2024. december 03., kedd

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#105121
Valóban így van.
Az elemzésemhez csak annyit tennék hozzá, hogy az 2 éve készült, azóta az ECM és a GFS is sokat fejlõdhetett. Illetve amirõl most szó van, az a csapadék elõre, az egy nehezebb (ha nem a legnehezebb) történet. Én a H500-at és a T850-et vizsgáltam, amit azért jóval egyszerûbben jeleznek elõre.
#105111
Na olyankor tényleg gond van. hideg

Egyébként azt is simán el tudom képzelni, hogy az amerikaiak által gyártott GFS az USA-ban szénné alázza az ECM-et, azt meg látjuk, hogy Európában melyik a jobb. Rengeteg tényezõt meg kellene vizsgálni ahhoz, hogy eldönthessük melyik a jobb modell. Globálmodellekrõl lévén szó, a vizsgálatokat is globális szinten kellene végezni. Ehhez mi kevesek vagyunk, úgy érzem.
#105110
Akkor van gond, mikor az 1.25° UKMO alázza a GFS-t, és idén párszor ez megtörtént. kacsint
#105109
Szövegértés egyes, leülhetsz! vidám

Ezt írtam: "No de igaz, ami igaz, az ECM sok tekintetben és gyakran jobb, mint a GFS. Én is inkább az elõbbit használom."

Te meg ezt: "Modellügyben továbbra sem értek veletek egyet, még mindig az ECM-et tartom jobbnak rövidtávon a GFS-sel szemben."

Csak én érzem, hogy itt valami nem stimmel? vidám

Én úgy érzem, hogy kettõnk álláspontja között egészen minimális a különbség.

Szerinted az ECM egyszerûen jobb, mint a GFS, szerintem viszont csak azért jobb, mert 4* pontosabb a felbontása. Ismerem Gbond elemzését, de az az én szememben csak annyit bizonyít, hogy a nagyobb felbontású modell megbízhatóbb, mint a kisebb. Majd, ha a GFS-bõl is lesz negyed fokos, ill. az ECM-et visszabutítják hideg, na majd akkor térjünk vissza erre a vitára.
#105102
Akkor tényleg nem vették észre, vagy nem tudom, hogy a mai napra gondoltak evidám Legalább 3 cm hó volt Szerencsen reggel 8-kornevet
#105101
Tudod egyre nagyobb bizonytalanságba taszítassz.
Derick azt mondja, hogy a Tátra árnyékolta le a csapadékot. Snowhunter is azt mondja, hogy a Tátra árnyékolt..., mellette Miskolcnak még a Bükk is betett..., te meg azt mondod, hogy a Tátrának nem sok köze van hozzá és Bükk a tettes.

Az általad linkelt napijelentés pedig olyan szempontból érdekes, hogy a Tátra legmagasabb vonulataitól számított jó 100-150 kilóméter széles sávban délkelet felé nyom, valamin 1 mm csapadék esett. Sõt, mivel a 24 órás mérési idõszak március 15. 7h-tól kezdõdik..., így valahol még nyom se esett volna, ha nem lett volna tegnap hózápor.
Ezért tûnik nekem nagyon furcsának, hogy peremhullám haladása Link és a Tátra magasabb vonulatai kicsit szerencsétlenebbül vetették ki ezt a környéket.

Tiszalúcon se esett hó..., valamint.. anyámék szerint Szerencsen se esett (vagy nem vették észre :vidámvidám).

Az általad linkelt napijelentés további hibája, hogy nem veszi figyelembe az északkeleti határszélen 7 óra után lehulló havat, pedig tudjuk..., hogy ott továbbrais intenzíven havazott a környéken.

Véleményem szerint tehát jóval nagyobb területek maradtak ki a csapadékból, mint amennyire a Bükk képes lett volna, tehát a Tátrának is szép szerepe lehetett a dolgokban. Most azt, hogy a Kékesen 7 mm csapadék esett..., a többi csapadék nagyobb része pedig nyilvánvalóan a tegnapi hózáporokból adódik... annak nem sok jelentõsége van abból a szempontból, amire most rá szerettél volna vezetni.

Közben elég jó kis hózápor kezdõdött.

Modellügyben továbbra sem értek veletek egyet, még mindig az ECM-et tartom jobbnak rövidtávon a GFS-sel szemben. Igazoló számolásoknak Gbond elemzését tudnám felhozni, ami ezek mellett szól.
Talán el kéne végeznetek mégegy számítást, hogy be lehessen bizonyítani, hogy a GFS már nincs elmaradva az ECM-hez képest.
#105100
A Tátra hatása nélkül a Bükk erre tisztán nem lenne képes.
Modellügyben egyetértek veled.
#105099
Így ahogy mondod, szó szerint! Ezek szerint Miskolc = általánosság? Ebben az esetben, ugyanis épp Miskolc környéke a kivétel, mivel az északi határon mindenfelé esett hó, helyenként nem is kevés. A problémát ez esetben nem a Tátrák okozták, hanem a Bükk. Ez tökéletesen látszik a Napijelentésben is: Link Természetesen az automaták által mért csapadékadatok messze állnak a valóságtól, otthon biztos nem 1 mm-bõl alakult ki 4 cm-es hóvastagság. A mennyiségeket véleményem szerint a GFS fogta meg jobban.

Egyébként valamit látott az ECM, ez tény. Na de mikor? Tegnapi: Link Itt még sehol semmi, márpedig elõrejelezni esetleg ez alapján lehetett. Az éjféli futással nem messze szaladtunk már délelõtt 10-kor. nevet

No de igaz, ami igaz, az ECM sok tekintetben és gyakran jobb, mint a GFS. Én is inkább az elõbbit használom. Ám én már nagyon unom, hogy folyamatosan istenítve van. Igazából az összehasonlításnak sincs sok értelme, mivel más a felbontása a két modellnek. Nem nagy csoda, hogy a 625 km2-es gridbox pontosabb, mint a 2500 km2-es. nevet

Összefoglalva: én nem "ECM-ellenes" vagyok, hanem "ECM-et istenítõ ellenes". laza
#105092
Ott a pont! Nekem is évekbe telt mire lebontottam magamban a lokális szemléletmódot, hisz ez az esetek nagy többségében rossz tanácsadó. Másrészt tudomásul kell venni, h a MetNet közösség legtöbb tagja épp azért oly értékes, mert kõkeményen képviseli, -általában még racionális határokon belül-, a lokális nézetet(sajnos az irracionális lokális hõzöngés, és vinnyogás is jelen van ( az országos/regionális szemlélettel szemben), ezt kár lenne tagadni, de szerencsére kisebbségben. nevet Itt is mint mindenütt talán az arany középút a célravezetõ.

Közben kijött a friss hójelentés: Link
#105091
Itt ugye ismét el kell gondolkozni azon, hogy melyik modell állt közelebb a valósághoz általánosságban, nem pedig egy községet kiragadva! kacsint
#105084
Hát igen..., az ECM: Link Link

GFS erre: Link Link

Ez nagyjából be is mutatja, hogy melyik modell jobb..., az ECM-ben ott van a "Tátra árnyéka", a GFS-nél ilyenrõl még nem is hallott a modell... és ez egy csepp a tengerben...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 11:46:42

Szentmártonkáta

3.9 °C

na00

RH: 95 | P: 1019.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.