Komoly, télbe forduló átrendeződés december első 4-5 napjáig véleményem szerint nem várható Európa nagy részén. Sajnos jelenleg kiszorult a hideg nagy része Szibériából, de ez ilyen tájt nem ritka. 72 óra múlva ugyanakkor egy ciklon fog tevékenykedni a sarkkörnél, egészen pontosan a Spitzbergák és Norvég partok közötti, tenger feletti középponttal.
Link
Link

Ez a ciklon egy jó ideig örvénylik majd a sarkvidék felett és a nyugat-európai bivaly előoldalt okozó ciklon szépen, lassan beleolvadhat, majd egy kiterjedt ciklonrendszert alakíthatnak. E mögött épülhet ki egy AC híd Izland térsége és az Atlanti-óceán keleti területe felett.
Link

Itt már teljesen jól látható, hogy a hidegmag szépen elkezdi összeszedni magát Szibéria és a sarkvidék felett, köszönhetően annak a markáns ciklonrendszernek, mely várhatóan fel is őrlődik majd.
Link

Távoli ugyan, de 240 óránál már csak sekély ciklonként funkcionálna és egyre hidegebb levegő töltené ki Szibériát.
A korábbi AC híd az Oroszok felett megerősödve, jó fagyos légtömeggel kitöltve tovább segítené elő egy komolyabb hidegbázis kiépülését. Jelenlegi ECMWF-en kissé erős lenne az óceáni viharciklon és túl keletre robbana be, ezért a korábbi Skani AC próbálkozás nem tudna összehozni egy esetleges téltámadást, de ez még egyébként nincs lefutva.

A mondandóm lényege igazság szerint az, hogy nagyjából December 5-10 között mutatkozhat számottevő esélye akár egy jelentős makrováltásnak, amikor is tőlünk északkeletre már tetemes mennyiségű hideg halmozódhat fel, illetve beleértve ebbe Szibériát is. Ősz óta hatalmas az AC uralom a kontinensen, láthattuk hogy sarkvidék lehűlése ellenére alig-alig volt viharciklon is az óceánon, de egyáltalán ciklon is. Most átmenetileg kissé megszaporodnak majd, de jelen cirkuláció folytatódásával nagyon valószínű, hogy gyorsan visszatérnek majd a blockingos helyzetek is.

Link
Link

300 óra magasságában látható, hogy szépen kiépül és vaskosodik az újabb hidegdepó Eurázsiában. Szépen komótosan, de egyre nagyobb teret hódíthat majd a hideg, ez látható is a modelleken jelenleg. Meggyőződésem, hogy fokozatosan, de a tél egyre erősebben fog próbálkozni a jövő hónap folyamán a visszatérő blockingos helyzetekkel! Zonalitásra most is csekély az esély és ha valóban az őszi verkli folytatódik a tél első 2 hónapjában, akkor bizony nem lesz enyhe telünk. Ehhez nem ártana egy jelentősebb SSW is, akár egy Polar Splitbe torkollva és örvény széteséshez vezetve, csak hogy hab is legyen a tortán. A jelenlegi helyzetkép alapján szépen elkezd gyengülni ismét az örvény és 10hPa-n a szél sebessége szépen lelassulhat januárhoz közeledve...