S lehet, holnapra hatalmas harci ménné válik... A modellek folytonosan lebegtetik az ék-i AC-t: kiveszik-beteszik. Tegnap este még úgy tûnt, igen -ma reggelre: nem. Egyelõre úgy látszik, nem dönthetõ el, kifejlõdik-e a közeljövõben, hatással lesz-e ránk.
Ha a sokadik futásban megjelenõ ény-i irányítás válna meghatározóvá, az az ország nagyobb részén a tél erõlködését, vergõdését jelentené: viharos, "zegernye" idõ, záporok-hózáporok (látványhó, -ahogy én nevezem: díszhó) Vastag hótakaró, fagyos, hidegpárnás idõ már nem lenne.
Ezzel szemben továbbra is tartom, hogy lesz még ennek a télnek egy "hideg" blockingos idõszaka, teljes blockinggal, sarki-szárazföldi irányítással, mediciklonokkal. Lehet, nem lesz túl hosszú, lehet, csak februárban jön, -de jön.
Ebbõl a szempontból a NAO és az AO nem perdöntõek. Bár pontos definicióját még nem olvastam ezen indexeknek, de úgy veszem ki, az AO a globális cirkulációs cellák (sarki magasnyomású, szubarktikus alacsony nyomású, térítõi magasnyomású) erõviszonyait fejezi ki. A NAO ennek speciális, az atlanti térségre vonatkozó szelete. Jó képet adnak a globális cirkuláció alapvetõ hajlamáról, de olyat mégsem mondhatunk: emelkedik az AO, nem jön jelentõs lehûlés ( és vica versa)
A fentiek fényében nézzük, milyen kimenetei lehetnek e mostani helyzetnek. Amintemlítettem, én úgy fogom fel, a mostani enyhe periódus nem a tél "vég-elenyhülése", hanem a téli idõjárás periodicitásából származó pauza.