Igazad van, hogy rezeg a léc abban az értelemben, hogy JELENLEG úgy fest az idõjárás, mintha délies légmozgás után tartós nyugatiáramlásos periódus akarna kialakulni. Ilyen ezen a télen még nem volt.
Viszont az is igaz, hogy amint elnézem, a legtöbb modellfutás jan.17-20. környékére már ismét meridionális áramlási képeket mutat. Az általad belinkelt NAO görbék tényleg emelkedõ tendenciát mutatnak, de az igazat megvallva ezek most is épphogy elérik a nullát, drámai növekedés az októbertõl idáig terjedõ idõszakhoz képest nem látszik.(és akkor még nem beszéltem az AO-ról) Szóval ezek még mindig nem a megerõsödött térítõi AC-ra és a sarkvidékre visszahúzódott ciklonokra jellemzõ NAO és AO értékek, ahogy néhány nappal ezelõtti kommentedben Te magad mutattál rá nagyon helyesen.
Külön ki kell térni a szibériai maximum kérdésére annál inkább, mivel januárban és február elején rendszerint érezhetõen megnõ a hajlam a szárazföldi irányításra. Tény, hogy ezen akciócentrum tevékenysége eddig nem tengett túl, és akkor még finom vagyok. Nem láttunk még ezen a télen kelet-európai hidegtömegeket, igazi "orosz" telet. Lehetséges, hogy ez a tendencia folytatódik majd, de az sem zárható ki, hogy kompenzatórikusan (épp, mivel elég sokáig hiányzott) kifejezetten erõs formában lép majd fel -a modellek most sejtetnek valami ilyesfélét. Mindenesetre van egy olyan érzésem, ha mégis visszatér a komoly tél, azt a Szibérián és Kelet-Európán át érkezõ légtömegek fogják meghozni.