jobban szeretik a 'szélvihar', "leáramlás", stb. szavakkal illetni. Akár az volt, akár nem. Az egyszerû ember ezeket jobban elfogadja, elhiszi. Nem vitatom, sok esetben tényleg valamilyen "burst" okozza a pusztításokat, de nem mindig!

Nem látták a tölcsért? Sokan azt sem tudják, mi az a tornádó. Vagy legfeljebb csak a tévébõl ismerik. És elképzelni sem tudják, hogy hazánkban is voltak, vannak és lesznek tornádók. Elvárjuk ezektõl az egyszerû emberektõl, hogy hiteles és szakszerû képet fessenek egy rendkívüli helyzetrõl? Megcáfolhatatlanul számoljanak be egy esetleges tornádóról a szakembereink felé? Szerintem nem. A sokat kritizált radarképek ugye 15 percenként készülnek. Ha éppen két kép elkészülte közötti idõben jön létre, pusztít és enyészik el egy esetleges tornádó, akkor nincs rá bizonyíték? (Merthogy akár ilyen rövid ideig is tarhat). Hiába a jellegzetes pusztítás, máris le kell tagadni? Naaaa! :-(
Higgyünk a saját szemünknek, és döntsük el egyénileg, mit látunk mi a képek, videók alapján. Mert a "nagyok" sokszor szeretik nagyon megmagyarázni, hogy mit KELL látnunk!