Eddig úgy tûnt, a brit AC leépül, helyét jóval alacsonyabb légnyomás veszi át, tõle kissé É-ra lennének a ciklonok. Nos, ez lett a vége: Link Brit blocking, ameddig a szem ellát? Ez az elmúlt néhány nap pálfordulása a modelleken! Az izlandi minimum sem olyan vad már, valamint a skandi AC is érdekes módon eddig nem volt acélos, most sokat erõsített rajta hosszabb távon a GFS. Link Link nocsak-nocsak. Thermometer ezt még olyankor mondogatta, amikor nyoma sem volt AC-nak, sõt ciklonok vadásztak arrafelé - erre tessék, felvillant az esély, ENS szinten: Link . Persze, lehet siránkozni és sírni a hóhiány miatt, de a téli idõhöz adott a makrofelállás és volt olyan szerencsénk, hogy ebbõl téli idõ is lett. Egy átlagos tél néhány medivel szokott elmúlni, felébõl nem is csak hó esik... Az elmúlt két évben szoktunk hozzá ehhez a dömpinghez, és kicsit fájó a visszaszokás, ennyi az egész. Szépen lassan teljesen kiveszik az (északi) zonalitás a hosszabb távú elõrejelzésekbõl, és marad a kemény, téli makrofelállás. Az, hogy ebbõl hó legyen, nagyon sok és komplex dolgoknak kell szerencsésen együttállniuk, persze siránkozni meg f.kázni a telet természetesen egyszerûbb. Megvan a lehetõség, a fáklya nem csontszáraz (nem láttatok netán AC-s hidegpárna-fáklyát?) - bármi lehet még ebbõl február közepéig. (Sajnos?) azonban a nyugatias szellõknek hosszú ideje nyoma sincs a hosszabb távú elõrékben, helyette megjelentek ilyen kemény É-i hidegelárasztások, ÉK-i lábas hidegek (melyeknek tehát jelenleg nagyobb az esélye, mint a nyugati szellõknek - mivel utóbbira napok óta nincs példa-futás).
Amit furcsállok, hogy a medik hoznak csak nagy csapadékot, ezek az ÉNy-ról lefûzõdõ ciklonok nem? Korábbi telekrõl annyi emlékem van, amikor klasszikus, kiszámítható Ény-DK, vagy Ny-K-i mozgású csapadékrendszerek pakoltak az országban 2-10 cm havat. Link Mert ez nem néz ki rosszul, de eléggé elnyújtott idõben.
Az elõrejelzések természetesen megint változhatnak, hiszen ha ilyen fordulatra képesek voltak, semmi nem zárja ki, hogy mégis nagyobb erõket ismerjenek fel az óceánon, és lebontsák az AC-falakat. Hozzátenném, nekünk az az ideális, ha gyenge a légkör, nincs tele energiával: Ha erõs az áramlási rendszer, mindig masszív elõoldalakat kapunk, ritka az "energiadús" tél. Ez az ideális helyzet télen (analízis: Link ), csak a medi-pályákat nem mákoltuk össze. Része kis medencénk pofás idõjárásának nevet