2025. május 29., csütörtök

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#18218
Én is egyetértek Ervin válaszával. Most ne elemezzük ki mi a gagyi. Csúnya szó. A kínai is lehet jó, elvégre menõ cégek alkatrészeit teszik össze. Nekem olyan cseh-lengyel EL-xxx márkám van, és elégedett vagyok vele már 6 éve. Más dolog, ha elmész egy kalibrálós állomásra, mint én Szegeden.
Elvittem az árnyékolót szenzorostul, igaz csak egy tuja fára akasztottam 1,5 m.-re, de a 50 méterre lévõ hivatalos árbocos pusztai méréstõl csak 0,1 tizeddel mért eltérõt. Elfogadható. laza
És például ez van a légnyomással is, nem mindig a valós tsz.feletti méter az alap. A környezõ többi mérõhöz kell beállítani. (nálam alapesetben a 121 méter helyett a 196 méter a jó.)
laza
#18217
Ebben teljesen egyetértek veled.
#18216
Az egész mérési metodika kérdése inkább az, hogy mit nevezünk "pontos" mérésnek? Azt, amelyik értéket a legtöbb mérõ mutatja? Vagy egy kalibrált mérõ adata a hiteles? Vagy egyik sem? :-) Szerintem ez utóbbi. :-) Éppen ezek miatt lettek kidolgozva a sztenderdek - X tányér, ilyen távolságra, olyan szögben, így és úgy elhelyezve... és pont. Nem az a lényeg, hogy az adatok "hasonlítsanak" egymásra, hanem hogy a sztenderdnek megfelelõen egységes legyen a mérés és az adatok összehasonlíthatóak legyenek.
#18215
Hozok egy példát arra, hogy azonos szenzorok sem mérik egyformán ugyanazt:

Ha ismered a Millenium MN 9313-mat (néhai Tesco-féle olcsó, kínai, gagyi, pontatlan mûszer), akkor elmondhatom, hogy kettõ is volt nekem, és az egyik fölémért 4 tizedet, a másik meg alámért 5-öt.

Nézzétek csak: Link
Ezt a jobb oldali digitális hõmérõt én szereltem össze, ami pontosan mér. Ezzel hasonlítottam össze a Millenium szenzorát (jó kicsit szétszedtem elõtte a szenzort, de hát úgyse használom már semmire...) és tényleg 0,5 °C az eltérés...

Ja és még annyi, hogy az egyik Millenium szenzor aránylag jól mérte a párát, a másik viszont nem kevesebb, mint 15%-kal alámért!!
#18214
Az hogy a szenzorok "egyformán mérnek". olyan nincs. Nálam egyezõ típusú szenzor is eltér, +- 0,2 fok, Rh. még jobban, 3-5%. Kipróbáltam egy kalap alatt.
A Taki-féle árnyékoló függesztve, zárt talp tányérral mér, a másik esetleg a talpáról kap egy kis vasidom hûtést, vagy meleget. Legjobb lenne egész napos borult idõben összemérni az adatokat. laza
T.Lajos kolléga tegyél már észrevételt. nevet
#18213
Arra reagáltam, hogy lehet-e az árnyékoló alulról nyitott.... nyelvnyujtas
#18212
Nem tudom, de nálam a Taki-féle árnyékoló 0,5 fokos felülmérést produkál, egy másik árnyékolóval összehasonlítva. (Szenzorok egyformán mérnek). Mindezt úgy, hogy másik árnyékoló, amivel összehasonlítottam talpra van rögzítve. De szerintem sincs semmi jelentõsége a rögzítés módjának.
#18211
Szórt fény sem érheti a szenzort semmilyen irányból sem! A Taki-féle árnyékoló etalon, fogalom. Nézzél utána itt az oldalon, hogy mennyi kísérlet, munka van mögötte. Nem is értem hogy merülhet benned fel egy ilyen "ötlet"? zavarban
#18205
Az én kérdésem is tányéros árnyékolóval kapcsolatos. Van annak jelentõsége, hogyan van rögzítve az árnyékoló, alulról, vagy felülrõl lógatva? Itt egy példa egy OMSZ állomásról:
Link

Állítólag így nem jó, mert talpra állítva melegszik. Náluk mégis ilyen az összes. Tegnap csináltam egy tesztet. Eredetileg nem emiatt, hanem hogy összehasonlítsak két típusú árnyékolót. Az egyik 7 lamellából áll, (kép: Link és talpra van állítva, a másik a sokak által használt 12 darabos, ez függesztve volt. Érdekes módon a kisebb, talpon álló árnyékoló 0,5 fokkal alacsonyabbat mért egész nap. tanácstalan vagyok, köszönöm, ha tud valaki segíteni!

Utolsó észlelés

2025-05-29 00:43:03

Ercsi

15.0 °C

31500

RH: 75 | P: 1010.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

140501

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.