Folytatódik a tél !

Legutóbbi beírásom óta szinte semmit sem változott az alaphelyzet. Mint említettem 20.-tól már újabb erõsebb lábas hideg szivároghat a hágókon át. Jelenleg is a medence közepén megülõ hideg száraz levegõ a jellemzõ, helyenként zúzmarával, deresedéssel a medence nagyobbik részén gyenge faggyal -1:-3 fokokkal:
Link

A jövõben továbbra is Északkeleties áramlásra számítok, idõnkénti nedvesedési mezõkkel, kelet illetve nyugat felõl egyaránt jöhetnek nedvesebb légtömegek.
Link
20.-a után néhány napig már a magasban is hidegebb levegõ érkezik fölénk, ebbõl azonban idelenn a megülepedett hideg miatt nem sokat érzünk majd, inkább csak a nagyobb területen várható nappal 0 fok alatti hõmérséklet.

A hónap utolsó napjaiban tapasztalható nagyobb szórás már valamifelé változást sejtet. Hazánk a nyugati óceáni és a konitentális légtömegek határsávjában várható, de továbbra is a hideg oldalon.
Érdemleges megemlíteni, hogy Nyugat Európában közben jelentõsen megenyhült az idõ. Az izlandi térség fölött 1 hónap után újra a ciklonok vették át az uralmat.
Néhány modell megpendíti a zonalitás kialakulásának lehetõségét is Európában, azonban a nagyobb fáklyaszórás nem erre utal. Inkább egy esetleges újabb óceáni blokking kialakulása elõtti bizonytalan hõmérsékleti szórás lehet a dologban. Az óceáni légtömegek ugyanis nagyon nehezen bírnak ezzel a masszív hideg légtömeggel. Ennek felszámolása nagyon lassú folymamat lehet.
Annyi biztos hogy ez elmult napokban az óceáni blokking megszünt nyugaton.
Hagyományos felállásban az a déli áramlás, amely az óceáni ciklonok és a K- EU-i AC közös áramlási rendszerében alakul ki épp rajtunk húzódna, azonban jelen esetben ez a zóna tõlünk nyugatabbra található, ezzel együtt mi még épp a hideg részen helyezkedünk el.

Ilyen AC peremi helyzetben a magas nyomású zóna kismértékû Északra helyezõdése már a mediterrán térségbõl felénk irányuló ciklonmozgásnak helyet adhat, ezért a hónap végén már mozgalmasabb idõnek nézhetünk elébe. Peremciklonok érhetnek el kismértékû enyhüléssel, azonban az AC továbbra is megakadályozhatja az igazi melegszektor kialakulását.

Tehát a hónap végére várható variációk:
1. - lassan elindul a zonalitás nyálkás borult ködös de enyhébb idõvel.(30%)
2. - többszöri gyenge vegyes (többnyire hó) csapadék tönkreverõdött ciklonok sorozata (50%)
3. - az Atlanti térség felett újabb blokking épül ki, nagyobb hõingásokkal esetleg erõs mediterrán ciklonokkal (20%)