Nem véletlen:
Link

Azonos idõszakban 2006-ban Észak-amerikára volt jellemzõ egy erõs hidegmag, most pedig (legalábbis jelenleg) már a november elejére várható helyzet.
Kíváncsi vagyok ki fog-e Észak-amerika fölött alakulni november elsõ napjaiban az az erõs hidegmag ?!?!

Én nem arra következtetek, hogy keletrõl fog jönni a kontinentális hideg, hanem hogy egy makroátrendezõdés miatt sokkal erõsebb és gyorsabb lehûlés jöhet ÉK-rõl mintha nem lenne a célterületen ilyen hidegmag.

Tavaly ugyancsak (a jelenleg elõrejelzettek ellenében) kialakult ez a hidegmag november elejére -20:-25 fok körüli 850-es hpa hõmérsékletekkel:
Link

Megjegyzendõ hogy az elmult éveket figyelembe véve elég light-osra sikeredhet az Észak-amerikai felhalmozódás:
Link

Még a -10 fokot is alulról súrolja. Tehát a hideg java a pólusoktól számítva a Eurázsiai rész felé tolódik.

Ha pedig az áramlási viszonyokat nézzük arrafelé:

jelenleg:
Link
és 1 hét mulva:
Link

Az USÁ-ban nyugatias, kanadában délies áramlások uralkodnak (tartósan), így nem kedveznek a hófelhalmozódásnak, illetve a hideg behatolásának.

Tehát nem tudom, hogy ez a hideg át tud-e majd novemberre helyezõdni oda, mert erõs és folyamatos óceáni ciklongenezist ez segíthetené elõ, ami közvetett módon erõsíteni a zonális hajlamot Európában novemberben.

A szezonális elõrejelzések is hetek óta folyamatos pozitív anomáliával számolnak Észak-amerikára (nem is kis mérsékben):
Link

És ezt sokkal határozottabban jelzik, mint pl. az európai kilengéseket. (megj: Mondjuk azt erõsen kétlem, hogy novemberben a 60. szélességtõl északra épp a Skandináv térség zárna a legnegatívabb anomáliával az egész sarkörön)