Érdekesen alakul mostanság a makrocirkuláció: az azori magasnyomás erõs és stabil, a ciklonok Izland és a Brit-szigetek térségében grasszálnak, csak néha érintik Skandináviát.
Hozzánk az azori növeszt "orrokat". Holott tudtommal nemrégiben még lefelé tendált a NAO.
Fenti helyzetnek megfelelõen Közép-Európa fölé meleg légtömegek érkeznek, a hõmérsékletek az átlagnál magasabbak.
Mindamellett a modell (ECMWF) hosszabb ideje skandi anticiklonokkal is kacérkodik. Ez mindenesetre arra mutat, hogy az északi hideglevegõ "próbálkozik" a dél felé terjedéssel, de a hidegleszakadások csíraállapotban maradnak: az áramlási vonalak csakhamar újra nyugatira fordulnak, a hideglevegõ a Keleteurópai-síkság felé mozog, hozzánk nem jut el.
Az a privát véleményem, hogy az északi AC-k szöszmötölése oda vezet majd, hogy a közeljövõben a magasabb szélességek nyugati áramlása tartósabban északira fordul, és a sarki hidegbázis maradékából mi is jót kapunk a nyakunkba. Véleményem szerint a mostani meleg idõszaknak nem óceáni, hanem viszonylag száraz sarki levegõ betörése vet majd véget (különös tekintettel a keletre jottányit se mozduló északatlanti ciklonokra). A légköri képzõdmények most is csak vánszorognak kelet felé, vagy retrográd mozognak.

Anarki: az általad mutatott AO és NAO grafikonok választ adnak a mostani cirkulációs hajlamokra. A tél idõjárására következtetni azonban szerintem most még korai. Érdekelne, hogy magas indexértékek mellett nem fordul-e elõ átlagos, vagy annál hidegebb tél (szerintem igen, itt legfeljebb valószínûségekrõl lehet szó).