2025. március 29., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#21448
Jelentem a börzsönyi kukacok a morzsalékosra fagyott betonkemény jó kis ABET talajban mirelit állapotban vannak és csalódtak a csalóka napfény hibavaló erejében... vidám ..

Hohoóóóó két majomban örölünk, de a lényeg,hogy jól öröljünk. kacsint
Én csupán egyetlen szegmenst, nevezzük egyéni ex catedra kijelentésnek, ragadtam ki az áltudomány-tudomány-homeopatikus szerek és kökörcsinek mélyre gyûrûzõ szellemi örvényének tomboló viharából. nevet

Vagyis a kérdésre kibogarászható válasz, levonható konklúzió alapján:nem tudod leírni

…és Dávid, aki mélyebb rejtelmeiben is találkozik a terepi szakmai életében az ökológia szépségeivel, megfogta a lényeg egyik sarkát…viselkedési mintázatok, dinamikák végtelen változóval fûszerezett belsõ útjai…individuális és szupraindividuális szinten…itt bizony, a szünbiológia magas polcain gyakorta csõdöt mondanak a jelenlegi tudományosság törvényei és azokat sûrûn kell újrarajzolgatni..

Az igényeim a tudomány terén szigorúan tudományos jellegûek, már csak hivatásomnál, végzettségeimnél, szakmámnál fogva is, el nem ítélhetõ módon, annak ellenére, hogy kifejezetten borsózik a hátam egy olyan falanszter világtól, ahol csak úgy, ad hoc nincsenek csodák, nem várhatok csodákat és a nem is oly ritkán szemellenzõt is hordó, szinte már vallássá aposztrofált és kemény túlélési és pénzügyi motivációk mentén túlmisztifikált tudomány törvényei, képletei és megélhetési, önmegvalósítási lázban szenvedõ középszerû hivatásos papjai vagy autodidakta apostolai igyekeznek radikálisan demagóg módon körvonalazni pl. a hit, hinni emberileg kis mélységû kérdéskörét. Idõnként ugyanis pl. hiszek az emberi jóságban, empátiában, toleranciában, barátságban, önzetlenségben, sõt bár nem divat, de még a szerelemben is, amely fenti lelki devianciáim sora biofizikailag, de nevezzük inkább helyesen, hiszen minden vegyészet, biokémiailag, molkeuláris kémiailag stb.. MEGFIGYELHETÕ,LEÍRHATÓ,DEFINIÁLHATÓ etc..etc..és mégis nagyrészt épp akár molekulaszintû analízisük során lehet teljes értékû tudományos farkasvakságot kapni. Mivel némi döntéselméleti alap elsajátítása után belátható (rendszerszemléletû gondolkodás koordinátarendszerében), hogy a sok komponensû egészleges rendszerek, jelenségek, folyamatok szétszedésével nem definiálhatod az önmaguk egészlegességében rejlõ saját törvényszerûségeket. Fizikai törvényekkel sem.
Az R- vagy az S+ optikai izomer jelenség a vegyészetben remekül megfogható, legyen szó bármelyik ciklikus terpén karvonjáról is. Ám egy gyógynövények is alkotta asszociáció, életközösség már kissé nehezebben oldható fel a fenti szellemben. Vannak önmagába záródó törvényszerûségei a bonyolult együttélési hatásmechanizmusok fényében, amelyek jó részérõl, tudomány ide vagy oda, halvány lila dunsztunk sincs. Csak hisszük a tudomány öntömjénezõ füstjébe burkolva. És akkor pl. földi klímaléptékben már ne is gondolkodjunk. Társadalmiban meg végképp ne. Az egyes ember önmagában is egy külön világ.

A tudás kõsziklán álló megingathatatlan szilárd alapjaiba vetett hit (érdekes itt a szó) csupán csak egy tudományt nézve, a szünbiológia, (elég gyenge biomatematikával áldott diszciplina), idõnként, bizonyos szint után, szépen megfeneklik. Már ha van önkritikánk, alázatunk stb...Mikorbiológiai hirearchia szinten minden szép és jó. Nézd meg a kutatók és publikációk számát , ám emelkedj feljebb és a szépen kimunkált törvényszerûségeid idõnként összeomlanak a gyakorlati élet morzsoló kezében, épp mert úgy hisszük leírható a rendszer törvényekkel. Pl. egy ember érzelmi változásai, motivációja, ad hoc döntései, hite, csodái stb..stb..képletekkel..pedig nem...így nem...itt jönnek a nem képletesíthetõ, törvényben nem definiálható változók, feed-backek tömegei...

A tudomány eredményeire, módszereire valóban nem szabad legyinteni, mindenapi életünk fontos, nagyon fontos része, de csak része. A magasztos tudomány, végigtekintve a XX. századon, és a bontakozó XXI-en nem volt képes megoldani az emberiség nagy problémáit, kérdéseit, s idõnként új arculatba csomagolva újratermelte azokat.Idõnként külsõ kényszereket méllyen kiszolgálva, ahogy teszi ma is.Még, ha nem is látjuk át az okok-okozatot szövevényes hálóját a mélyben.Mert ott emberi sallangok rejlenek.Ugyanúgy, ahogy az áltudományokban, csak szebb kiadásban, finomabb anyagból. Olyan ez, mint a palesztin, zsidó ellentét.Sémiták mindketten.
Helyén kell kezelni a korlátait, belsõ sajátosságait ismerni és messze nem tévedhetetlen törvényeit idõnként nem árt, új leíró ismeretek fényében revidiálni. Modellezni gyakorlatilag mindent lehet és annak az ellenkezõjét is. Ez csak prekoncepció és némi hozzáértés függvénye. Az egy más kérdés mi köze a tényekhez.

Nem hiszem,hogy az egész vilg kétszínû, ez csak cinizmus.. viszont a mély és gusztustalan ragadós sárban keresni a megmaradt értékeket, közösségi szellemben önzetelenül tenni érte, fennmaradásukért már valóban baromi fárasztó..igaz hinni kell talán..valamiben..valamiben ami kevés esetben írható le tudományos törvényekkel..épp mert a rendszer, e fokon magában hordja törvényszerûségeit..

És ahogy Dávid írta, nagyon jó érzés nem tudni okosságokat hozzáfûzni egy rakat dologhoz…bõven van mibõl meríteni…
ahogy talán nekem se kellett volna most ilyen hosszan...okoskodni nevet
#21443
Hát igen, "minden ok-okozat összefüggése", ahogy Buddha is mondta vala. nevet Vagy a "vagyok aki vagyok".
Ám igencsak "gépies" néha ilyenekbe belegondolni, ööö akarom mondani, nem lehet minden érzékelésnél, érzésnél belegondolni abba, hogy futhatnak át az idegsejtekhez az ingerületek stb..
Az akkor is úgy mûködik, ha az ember nem tudja, hogy vannak sejtjei. Ahogy az állatok se tudják.
Hogy miért kanyarodtam ide, fogalmam sincs. vidám
Érdekes téma mindenesetre.
#21442
Kedves LAM, értem én, a kukacok elõbújtak a napsütésben megolvadt talajból. :-))

Ha mindezeket az igényeid - és minden csodaváró, csodahívú. áltudományok iránt lelkesedõ ember igényei - szerint így le lehetne írni, már nem volnának egyházak, nem lenne Blikk, Story, Nõk Lapja, stb.
A tudományosság kérdése nem azon áll vagy bukik, hogy minden egyes eseményt matematikai-fizikai törvényekkel LEÍRUNK, hanem azon, hogy egy módszer (esetünkben a homeopátia) kiáll-e mondjuk egy kettõs vakpróbát, ami minden esetben elengedhetetlen ahhoz, hogy mondjuk egy vegyi úton kinyert szerbõl orvosság lehessen...

Ettõl függetlenül mindazok, amelyeket kérdezel, modellezhetõk, különbözõ ingerületátvivõ anyagok és hormonok segítségével az élmény meggátolható vagy kialakítható, fokozható. Pusztán azzal, hogy az agyad bizonyos területeit ELEKTRÓDÁKKAL ingerlik, különféle dolgokra késztethetnek Téged, ez megoldható egyes szerek beadásával is. A hatás ellenõrizhetõ agyi funkciók változásait vizsgálva, kémiai változásokat vizsgálva.
Gipsz Jakabnak más élmények határozzák meg az életét, ráadásnak másképp termel és dolgoz fel az agya egyes hormonokat, máris nem hat rá a kökörcsin látványa.
Míg egy normális ember szereti, ha valaki megsimogatja a fejét, akit sokat pofoztak, az ettõl összerezzen.
Ennek az oka az élmények emlékké alakulásának biokémiai, biofizikai folyamatainak eltérésében rejlik.
Vannak kultúrafüggõ élmények, míg vannak egyetemesek. A mosoly mindenhol mosoly, de nem mindenki örül, ha megkínálják a rénszarvas bõre alatt kifejlõdött extra csemege lárvával. :-)

Ezen felül nem hinném, hogy azt itt bárki elolvasná, hogy miként alakul át a fotonok által a retina érzékelõinek átadott energia vagy az illó olajok vegyületei milyen receptorsejteket ingerelve változnak elektromos jellé majd ez miként kerül kémiai anyagok termelésének irányítójává, vagy, hogy miben rejlik a mentol- és a köményillat kémiai azonossága ellenére a két illat különbsége, vagy, hogy egy, a kellemes élmény hatására a hipofízisben termelt anyag milyen módon hat a vérnyomás szabályozására, stb. Akit érdekelnek ezek a dolgok, el tudják olvasni számos helyen elegendõ mélységben ahhoz, hogy amennyiben rendelkeznek kellõ alapokkal, meg is értsék.
Ám annak, aki alapvetõen tisztában van azzal, hogy a tudományos vizsgálatok, elméletek, ezen alapuló élet milyen, évezredek alatt összegyûjtött szükséges információk és tudás szilárd alapján nyugszik, aki maga nem elégszik meg a bulvármédia nyújtotta lehetõségekkel. Annál nincs nagyobb marhaság, mint legyinteni a tudományra, annak módszereire, miközben mobiltelefont, internetet használ, elmegy lézeres látásjavító mûtétre, bekap egy gyógyszergyárban elõállított pirulát, ha nem elég éber vagy nem elég álmos, fém és mûanyag dobozba zárt mesterséges italokat iszik, autóba ül, amelyet többezer kilométerre kitermelt energiával hajt, mûanyag zacskóban viszi haza a pék elektromos kemencéjében kémiai adalékok begyúrásával sütött zsömléjét, amit este a világ túlsó felérõl mûholdak segítségével közvetített sportesemény bámulása közben fogyaszt el a repülõgépen Marokkóból hozott paprika és kínából kamionokon ideszállított fokhagyma társaságában, majd ágyba bújik és levezetésnek meghallgat egy CD-t, amit fémgõzzel bevont mûanyag lapra égetnek lézersugarakkal, s amelynek a meghallgatásához szükséges áramért atommagokat hasítanak Pakson.
Persze az egész világ kétszínû, az ember meg piszokul kényelmes. Gondolkodni az egyik legfárasztóbb dolog ám a világon!
Nincs több hozzáfûzni valóm.
#21441
Ha kissé kukacoskodni szeretnék egy kicsit (már pedig szeretek kacsint ) a fizikára vonatkozó magvas definíciód mentén,megtennéd, hogy a Pulsatilla grandis egészleges, egyetemes harmóniája által generált humánesztétikai élmény komplexitását (az absztrakciós asszociációs oldalát, és nem pl. a vizuális élmény-észlelés-inger-ingerminta-szerkezeti váz stb...stb..fizikailag is leírható oldalát), melyet vizuális úton nyerünk és mégis alapjaiban lelki úton élünk meg, leírnád egzakt fizikai egyenlettel,egyenletekkel és törvényekkel?
Vagyis nem a látás-észlelés-jelfeldolgozás fizikáját, a mögöttes agy fizikáját, energiafeszültségszint csökkentõ vegetatív idegrendszeri, afferens és efferens idegi huzalozásának fizikáját,mely az empirikus képi bit-információkat konvertálja át és szabadítja fel egy rendkívül bonyolult biokémiai(!!) hatásmechanizmus révén hormonális folyamatokban, hanem csak magát a nyers inputból származó esztétikai élményt(!)...mert élmény az van..és vajon miként írható le fizikai törvényekkel,hogy x jakabban kökörcsinünk az ég-világon nem indít el semmit, azonos biofizikiai kiinduló feltételek mellett (ugyanaz a fizikailag definiálható endokrin rendszer, ingerületátvivõ anyagok, zsigeri pályák,neuronhálózatok stb..stb.).és y jakab pedig, lelkesen körül ugrálja, leheveredik a tavasz e hirnöke mellé....csak mert az esztétikai élmény=szépség, harmónia, nyugalom..stb..stb.... miként definiálható a szocializáció ezen ezer ágú humánpszichikai-humánetológiai világa nyers output-u fizikai képletek, fizikai törvények szintjén egy rendkívül összetett lelki-szocializációs folyamatban ...vagy ha nem írható le mindez fizikai törvényekkel, akkor nincs is?... hiszen valami vagy mûködik a fizika törvényei szerint vagy nem kacsint ...
Mindez csupán csak játékos gondolatkísérlet vagy kisérleti gondolatjáték, ahogy tetszik....nevet
#21440
A lélek állapotát javító tevékenységek biokémiai úton hatnak vissza az immunrendszer állapotára. Agyi hormonok segítségével közvetítik a kellemes érzéseket, e hormonok pedig a szervezet védekezõrendszerét erõsítik. Ez jól követhetõ akár funkcionális MRI vizsgálattal, akár vérelemzéssel. A zene hatására is kimutathatóak az agyi folyamatok változásai. De ez már kultúra- és ízlésfüggõ, engem például valószínû meg lehetne ölni Mozarttal. :-) Ne feledjük, az amcsi katonák a Metallica-val kínozták az irakiakat! Másokra teljesen másképp hat. (Ellenben az aszpirin ugyanúgy hat, direkt kémiai úton mindenkire.)
Egy lélektani alapokon nyugvó "terápia" semmi mást nem csinál, mint próbálja visszaállítani azt az életkedvet, ami normális esetben uralkodik az emberen. Senki nem gyógyul meg pl. jázmintól, csak esetleg egy kibillent, örömtelen életbe hozott kellemes élmény hatására lesz jobban. Ezt be lehet helyettesíteni egy jó csokoládéfagylalttal, egy kellemes sétával, örömet szerzõ zene hallgatásával, egy kedves emberrel történõ találkozással, egy kutya megcirógatásával, kavicsok egymásra pakolásával, stb. Ezek a dolgok NEM EGYFORMÁN hatnak, sõt, mindenkire másképp, épp ezért kár lenne egzakt módon gyógyhatásúnak leírni õket.
A normális az lenne, ha az ember ahelyett, hogy mû dolgokkal tölti ki az életét (tévé, vásárlási mánia, stb.) valódi élmények közt élne, teljes lenne az élete, s nem csupán felszínes, akkor nem volna szükség ilyesmire a teljesség helyreállításához... A betegségeket nem egy-egy "terápia" gyógyítja meg, hanem egy életmódváltás, szemléletváltás. Ha ezt ideiglenesen alkalmazzák, terápiaként, az csak ideiglenesen hozhat javulást.
Az agyi hormonoknak, amelyek részt vesznek a folyamatokban, van egy olyan tulajdonságuk, hogy hozzá tud szokni a szervezet, pont, mint a kábítószerekhez (hasonlóak molekulárisan is, csak épp ezeket a mi testünk termeli). Ha valamit túlzásba viszünk, mondhatni monomániásan csinálunk, akkor egy idõ után nem hoz örömet és fokozni kell az élményt ahhoz, hogy a megfelelõ hatást elérjük. Vonatkozik ez a vásárlási mániától a szexen át az extrém sportokig sokmindenre.
Konkrétan a masszázs kérdésében vissza lehet menni az emberszabásúakkal közös õseinkig. Ma is bárki megnézheti akár filmen, akár állatkertben, hogy milyen rémesen fontos dolog a kurkászás a majmoknál. Ez nem csupán testi, hanem szociális tevékenység is. Ha az embert "kurkásszák" akár lelki úton (meghallgatja a barátnõ a bánatodat, örömedet), akár testi úton - ha megmasszírozzák a hátadat pl. - ez kiváltja azon hormonok aktivitását, amelyek a kellemes közérzetet biztosítják. Az ellazulást az endrfinok, a dopamin, az oxitocin, a vazopresszin stb. arányainak változása, termelõdése, agyi receptorokban való befogadása jelenti. Különféle lélektaninak nevezett betegségek tüneteit ezen hormonok hiánya, túltermelése, vagyis az egyensúlyuk felborulása okozza.
A mûvészetterápia sikerélményt, alkotási élményt ad, ami szintén hormonális dolog,normális esetben erre nincs külön szükség, mert az ember a napi tevékenységei során is alkot valamit - akár egy jól sikerült vacsora vagy egy szépen kitakarított lakás is sok örömet adhat - ha viszont valakinek az életébõl hiányzik az alkotás öröme, azt lehet ilyennel pótolni. Lásd: Link

Az izmok feszülése egyfajta stressz, ezáltal pl. összenyomódnak az erek, így csökken a sejtek tápanyag és oxigénellátása, nõ a vérnyomás (akár lokálisan is), ez folyamatosan visszajelez az agynak, ami azt érzékeli, hogy valami nem OK az adott helyen. Erre remek példa a rossz tartásból adódó fejfájás, ami nem más, mint a nyaki erek körüli izmok görcsösségébõl adódó jelenség, mivel a fájdalom egy jelzés a testünk részérõl, hogy valami nincs rendben, mozgósítani kell a javítóbrigádokat. Azonban ha a jelzés nem szûnik, vagy "hamis riasztás", akkor a javító mechanizmusok csak egy spirálba kergethetik a testet a valódi javulás helyett. Mindehhez járul az is, hogy természetellenesen élünk, görnyedve ülünk, tespedünk, holott a szervezetünk állandó nyüzsgésre lett kitalálva, mi viszont egyes részeit túlterheljük, másokat meg hanyagolunk. Egy masszázs idõrõl idõre helyreállít valamit ebbõl, mind a fizikai mind a hormonális hatásai révén. A hormonok egészséges aránya kell ahhoz, hogy az immunrendszerünk megfelelõ hatékonysággal mûködhessen.

Az természetes, hogy az egészség fontosságát akkor vesszük észre, amikor hibádzik belõle valami már, de a minden lehetõséget megpróbálunk nem szabad azt jelentse, hogy olyasmire adunk ki nem kevés pénzt, ami hatástalan, legyen az valami "kezelt" víz pl. amivel rákosokból havonta több tízezer forintot csalnak ki vagy bármi más. Azokat, aki mások elesettségét kihasználva nyerészkednek, szó nélkül börtönbe vágnám! Sajnos hazánkban az ilyesmit egy kalap alá veszik a természetgyógyászat valóban hatékony módszereivel, jó alaposan megkeverve az embereket, akik nem elég kíváncsiak vagy nem elég mûveltek ahhoz, hogy utánajárjanak dolgoknak. Sajnos az ember hajlamos a könnyebbik út választására, és ez vonatkozik a normál gyógyszerekre is, elõbb kap be valami tablettát, mintsem pl. rendszeresen sétálna vagy úszna egyet esténként. A gazdasági "érdekek" félig-meddig zombivá teszik az embert, s ha nem akarunk ebbõl tudatosan kimaradni, kitörni, akkor annyi...
#21439
Sokan sokféle hírt érzünk kötelességünknek vinni a világba: van, aki a tudomány híreit, van aki a vallásét.
Némely betegek, akik már minden utat végigjártak a gyógyulás reményében, ám rá nem találtak, sokszor a puszta hitük által gyógyulnak. (Ez persze hihetetlen, s ekkor azt mondjuk: "úgyis meggyógyult volna".)
Egészségünk igazi értékét többnyire csak akkor érezzük, amikor elveszítettük, s bármit képesek vagyunk megtenni a gyógyulásunkért. Ha kell,(s a pénztárca is engedi) képesek vagyunk csillagászati összegeket fizetni bármilyen terápiáért (s elég bõ a választék, gondoljunk csak például a zene-, vagy az illatterápiára, avagy a lelki betegségeket gyógyító mûvészeti terápiára, hogy egyebeket ne említsünk).
A testmasszázs oldja az izomzat feszültségeit, de a lelki feszültséget is enyhíti egyazon idõben.
E gyógymódokban jelen vannak-e a fizika törvényei? Milyen módon hatnak az emberi lélekre, a tudatra, s ezáltal hogyan segítik elõ a gyógyulási folyamatokat? Mert hogy segítik, az bizonyos. Erre magam is példa vagyok...
Bízom benne, hogy értõ és érzõ emberek lévén a nõnapi kökörcsin mérgét meghagyjuk azoknak, akik eddig is használták vélt, vagy valós gyógyítás eszközeként, s nem csepegtetjük a sorok közé...
#21437
Miért kéne itt veszekedni?
#21435
Igen, a hit gyógyító ereje kétségtelen, ám ehhez nem kell csodabogyó...
A probléma az, hogy világszerte emberek százmilliói fizetnek a semmiért, s ez másoknak igen jövedelmezõ. Ha Neked nem mondanak semmit a számok, akkor a Te jogod eldönteni, hogy akarod-e vagy sem, de mint a TUDOMÁNY hírvivõje, én köteles vagyok felhívni mindenki figyelmét arra, hogy átverés.
Nem fogok veszekedni Veled ezen, annál jobb egy kellemes langyos viszony is, konfliktusok nélkül, de adtam lehetõséget, hogy elolvasd, mirõl szól a homeopátia. A 21. század sajnos nem teszi lehetõvé, hogy mindenkinek mindenrõl átfogó ismerete legyen és semmiben senkit ne lehessen átverni. Minden bizonnyal engem is lenne, ami megvezethetne (bár alapvetõ szkepticizmusom akkor is szagot fog, ha nem értek valamit, s inkább járok utána, mintsem elhiggyem vakon).
Ugyanígy nem HISZEK egy csomó dologban. Ha valamiben HINNI kell, az gyanús. Vagy mûködik egy dolog a fizika törvényei szerint, vagy nem. :-)
A kökörcsin önmagában gyönyörû. Mint virág. Örömet ad a látványa, a tapintása, az illata. Ennyivel megelégszem. :-)
#21434
Ugye láttad a feltételes módot? ( Enyhülést hozhat..)
Fontos, sõt egyenesen szükséges is a sokszoros hatóanyag-hígítás, hiszen tudvalévõ, hogy a pulastilla erõsen mérgezõ növény. Gyógyító erejét mégis évszázadok óta használják eléggé rafinált módon.
Aztán gondoljunk csak a kígyóméreg kenõcsökben való felhasználására... nem minden méreg hat méregként értõ kezek között.
Emellett nyilván a beteg gyógyulásba vetett hite sem elhanyagolható tényezõ, sem a hagyományos, sem a modern orvoslás terén.

szerk.: Köszi Dávidnak a kiegészítést!
#21433
vidám vidám
#21432
Sírós hölgyeknek valóban elég a meghatóan bókoló kökörcsinfej látványa, hogy elfelejtsenek rossz kedvet, telet, sós ízû könnyeket. nevet
E szerek valódi ökör csín-tettek, a fõ sarlatánkutatójuk neve Lapulsz Atilla.
A hunyorfélék (régi Helleboraceae család) hatóanyagai közvetlenül általában mérgezõek, gyógyszerészeti alapanyagok.
#21430
Elnézést, de a homeopátia csak a páciensek bankszámla tartalmát múlasztja el. Átverés, hazugság, hatóanyagmentes kuruzslás.
Inkább nézegesd a virágot, sokmilliószor több enyhülést ad, mint bármilyen cukorkabogyó, amire ráírják...
A modern „szerek” esetében az oldat arányát a következõképp határozzák meg: 100 egység kész oldatból 99 egység az „oldószer” (pl. víz), 1 egység a hatóanyag. Ez az 1C oldat, 1% hatóanyagot tartalmaz. A 2C esetében az 1C oldat egy egységét feloldják 99 egység tiszta oldószerben, vagyis 0,01% a hatóanyag. 3C esetében a 2C egy cseppjét oldják 99 egység vízben, a végeredmény 0,0001%, a 6C esetében 0,000 000 000 1%, és így tovább. A 30C esetében az oldatban
0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 1% hatóanyag „van”, azaz 10·58-on (tíz a mínusz 58-on) % !!!
Bõvebben: Link
#21423
Tiszafa is van vetve. nevet Virágládákban van a magvak zöme. Pálma, ginkgó, tiszafa. De lesznek még lágyszárú virágok is.
#21422
Köszi szépen!

Egyszer majd jól lefényképezem mindet. Egyelõre még a kisszobában telelnek, ott "csak" 17-18 fok van (nem fûtünk...).

A legszebb azonban az uram szüleinél a kertben a madárvetette tiszafácskája, két éve kelt ki. Tegnap néztem, kb 80 cm magas már! Gyönyörûen növekszik. :-)
#21421
Olyan bõ hónap alatt.. Még decemberben vetettem el az 1. magvakat, de csak 10 fok körül volt a helyiségben, utána át lettek téve 20 fok körüli szobába, akkor indulhattak meg.

Szép gyûjteményed lehet. nevet
#21420
Mennyi idõ alatt keltek ki? Van a városunkban ginkgófa, de nem tudom, termést találnék-e a közelében (akkor talán gyerek is lenne alatta). Jópofi növény, érdemes lenne próbálkozni. Az uram szeret mindent elültetni. Szép pomelófácskáink vannak, meg ugye az avokádók is... Van szentjánoskenyérfa is, de még baba (kétarasznyi, nem is látszik rajta, hogy fa lesz, inkább csak egy babra hasonlít...). Még pár tölgyet várunk kikelni.
#21409
A MetNet hölgyeinek küldöm nevet

beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-03-29 13:20:48

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

9.4 °C

00000

RH: 95 | P: 1007.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

137527

Hírek, események

Március 30-án óraállítás

MetNet | 2025-03-24 17:53

pic
Március 30-án hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.