Amerikára vonatkozóan már mostanra is lehett várni a modellek alapján, hogy nagyon hideg árasztja el, ezzel tartós zonalitási hajlamot erõsítve nálunk...lásd 1-3 héttel ezelõtti várakozásokat. Azonban ez elmaradt...sõt magam részérõl egyelõre erõs hidegelárasztást továbbra sem várok:
Link

A nagyon hideg továbbra is a sarkpont körül lesz, mint ahogy vártam Kelet Ázsia nagy részérõl is visszahúzódott a hideg, így ott már "csak" lábas hideg miatt van nagyobb fagy.

A szezonális erõrejelzés is nagyon erõs pozitív anomáliát vár novemberre:
Link
Azaz ez szinte kizárja a nagy hidegbetörést. Az északkeleti területekre várhatóan maradhat a pozitív anomália. Ami viszont nálunk a zonális hajlam csökkenésével járhat hosszú távon, ahogy egyébként ezzel összefüggésben a CFS is valószínûsíti.

Továbbra azt mondom a hosszabb távú elõrejelzésekkel kapcsolatban, hogyha valóban egy ilyen erõs pozitív anomália negatívba csap át, az csak egy nagyon radikális átrendezõdéssel történhet, amire én magam egyelõre nem számítok. Tavaly dec 10.-e után történt ilyen, ha jól emlékszem

Tavaly november vége:
Link
dec. 5
Link
dec 10. még mindig délnyugati áramlás:
Link
és 12.-én radikális átalakulás kezdõdött:
Link

Ami teljes meridionális hõcserével járt, ezért volt az hogy egyik nagy -5 fok havazás, karácsonykor meg igen enyhe idõ....de ez az alaphelyzetbõl következik.

Csak azért vonok párhuzamot mert a szezonális térképekbõl valamiféle erõs és tartós átalakulást lehet kiolvasni. Másképp nem lehet egyik hónap +2 fokos anomália, a másik hónap meg -0,7 fokos. A jelenlegi fáklya tendenciában nálunk is hûlõ, azonban semmiféle radikális átlakulással nem számol. Ha lesz, akkor továbbra nov 25-dec 12 közé teszem a magam részérõl.Feltételezve a szezonális elõrejelzés helyességét decemberre.