Elõljáróban gratulálok azoknak az elemzõknek, akik elõször pendítették meg jónéhány nappal ezelõtt az északnyugati irányítás lehetõségét. Bevallom, gyanakvással fogadtam a gondolatot, de nekik lett igazuk. Gyanakvásom és furcsállásom annyiban nem bizonyult teljesen alaptalannak, hogy megvalósult ugyan az északnyugati irányítás, de erõs anticiklonális "felhanggal". Pont ennek a "felhangnak" volt köszönhetõ az érkezett hidegfront viszonylagos gyengesége, és a várt csapadék elmaradása.
Egyébként érdekes szituáció ez, megéri néhány szóval kitérni rá. Ilyenkor ék-dny hõmérsékleti gradiens van Európa felett, a hideg és meleg légtömeg határvonala ény-dk-i.
Ezen a határvonalon "gördülnek le" a ciklonok északnyugatról délkeletre.
Északkelet-Európában, valamint az atlanti partoknál anticiklonok vannak. Olyan a szituáció, mintha a polárfront vett volna fel az elméleti k-ny lefutás helyett ény-dk-it. Ennek oka külön fejtegetés tárgya lehetne, most ne menjünk bele.
Fentiekbõl következik, hogy a ciklon hideglevegõje nagyrészt keletrõl, míg meleglevegõje fõképp nyugatról származik. Még a hátoldali ény-i áramlásban is megmutatkozik e kettõsség: a magasban északkeleten lényegesen hidegebb van, mint délnyugaton, az izotermák szinte párhuzamosak az izobárokkal. Magyarországon belül a kis távolság ellenére is észrevehetõ a hõmérséklet-különbség: ebben a helyzetben kifejezett ény-i áramlás mellett az ék-i országrész télies idõjárású, esetenként elég sok hóval -ezzel szemben dny száraz és sokkal enyhébb.
A "hogyan tovább?"-ra a következõket lehet mondani: itt éppúgy ciklon-sorozatról van szó, mint klasszikus zonalitás esetén, csak a ciklonok nem nyugatról, hanem északnyugatról érkeznek. Jelen állás szerint hétfõre várható, hogy ény felõl alacsonyabb nyomású légtömegek érnek el minket. Az most még kérdés, fognak-e érinteni minket további ciklonok.
Az biztos, ezen alapfelállás két irányba fejlõdhet tovább:
1. Minden egyes ciklon és hidegfront több és több hideglevegõt mozgat, mígnem az utolsó hf ránk húzza az északkeleti hideg nagy részét. Ezzel blocking jön létre, a cirkulációs kép átalakul. A ciklonaktivitás -ha megmarad- a déli térfélre kerül át, és mediciklonokat generál.
2. Az atlanti partoknál levõ AC visszahúzódik dél felé, a kép a tiszta zonalitás felé módosul. Az addigi ény-i áramlás ny-dny-ra vált, az idõ melegszik.

Fentiek közül jelen pillanatban az elsõt tartom valószínûbbnek.