A tavaly decemberi kivételesen extrém idõ volt, nagyon ritkán lehet ilyennel találkozni. Nem kellene szerintem alapul venni, mert az minden elméletben, trendben és periódusban a kivételt képezi ( egy héten belül több mint 40 fok hõingás eléggé extrém... ). A 72 órán túli események nagyban függnek a most hétvégi ciklon pályától, azaz a közel jövõ igenis nagy hatással van a távolabbi jövõre, már csak azért is, mert nem mindegy, hogy a hátoldalon érkezõ hideg hova jut, és ezáltal hol és mennyire befolyásolja a további ciklonok pályáját.

Mindenesetre a többszöri futásra is felvázolt lehetõség nekem erõsen emlékeztet egy pár évvel ezelõtti szituációra ( nem volt idõm kikeresni melyik évben volt ), amikor is a blokkoló AC nem teljesen állta útját az óceáni légtömegeknek, hanem eltérítve õket spanyolországi kerülõre kényszerítette õket, és így érkeztek a kontinens belsejébe sorban. Ennek a következménye az volt, hogy az Alpok és Kárpátok vonulatától északra kifejezetten kemény hideg és havas idõ volt, míg ettõl délre ( az elõoldalon ) +5 fok körüli erõsen esõs idõ. Nekem úgy tûnik, hogy ez várható a mostani felállásban is.

Ezek után miképp alakul a december közepe? Az nekem egyelõre értelmezhetetlen, minden benne van a pakliban, arra viszont nagyban mernék fogadni, hogy a tavalyi szituáció nem következik be, sem most, sem az idei tél folyamán.
Habár mint tudjuk a globális felmelegedés egyik legfõbb ismérve az extrém helyzetek bekövetkeztének növekvõ esélye...