Hacsak nem számítjuk az 1969 dec. 31.-i hófúvást. Ez, ha lehet, még nagyobb volt -legalábbis szél erejét, és a lehullott hó mennyiségét tekintve. Az is merõben szokatlan, hogy alig több, mint 10 nap eltéréssel alakuljon ki két nagyon komoly, illetve szélsõségesen súlyos (des. 31.) hófúvásos helyzet. A dolog pikantériája, hogy éppen dec. 31.-én este alakult ki ez a rendkívüli hóvihar. Képzeljünk el egy Szilveszter-éjszakát, mikor az utcalámpák fénykörében vízszintesen száguldanak a sívó hó hullámai, belvárosi utcákon méteres
fuvatagok vannak. A járdaszegélyek eltûntek, s faltól-falig vastag hópaplan borítja az utat. A szél a háztetõk magasáig kavarja a zizegõ porhavat, s a tetõkrõl idõnként hatalmas porhó-felhõk csapnak le. A hõmérséklet -10 fok, az összes ablakot vastagon elborítja a jégvirág. Egy lélek sem jár az utcán, holott más szilvesztereken nagy tömeg szokott sétálni az üzletutcában, papírtrombitákat fújva. Most a szél fújja a tülköket, és utcabálozók helyett a hó táncol odakint. Aki mindezt el tudja képzelni, az fogalmat alkothat magának arról, milyen volt 1969 szilvesztere Gyõrben. Egészen szürreális volt az az éjszaka.
Ha lehetek szubjektív, engem éppen ez a tél, és különösképpen a szóban forgó esemény oltott be örökre az idõjárás szeretetével, akkor, 9 éves koromban.
Külön érdekesség, hogy ez a pokoli hófúvás szinte a "semmibõl" tört elõ, s csapott le elképesztõ erõvel. Legalábbis a laikus, az átlagember számára napközben még semmi sem árulkodott a közelgõ ítéletidõrõl. Sötétedésig elég csendes volt az idõjárás, fátyolfelhõk voltak, melyeken halványan áttûnt a napkorong. A hõmérséklet estig 0 fok körül volt. Talán csak az élénk északnyugati, északi szelet tarthatjuk utólag a zord idõ elõfutárának.
Késõ délután, már sötétben kezdett el esni a hó: elõször mérsékelten, azonban az intenzitás gyorsan fokozódott, é a szél is egyre erõsebb, viharos lett. A hõmérséklet ettõl kezdve szakadatlanul csökkent, mígnem éjfél felé elérte a -10 fokot. Akkor már olyan világ uralkodott kint, amilyet az elõbb leírtam.
A rendkívüli idõjáráshoz valószínûleg rendkívüli makroszinoptikai kép tartozik. Nézzük meg, így volt-e ebben az esetben is.
A dec. 20.-i nagy havazást okozó mediciklon a következõ napokban eltávolodott tõlünk dk felé, de a Brit-szigetek térségében már megjelent a következõ cikloncentrum, mely az elõbbi útvonalát követve a blokkoló AC peremén görgött le a Mediterráneum felé:Link
Link