Felhőzet-csapadék témájában több nagyvadra is hajtottunk Budapest-Pestszentlőrinc/Ferihegy térségében júniusban. Egészen pontosan a hónap 26. napjáig úgy álltunk, hogy a rendszeres fővárosi mérések történetében eddig példátlan rekordokat fogunk feljegyezni, aztán az aznap érkező front kissé belerondított az összképbe - ami azért így is különleges lett.

1.) Kezdjük a csapadékkal! A hónap első 25 napján a hagyományos kézi méréseket figyelembe véve mindösszesen 1,1 mm hullott, ehhez az említett front végül 4,3 mm-t tett hozzá. Ez az 5,4 mm-es havi összeg egyrészt a mérések 1954-es kezdete óta a legalacsonyabb júniusi összeg lett itt. Az igazán nagy dobás azonban az, hogy az 1841 óta rendelkezésre álló, homogenizált, nem hivatalos adatok között is mindösszesen egyetlen évet találunk, amikor ennél kevesebb hullott: az 1887-ben feljegyzett 4 mm-t alig meghaladva menekült meg 2025 júniusa az abszolút utolsó helyezéstől.

2.) A következő említést érdemlő elem a zivataros napok száma. Június 25-ig 0, azaz nulla darab nappal állt térségünk, majd megérkezett ez a bizonyos front, és természetesen a lehető legszerencsétlenebb napszakban... Mivel 27-én reggel 7 LT előtt és kicsivel utána is előfordult dörgés-villámlás a környéken, így aztán ennek a frontnak végül is nem 1, hanem 2 nap lett a termése a statisztikában. Ezzel pedig nemcsak az első teljesen zivatarmentes júniust buktuk el, ami példátlan lett volna a fővárosi adatsor 1901-es kezdete óta, hanem a holtversenyes utolsó helyről is lemaradtunk (1 nap; 1919 és 1958 ). De azért ez a 2 napos végső szumma is igen ritkának számít az első nyári hónapunkban: 125 év alatt mindössze a 10. alkalom lett az idei.

3.) Végül pedig következzen az igazi nagyvad, a havi napfénytartam. Az emlegetett kedves frontunk a néhány mm-nyi eső és a néhány dörgés után természetesen másnap délelőtt még némi felhősödést is maga után hagyott, ezzel igencsak kétségessé tette eme rekorddöntést is - elrontani azonban végül már nem tudta. A globálsugárzásból számított napfénytartam összege 401 óra lett (ez nem egyezik meg a honlapon található, műholdas módszerrel kapott adattal!), és ezzel a fővárosra 1912 óta rendelkezésre álló, a jelenlegi automata mérési módszerhez homogenizált, nem hivatalos adatsorban mostantól 2025 júniusa tekinthető a méréstörténet nemcsak hogy legnaposabb júniusának, de egyben a legnaposabb hónapjának is.
Az eddigi listavezető 1930 júniusa volt, 400 órával.