2024. december 04., szerda

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#1745
Ok nem okoskodni akartam, de én eddig úgy tudtam, hogy Japán nem a kontinentális lemezen fekszik. Az ábrát megnézve szerintem a Pacifikus-lemez az is óceáni lemez. Ennek azért van jelentõsége, mert sokkal vékonyabb az Eurázsiai lemeznél, hiszen a kontinentális lemezeken még van egy gránitos réteg is, az óceáni lemezek meg bazaltból állnak és sokkal vékonyabbak a kontinentális lemezeknél. Igaz az Észak-amerikai lemez az kontinentális. Bár ettõl is vannak eltérések, hiszen a Tisia-massivum területén is sokkal vékonyabb a kéreg, ezért a geotermikus gradiens is magasabb a Kárpát-medencében mint a világátlag.
#1743
És ez is alátámasztja azt, hogy a naganoi rengések az eurázsiai - észak-amerikai lemez talákozásánál léptek fel, azaz az ellenkezõ oldalon, ha úgy tetszik. Itt leépül a feszültség, ott a deformáció miatt felépül.
#1740
Mondjuk nekem úgy tanították anno, hogy Japán K-i partjainál egy óceáni lemez bukik (szubdukció)egy másik óceáni lemez alá. (Szigetívek kialakulása, vulkánosság,földrengések.) Amerika partjainál bukik szárazföldi lemez alá a Csendes-óceáni lemez (Nasca etc.), amely folyton növekszik az óceáni hátságok miatt. ( Ja meg elcsúszik a Szent-András vetõnél Észak-Amerika Ny-í partvonalánál.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-04 17:37:33

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

2.6 °C

RH: 95 | P: 1023.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.