Véleményem szerint olyan 60% az esélye hogy télen a zonalitás lesz a jellemzõ Európa idõjárására. Igen enyhe télre számítok. Indokaim:
-a múlt évben, és jó ideig idén is a trópusi ciklonok aktivitása elmaradt, az ilyenkor szokásostol. Sok a plusz energia a Föld légkörében, ami minden bizonnyal a ciklonaktivitás erõsödését okozhatja a mérsékelt égövön is.
-mint tudjuk a légkör mindíg az energiák kiegyenlítésére törekszik. A csaknem 1 éve tartó meridionális, idõnként félblocking helyzet várhatóan megszûnik 1 maximum 2 hónapon belül, helyét a zonalitás, és a már fent említett okokbol kifolyólag akár igen markáns Izlandi ciklonok vehetik át, sok enyhe, ócáni légáramlatot pumpálva európába.
-amennyiben -kis eséllyel- mégis meridionális keleti, netán északi áramlások alakulnának ki, akkor is nagy valószínûséggel elõoldalra kerülnénk a mediterrán ciklonok esetében, mely szintén az enyhe idõjárásnak kedvezne (valamint akár a téli konvetkív helyzeteknek!). Ezt az alapján írom, hogy a mult télen és tavasszal is vagy rajtunk áthaladó, vagy tõlünk délre elhaladó, esetleg hátoldali mediterrán ciklonok voltak jellemzõek, és mint írtam a légkör a kiegyenlítõdésre törekszik, ily módon ezen áramlások várhatóan átváltanak és a mediterrán ciklonok töllünk nyugatra mászhatnak fel majd. (akár írhattam volna hogy a nagy számok törvénye)
-Igaz minimális a befolyásoló tényezõje, de a nedvességgel teli talajnak nagyobb a fajhõje, átlag körüli hõmérsékletû nyarunk volt, sok csapadékkal, a talaj felsõbb rétegeiben minden bizonnyal több hõ raktározódott el valamivel, bár mint írtam, ennek hatása egészen minimális lehet, de megemlítettem.