Valóban, legalábbis a lõrinci állomáson 1-én -8,8 fok, 4-én -8,1 fokos T min van az ogimeten.

Ettõl függetlenül a megállapítás helyes, hogy rendkívüli idõszak ez a mostani, mégha az átlagemberek, különösen az ország északi-északnyugati felében élõknek fel sem tûnik, hisz hideg van, máskor is volt már hideg, esett a hó, máskor is esett már, még nagyobb is, -23-26 fokok voltak, máskor is voltak, sõt, nagyobb hideg, nagyobb hó is volt még, tehát normális hideg téli idõ van, semmi több.
Node hogy most már lassan 10 napja -8-10-15 fokokban havazik, több esetben nappal is, ez nagyon durva.
Szoktunk elmélkedni, hogy "Ha fél fokkal hidegebb lenne, akkor hó esne", vagy "Ha fél fokkal enyhébb lenne, akkor esõ esne", hát amikor Nyíregyháza-Debrecen térségében valamelyik este -15 fokban havazott mediterrán ciklonból, akkor ha 15 fokkal enyhébb lett volna, akkor is még hó esett volna.

Itt a MetNeten köztudott, hogy én fügében is gondolkodok, hát soha nem hittem volna, hogy tud úgy elfagyni a füge (ami ugye -15 fok környékén kezd fagysérülést szenvedni), hogy közben havazik.
Amikor látszott már, hogy hosszú napokon át éjjel -12-13, nappal -9-10 fokos hõmérsékletek lesznek, akkor visszanéztem a nagy teleket, hogy elõfordult-e már ilyen!?
Attól féltem ugyanis, hogy (bár azt szoktam mondani, a növények elfagyása egy kritikus érték alatt, egy "letális küszöb" átlépésekor történik meg, és lehet heteken-hónapokon át -10 fok éjjel-nappal mindenféle fagykár nélkül, viszont az évezred legenyhébb telén is egy egyéjszakás -16 fokos érték elviszi a növényt) az egyhetes -10 fokos kitettség, amikor egy-egy éjszakára 2-3 fokra megközelíti a hõmérséklet a halálos küszöböt, fagykárt okozhat a fügéknél.
És amikor visszanéztem az 1969-es, 85-ös, 87-es, 96/97-es, 2001/2002-es, 2003-as, 2005-ös, 2006-os telet, egy alkalommal sem voltak ilyen hosszú ideig ennyire alacsony hõmérsékletek, kiváltképp a dombokon nem.
A déli országrészben pedig ezekhez a nappali -8-10-12 fokokhoz éjszaka -20-26 fokok párosultak.
Úgyhogy ezt is be lehet vésni a rekordok könyvébe, a 2000-es szegedi csapadék minimumrekord, a 2007-es hõmérsékleti maximumrekord, a 2010-es csapadékmaximum és 2011-es csapadékminimum rekord után ez még akkor is nagyon durva, ha egy rekordot sem dönt meg ez a február egy-két tized vagy épp egy nap híján.
Ebbe a sorozatba beleillesztve pedig ijesztõ, hogy gyakorlatilag hosszú évek óta csak kilengések vannak az idõjárásban, vagy fent a padláson, vagy lent a pincében.
De nem is sima padláson, hanem a padlás padlásán és a pincék pincéjében.
Persze ez az idõjárás szerelmeseinek, a rekordgyûjtõknek maga a Kánaán, csak azért kicsit nyugisabb is lehetne már az idõjárás.