Épp írni akartam, hogy ez a 2. GFS futás (00Z), mely hatalmas skandi-ÉK-i AC-t ad, jelentõs ÉK-i, talajmenti hidegelárasztással, 384 órára még medi is lenne belõle, mindez egészen langyos (-10 körüli) T850-ek mellett. Egy biztos, az eddig stabilan felfelé induló fáklya már megint lefelé szór, pl. Budapest: Link Ez így magában persze kevés, kell hozzá egy bélyegkép is: Link P4 P6 P7 P19 P20 ad skandi, ÉK-i AC-t, gondolom hidegelárasztással, de van érdekes módon klasszikus brit blocking is: P0 P1 P3 P8 P10 P15. Zonalitást mutat a.... hát igazából talán a P2 P14, P7 is veszélyes, de a P7-en pl. a nagy É-i AC nem engedi bejönni az egyébként stabilan nagyon alacsony izlandi minimumot - ott valószínûleg nem lesz AC, ez szinte biztos. Hiszen 384 órára(!) vett átlaguk Link is kisebb 990 hPa-nál, pedig mindegyik máshova számolja a központot, ez nagyon alacsony... Viszont az AC-híd 1025-ös értéke is figyelemreméltó, az már önmagában egy kövér AC.
Ezek alapján a néhány napja sejtetõ zonalitást mégsem lenne kedvem most már körvonalazni, hiszen a jelek arra mutatnak, hogy az idõjárás megint megtréfálja a racionálisan latolgatókat, és visszahoz mindenféle meridionális helyzetet. Legyünk õszinték, a brit nyomásfáklya Link néhány napja nem ilyen képet festett. A NAO index nem lehet nagyon negatív, mert Izland környékén végig komoly ciklonok lesznek, az AO meg lehet, hogy nem is miattunk szór felfelé (ha jól tudom, az egész északi félteke indexe - igaz, mi se húzzuk le).
Thermometer-nek bizony bejöhet ez az ÉK-i elárasztás - régen láttam ilyet, és ismét lehetne korizni (a kevés csapadék is "adott" lehet).
Mindezeket egybevéve ha ez így alakul, akkor igényes, rendezett téli idõjárásunk lehet februárban (tehát ha FIX és BIZTOS lenne ez a felállás, akkor LEHETNE jó februárunk. Hatványozott bizonytalanság hatványozott bizonytalansága nevet ).