A bonyolító tényezõ az lehet, amit Gambuc írt: nevezetesen, hogy az északi féltekén nemcsak a sarkvidék, hanem Szibéria is komoly forrása a hideg légtömegeknek. Ez jó kis csavart vihet a történetbe, mert pl. egy kora õszi, Ázsiát eltaláló hidegleszakadás ugyan veszteség a sarki hideg légtömeg számára, nyugalomba jutása után viszont elõsegítheti Szibéria gyorsabb, erõsebb lehûlését... ezek után már csak a makroszinoptikus felálláson múlik, hogy a mi telünkre pozitív vagy negatív a hatás.

Tény, hogy az egyes õszi és téli hónapok magyarországi középhõmérséklete között nincs közvetlen összefüggés. Pár éve megpróbáltam az összes lehetséges hónap-pár hõmérsékleteire kiszámítani a korrelációt (a 100 éves OMSZ adatsor alapján), de azt kellett elkönyvelnem, hogy nincs ilyen kapcsolat. Pl. átlagnál hidegebb októbert gyakorlatilag ugyanolyan eséllyel követ enyhe tél, mint meleg októbert.

Viszont az is valószínû, hogy a "száraz" számok helyett érdemesebb lenne a konkrét idõjárási helyzeteket áttekinteni. A korai hidegleszakadások mértéke, iránya azért komolyan változik évrõl évre, és ez mindenképp visszahat a hidegfelhalmozódásra. Csak mivel a "leszakadás" bárhová történhet, ill. könnyen megeshet, hogy nálunk csak pár napnyi hideget okoz, a hazai havi középhõmérséklet erre nem a legjobb mérce.

Egyébként szerintem Neofita1 is 1995-96-ra gondolt... ami számomra is az ideális tél azok közül, amiket eddig átéltem. Azért a témánk szempontjából érdemes megjegyezni, hogy az a szezon inkább a hideg és a hó tartósságával írta be magát a nagykönyvbe, nem az extrém hidegbetöréseivel és hõmérsékleti rekordjaival (bár abból is akadt néhány). Akkor is sokszor olyan idõjárási helyzetek hozták az "igazi telet", amelyek nem okoztak túl nagy veszteséget a sarkvidékeknek. (Hasonlóan az elmúlt napokhoz, lásd Snowhuntert a #62248-ban.) Pl. ez a hideglöket is szépen beragadt Európa fölé érdemi utánpótlás nélkül 1996 januárjában: Link Számunkra viszont még az általa generált ciklon is nagyon szerencsés helyen volt: Link A mûholdképen nem annyira látványos, de Szolnokon (is) két napig megállás nélkül havazott belõle -5, -7°C mellett, 37 cm lett a vége.
nevet havazas