Nem, csak megpróbálják megmagyarázni, hogy miért lesz átlagostól hidegebb a tél. Ez kicsit meglep, mert már statisztikai és visszatekintõ adatokhoz is folyamodtak egyesek, amikrõl köztudottan meg lett állapítva, hogy semmit nem jelentenek. (legalábbis tavaly vagy tavalyelõtt mi ezért lettünk leállítva, amikor az enyhe tél valószínûségét kezdtük latolgatni hasonló módszerekkel)

A gondolatmenetet tovább folytatva tehát az itt felsorolt évek sem mutatnak semmit, illetve messzemenõ következtetéseket nem lehet levonni. Egyrészt azért, mert számtalan ellenpélda lehet (kapásból kettõt fel is soroltatok és szerintem többet is lehetne, de megkímélem magam a keresgetéstõl), másrészt nehéz megállapítani, hogy egy-egy tél miért jó és miért nem.
Azt például tudjátok, hogy a 2009/2010-es tél az ország csaknem 90%-án pozitív anomáliás volt? Belerokkant itt valaki? Ahogy emlékszem, elég sok tél-fanatikusnak tetszett, pedig még csak nem is volt negatív anomáliás. Ha jól tudom egyedül a Börzsöny környékén volt az, ott is csak gyengén.

Azt csiripelték a maradark, hogy az idõkép 30 napos elõrejelzése is hasonló analógiák alapján készül (megkeresi, hogy melyik évben volt hasonló idõjárás a kiinduló adatokhoz képest, és abból futtatja le a 30 napos lehetséges kimenetelt). Magát az ötletet nem tartom hülyeségnek, mert kutatni a hosszútávú események után jó dolog és nem rossz. Úgy fejlõdik a tudomány, hogy megpróbálják az eddig ködös területeket is felderíteni és megérteni, DE a jelenlegi ismereteink alapján a hasonló statisztikai analógiák és összehasonlítások nem vezettek szignifikáns egyezésekhez (az elõrejelzések terén).

Mindig van valami, ami a kemény tél mellett lesz. Ha éppen nem bíztató a sarki jégtakaró és az atlanti térség vízfelszín anomáliája, akkor szerencsére mindig van napfolt minimum. Ha napfolt minimum nincs, akkor a sarki jég biztos kiterjedtebb, így arról beszél mindenki és ha nincs napfolt minimum és a sarki jég sem kiterjedt, akkor meg a Golf áramlat lassul be..., szóval mindig van mit kielemezni a hideg tél szempontjából nevet Pont ez a jó az egészben, mindig van mibe kapaszkodni, mindig fel lehet hozni ellenpéldákat nevet

Persze nem zárom ki annak a lehetõségét, hogy egy igen kemény tél következzen, de egyesek itt szinte teljesen biztosra veszik, holott jelenlegi adatok alapján még nem lehet sejteni semmit (pláne, ha a statisztikákat nézzük).

A GFS is hol berak egy -5 fokos izotermát, hol +15-öt ugyanarra az idõpontra. Kicsit ugyanaz az érzésem, mint az utóbbi napokban meglévõ gyenge elõoldallal, ugyanis szeptember elején még 0 fokos izotermával és erõteljes északkeleti hideg leszakadásokkal riogattak a modellek szeptember 12-15 közöttre, aztán lett helyette egy elõoldali szituáció, ahogy az elmúlt napok szituációja mutatta. 300 óra felett bármi megtörténhet.
Azt pedig hozzá kell tenni, hogy pl. az ECMWF kimenetele az utóbbi napokban teljesen eltért a GFS-tõl, illetve a GEM sem azt mutatta, mint az összes többi modell.
Dom mondta jól, hogy hosszútávon biztos várható hidegleszakadás, azonban annak kimenetele és mértéke még bizonytalan. Sajnos többet jelenleg nem lehet tudni.