Visszautalva 1 héttel ezelõtti írásomra, Észak-amerika továbbra is kiemelt helyzetet érdemel. A jelenlegi elõrejelzések alapján (is) továbbra sem lesz erõs hidegmag jelenléte arrafelé.
Jelenleg is Kelet Ázsia és a sarkköri tengeri területek:
Link
És a helyzet november közepére is egészen hasonlóan alakulhat majd:
Link
Link
A legerõsebb hidegnag azonban Grönlandtól keletre ÉK-re várható majd Észak-európai Self területeken.

Észak-európában nagy hõmérsékleti kontraszt várható. Ennek a következménye az igen erõs ciklonok jelenléte arrafelé.
Újabb és újabb peremciklonokat generálva , amelyek kelet felé gyorsulati sebességgel száguldanak erõs viharciklonok kialakulását segítheti elõ:
Link

Ezek a ciklonok egyre keletebbre jutnak el ÉK-európában, lassan újból erõs hidegöblítésekkel tarkítva Európa északi területeit.

Várhatóan ezek a hideghullámok egyre keletebbre és közben délebbre tolódnak majd. Ezzel hazánkban is egyre változékonyabb idõt okozva (várhatóan november közepén 2. felében).
Egyelõre teljesen blokkoló anticiklonok nélkül, így messze délre még nem jutnak el ezek a nagyon hideg légtömegek.
Észak-európában havazások esõzések gyors hófelhalmozódás majd olvadás követheti egymást.

Svalbard környékén további erõs jégképzõdés indul meg a közeljövõben. Míg egy blokkoló helyzet nem rántja le ezt a hideg légtömeget addig az óceán fölött ez a hidegbázis feloldódik és egyelõre az óceáni vízréteg lehûlését segíti elõ intenzívebben.

Számunkra ez egyelõre mindenképp pozitív a jövõre nézve és bizony elkeserítõ Amerika részére. Oly szempontból viszont nekünk se túl jó hogy maga a sarki hidegmag kiterjedése csekély, november elején lényegesen nagyobbnak illene lenni.

Várhatón a sarki nyílt víz teljes "átalakulása" kifagyása segíti majd elõ ezt, de mint tudjuk ugye a sarki jég sincs már a 20 évvel ezelõtti állapotában ily idõpontban.
Link
Ráadásul jelenleg elértük a 2007-es szintet azaz a legkisebb a jég kiterjedése az elmult évek evtizedekhez képest is északon.
Link