Így van, wetsom is mutatott ellenpéldát, éppen ebbõl indult a vita.

Anarki: Ha a pozitív AO valóban csak és kizárólag azt a felállást okozza, amit az animáció mutat, akkor kénytelen vagyok arra a következtetésre jutni, hogy télen egyszerûen nem alakulhat ki igazán pozitív AO.
(Bár elsõre csak arra reagáltam elsõsorban, /66488/, hogy mindegy, hogy melyik modellbõl számolják õket, a szibériai maximum ott az összes modellben, és meghatározó.)
Az igaz, hogy pozitív NAO-AO páros esetén ritka a télies jelleg, de elõfordulhat (3-féleképpen: félzonális irányítás /nem olyan hideg, de csapadékos/, Rex-típusú blocking /wetsom példája/, erõs szibériai maximum /bár ez ritka magas AO esetén/)
Egyébként az AO-fáklyának becsületes szórása van, bõven vannak tagok, amik el sem érik a 0-t. A GFS-fáklya 240 óránál a 13-as tag kivételével vagy félzonális, vagy blocking helyzetet mutat most: Link , de 384 óránál is csak 4-en adják a zonalitást (0, 14, 17, 19 Link ) (ez azért jelzésértékû, mert elvileg hosszútávon az általános klímához szoktak közeledni a modellek, tehát jóval több "zonális tag" lenne várható).

Összefoglalva: én inkább a klimatológia, a jelenlegi helyzet, és bizonyos modell-bizonytalanságok jellegét tekintve éppen arra jutottam, hogy a magas AO lehet átmeneti, legalábbis nagyobb valószínûségét látom annak, hogy a blocking egy idõ után visszaáll. Az is valószínûnek látszik, hogy a teljes MASZFEJ esélye jóval kisebb most (a magasabb NAO miatt). Elsõsorban a szibériai maximumot lehet érdemes most figyelni (mennyire erõsödik, esetleg gyengül-e), ezzel együtt pedig a Kelet-Európai idõjárást. 3-5 nap múlva talán látótávolságon belülre kerül, hogy a blocking IS csak átmeneti lesz-e (elképzelhetõnek tartok egy olyan "pár nap blokk, pár nap zonalitás" váltakozást is).
Amúgy meg ez az egész nagyon bizonytalan a mostani átalakulások miatt is, kisebb térségû idõjárás-elõrejelzésbe szerintem egyáltalán nem lehet belemenni most még 18-19-ei átmeneti blockingon túlra sem.