Ezúttal eléggé távolra fogok visszatekinteni, de azt hiszem, többünket érdekelni fogja a dolog. 1983 október 18.-án a Gyõrtõl 8km-re északnyugatra fekvõ Gyõrzámoly községben tornádószerû szélvihar jelentkezett. A pusztító szél hirtelen tört ki (egyébként legfeljebb élénk volt a légmozgás), s csupán egy 5-600 m hosszúságú, nagyon keskeny, ny-k irányú vonalra korlátozódott. Az említett vonalban viszont csúnya munkát végzett: fákat csavart ki tövestül, háztetõket tépett le, a temetõben sírköveket döntött fel. Olyan vad volt a szélvész, hogy fûcsomókat tépett ki a földbõl, és csigavonalban emelte azokat az ég felé a szemtanúk elmondása szerint.
Az érdekesség, ami szinte rejtélyessé teszi a történteket az, hogy konvekciónak legkisebb nyoma sem volt tapasztalható aznap. Kettõs, de inkább hidegfronti hatású idõjárás volt, egyenletesen borult éggel, csendes esõvel, élénk ény-i széllel, õsziesen hûvös, 13 fokos nappali hõmérséklettel.
A kérdést megbeszéltem tanult kollégánkkal, neki az volt a véleménye, hogy vagy beágyazott záporcellából eredõ, nagyon ritka tornádó volt -vagy pedig nem tornádóról van szó, hanem szintén konvekcióhoz kapcsolódó lecsapó légtestrõl (mely verziót az is erõsíti, hogy a vihar távolabbról ködoszlop formában volt látható)
Kíváncsi vagyok, mások tudnak-e valamit a konkrét esetrõl, vagy hasonlókról. Ugyancsak érdekelnek vélemények, magyarázatok.