Igen, ez az! Bizonyos tények vetették fel annak lehetõségét, hogy az erõs naptevékenység gátolja a hõkisugárzást a sarkvidékeken -úgymint: szokatlanul nagy jégborítottság és hidegbázis az Antarktiszon a legutóbbi napfoltminimum idején, vagy a Kis Jégkorszak maga, mint a Maunder-minimum valószínû következménye. Én is a részecskeáramlásra gyanakodtam, mert ez kizárólag a pólusok környékét érinti. Addig jutottam el, hogy ennek kinetikus energiája hõvé alakul valahol a magaslégkörben, és az így létrejött melegebb légréteg felel a csökkent hõkisugárzásért (valamiféle hõsugárzás-visszaverõdési alapon?)
Most már látom, nem errõl van szó. Amit leírtál, teljesen korrekt, ugyanis a sarkok lehûlésének, jegesedésének kardinális tényezõje az akadálytalan kisugárzás. Ráadásul itt pozitív visszacsatolásról, öngerjesztõ folyamatról van szó: a lehûlés hideg anticiklonokat generál, azok pedig derült, kisugárzásnak kedvezõ idõt okoznak. Természetes, hogy e visszacsatolást bármilyen felhõsödés, csapadékképzõdés lehetetlenné teszi.
A Maunder-minimum féle hosszú inaktivitási periódusok tehát elvileg lehûlést, jegesedést okoznak a sarkvidékeken, ugyanakkor a nyugati áramlás erejének csökkenését a mérsékelt szélességeken. Az atlanti hatás eljelentéktelenedése Európában meleg nyarakhoz vezet, ugyanakkor a nagyobb sarki hidegbázis zord teleket okoz. Ezen, a klímában jelentkezõ éles különbség megnyilvánul az évi középhõmérséklet görbe instabilitásán, mely jól nyomon követhetõ a XVIII. század végére, XIX. század elejére vonatkozó grafikonon (ld. Éghajlatváltozás rovat)

Mikiwan: egy szóval nem állítottam, hogy jelenleg erõs a naptevékenység. Sõt, az utóbbi hetekben alig volt napfolt. Mindössze arról van szó, hogy valamit növekedett az aktivitás ezekben a napokban, de ez -véleményem szerint- nem változtat a mostani ciklus rendhagyó jellegén.

S hogy a "köznapi" idõjárásról is ejtsünk néhány szót: még mindig erõs skandináv ciklont, dinamikus ény-i áramlást mutat az ECMWF a hét legvégére, jövõ hét elejére. Nagyon úgy néz ki, hogy augusztus eleje már nem hoz hõségidõszakot. Kissé szokatlan ez a forgatókönyv, mert éppen e hónap elsõ kétharmada szokta hozni a legtartósabb melegeket. Egyre inkább úgy látom, hogy késõi (esetleg szeptember elejére átnyúló) "pótnyárral" számolhatunk.