Egyébként a cikket nem a Floo-féle elképzelés cáfolatára tettem közzé. A múltban is voltak idõjárási szélsõségek, kétségtelenül.
De az éghajlatinadozások,"kis klímakorszakok" létezését tényként fogom fel. Magam is tapasztaltam, hogy pl. a hetvenes években lényegesen erõsebb volt az atlanti behatás, mint manapság.
Az ötvenes évek szintén szélsõségesebb idõjárást hoztak: gyakoriak voltak a nagy nyári melegek. (Ha satnyán is, de megtermett a gyapot az akkori Magyarországon) De akkor köszöntött be, például, 1956 sarkvidéki februárja.
Végül meg kell említeni, ami nem nagyon kerül szóba a fórumon: a múlt század negyvenes éveiben általános lehûlési folyamat vette kezdetét, mely az 1970-es évekig tartott ( a századfordulótól egészen addig melegedett a klíma) Ezt a következtetést jórészt indirekt jelekbõl -gleccserek növekedése, az örök talajfagy területi kiterjedése Észak-Oroszországban, vízhõmérsékletek az Észak-Atlantikumban) vonták le. Több szakcikk is foglalkozott a kérdéssel akkoriban. (Sajnos, ezek nincsenek meg nálam) Érdekes lenne ennek a változásnak is elemezni lehetséges okait.