Egy dolog biztos: hosszútávon nem látszik télies helyzet, 6-7 nap múlva visszatér a blocking, a zonalitás pedig vége (átmenetileg). Az utóbbi idõszakban elég lagymatag hidegleszakadások voltak, hiába volt az elsõ hó a hegyekben és hiába volt negatív anomália, nekem semmi emlékezeteset nem nyújtott az október... és ahogy elnézem a november elsõ fele sem fog.
Egy dolgot biztosra mondhatok, hogy a hidegmag kiterjedése meg sem közelíti a tavalyit..., sõt brutálisan gyenge a tavalyihoz képest: Link Link , szerintem a két kép önmagáért beszél.
Látom jól elvagytok a jegesedéssel, miközben tudjuk, hogy alig-alig szól bele a téli idõjárásba. Hogy merre szakad le a hideg? Amerikára? Európára?
Lényegében mind1. A modellek nagyjából egyet értenek abban, hogy valahova leszakad. Ebbõl pedig az következik, hogy messzebb van még a sarki hideg regenerációs idõszaka, és könnyen lehet, hogy a decembert beáldozhatjuk a zonalitásnak, illetve a nyugat-európai teknõknek.
Napfolt minimum, blocking hajlam, jegesedés, szibériai hûtõszekrény ide vagy oda, de én nem látom túl rózsásnak a dolgokat egyelõre.

Ja, majd elfelejtettem. Ha a két linkelt térképet nézem, akkor egyértelmû, hogy jelentõs lemaradásban vagyunk a tavalyi évhez képest. Ha meg is kezdõdik a hidegmag növekedése, akkor könnyedén késõbb (november harmadik fele, december eleje táján) indulhat be az igazán komoly nyugatias légkörzés.