Most pedig foglalkozzunk a nem nagyon távoli múlt egyik legnagyszerûbb és legkülönlegesebb telével, 1969/70-el. A fiatalabb generáció, mely személyesen nem élte át, sajnálhatja.
Csak decemberben 3 komoly hóhelyzet volt Észak-Dunántúlon, s rendre egyre súlyosabb. Volt még egy hófúvásos idõszak februárban is, én azonban most csak a decemberiekrõl fogok írni.
Ezek a dec. 6. és a dec. 20. körüli napokban jelentkeztek, és dec. 31.-én -a két utóbbi egészen unikális volt.
Nálunk a havazások túlnyomó többségét melegfrontok, ill. kettõs frontok hozzák, ezért hóesés ritkán következik be erõs hidegadvekció mellett. Nagyon igaz, hogy intenzív havazásaink többsége 0 fok körüli T2m mellett játszódik le.
Ezzel tökéletes ellentétben, az 1969 dec. 20.-i és dec. 31.-i hóesés heves, nagypelyhû volt, erõs é-ény-i szél, s -10 fok körüli hõmérséklet mellett. Ilyen körülmények között természetesen igen erõs hófúvással is járt mindkét havazás, hasonlót csak az emlékezetes 1987 január eleji ítéletidõben láttam. Egészen blizzard-szerû képet nyújtottak ezek a hóviharok.
Az is kivételes, hogy alig több, mint 10 napos eltéréssel álljon elõ két rendkívüli hóesés.
Nézzük a makroszinoptikai képeket, elõször a dec. 6. környékére, és az azt megelõzõ napokra vonatkozókat. Látni fogjuk, hogy tipikus hidegleszakadás történt, klasszikus szabályossággal pörgött le egy hõtranszport ciklus.
Az elsõ térképen feltûnik a mély polárfronti ciklon Izland és a Spitzbergák között, hátoldalán az erõsödõ grönlandi anticiklonnal. Közép-Európa idõjárását még magas nyomás és a délkelet felé távozó mediciklon együttese határozza meg:Link



A következõ térkép világosan mutatja a gyors áramlási zónák és az alacsony nyomás rapid délre törését. Feltûnõ a kialakuló teknõ hátoldalában a szokatlanul fejlett (1040 hepás) AC az Atlanti-óceán felett:
Link

Majd az Appenini-félsziget feletti középponttal létrejön a mediterrán ciklon:Link

Észak-Dunántúl ennek hátoldalán van, viszonylag közel az alacsony nyomás centrumához:Link és

A december 6.-i havazás, hófúvás még nem volt rendkívüli, de azért egész nap esett a hó, az északnyugati szél pedig hordta, -2, -3 fokos hõmérséklet mellett. A hóréteg vastagsága a 10 centimétert egész biztosan elérte, nagy valószínûséggel meg is haladta.