Nos, én tényleg nem voltam tisztában vele, hogy honnan is érkeznek hazánkba a téli hidegleszakadások, azaz hol kell lennie a hidegmagoknak ahhoz, hogy a hideg légtömeg - megfelelõ makroszinoptikus berendezkedés mellett - Közép-Európába áramoljon. A ma estémet a korábbi telek hidegmagjainak nézegetésével töltöttem, különös tekintettel 3 kiemelt télre (mindhárom etalon a maga nemében; egy nagyon hideg, egy teljesen átlagos és egy nagyon enyhe).

Az esetek nagy részében (80-90 %) az érdemleges hideg a körülhatárolt térségbõl érkezett. Link

Kivételek:

- Grönland felõl érkezõ hideg; az ottani hidegmag nincs túl messze, ám a nagy, langyos vízfelület megtizedeli útja során a hideg légtömeget;
- az Északi-sarki-óceán keleti felén kialakult hidegmagból jön az anyag; ez a térség már távolabb van és még kisebb vízfelület is bejátszik idefelé jövet;
- Kelet-Ázsiából érkezõ hideg; ebben az esetben a vízzel nincs gond, a távolság viszont nagyon nagy.

Ezekhez tehát igen erõs áramlás, nagyon alacsony hõmérsékletû hidegmag kell, hogy hatással legyen ránk, de idõnként elõfordul ilyen származású hidegöblítés.

A Bering-szoros és Kamcsatka környékén lévõ, valamint az észak-amerikai hidegmagok nálunk közvetlen hatást nem tudnak kifejteni.

Sokan hasonlítják össze az idei állapotot a tavalyi évvel. Október közepén kis ízelítõt kaptunk a télbõl. Hónap végére kialakult az oly fontos közép-szibériai térségben a hidegmag, ám gyorsan átvándorolt Kelet-Ázsiába, így túlzottan távol került tõlünk. November elején kissé közelebb jött, lett is belõle egy egész jó hidegbeszivárgás. Aztán egy átmeneti gyengébb idõszak után november közepétõl már ott toporgott a karikámon belül Tél Tábornok seregének egy nagyobb darabkája és csak a megfelelõ pillanatra várt, hogy kiûzze medencénkbõl a késõ õszt.

Szóval tavaly ilyentájt nem álltunk túl jól. Link Hónap közepén kezdõdött némi pozitív irányú változás. Link Aztán teljesen jó helyen kialakult egy erõsebb hidegmag, Link ami kisebb mozgásokat, alakváltozásokat leszámítva arrafelé is maradt, illetve mindig újratermelõdött. Link Link Innen pedig már ismerjük a történetet. Link Link

Mindez tehát ebbõl indult: Link

Most valóban egész más a helyzet, mint tavaly. Részben igaza van azoknak, akik nagyon gyenge és nem túl jó helyen lévõ hidegmagról írnak. Gyengének gyenge: Link Viszont jó helyen van. Jelentõs erõsödése várható. Link Ám akad egy kis probléma. Link A hidegmag kettészakad és a markánsabbik fele Grönland fölött kezd el hízni.

Hidegleszakadások szempontjából,

- pozitívnak értékelem, hogy legalább egy kisebb hidegmag az akciócentrumunkban van és marad is egy darabig;

- negatívum, hogy összességében valóban "enyhe" és kis kiterjedésû a hidegsapka, és a legerõsebb hidegmag a nekünk nem optimális Grönland fölött van/lesz a köv. idõszakban.

A tengeri jég kiterjedése a tavalyihoz hasonló. Link

A csigagyár beindult, nem is akárhogy.

Friss CFS: átlagos (+/- 0.5 fok) tél Link Havi: Link

A vadak éhesek.

Bastardi átlag alatt.

A tél egészére nézve én továbbra sem merek nyilatkozni. A november hónap valószínûleg átlag fölötti (+1,+2 fok) hõmérsékletû lesz. A fentebb leírtakat magamban összegezve úgy gondolom, hogy a december nagy része nem a télrõl fog szólni. Kisebb télies/téli helyzet elõfordulhat, de tartós (legalább 4 napos) téli idõre síkvidéken nem számítok december elsõ felében/kétharmadában. Így aztán a decembert is az átlagnál melegebbnek várom, de a novemberinél kevésbé (+0.5, +1.5).

Persze egy hidegpárna mindent boríthat... nevetde én most érzek annyi dinamikát a légkörben, hogy ne legyen tartósan légmozgásmentes idõ.