És nagyon úgy néz ki, hogy a 64845. számú hozzászólásod utolsó mondatából máris megdõlni látszik az elsõ kijelentés, hogy eseménytelen ködös õszre lehet számítani. Igaz az õszbõl még csak 10-13 nap telt el (ha az évszakváltó fronttól számítjuk), de eddig nem mondható eseménytelennek az idõjárás. Bár nem tudhatjuk meddig tartanak ki a jelenlegi tendenciák, de az óceáni hõmérsékleti anomáliákból kiindulva nem látok sok esélyt tartós anticiklonokra a következõ hosszabb idõszakban. Szóval tartósabb ciklonokra számítok északra, északnyugatra, illetve lefûzõdõ teknõkre. A havas, hideg télre vonatkozó állítás pedig csak fikció, ami persze nem azt jelenti, hogy nem fog megtörténni, de bõven minden benne van a pakliban. Ezt is az átlagosnál melegebb atlanti térségre alapozom.

Ez a hozzászólásom még mindig tartható: Link hosszútávú elõrejelzéseket vizsgálva tovább folytatódhatnak az újra-újra lefûzõdõ teknõk, hol tõlünk nyugatra, hol felettünk... és idõnként egy-egy cut-off ciklon is belefér jelentõs csapadékot okozva. Lesz elõoldal, hátoldal... szóval változatosság.

Igazából akárhány érvet fel tudnánk sorolni az átlagosnál hidegebb vagy melegebb tél mellett, bár tudom, hogy a hidegebbrõl divatosabb beszélni. Ez a napfolt tevékenységes dolog is csak találgatás, ugyanis hiába erõsebb, de így is elõfordultak olyan vidékek, ahol jóval melegebb volt, mint általában. Ha megkérdeznél egy oroszt, akkor tuti azt válaszolná, hogy évtizedek vagy évszázadok óta nem volt ilyen meleg nyáron, mint most volt. Valaki azt mondta, hogy a pozitív vízfelszín hõmérséklet tõlünk nyugatra jobban beindítja a nyugatias szeleket és a block tõlünk keletebbre fog kialakulni... és a ruszkiknak hoz rekordhideg teleket? Van köze a napfolt tevékenységhez?
Ahogy Bastardi is írja, a globális hõmérséklet jelenleg magasabb a vártnál napfolt tevékenység ide vagy oda...