Bizony az idei év teljesen más mint a tavalyi volt. Véleményem szerint ez a tendencia folytatódni fog. Azonban a csapadék mennyiség kissé talán kiegyenlítõdik, hisz az akciócentrumok (itt a magas nyomást értem ) északabbra kerülnek hazánktól, illetve ott van az azori ami valamiért nem képes olyan erõt kifejteni mint ami elvárható lenne tõle. De ettõl még a nyár milyensége száraz lesz.

Más érdekes dolog is van, mégpedig az Arab tábla és Afrika északi vidékei nem képesek olyan nagyon melegedni mint amit ilyenkor elvárhatnánk azoktól a vidékektõl. Jó, van néhol 45 fok körüli csúcs, de az Indus-völgye, Kuvait, Szaúd-Arábia, Szahara északi vidéke ezeket az értékeket máskor már ontják magukból, sõt 50 fokos csúcsok is elõfordulnak májusban. Most nem ez a jellemzõ többnyire 40 fok körül jártnak. ( No ott sem igazi már a nyár):-) Ez valószínû hatása lesz, hogy a napunk gyengélkedõn van, így a felmelegedés mértéke kisebb, illetve késõbb indulhat be. Tavaly az Indus völgye a holtak dombja májusban 53,5 fokos csúcsot hozott, most közelébe sem vagyunk.

Nálunk gyakori, most a szárító északkeleti légáramlás április és május nagy részében is ez volt/van eddig. Ha ez a makroszinoptikus elrendezõdés marad, akkor egy szárazabb és egy melegebb nyárral nézünk farkasszemet idén.
A talaj adottságai egyelõre nem kedvezõek a mocsár helyzet kialakulásához. Ehhez aktívabb nyugati légkörzés kéne ami nem látszik, illetve mindig kinéz egy csapadékosabb néhány nap, de ez kevés.
Tartom azt, hogy idén mi könnyen juthatunk a tavalyi orosz nyárhoz, forrósággal és szárazsággal. Természetesen ez változhat, hisz bármikor beindulhat egy ellenkezõ légkörzés, de én most ennek nagyobb valószínûséget adok mint bármi másnak. Még egy másik dolog, hogy a gyakori északnyugati frontok is ezt teszik lehetõvé, hisz az ilyen irányú légtömegek, csak átmeneti csapadékot hoznak, inkább száraz, szeles frontok ezek. Tipikus a száraz nyár hírnökei, olykori csapadékkal, de igazi nyári idõvel, átmeneti lehûlésekkel:-)